Trys svarbiausi žodžiai, kuriuos gali sau ištarti:
„Taip, man pavyks.“
Pasitikėjimas savimi – seksualiausia savybė, kokią tik vyras gali turėti. Tai vienas svarbiausių patiekalo, kuris vadinasi „moterų viliojimas“, ingredientų. Pasitikėjimas savimi nėra pasirinkimas. Tai savybė, kurią privalai turėti.
Visi žino, koks galingas ginklas yra pasitikėjimas savimi. Visi šio ginklo trokšta. Kiekvienoje saviugdos knygoje ar mokymų programoje, nesvarbu, ar ji skirta verslui, dvasingumui, moksleivių ugdymui, ar bendravimui su moterimis, kalbama apie pasitikėjimą savimi. Problema ta, kad dauguma kalbėtojų nė nenutuokia, apie ką kalba.
Pasitikėjimas savimi – seksualiausia savybė, kokią tik vyras gali turėti. Tai vienas svarbiausių patiekalo, kuris vadinasi „moterų viliojimas“, ingredientų. Pasitikėjimas savimi nėra pasirinkimas. Tai savybė, kurią privalai turėti.
Pasitikėjimas savimi ir savivertė yra panašios, bet ne tapačios savybės. Panašiai kaip sviestas ir aliejus: abu riebūs, bet duonos su dešra ir aliejumi juk nevalgai. Jei savimi pasitiki, nereiškia, kad turi aukštą savivertę. Kol kas turbūt sunku suprasti, apie ką kalbu. Tačiau pamėgink įsivaizduoti pasaulinio lygio roko dainininką. Ar jis galėtų būti pasitikintis savimi, bet turėti žemą savivertę? Tikrai taip! Scenoje jis gali būti nepakartojamai drąsus, energingas ir tikintis savo sugebėjimais, tačiau bijoti pasirodyti viešumoje, nes gerbėjai jį gali pamatyti ne tokį, kokį jis save pristato visuomenei. Jis gali perdėtai bijoti prarasti savo merginą. Jis gali jaustis menkesnis už savo draugus. Tas nutrūktgalvis dainininkas gali iš proto vesti milijoninę publiką, tačiau vaikystėje jis gali būti patyręs skaudžių traumų, dėl kurių dabar save vertina menkiau nei bet kurį kitą gyvį šioje planetoje.
Pasitikėjimas savimi – tai tikėjimas, kad tau pasiseks. Pasitikintis savimi vyras jaučia, kad viskas bus taip, kaip jis nori.
Apie savivertę nekalbėsiu. Tai taip pat labai svarbi ir vertinga vyro savybė, tačiau nesijaučiu kompetentingas mokyti ją išsiugdyti. Manau, kad savivertės ugdymas – sudėtingas procesas. Vis dėlto išeitis yra. Lietuvoje ypatingą programą „Pasitikėjimas savimi“ parengė psichologė Rasa Venckutė. Pavadinimas neatitinka tikrovės, nes šioje programoje didžiausias dėmesys skiriamas ne pasitikėjimo, bet savivertės ugdymui, tačiau Rasa tokį pavadinimą parinko sąmoningai. Programa daugiau nei verta dėmesio. Tiesa, reikalaujanti daug atsidavimo, laiko ir pastangų. Bet natūralu, kad tokiems dalykams reikia daug energijos. Rekomenduoju šia programa pasidomėti.
