Ar žinote, ką po Lūšies veikė jos dalyviai? Dalis jų dalyvavo antrojoje programos pakopoje – Stipriojoje Lūšyje. Paleidome ją slapta, nes ji skirta tik baigusiems pirmą pakopą.
Dalyviai apie mėnesį vargo su savo įgūdžiais, mokėsi patys spręsti problemas (o ne tik taikė Rasos primestus būdus, nors uoliai darė ir tai), mokėsi darbuotis su kitais, projektuoti, strateguoti, laimėti ir pralaimėti (net smagu prisiminti jų piktus veidus ir manęs siuntimą į dausas). Jie taip pat papildė paprastosios Lūšies metu sukauptą energiją, stiprybę, šilumą, vidinę švarą, mąstymo lankstumą. Stiprieji Lūšiukai susiprotėjo, kad stiprūs jie buvo, yra ir bus – tiesos niekas nežino, bet niekas nepaneigs, kad toks susiprotėjimas galėjo nutikti.
Paprastiems žmonėms, kad suprastų rezultatus, užtenka sužinoti, jog Lūšiukai vykdė užduotis, vertino save bei kitus pagal 11 Siekinių (taip, darė vieną, o siekė ir buvo vertinami už visai ką kita):
- Pastangos: kiek stengiuosi dėl savo gyvenimo?
- Pasiekimai: kiek esu pasiekęs tiek didelių, tiek mažų dalykų?
- Įgūdžiai: kiek esu įgudęs atlikti svarbiausius dalykus savo gyvenime? Pvz., bendrauti, siekti svajonės, užkalbinti nepažįstamus žmones.
- Šiluma: kiek man viduje šilta, jauku?
- Energija: kiek jaučiuosi energingas?
- Mąstymas: kiek lanksčiai, kūrybiškai, protingai mąstau? kiek galiu valdyti savo mąstymą? (šių aspektų vidurkis)
- Džiugesys: kiek esu linksmas?
- Stiprybė: kiek jaučiuosi stiprus, tvirtas?
- Praeitis: kiek esu patenkintas savo praeitimi?
- Dabartis: kiek esu patenkintas savo dabartimi?
- Ateitis: kiek esu patenkintas savo ateitimi – kiek pozityviai ją vertinu?
Kaip Lūšiukams sekėsi?
1. Pateikiame Lūšiukų savęs įsivertinimus (bendrus Siekinių vidurkius) programos pradžioje ir pabaigoje.
1-48: Lūšiukų kodai.
Kreivės rodo neįtikėtiną dalyką: nei vienam Lūšiukui nuo programos nepablogėjo!
Pradžioje bendras Lūšiukų Siekinių vidurkis buvo 7,58, pabaigoje – 10,58. Bendras Lūšiukų Siekinių įvertis paaugo 39,6 %. Ar jums toks pokytis atrodo ryškus?
2. Pateikiame Lūšiukų savęs įsivertinimus (bendrus Siekinių vidurkius) programos pradžioje ir pabaigoje bei jų išsikeltus tikslus (siekius).
Taip geriau matysite, kokie jie buvo, kokiais siekė tapti ir kokiais patapo.
Lūšiukai gavo netgi truputį daugiau (bendras siekio vidurkis 10,58) nei norėjo (bendras pabaigos vidurkis 10,38). Bet tik labai truputį, nes Lūšiukai jau žino, kaip reikia išsikelti tikslus bei kaip paskui juos pasiekti.
3. Pateikiame atskirų Siekinių rezultatus.
Atkreipkite dėmesį, jog čia vertikali ašis prasideda nuo 7. Taip vaizduojame ne tam, kad kurtume iliuziją, jog Lūšiukai buvo visiškam dugne iki programos, o tam, kad aiškiau matytųsi siekio ir programos pabaigos įverčių skirtumai.
Kuriems Lūšiukams sekėsi geriausiai (kurie turėjo aukščiausias visų Siekinių vidurkio išraiškas)?
Pradžia: Vandenis (11,36); Rūko sala (10,55); zibute74 (10,45).
Pabaiga: Meškiukas (12!); Mėtinė arbata (12!); Mėlyna ramunė (11,82).
