Šį trumpą testą sukūrė psichologas profesorius Edas Dieneris.
Tam, kad sužinotumėte, kiek laimingas esate, įvertinkite žemiau esančius teiginius nuo 1 iki 7.
Į klausimus atsakykite atvirai ir nuoširdžiai; prisiminkite, kad jūsų atsakymų be jūsų paties (pačios) niekas kitas nepamatys.
- Visiškai nesutinku;
- Nesutinku;
- Šiek tiek nesutinku;
- Nei sutinku, nei nesutinku;
- Šiek tiek sutinku;
- Sutinku;
- Visiškai sutinku.
Kiekvieną teiginį įvertininkite nuo 1 iki 7 taškų:
- Daugeliu atveju mano gyvenimas yra idealus.
- Mano gyvenimo sąlygos yra puikios.
- Esu patenkintas savo gyvenimu.
- Svarbiausius dalykus, kurių noriu iš gyvenimo, jau turiu.
- Jei galėčiau gyventi savo gyvenimą iš naujo, nekeisčiau beveik nieko.
Susumuokite surinktus taškus:
31-35 Esate visiškai patenkintas savo gyvenimu.
26-30 Labai patenkintas.
21-25 Visai patenkintas.
20 Nei patenkintas, nei nepatenkintas.
15-19 Šiek tiek nepatenkintas.
10-14 Nepatenkintas.
5-9 Visiškai nepatenkintas.
Trys pagrindiniai laimės komponentai (anot profesoriaus E. Dienerio):
- Vienas svarbiausių laimės komponentų yra socialiniai santykiai. Žmonės, kurie turi šeimą ir artimų draugų, yra laimingesni nei tie, kurie jų neturi. Žinoma, artimojo praradimas yra skaudi patirtis, po kurios atsigauti prireikia nemažai laiko.
- Kitas aspektas, kuris veikia pasitenkinimą gyvenimu, daugeliui žmonių yra darbas, mokykla ar svarbios vietos gyvenime užėmimas (pvz., buvimas namų šeimininke (-u) ar seneliu (senele). Kai žmogui jo darbas teikia džiaugsmą (nesvarbu, ar už tai žmogus gauna pinigų ar ne), tai prisideda prie pasitenkinimo gyvenimu. Kai darbe nesiseka, pasitenkinimas gyvenimu sumažėja.
- Trečiasis aspektas yra asmeninis – kai esame patenkinti savimi, religiniu ar dvasiniu gyvenimu, mokymusi ir augimu, laisvalaikiu, esame patenkinti ir savo gyvenimu.
Laimės ekspertas dr. Robertas Holdenas taip pat siūlo porą patarimų:
- Tam, kad būtume laimingi, turime įveikti „priklausomybę nuo tikslo“: „Mums nuolat svarbiausia yra „rytoj“, „daugiau“, „toliau“, „ten, ne čia“. Tikimės, kad kai tai pasieksime, tapsime laimingi. Netiesa; kai pasiekiame vieną tikslą, siekiame kito.“
- Išmokime „paleisti“ savo praeitį, nesitikėkime tobulos ateities. Anot psichologo, praeitis yra praeitis – ji jau praėjo.
Paruošė Emilija S.
Šaltinis: parengta pagal BBC rubriką „The Happiness formula“ bei Ilinojaus universiteto profesoriaus E. Dienerio ir laimės eskperto Dr. Roberto Holdeno rekomendacijas.
Nesuprantu, kaip galima gauti 30 ir net daugiau taškų, kai įvertinti reikia tik du teiginius. Man gaunasi, kad maximum galima surinkti tik 12 taškų..
Ačiū už straipsnį.