Nematydama prasmės, vargu ar būčiau pradėjusi šį eksperimentą. Būtent veiklos prasmingumas tapo stipriu vidiniu akstinu, suteikė ilgalaikės motyvacijos, optimizmo ir jėgų. Kaskart praturtinantys nauji potyriai bei teigiami išgyvenimai neleido atsirasti vidinei tuštumai ar išsekimui, kurie aplanko, jei dirbame darbą tik iš pareigos ar priverstinai.
Tikėtina, kad mūsų elgesys sugrįžta atgal mums ar mūsų artimiesiems – priežastiniais ryšiais lemia tolesnius įvykius, jų eigą bei pasekmes.
Gyvenimo džiaugsmo teikiantis altruizmas
Psichologės Kathryn Buchanan ir Anat Bardi atliko eksperimentą, kuriame dalyviai kasdien 10 dienų turėjo spontaniškai atlikti gerus poelgius. Palyginus jų pasitenkinimą gyvenimu prieš ir po eksperimento paaiškėjo, kad žmonės jautėsi labiau patenkinti. Dabar jau iš asmeninės patirties galiu teigti – tai iš tiesų veikia. Po 31 gerumo dienos jaučiuosi ne tik atidavusi, bet ir gavusi: daugiau laimės, pasitenkinimo gyvenimu, kilnumo, džiaugsmo, jaudulio, pastabumo, dėkingumo, teigiamo suvokimo ir kt. Net galvojimas, ką dar gera galėčiau padaryti kitiems, būdavo malonus ir apdovanojantis. <…> Galiu patvirtinti, kad daryti gerus darbus verta. Net jei tai patys mažiausi, kartais savaime suprantami, iš pirmo žvilgsnio nereikšmingi ar kitų žmonių kritikuojami poelgiai.
Eksperimento išvados
1. Atlikti gerus darbus lengviau, kai negalvoji apie aplinkinių reakciją.
2. Po kelių gerų darbų apima azartas ir norisi atlikti jų dar daugiau.
3. Nebūtina sulaukti padėkos už gerą darbą, kad jaustumeisi maloniai, tačiau išgirdus padėką tampa dar maloniau. Nepamirškime padėkoti!
4. Sistemingai atliekant gerus darbus, laimės pojūtis didesnis.
Autorė: psichologė Rūta Mickevičienė
Šaltinis: www.psichologijatau.lt
Paruošė Rasa V. ir Janina D.