Vyrai ir moterys turi kalibruoti emocinį bendravimą, kad vieni kitus geriau suprastų ir išvengtų situacijų, kuriose kas nors jaučiasi ignoruojamas ar puolamas. Štai keli dalykai, kuriuos verta prisiminti.
Vyrai ir moterys turi kalibruoti emocinį bendravimą, kad vieni kitus geriau suprastų.
Patarimai vyrams
Nevenkite konfliktų. Galbūt kalbą apie ką nors, kas jus erzina ar su kuo nesutinkate, jūsų žmona, mergina ar artima draugė pradeda iš meilės, bandydama palaikyti sveikus santykius ir tinkamą jų kryptį. Turime suprasti, kad jos pyktis ar nepasitenkinimas nėra asmeninis puolimas. Jausmai tik palaiko nuomonę, kuri jai atrodo teisinga.
Taip pat jums derėtų vengti vieno dalyko, kurį pats pernelyg dažnai darau kalbantis: baigti pokalbį iškart pateikiant praktišką problemos sprendimą. Vyrams tai įprasčiausias dalykas gyvenime. Kuo greičiau rasime racionalų problemos sprendimą, tuo greičiau viskas susitvarkys, ar ne? Bėda ta, kad vyrai ir moterys dažniausiai naudoja pokalbius skirtingais tikslais. Vyrai paprastai kalbasi siekdami perduoti ar gauti su kokia nors užduotimi susijusią informaciją. O moterys per pokalbius kuria ir palaiko santykius. Greitai pasiūlydami racionalų sprendimą nepaisote to, kad jūsų žmonai ar merginai taip pat svarbu (o gal net svarbiau) pajusti, jog jos klausote ir jaučiate empatiją jos jausmams. Vyras, iš geranoriškumo per greitai pasiūlęs problemos sprendimą, palaikomas žmogumi, kuriam moters jausmai atrodo nereikšmingi.
Patarimai moterims
Moterims galioja tas pat kaip ir vyrams, tik atvirkščiai. Nepradėkite asmeniškai pulti savo vyro ar vaikino. Skųskitės dėl jo poelgių, bet nekritikuokite jo už tai, koks jis yra. Skirkite jo asmenybę nuo veiksmų. Nesakykite „tu kvailys“, jei norite pasakyti „kvailai pasielgei“. Taip jam bus lengviau priimti kritiką. Kadangi jo emocinis auklėjimas skiriasi nuo jūsų, daugumą dalykų, kuriuos pasakysite, jis vis tiek išgyvens gerokai intensyviau, negu jums norėtųsi. Piktas puolimas greitai atsimuš į didelę sieną – tai dar labiau jus sutrikdys ir bus padėtas pagrindas baisiam barniui. Tad padėkite jam rasti racionalų sprendimą, supraskite ir gerbkite jo nenorą kalbėti apie jausmus taip, kaip jums norėtųsi: jis to tiesiog nemoka.
Jūsų vyrui bus daug lengviau priimti kritiką, jei kartu paaiškinsite jam, jog jis vis dar jums patinka.
Taip pat tyrimai rodo, kad jūsų vyrui bus daug lengviau priimti kritiką, jei kartu paaiškinsite jam, jog jis vis dar jums patinka. Tai gali pasirodyti juokinga, bet dėl visko vėl kaltas emocinis auklėjimas: kai imate ginčytis su vyru patirdama stiprius jausmus, jam gali atrodyti, kad norite nutraukti judviejų santykius. Jei norite pasiskųsti dėl partnerio elgesio taip, kad jis tą informaciją priimtų, bandykite pradėti taip: „Žinai, kad tave myliu, bet…“.
Henrik Fexeus. Nuostabus protas. Išsamus asmenybės tobulinimo kursas.
Nuotraukos autorius: Vilius Paškevičius.
Paruošė Aurelija K. ir Janina D.