Rasos komentaras: Ačiū, Eidminui už gerus žodžius. Tik noriu jį papildyti: pasitikėjimo savimi programoje (Lūšis) ugdoma ne tik savivertė, bet ir pasitikėjimas savimi, pastarasis netgi labiau. Dalyviai kapsto savo stiprybes ir jas išbando, siekia tikslų ir juos pasiekia ar bent jau išbando savo jėgas bandydami jų siekti. Atlikinėdami įvairias užduotis, jie randa priežasčių ir realių įrodymų, jog gali daugiau ar mažiau pasitikėti savimi. Lūšyje tvirtai remiamasi tuo, kad pasitikėjimui savimi svarbūs realūs rezultatai, būtent todėl jos dalyviai daugiau užsiima pokyčiais, problemų sprendimu ir savo galimybių atskleidimu, nei savianalize ar pozityvia savitaiga, kad pakeltų savo subjektyvią vertę. Toliau, papildysiu Eidmino mintis apie savivertę. Pasitikėjimas savimi ir savivertė yra ne tik šiaip panašūs konstruktai, jie daro didelę įtaką vienas kitam ir abu gali priklausyti nuo srities. Eidmino pavyzdys apie savimi pasitikintį ir tuo pačiu žemos savivertės Roko dainininką, manau, yra ne visai tikslus – pasitikėjimą savimi jis įvardino roko srityje, savivertę – santykių ir kt., t.y. skirtingose srityse, o jose ir pats pasitikėjimas savimi gali skirtis. Labai retai pasitikėjimas savimi ir savivertė toje pačioje srityje ryškiau skiriasi, nes tai, kaip save vertiname, daro didelę įtaką tam, kaip mes vertinsime savo jėgas. Galiausiai, tikro ir tvirto pasitikėjimo savimi neįsivaizduoju ne tik be savivertės (angl. self-esteem), bet ir be savęs, savo stiprybių pažinimo (angl. self-knowledge), iš kurio kyla užtikrintumas savo gabumais, būdu (angl. self-assurance). Galima priraityti ir daugiau visokių self-, bet svarbiausiu tikslu laikau ne savybių ar tikėjimų skaidymą, o holistinį, visapusišką asmenybės stiprėjimą – ji kaip gausybės besijungiančių, persidengiančių savybių, įgūdžių ir gebėjimų kamuolys, kuriame vieną objektą patempus, tempiasi ir kiti. Ačiū, grįžtam prie puikaus Eidmino straipsnio!
Ieškant tos vienintelės, pasitikėjimas savimi yra būtinas. Turi atrodyti savimi pasitikintis, bet suprask, kad vaidindamas „kietą“ arba būdamas įžūlus tikrai to nepasieksi. Toks elgesys rodo, jog saugai save nuo sužeidimų, nes esi silpnas. Netiki, kad tau pasiseks, todėl užsidedi „kieto“ vyruko kaukę. Jei šiam vyrukui nepavyks, tau nebus taip skaudu, nes suvoksi, jog tai nebuvai tikrasis tu. Kaip pinigus demonstruoja tik neturtingieji, taip ir pasitikėjimą demonstruoja tie, kurie jo neturi.
Turi atrodyti savimi pasitikintis, bet suprask, kad vaidindamas „kietą“ arba būdamas įžūlus tikrai to nepasieksi. Toks elgesys rodo, jog saugai save nuo sužeidimų, nes esi silpnas.
Pasitikėk savimi, tačiau būk kuklus. Suprasti šią pamoką man prireikė vienų metų. Pradėjęs mokytis viliojimo meno, supratau, kad per mažai savimi pasitikiu, todėl griebiausi perdėto pasitikėjimo. Savaime aišku, kad tai nedavė tokių rezultatų, kokių tikėjausi. Kartais pavykdavo, bet dažniausiai – ne.
Pasitikintis savimi vyras spinduliuoja pasitikėjimą dar prieš pradėdamas kalbėti. Jis gali būti ramus ir malonus. Jis nesiekia aplinkinių įtikinti savo tvirtumu. Pasitikėti nereiškia būti „ereliu“. Tai reiškia turėti vidinį tikėjimą savimi. Tarp iš tiesų savimi pasitikinčio žmogaus ir žmogaus, bandančio taip atrodyti, egzistuoja milžiniškas skirtumas. Suvaidintas pasitikėjimas – tai tarsi čiurkšlė iš gaisrininko žarnos. Tikras pasitikėjimas savimi – tai rytinė rūko dulksna. Ir vienu, ir kitu atveju jaučiama drėgmė, bet skirtumai daugiau nei akivaizdūs. Pasitikėjimą savimi moteris atpažįsta ne iš įžūlių žodžių, o iš akimirką trukusios ilgesnės pokalbio pauzės arba iš akimirksniu pateikto atsakymo, kurį gali pateikti tik savimi pasitikintis vyras. Pasitikėjimą savimi atspindi ne arogantiški žodžiai, o tūkstančiai vos pastebimų elgesio detalių.
Pasitikėjimą savimi atspindi ne arogantiški žodžiai, o tūkstančiai vos pastebimų elgesio detalių.
Per pastaruosius kelerius metus perskaičiau dešimtis knygų, išklausiau šimtus valandų garso ir vaizdo įrašų. Daug kas žadėjo išmokyti slaptų metodų, kaip išsiugdyti pasitikėjimą savimi, tačiau iš visos tos informacijos tikrai veiksmingas buvo tik vienas būdas. Vienintelis metodas, ugdantis pasitikėjimą savimi, yra patirtis.