Didžiausias pokytis: Peslys (5,45); Liepa Mažoji (5,36); Meskutis (5,27).
Sveikinimai darbščiausiems!
Galbūt Lūšiukų tyrinėjimai ir jų rezultatai yra iš piršto laužti? Ką sako statistika?
Kaip sakė Markas Tvenas: „Yra trijų rūšių melai: paprastas melas, melas ir statistika…“
Apžvelgsime kelis aktualiausius statistinius rodmenis, kad būtų aišku, ar verta tikėti Lūšiukų įsivertinimo rezultatais ar ne.
1. Ar gauti duomenys yra svarūs (esti statistiškai reikšmingi)?
O taip. Palyginus Lūšiukus prieš programą ir po jos (pagal Stjudent’o porinių imčių kriterijų) pamatėme, jog Lūšiukai skiriasi kaip diena ir naktis. Pradžioje visų Siekinių vidurkis buvo 7,58, pabaigoje – 10,58. Griežta statistika sako, kad skirtumas gražus ir svarus (p=0,00).
2. Ar Lūšiukai pasiekė ko norėjo (ar statistiškai reikšmingai nesiskiria jų siekiai ir tai, ką pasiekė)?
Taip, ir jie gavo netgi truputį daugiau (vidurkis 10,58) nei norėjo (vidurkis 10,38). Bet skirtumas nėra statistiškai reikšmingas (p=0,216), tad realiai daugiau nei norėjo jie negavo. Tai gal jie pabaigoje nesistengė, kai pamatė, jog jau pasiekė savo Siekinius? O gal jie žyniuoniškai išsikėlė tikslus? Ar pokyčius įvertino pagal tikslus ir save, ir mane, ir jus apgavo?
3. Ar buvo įvertinta pakankamai Lūšiukų (imtis)?
Iš viso padoriai programą baigė 77 dalyviai, 48 iš jų laiku užpildė formą. Nors formą užpildė beveik du trečdaliai Lūšiukų, atsižvelgiant į reikiamos imties skaičiavimus (n=1/(a2+1/N)=1/(0,0025+1/77)= bent 65), mūsų imtis esti mažoka. Taip pat duomenys gali būti kiek netikslūs dėl imties pobūdžio: pildyti atsiliepimų formos nebuvo privaloma, tad tinginiai ar teigiamų pokyčių nesulaukę Lūšiukai galėjo formos ir nepildyti… Kitą kartą pokyčių forma bus privaloma.
4. Ar gauti duomenys iš tikrųjų rodo tai, ką turėtų rodyti (validumas)?
Turinio, konstrukto validumas sunkiai įvertinamas, nes nebuvo remtasi konkrečia teorija. O teigti, kad viena ekspertė Rasa su savimi pasitarė ir nusprendė, jog čia viskas gerai, net jai būtų ir per kvaila ir per drąsu.
Prognostinis kriterinis validumas: apklausime Lūšiukus po mėnesio ir pamatysime, kaip pasikeis jų įverčiai. Dabar to pasakyti dar negalima.
Konvergentinis konstrukto validumas pakankamas – jį galima įvertinti lyginant atsiliepimų turinį ir Siekinių skaitines išraiškas. Aukščiausias validumas – „džiugesys“, „dabartis“, „šiluma“, „pastangos“ Siekiniuose. Nors lyginimas galimas tik sąlyginis, nes Lūšiukų nebuvo prašoma atskirai aptarinėti Siekinių ir galima vertinti tik pagal tai, ką jie patys panorėjo papasakoti.
5. Ar matavimai vyko tiksliai, patikimai (patikimumas)?
Vidinis suderinamumas labai aukštas: Cronbach α – 0,925. Vadinasi, atskiri Siekiniai dera kaip visuma, ir galima būtų galvoti apie naują asmenybės teoriją… Visgi keli mokslininkai kalba, kad tokia aukšta Cronbach α gali rodyti, jog matuojamas vienas ir tas pats rodiklis, o tai nėra maloni žinia, nes kam vargti su 11 Siekinių, jei iš esmės užtektų ir vieno bendro.
