side-area-logo

Rasa Norbutė (Venckutė)

RASA NORBUTĖ (VENCKUTĖ)

Lūšies kūrėja, psichologė

Paklausta, ką veikiu gyvenime, atsakau: perkeliu žmones mėnesiui į naują realybę ir išmokau joje pasilikti, arba auginu lūšiukus – t. y. kuriu Lūšies erdvę. Programos kūrimas ir kiti psichologiniai ieškojimai yra persmelkę viską, ką darau. Visur keliu klausimus, ieškau idėjų ir čia pat jas griaunu. Tyrinėju kaip mažas vaikas, o atradimus tikrinu kaip griežtas mokslininkas.

Svajoju apie visko, ką turiu galvoje ir širdyje, sudėjimą į naujo saviugdos būdo, keisiančio milijonų žmonių gyvenimus, išradimą. Jaučiu, jog kurdama Lūšį kuriu ir naują asmenybės pažinimo bei stiprinimo teoriją. Kartais, rodos, jau įsivaizduoju, kas ir kaip. O kartais rodosi, kad kuo toliau, tuo labiau kvailėju. Tad belieka laukti rytojaus.

Kaip gimė Lūšis?

Ji kuriama kiekvieną dieną!

Prieš paleidžiant Lūšį laisvėn, mane buvo užvaldę daugybė klausimų: kaip sukurti nepalaužiamas pokyčių link vedančias strategijas; ko reikia, kad žmonės greičiau ir lengviau sustiprėtų; kaip tą stiprėjimą supaprastinti ir paversti maloniu bei įtraukiančiu žaidimu. Kaip dažnai žmonės valgo, taip dažnai aš gilindavausi į tai, kaip vietoj trumpalaikės motyvacijos sukurti nepalaužiamą ir įdomią pokyčių strategiją, kaip sukurti kažką, kas įtrauktų labiau už feisbuką.

Rodos, paskui mane visur sekiodavo Lūšies dvasia, ji kaišiodavo savo smalsią uodegą į visas mano veiklas. Tam įkyriam žvėriui nerūpėjo, ar aš parduotuvėje, ar seminare, ar plaunu indus, ar net noriu miego – ji visada išdidžiai tupėjo šalia ir primindavo savo klausimus. Dalį klausimų pavyko bent daugmaž atsakyti, apmąstyti iš įvairių kampų ir asmenybių perspektyvų. Tuomet atėjo laikas sukurti gana savarankišką internetinę erdvę, jungiančią daugybę žmonių, kad jie galėtų džiaugtis gydančiu, įtraukiančiu ir įkvepiančiu bendruomenės poveikiu, o aš vienu metu galėčiau padėti šimtams, tūkstančiams. Taip 2012 m. gimė Lūšis.

Lūšis buvo kuriama analizuojant, gryninant ir perkuriant įvairias psichologijos metodikas, teorijas, tačiau niekaip neįsprausčiau šio žvėries į vienos ar kelių paradigmų rėmus. Teoriniai ieškojimai kuriant Lūšį užima tik antrą vietą. Pirmoji vieta tenka mano pačios intuicijai ir atradimams. Psichologiniai tyrinėjimai yra persmelkę viską, ką darau.

Ką aš veikiu ir ko aš siekiu?

Užsidegusiai iki lūšiškos uodegos galiuko

Kuriu Lūšį, psichologinius įrankius (kol kas dar nė vienas įrankis dienos šviesos nematė), daug skaitau, rašau straipsnius, bėgioju po mokymus, seminarus, retkarčiais kalbu konferencijose ir vedu mokymus. Taip pat jau penkti metai dirbu su logikos mokslu, gilinuosi į taisyklingo mąstymo dėsnius. Sujungus logiką su psichologija gimsta naujos, išskirtinės įžvalgos.

Šiuo metu labiausiai mėgstu Lūšies kūrimą, naujų, RYŠKIŲ idėjų paieškas. Turiu ir senų idėjų, kurios gana panašios į kitų – paprastos, intuityviai suprantamos ir be saviugdos žynio pamokymo. Tačiau jos neuždega žmonių taip stipriai, kaip man norėtųsi.

Siekiu padėti žmonėms atgaivinti ūpą stengtis dėl savo ir kitų laimės. Ne sėkmės ar karjeros (nors tai irgi), bet laimės, kurią suprantu taip: kai gali džiaugtis savimi ir kitais (gana save graužti ir vertinti kitus), elgtis, kaip iš tiesų nori, ir kitiems suteikti tokią laisvę, kai jautiesi mylimas ir myli kitus, kai gyveni prasmingą gyvenimą, kuris turi (arba ne) kokią misiją, didingą tikslą. Kam ko reikia – visi pasaulio gelbėtojais nebūsime, o ir nereikia. Negi kuriantis visaverčius santykius ar grojantis armonikėle vaikų namuose pasauliui duoda mažiau nei tas, kuris užsiima pelningu verslu?

