„Ši akimirka – nuostabi akimirka.”
Tik Nat Hanas
Išminčius pabrėžia, kad dar vienas būdas susitaikyti su praeitimi ir gyventi laimingą gyvenimą yra „gyventi dabar”. „I čing” moko: „Tai, kas laikina, išmintingasis mato amžinybės šviesoje.”
Mes įsivaizduojame begalinę prieš save besidriekiančią ateitį, sau už nugaros – begalinę praeitį. Tikime egzistuojantys šią akimirką, kurią vadiname dabartimi, akimirką, kuri tėra plonytė linija, skirianti ateitį nuo praeities. Tiesą sakant, yra visiškai kitaip – visa, kas yra, buvo ir kada nors bus, priklauso begalinei dabarčiai. Argi ne visad yra dabartis? Išmintingieji supranta šią tiesą:
Tėra tik akimirka, vadinama dabar.
Kai gyvename šią akimirką budrūs ir susitelkę į ją, kaip mus skatina dzenbudizmas, suvaldome savo šėlstančią vaizduotę – negyvename praeitimi, nesirūpiname dėl ateities, nesprendžiame ar įvykiai laimingi. Alanas Wattsas, garsus XXa. gyvenęs Azijos filosofijos aiškintojas sako: „Dzenas – tai tiesiog (…) susitelkimo į „čia ir dabar” būsena.”
Kaip tik šiam tikslui skirta meditacija, tokia svarbi dzenbudizmui. Tai būdas budriai susitelkti į dabarties akimirką. Ji padeda mums ugdytis įprotį žvelgti į gyvenimą tokiu pat sutelktu ir ramiu žvilgsniu – ne reaguoti, tik stebėti ir atsispirti norui neigiamai vertinti įvykius. Budistų dvasinis mokytojas Tik Nat Hanas sako, kad meditacija – tai ne bėgimas nuo gyvenimo, o ruošimasis gyventi iš tikrųjų.
Pasak Wattso, tie, kurie gyvena susitelkę į dabartį, „turi kur kas daugiau galimybių susidoroti su nenumatytais dalykais nei tie, kurie nuolat dėl jų rūpinasi”.
Meditacija nebūtinai turi būti labai ilga ar sudėtinga, kad duotų jums naudos. Jei anksčiau nesate meditavę, siūlau pradėti nuo penkių minučių per dieną. Puiku medituoti rytą, vos nubudus, tačiau galite tai daryti bet kuriuo jums patogiu laiku. Patogiai ir tiesiai atsisėskite. Užsimerkite ir susitelkite į savo kvėpavimą.
Penkias minutes tiesiog sekite savo kvėpavimą, kiekvieną įkvėpimą ir iškvėpimą. Jei per tas penkias minutes imsite galvoti apie ką nors kita nei jūsų kvėpavimas, vėl ramiai į jį susitelkite. Jūsų tikslas – atsipalaiduoti ir penkias minutes ramiai sekti savo kvėpavimą. Įkvėpkite, iškvėpkite, įkvėpkite, iškvėpkite, įkvėpkite, iškvėpkite. Apibendrindamas, koks svarbus šis susitelkimo metodas, dzenbudizmo mokytojas Pao Či sako: „Jei proto neblaško jokie dalykai, nušvitimui tinka bet kuri vieta.”
Chris Prentiss. Dzenas, arba laimės menas.
Nuotraukos autorius: Mario Moreno
Paruošė Janina D.