1. Troškimų neturėjimas. Tu nieko netrokšti, neturi pageidavimų, tikslų ar ketinimų. Tau atrodo, kad bet kuris pasirinkimas ar aplinka yra vienodai geri. Tau niekas nerūpi.
2. Geresnių sąlygų troškimas, bet visiškas susitaikymas su tuo, kas yra (rezignacija). ]Norėtum, kad žmonės ir aplinka būtų kitokie, bet juos suvoki tokius, kokie jie yra. Nori daugiau, negu turi, bet sutinki, kad daugiau turėti negali. Nori, kad tavo gyvenimas būtų geresnis, bet jį sveikini ir juo džiaugiesi.
Pageidauji, kad Žmonės kitaip elgtųsi, būtų kita aplinka ir nemėgsti, jei būna kitaip. Bet gali neblogai gyventi net jei žmonės ar aplinka netampa geresni.
3. Geresnių sąlygų troškimas ir jų ieškojimas, pageidavimas ir tikslai. Tu išnagrinėji kelis pasirinkimus, troškimus, pageidavimus ir ieškai būdų, kaip padaryti juos geresnius ir įdomesnius. Tyrinėji gyvenimą ir ieškai būdų jį pagerinti. Manai, kad gyvenimas galėtų būti geresnis ir žiūri, kaip geriau pasirinkti, kam suteikti pirmenybę.
4. Vidutinis pageidavimas. Tu nuosaikiai pageidauji, kad žmonės ir aplinka būtų geresni, bet gali džiaugtis ir protingai naudotis tuo, ką turi. Saikingai stengiesi pagerinti gyvenimą, bet taip pat džiaugiesi supančia aplinka.
5. Ryžtingas pageidavimas. Tu ryžtingai pageidauji tam tikrų žmonių ir aplinkos, manydamas, kad jie tau tinkamiausi, bet esi atviras kitoms galimybėms. Ryžtingai vertindamas tam tikrus žmones, jų ieškai, bet esi pakenčiamai laimingas ir džiaugiesi gyvenimu, jeigu jų nerandi. Ryžtingai pageidauji, kad Žmonės kitaip elgtųsi, būtų kita aplinka ir nemėgsti, jei būna kitaip. Bet gali neblogai gyventi net jei žmonės ar aplinka netampa geresni.
6. Pageidautinas turėjimas. Tu žinai, kas teisinga ir tau geriausia, aiškiai pasirenki ar nusprendi, bet priimsi ir mažiau, ne patį geriausią. Manai, kad pageidautina, jog žmonės turėtų kitaip elgtis, o vietos ir daiktai butų pakeisti. Bet tu suvoki žmones ir aplinką, jei jie ir nėra geriausi, o tu negali jų pakeisti. Tu gailiesi, jauti frustraciją ir nusivylimą, kai pats, žmonės ar aplinka yra mažiau nei pageidaujami – bet tavęs nekamuoja nerimas, depresija ir dėl to nepyksti.
Nori, kad tavo gyvenimas būtų geresnis, bet jį sveikini ir juo džiaugiesi.
7. Absoliutus turėjimas ir privalėjimas. Tu reikalauji, kad privalai daryti geriau, negu darai. Tu manai esąs nepilnavertis arba netikęs, kai nepadarai taip gerai, kaip privalėtum. Tu primygtinai reikalauji, kad žmonės elgtųsi geriau, negu jie elgiasi. Esi įsitikinęs, kad jie yra sugedę ar nieko verti, jei nepadaro taip gerai, kaip privalo padaryti. Iš aplinkos ir įvykių reikalauji, kad jie būtų geresni. Tu Įsitikinęs, kad gyvenimas yra siaubingas ir bereikšmis. Kai tavo prievolės ir reikalavimai nepatenkinami, jauti nerimą, depresiją, pyktį ir gaili savęs.
Albert Ellis. Kaip nepasiduoti nerimui ir jį kontroliuoti.
Skaitinį paruošė Igor R. ir Rūta K.