Pasitikėjimą savimi psichologai dar vadina saviveiksmingumu. Tai yra tikėjimas, kaip veiksmingai kažką gali atlikti. Šį tikėjimą sudaro tavo paties požiūris į gautus rezultatus ir aplinkinių įvertinimas. Jei suviliosi tau patinkančią merginą – tapsi labiau savimi pasitikintis. Jei kuri nors mergina pasakys, kad žavisi tavo pasitikėjimu savimi – tapsi labiau savimi pasitikintis. Pasitikėjimas savimi – tai tikėjimas, kad tau pasiseks. Ši savybė pasireiškia tuomet, kai tiki, kad tau saugiai pavyks slidėmis nusileisti nuo kalno arba kai esi įsitikinęs, kad bučiuojama mergina neatsuks skruosto. Pasitikintis savimi vyras jaučia, kad viskas bus taip, kaip jis nori.
Daug kas žadėjo išmokyti slaptų metodų, kaip išsiugdyti pasitikėjimą savimi, tačiau iš visos tos informacijos tikrai veiksmingas buvo tik vienas būdas. Pasitikėjimą savimi atspindi ne arogantiški žodžiai, o tūkstančiai vos pastebimų elgesio detalių.
Nori išsiugdyti pasitikėjimą savimi? Eik ir nugalėk savo baimes. Ar perskaitęs knygą apie kovos meną ir patekęs į pavojų, pasitikėsi savo gebėjimais nugalėti priešą? O kas, jei prieš tai jau tris kartus būtum susidūręs su panašiu priešu ir visus tuos kartus būtum jį įveikęs? Kokį tikslą išsikeli prieš pirmąjį savo bėgimo maratoną? Greičiausia tiesiog nori jį įveikti. Nepasitiki savo jėgomis, nes niekuomet nesi to daręs. Gali klausytis draugų patarimų, perskaityti dešimtis knygų, bet niekas nepasikeis, tu vis tiek nebūsi įsitikinęs, kad pasieksi finišą. O ką galvoji prieš antrąjį maratoną? Ar kyla abejonių, kad nepavyks? Prieš antrąjį startą tu sprendi klausimą, keliomis minutėmis atbėgsi greičiau nei praėjusį kartą. Pasitikėjimo savimi įgauni tik įgijęs patirties.
Nepasitiki savo jėgomis, nes niekuomet nesi to daręs. Pasitikėjimo savimi įgauni tik įgijęs patirties.
Ne kartą internete esu matęs įkvepiančius užrašus: „Rezultatai ateina iš pasitikėjimo savimi, o ne pasitikėjimas savimi – iš rezultatų.“ Bet yra priešingai. Pasitikėjimas savimi ateina iš rezultatų. Ir taip tik geriau, nes kiekvienas žmogus turi galimybę įveikti baimes ir pradėti savimi pasitikėti.
Nuolat įveik savo baimes. Netiki, kad mergina gali su tavimi bučiuotis praėjus valandai nuo pažinties pradžios? Pabandyk ją pabučiuoti praėjus pusvalandžiui! Galbūt viena mergina tavo akyse pamatys krislelį baimės, todėl liksi atstumtas, bet neabejoju, kad trečias ar penktas kartas bus sėkmingas. Tą kartą tu būsi apdovanotas pasitikėjimo savimi dovana.
Kiekvieną kartą, kai atlieki ką nors, kas tau kėlė baimę, ugdaisi pasitikėjimą savimi. Kai tik pajunti baimę, įveik ją, ir būsi apdovanotas neatimama pasitikėjimo savimi dovana.
Kiekvieną kartą, kai atlieki ką nors, kas tau kėlė baimę, ugdaisi pasitikėjimą savimi. Taigi lipk per save, daryk tai, ko bijai, tai, ką, tavo manymu, darytų pasitikintis savimi vyras. Kai tik pajunti baimę, įveik ją, ir būsi apdovanotas neatimama pasitikėjimo savimi dovana.
Eidminas Zaksas, suviliokmoteri.lt. Knygos „VYRO KNYGA” autorius, santykių konsultantas. Gali būti savimi, drybsančiu prie televizoriaus, arba savimi, kuris kuriasi šviesesnę ateitį. „VYRO KNYGOJE“ mokoma būti geriausia savo versija.
Paruošė Rasa V.