Instrumento stabilumas sočiai pakankamas: Spearman koreliacija tarp pakartotinių matavimų esti statistiškai reikšminga (p=0,00) ir didelė (r= 0,718).
Apibendrinimas
Statistika (jei tik ji nesuklastota) neprieštarauja Lūšiukų „lozungams” apie tai, kaip programa jiems padėjo.
Kokie dalyvių atsiliepimai?
Liepsnelė, 36 m.
Užduotys ir jų vykdymas visos programos metu kėlė pačius įvairiausius jausmus, nuo susierzinimo, pykčio, bjaurasties, liūdesio, širdgėlos (šiuos jausmus sužadino arba iškėlė) iki nuostabos, atradimų ir suvokimų džiaugsmo, didžiulio pasitenkinimo, malonaus nuovargio, nuoširdaus vaikiško krykštavimo ir kvailiojimo, jausmo, kad myliu ir esu mylima, kad pasitikiu savim ir pasitiki manimi, kad tiesiog esu reikalinga pasauliui kaip ir jis man.
Užduotys tarsi gera šluota prašlavė įvairius gyvenimo kampelius ir iškėlė ne tik kvietkelius, bet ir pasislėpusius baubus.
Programos metu stipriai jaučiau, kad sustiprėjo mano tokios savybės, kaip atsakingumo jausmas, žodžio laikymasis, dėmesingumas kitiems, geranoriškumas, susitelkimas ties užduotimi, atkaklumas, laiko organizavimas, vidinė stiprybė, pasitikėjimas savimi. Taip pat žymiai drąsiau išsakau savo nuomonę, jausmus. Tiesiog dar labiau vertinu visas patirtis ir labiau myliu gyvenimą 🙂
Pagerėjo darbo efektyvumas, padarau daugiau per trumpesnį laiką. Santykiai tapo nuoširdesni, atviresni, juose daugiau energijos, šilumos, mažiau priekaištų ir nepasitenkinimo, daugiau pozityvumo. Išsigryninau gyvenimo tikslus, pajaučiau aiškų vektorių – kurlink judėti, žinau, kaip to pasiekti. Pagerėjo sveikata. Kai kurie draugai džiaugiasi mano pokyčiais, kiti – atsitraukia. Manau, taip išsigrynina santykiai, interesai, bendrakeleiviai. Drąsiau elgiuosi nepažįstamoje aplinkoje, lengviau užmezgu ir palaikau ryšius. Su didesniu malonumu dalinuosi savo patirtimi ir žiniomis, jaučiu, kad tai yra prasminga ir skleidžia šviesą.
Banga32, 32 m.
– Geresnė ir stabilesnė emocinė būsena.
– Atėjo natūralus noras gyventi Čia ir Dabar ir man puikiai sekasi.
– Atradau dėkingumo galią – per dieną pastebiu daugybę dalykų už ką galiu būti dėkinga.
– Pakeičiau požiūrį į aplinkinius – nebenoriu jų pakeisti.
– Atradau dar daugiau savo stipriųjų pusių.
– Pagerėjo santykiai su aplinkiniais.
– Išsiugdžiau dar stipresnę discipliną ir laiko planavimą.
– Išmokau prakalbinti savąjį AŠ.
– Išsivaliau protą nuo destruktyvių minčių.
– Besąlygiškai save priimu ir myliu.
Vandenzuve, 44 m.
Keistas jausmas, nebeliko nuolat kankinusių klausimų, baimių. Taip viskas ramu… Nebesvyruoja nuotaikos… Mintys taip nebeskuba, truputį lengviau jas perprasti surikiuoti…
Atrodo, kad nieko nebeliko, dėl ko turėčiau nerimauti… Programos metu vyko tiesiog staigios permainos nuo ašarų iki laimės euforijos, bet dabar jaučiu, kad geriausia būtų mokėti išlaikyti emocijų pusiausvyrą… Jaučiuosi laisva nuo savęs, nebeliko savigraužos, vertinu save tokią, kokia esu su visais trūkumais…
Dar pasistengsiu įsigilinti į savo seniai užsigulėjusias nuoskaudas ir jas išlaisvinti, jaučiu to išsivalymo skausmo baimę, bet ji su tokia džiugia baigtimi…
Lūšiukų eilės
Esu lūšis, ne bet kokia, stipri ir mylinti save!