Aš ir psichologija

Neatsiejama draugystė

Psichologija, kaip ir bet kuris mokslas, yra labai plati. Smegenų veikla, ramus miegas, gebėjimas mėgautis, produktyvumas darbe, sėkmė derybose, tvirtybė draugystėje, santarvė šeimoje – psichologijos daržas.

Dažnai nutinka taip, kad žmonės, išgirdę, jog esu psichologė, ima pasakoti, kaip ir jie patys domisi psichologija, daug skaito, lanko mokymus. Jie jaučiasi pusiau psichologais. Ir tai tiesa, nes psichologija – gyvenimiškas ir intuityvus mokslas. Tačiau įvaldyta psichologija – tai ne tik žinios, tai – procesas, tai tų žinių taikymas. Ir tie, kas žinias labiau kaupia nei taiko, gyvena tik mintyse. Kartais jie net save apgauna, kad tuo žinių kaupimu jie keičia savo gyvenimą, stipriai tobulėja. Bet veikiantys tik mintyse rezultatus irgi turi tik mintyse. Tad esu tikra, kad psichologinės žinios be jų praktikos realiame gyvenime yra kaip prieš dešimt metų nusipirkta daili suknelė, kurios dar nė karto neteko apsivilkti. Būtent todėl, užuot rašiusi straipsnius ar knygas, pirmenybę teikiu praktiškajai Lūšiai.

Net ir taikant psichologines žinias gyvenime, viskas nėra taip paprasta ir lengvai nuspėjama, kaip rašoma knygose. Psichologijos žinių taikymas gyvenime – banguojantis žaidimas. Vieną dieną gali jaustis viską suprantantis, valdantis ir būsimas pasaulio užkariautojas. O kitą dieną – jau menkai galintis padėti piktam it širšė ir nerangiam it storas katinas žmogui.

Apie psichologijos studijas

Mokymosi šaltinių sintezė

2013 m. baigiau psichologijos bakalaurą, 2015 m. organizacinės psichologijos magistrantūrą Vilniaus universitete. Nors įvairų požiūrį į psichologinius reiškinius greičiau išugdė ankstyvas ir intensyvus domėjimasis šia sritimi nei aukštasis išsilavinimas, bet pastarasis irgi davė daug gero. Didžiausias studijų nuopelnas – tai sisteminio, visapusiško mąstymo ugdymas. Tai atradimas tokių dalykų, kurių savarankiškai nesimokytumei, nes laikytumei juos neva nereikalingais ar neįdomiais. Tai gebėjimas matyti situaciją iš kelių kampų, pjūvių, paradigmų. Tai galimybė į viską pažiūrėti objektyviau, įdėmiau nei vien remiantis asmenine patirtimi ar atskirais kursais. Visi šie dalykai labai svarbūs psichologui.

Universitetas padėjo vystyti ir dar vieną gebėjimą: tirti ir vertinti kitų tyrinėjimus. Daug ką žavi psichologiniai atradimai ir visokie skaičiavimai. Kokią įtaką intelekto koeficientas daro karjerai? Kokios moterys labiausiai patinka vyrams? Smagu gebėti tai bent maždaug išsiaiškinti. „Maždaug“ sakau tikslingai: psichologinių reiškinių pynė sunkina tikslių ir garantuotų atsakymų paieškas – kad jūs žinotumėte, kaip man sunku su tuo susitaikyti.

Nežinau, kaip bėgs mano gyvenimas, kiek bus džiaugsmo ir kiek nusivylimų, ką veiksiu ateityje, bet esu tikra, kad polinkis akylai stebėti ir analizuoti savo ir kitų žmonių psichiką išliks iki pat gyvenimo galo.

KĄ APIE RASĄ KALBA LŪŠIES DALYVIAI?


Lūšis - sužaidybinta internetinė asmenybės stiprinimo erdvė. Pasitikėjimas savimi, santykiai, veiklos ir kasdienybės praturtinimas, tikslų siekimas

Priėmimas jau įsibėgėjo

ŠIŲ METŲ LŪŠYJE: PASITIKĖJIMAS SAVIMI IR GYVENIMU


Ko ir kaip jūs ieškote?

Aš ieškau įtraukiančių, džiugų ir genialių gyvenimo strategijų

Mes stengiamės surasti mėgstamą darbą, mylimą žmogų ir džiugią pilnatvę. Mes ieškome savęs ir savo svajonių. Viso to ieškoti galima kur kas paprastesniais, rezultatyvesniais ir džiaugsmingesniais būdais. Savo gyvenimą ir beveik visas jo kasdienybės akimirkas skyriau tokių būdų paieškai.

Rasa Norbutė (Venckutė)

Lūšies kūrėja, psichologė

Susisiekime

Laukiu jūsų norų, klausimų ir pasiūlymų