75 metai: Harvardo universitetas ką tik paskelbė išsamią studiją apie tai, ko reikia vyrams, kad jie laimingai gyventų.
1938 metais Harvardo universitetas pradėjo stebėti 268 paskutiniojo kurso vaikinus studentus ir taip pradėjo ilgiausią tęstinę žmonijos vystymosi studiją istorijoje. Studijos tikslas buvo kaip galima geriau nustatyti kokie veiksniai stipriausiai prisideda prie žmogaus klestėjimo.
Kaip galite įsivaizduoti, studija padėjo atrasti daug naujovių, bet svarbiausia iš jų yra ta, kad alkoholizmas yra viena didžiausių skyrybų priežasčių tarp susituokusių Didžiosios Studijos dalyvių. Buvo nustatyta, kad alkoholizmas stipriai susijęs su neuroze ir depresija. Alkoholizmas ir rūkymas yra dažniausia ligų ir mirties priežastis. Kai kuriais atvejais net išsilavinimas neapsaugo nuo žalos.Kiekybiniai studijos duomenys išsamūs – tai rodo didžiulis psichologinių, antropologinių ir fizinių bruožų kiekis (nuo asmenybės tipo ir IQ iki alkoholio vartojimo įpročių, ryšio su šeima ir „jo vyriško pasididžiavimo ilgio“).
Neseniai George‘as Vaillantas, kuris vadovavo tyrimui ilgiau nei tris dešimtmečius, išspausdino jo duomenis 2012 m. knygoje „Patirties pergalės“ (Amazon). Štai trumpa knygos apžvalga:
„Nors tyrimai patvirtina, kad atsigavimas po sunkios vaikystės yra įmanomas, laimingos vaikystės prisiminimai yra visą gyvenimą neišsenkantis jėgų šaltinis. Santuokos, sudarytos virš 70 metų teikia daug daugiau pasitenkinimo. Sulaukus 80 metų fizinę būklę daugiau lemia tai, kaip gyvenome iki 50-ies, o ne genetika.“
Kalbant apie pajamas, jų dydis nepriklauso nuo IQ (vyrų, kurių IQ yra 110 ̶ 115 ir tų, kurių IQ yra virš 150, pajamos nesiskyrė). Kalbant apie seksualinį gyvenimą, vienas iš įdomiausių atradimų yra tai, kad senstantys liberalių pažiūrų žmonės gyvena daug aktyvesnį seksualinį gyvenimą nei kiti. Konservatyviausi vyrai nustoja gyventi seksualinį gyvenimą būdami 68 metų, o liberaliausi vyrai gyvena sveiką seksualinį gyvenimą iki 80 metų. <…>
Knygoje „Patirties pergalės“ G. Vaillantas teigia, kad senatvėje šilti asmeniniai santykiai, sveikata ir laimė yra tarpusavyje labai susiję. 2009 m. G. Vaillantas, siekdamas pagrįsti šią savo teoriją, dar kartą peržiūrėjo tyrimų duomenis ir įsitikino, kad šilti asmeniniai santykiai yra net svarbesni nei iki šiol manyta. Autorius pažymi, kad 58 vyrai, turėję šilčiausius santykius per metus uždirbo vidutiniškai 141 000 dol. daugiau per savo atlyginimų piką (būdami 55–60 m. amžiaus) nei 31 vyras, kuris surinko mažiausiai taškų matuojant šiltus santykius. <…>
Vienas iš labiausiai intriguojančių Didžiosios Studijos atradimų buvo vyro ir jo motinos santykių įtaka vyro gyvenimo gerovei. „Business Insider“ rašo: „Vyrai, šiltai bendraujantys su savo mamomis per metus uždirbo 87 000 dol. daugiau nei tie, kurių motinos buvo šaltos. Vyrai, vaikystėje nesutarę su savo motinomis, turėjo didesnę riziką senatvėje susirgti silpnaprotyste. Vyrui suaugus vaikystėje buvę berniukiški santykiai su motina – ne tėvu – pagerina darbo kokybę. Šilti santykiai su tėvu mažina nerimą, leidžia labiau mėgautis atostogomis ir didina pasitenkinimą gyvenimu būnant 75 metų, o šilti vaikystės santykiai su motina neturi tokios reikšmingos įtakos gyvenimo pasitenkinimu būnant 75 metų.“
G. Vallant‘o žodžiais, pats svarbiausias Didžiosios Studijos atradimas yra šis: „75 metai ir 20 milijonai dol. panaudota Didžiajai Studijai, kuri veda prie nesudėtingos išvados: „Laimė yra meilė. Taškas.“
Šaltinis: 75 Years In The Making: Harvard Just Released Its Epic Study On What Men Need To Live A Happy Life
Paruošė Giedrė M., Emilija S., Janina D.