Svarbiausias smegenų darbas – virpėti nuo džiugaus lūkesčio, svaigti mėgaujantis ar justi švelnią simpatiją. Dar daugiau – tokie pojūčiai mums tiesiog gyvybiškai būtini.
Daugelis žmonių laimės ieško lyg girtuoklis savo namų. Prancūzų filosofas Volteras rašė: „Jie neįstengia jos rasti, nors žino, kad ji egzistuoja.“ Tačiau teigiami jausmai gimsta smegenyse, o išorinės aplinkybės gerai savijautai turi labai mažai įtakos. … Galime sąmoningai treniruoti teigiamų jausmų atsiradimo mechanizmus. Be to, galime stengtis patekti į tokias situacijas, kuriose patiriame džiaugsmą ir malonumą.
Štai ką derėtų prisiminti:
• Kūnas ir siela, kitaip sakant, vieno ir kito būsena, neatskiriamai susiję. Emocijos gimsta kūne. Įrodyta, kad geriausios priemonės nuotaikai gerinti – fizinis aktyvumas ir seksas.
• Aktyvūs žmonės laimingesni nei dykinėtojai. Neretai girdimas patarimas – užklupus prastai nuotaikai, išeiti atostogų – nėra teisingas. Minčių, ketinimų ir jausmų valdymo mechanizmai smegenyse glaudžiai susiję. Dėl to rūpesčiai be vargo jas apsėda tuomet, kai stokojama kitokios veiklos. Kita vertus, smegenyse esanti lūkesčių sistema generuoja išankstinį džiaugsmą, tai yra tokį, kuris atsiranda vos iškėlus kokį nors tikslą. Jį pasiekę triumfuojame. Taigi veikla, galima sakyti, savaime veda teigiamų jausmų link.
• Guvus protas gerina savijautą netgi tuomet, kai ką nors tik stebime. Mus apima malonus jausmas jau tada, kai sutelkę visą dėmesį stengiamės ką nors suvokti. Tokia nedidelė ekstazė panaši į išankstinį džiaugsmą – už ją taip pat turime dėkoti lūkesčių sistemai. Malonumo patyrimas per dėmesio sutelkimą gali būti lavinamas.
• Neigiamos emocijos, pavyzdžiui, įniršis ar liūdesys, neišnyksta savaime, o bėgant laikui tik stiprėja. Taip pat kenksmingas įprotis yra išlieti pyktį arba, kaip sakoma, nuleisti garą. Tai lemia mūsų psichikos dvilypumas. Visiškai įmanoma – ir daug naudingiau – sąmoningai kontroliuoti tokias emocijas.
• Įvairovė masina. Malonūs dirgikliai labai greitai atbukina lūkesčių sistemą. Taip įsisuka užburtas troškimų ir atlygio ratas. Kaitaliodami malonumų šaltinius, išvengsime nuobodulio. Gyvenimo džiaugsmas neapleis, jei mėgausimės netikėtumų žavesiu ir vis naujai bandysime pažvelgti į gerai pažįstamus dalykus.
• Laisvai spręsti yra daug geriau nei jausti, jog bus patenkintas kiekvienas mūsų noras. Daugeliui mūsų galimybė kontroliuoti savo likimą – būtina laisvės ir pasitenkinimo prielaida. Jei ką nors trokštamo galima įgyti tik nepriklausomybės kaina (pvz., skolinantis pinigų), dažniausiai išlošia tas, kas renkasi nepriklausomybę.
Vis dėlto gerą savijautą labiausiai lemia santykiai su kitais žmonėmis. Tikrai neperlenksime lazdos pasakę, kad meilė ir draugystė – laimės sinonimai. Artimiesiems skiriamas dėmesys gerina ir mūsų pačių nuotaiką.
Ieškant laimės, svarbiausia pažinti save. Tam nereikia ypatingų pastangų. Pakaks atidžiai įsiklausyti į savo reakciją, kurią sukelia kasdieniniai dirgikliai, ir truputį pakeisti įpročius. Eidami šiuo keliu, atrasime vis daugiau malonumo teikiančių dalykų. Kiekvienam jie bus vis kiti. Pasaulyje yra šeši milijardai žmonių – ir šeši milijardai kelių į laimę.
Stefan Klein. Laimės formulė.
Paruošė Rasa A. ir Valdona J.Ž.
Na klausykit.. aš tikrai atradau išminties lobyną čia 🙂
Superiniai patarimai…gerai kad radau.