Daugelis amerikiečių ieško padrąsinimo, patarimų ir patvirtinimo „padėk sau“ (angl. „self-help“) knygose. Pozityvūs teiginiai kaip „aš mylimas žmogus“ ar „man pasiseks“, kurie siūlomi tokiose knygose, kelia žmogaus savigarbą, skatina tinkamus veiksmus. Psichologijos mokslo asociacijos žurnalo (Psychological Science) atliktas tyrimas rodo, kad pozityvūs teiginiai iš tikrųjų gali turėti priešingą poveikį.
Psichologai Joanne V. Wood ir Johnas W. Lee iš Waterloo universiteto ir W. Q. Elaine Perunovic iš Naujojo Bransviko universiteto nustatė, kad asmenys, turintys mažą savivertę, jautėsi dar blogiau pakartoję pozityvius savitaigos teiginius.
Tyrėjai prašė dalyvių, turinčių mažą ir didelę savivertę, kartoti saviugdos knygos frazę „aš esu mylimas“. Tada psichologai matavo dalyvių nuotaiką ir jausmus apie save. Pasirodo, jog dalyviai, turintys mažą savivertę, po savitaigos frazės kartojimo jautėsi blogiau palyginti su tokiais pat dalyviais, kurie frazės nekartojo. Asmenys, turintys didelę savivertę, jautėsi tik šiek tiek geriau po savitaigos teiginio kartojimo.
Tolimesniuose tyrimuose psichologai leido dalyviams išvardyti negatyvias mintis apie save kartu su pozityviomis mintimis. Jie pastebėjo paradoksą, kad dalyvių, turinčių menką savivertę, nuotaikos buvo geresnės kai jiems buvo leidžiama turėti neigiamų minčių, negu tada, kai jiems reikėjo susikoncentruoti vien į pozityvų saviugdos teiginį.
Psichologai teigia, jog pernelyg teigiamas pagyrimas, nepagrįstai teigiami savitaigos teiginiai, kaip „priimu save tokį, koks esu“, gali sukelti priešingų minčių žmonėms, kurie turi mažesnį savivertės jausmą. Tokios neigiamos mintys gali pakeisti teigiamas mintis. Taip pat, jei žmonėms liepiama turėti vien teigiamas mintis, jiems neigiamos mintys gali atrodyti ypač atgrasios.
Tyrimo autoriai apibendrino: „Teigiamų frazių kartojimas gali kai kuriems žmonėms padėti (asmenims, turintiems didesnę savivertę), bet gali turėti neigiamos įtakos tiems, kuriems tų frazių labiausiai reikia.“
Šaltinis: The Problem with Self-Help Books: Study shows the negative side to positive self-statements
Iš anglų kalbos vertė Giedrė M.
Redagavo Emilija S.