Šiandien aiškiai įrodyta, kad įmanoma ir naudinga darbuotis siekiant pagerinti savo vidinę būseną – nuotaikų ir minčių derinį. Aišku, jei leisite savyje per ilgai ar per dažnai vyrauti neigiamiems jausmams (liūdesiui, pykčiui, nerimui…), nepraeis be pasekmių. Tai neliks be pasekmių ir savivertei.
Dažnai nuotaikos gali paveikti visus mūsų elgesio aspektus ir pasaulėžiūrą labiau negu emocijos.
Beje, ypač daug dėmesio reikėtų skirti savo į nuotaikai (angliškai šį pavadinimą atitinka žodis mood) – tiek pat, o gal net daugiau negu stiprioms emocijoms: ji daug nepastebimesnė negu emocijos, dažnai ir daug kenksmingesnė, nes klastingesnė, tad jos daroma poveikį sunkiau nustatyti, vadinasi, sunkiau jam pasipriešinti. Dažnai nuotaikos gali paveikti visus mūsų elgesio aspektus ir pasaulėžiūrą labiau negu emocijos.
Taigi darbas reguliuojant savo nuotaiką tampa svarbia sritimi savivertės ir depresijos atkryčio psichoterapijoje. Nes šie gebėjimai gali “auginti raumenyną“ ir didėti pamažu, nuolat treniruojantis. Tai gera naujiena ar ne?
Štai keli patarimai, padėsiantys pamažu įgyti šių gebėjimų:
- Nuolatinis savo emocinių svyravimų (nežymių ir stiprių) stebėjimas: tai vadinama „emocine chronometrija“. Reikia reguliariai įvertinti savo nuotaiką – apibūdinti ją užrašų knygelėje, nustatyti, kaip ji susijusi tam tikromis mintimis ir gyvenimo įvykiais. Kai man užeina splinas, kokias mintis, kokį elgesį jis manyje skatina? Kaip pavyksta (arba ne) jiems priešintis? Kokie įvykiai sukėlė šią nuotaiką? Ar mano reakcija proporcinga tam, kas įvyko, ar akivaizdžiai perdėta? ]ei taip, tuomet tikriausiai tapau savo emocinio termostato išsiderinimo auka: bus naudinga atlikti nuolatinius pratimus, kad galėčiau tinkamai jį nustatyti.
- Darbas prie minčių turinio, vadinamasis „kognityvinis darbas“. Apskritai reikia nustoti painioti savo mintis su tikrove.
- Nuolatinė meditavimo praktika, nesvarbu kokia: budri sąmonė, za zen meditacija ir pan. Ji labai padeda iš anksto nustatyti mažiausius nuotaikos svyravimus ir žvelgti į juos iš tolo.
- Valingos pastangos sukelti ar priimti visas galimas teigiamas ir nuoširdžias emocijas – pastanga, skatinanti emocinę pusiausvyrą, kai praktikuojama tinkamai, tai yra nekopijuojama ir nesilaikoma stereotipų.
Christophe André. Netobuli, laisvi ir laimingi.
Paruošė Igor R. ir Janina D.