1. Įsitikinimas, kad esi nieko nevertas arba nevykėlis. „Būtinai privalau išlaikyti matematikos egzaminą, nes kitaip žlugsiu, būsiu nieko nevertas“. Ši iracionali mintis siejama su nerimo atsiradimu ir ji sukelia vieną iš stipresnių nerimo formų. Taip pat ji teigia, jog neišlaikius egzamino, žmonės ims tavęs nekęsti. Kadangi tau svarbi jų nuomonė, privalai jį išlaikyti, nes tapsi niekinamu asmeniu.
2. Dėl savų nesėkmių kitų žmonių žeminimas ir niekinimas. „Žmonės privalo su manimi gražiai ir sąžiningai elgtis, o jeigu ne, tai tegul tie šlykštynės eina velniop ir būna prakeikti“. Ši iracionali mintis yra pagrindinė priežastis, kodėl žmonės pasmerkiami dėl jų darbų. Ji gali sukelti siaubingą įniršį, nesantaiką, karus ir netgi genocidą. To pasekmė – kitiems irgi kyla įniršis. Jie, žinoma, prakeikia tave dėl pykčio, bet nekeikia tavo pykčio. Taigi pyktis gimdo pyktį, o prakeiksmas iššaukia prakeiksmą; ir taip be galo.
3. Baisėjimasis ir gąsdinimasis. Jei tu įsitikinęs, kad privalai gražiai ir maloniai elgtis su tėvais, bet taip nebūna, tai jautiesi labai nesmagiai ir laikai save netikusiu žmogumi. Šį jausmą dar palydi iracionali mintis: „Siaubinga, kaip blogai elgiuosi su tėvais. Kaip šlykštu apie tai net galvoti, ne tik daryti“. Šitaip baisėdamasis, gąsdindamasis ar šlykštėdamasis, tu pajunti nesveiką nerimą, užuot sveikai jautęsis nuliūdęs, nusivylęs ar atgailaujantis, kad su tėvais negerai elgeisi. Baisėjimasis dar labiau didina nerimą.
4. To negaliu pakęsti. Kai tu reikalauji, kad visi su tavimi elgtųsi maloniai, sakai: „Negaliu pakęsti, kad su manimi taip elgtųsi! Negaliu ištverti!“ Tavo pasakymas negaliu pakęsti skatina reikalavimus ir kelia didžiulį pyktį, kadangi tai reiškia, kad su tavimi neteisingai besielgiantys žmonės daro tave nelaimingu, o tau tai yra beveik mirtis. To negaliu pakęsti padidina tavo įniršį – ar nerimą – kai sakai: „Man privalo pasisekti, jei nepasiseks, neištversiu“.
5. Viskas arba nieko, juoda arba balta ir kitos taisyklės. Kai tu iš savęs reikalauji, kad viską darytum gerai, kad kiti žmonės su tavimi gražiai elgtųsi, kad viskas baisu, jei nesikloja taip, kaip tu nori, – tampi kategoriškas, tau būna arba juoda arba balta – ir tai sukelia rūpesčius. Kyla iracionalios mintys: „Kadangi buvau netikęs, tai reiškia, kad man niekada nesiseks ir nieko gero nepasieksiu“. „Kadangi praradau kelis svarbius ryšius, niekada nesiseks palaikyti santykius su tais, su kuriais noriu“. „Matyt, nebus galo mano nelaimėms!“
Absoliutūs reikalavimai, prievolės ir kita veda į savęs žeminimą, kitų prakeikimą, baisėjimąsi. To negaliu pakęsti, bei klaidingą kategoriškumą. Šios iracionalios mintys tik sustiprina tavo reikalavimus. Jeigu esi tvirtai įsitikinęs jog: „Baisu, kad man gali nepasisekti, o aš neištversiu, jei pasirodysiu apgailėtinai“, tai panašu, kad tu galvosi: „Kadangi būtų baisu, jei nepasisektų, tai reiškia, kad bet kokia kaina man privalo pasisekti, o jei ne, tai aš esu visiškas menkysta!“”. Reikalavimas paremia baisėjimąsi, o baisėjimasis skatina reikalavimus. Iracionalios mintys linkusios sustiprinti viena kitą ir jų kyla dar daugiau.
Kodėl taip dažnai žmonės galvoja iracionaliai? Iš dalies todėl, kad yra taip išauklėti savo tėvų ir kultūrinės aplinkos, be to jų prigimtis skatina stiprius norus, kuriuos jie paverčia reikalavimais. Tai – žmogiškosios būties dalis.
Apibendrinu. Iš prigimties tu esi susirūpinusi ar vidutiniškai nerami asmenybė, kuriai kyla problemos, kivirčai ir stresai. Jeigu tau nerūpėtų jų įveikti ir nesistengtum jų pašalinti, sunkiai ištvertum. Tavo prigimtis ir socialinis polinkis – sutikti sunkumus ir į juos reaguoti, todėl turi būti rūpestingas, budrus ir atsargus.
A. Ellis. Kaip nepasiduoti nerimui ir jį kontroliuoti.
Skaitinį paruošė Rūta K. ir Igor R.