Pažvelk sūnau, kokia pušis.
– Ei, tėti, tėti, ten lūšis?
Palauk berniuk, stovėk ramiai,
Oi, kokios iltys, o nagai!!!
Tik nebijok, apginsiu mus,
Greičiau tu bėk, rakink namus.
– Bet, tėti, tėti, ji gera,
Pažvelk, juokinga uodega.
– Sveiki, svečiai, sveiki abu
matyti jus taip malonu.
Žagarės miškas toks gražus,
Pritraukia tėčius ir vaikus.
Esu lūšis, ne bet kokia,
Stipri ir mylinti save.
Nesu viena, čia mūs šimtai,
Visi mamos Lūšies vaikai.
Prašau, sveteliai, į svečius,
Kepu pušy aš pyragus.
Visus miškus sukviest galiu,
Tik tuoj, nuskrisiu drugeliu.
– Palauk, palauk, lūšie, nelėk,
Geriau paaiškink mums, padėk.
Iš kur tiek ryžto, tiek drąsos
Nepavargsti ieškot tiesos?
– Sukurti tiesą galim patys,
Juk lūšys mes, dar mato akys?
Suvok, žmogau, suvok gyvybę,
Stebuklą jos, gamtos duotybę.
Pamilk save, pamilki dangų,
Kitus, savus ir laiką brangų.
Nustok žinot, pajusti laikas,
Pažvelk tolyn, lyg būtum vaikas.
Mylėk save, mylėki dieną,
Minutę, valandą kiekvieną.
Atmerk akis, tik vieną kartą,
Duok savo būčiai antrą startą.
Dabar jauti? Tai jausmas plaka,
Jūs, žmonės, lekiate apakę.
Sustokit, uostykit, girdėkit,
Matykit jūs, ne tik žiūrėkit.
Ne visad lyjant skleiskit skėtį.
Branginkit sesę, mamą, tėtį,
Mylėkit žmones, net kaimynus,
Dainuokit garsiai, kepkit blynus.
Ir viskas čia? Tik tiek tereikia?
Girdėjai, Jonai, mano vaike?
Palauk, tėveli. Tau gi sako,
Gi aiškina, kuo pildyt baką.
– Save mylėkit, miesto žmonės,
Užmirškit aimanas, dejones.
Nereikia laimės jums laukimo.
Nelaukit – kurkite likimą.
(Žuvys vandeny)
Lūšiuko odisėja
Prieš tai buvau aš nedrąsus lūšiukas
Ir dar nemylintis savęs.
Mama Lūšis dažnai kartojo:
Mažyliai, turiu jums dovaną
šiame gyvenimo kely,
Vadinas ji – Lūšies programa.
Nelengvas kelias laukia jūs.
Įstok, tvirtu lūšiuku tapsi
Ir tu pajausi, kaip bevalgant ją
Išaugs tvirti nagai, blizgės kailiukas.
Mama Lūšie, teisi buvai,
Nelengvas ir sunkus programos kelias.
Ir atlaidi lūšiukams nebuvai
Ir dantis šiepdavai supykus.
Nugraužei tinginių medžius-
Vieta čia – tik stipriausiems!
Neglostei ir neraminai tu mūs,
Už tai užaugo tvirtas kailis.
Dėkoju tau, Mama Lūšie,
Už tą parodytą tvirtumą.
Neleidai tu suskysti mums,
Nusikratyt atsakomybės.
Mylėt save išmokei mus
ir dėkingumo kasdienybėj.
Mama Lūšie, aš jau galiu,
Išeiti savarankišku keliu!!!
(Banga32)
Išankstinė registracija į Lūšį IV
Dėmesio! Jei manote, kad programa yra vaistas nuo visų ligų ar nauja panacėja, kuri išgelbės jūsų apleistą gyvenimą, tai prašome palikti programą ramybėje ir nesiregistruoti. Šion programon kviečiami tik tie, kurie patys stengsis – įkvėpti nekvėpuojančių (motyvuoti nemotyvuotų) dar nesame pajėgūs.