Abrahamas Lincolnas yra pasakęs, kad dauguma žmonių būna laimingi tiek, kiek nusprendžia tokie būti. Tyrimai rodo, kad jis buvo teisus. Todėl nepavydėkite žmonėms, kurie būna laimingi tada, kai jūs tokie nebūnate. Laimė – kaip ir meilė – nėra skirta tik tiems, kam labai sekasi.
Mano laimė, sukurta iš mano vidaus, nebūtinai yra tokia pat kaip jūsų, sukurta iš jūsų vidaus.
Kitas žodis, kuris skamba beveik taip pat kaip švediškas lycka, yra lucky, bet tai du skirtingi dalykai. Jie gali atrodyti susiję. („Dieeeeeeeve, kaip tau pasisekė, kad sutikai šį vyrą, aš niekada netapsiu tokia laiminga.“) Bet laimingieji žino, jog tai lemia ne sėkmė, o sunkus darbas, kurį dirbant reikia kruopščiai vertinti ir imtis nepatogių veiksmų. Pavyzdžiui, kavinėje prieiti ir užkalbinti nuostabų žmogų, nors ir nedrąsu.
Kitas dalykas, kuris ieškant laimės mus dažnai erzina, – mes noriai lyginame savo laimę su svetima. Be abejo, tai visiška kvailystė, nes mano laimė, sukurta iš mano vidaus, nebūtinai yra tokia pat kaip jūsų, sukurta iš jūsų vidaus. Neprivalau tapti toks pat laimingas ar iš viso bent kiek laimingas nuo to, kas daro jus laimingus. Vis dėlto dažnai pagalvojame: „Ak, regis, joms be galo smagu žaisti paplūdimio tinklinį apsivilkus maudymosi kostiumėlį. Ir aš taip darysiu.“ Gal tai ir tiesa. Bet jei nemokate elgtis su kamuoliu arba, kaip aš, nedėvite maudymosi kostiumėlių, tai jau netiesa. Jeigu jūsų smegenys dar neišmoko mėgti operos, nejausite malonumo kaimynui įjungus Hendelio „Orlandą“. Užtat jums daugiau malonumo suteiks Nitzer Ebb ar Familjen grupių kūryba, apie kurią kaimynas snobas visiškai nieko nenusimano. Kiekvienas pats turi atrasti, kas jam sukelia pozityvius jausmus. Nėra objektyvios normos, nustatančios, ar žmogus laimingas.
Laimė visada yra sąmoningo požiūrio ir tikslingų veiksmų rezultatas.
Tačiau atminkite: tokia laimė, kokią mato šiuolaikinė psichologija, skirta ne lepšiams. Ji pati neateis jums užsiimant kitkuo. Dar senovės graikai žinojo, kad laimė neatsiranda iš niekur lyg dievų dovana, bet ateina pas tuos, kas optimaliai panaudoja savo resursus ir gebėjimus. Aristotelis yra sakęs, kad laimė ir pasitenkinimas ateina pas tuos, kas geriausiai išnaudoja savo galimybes. Niekas netampa laimingas atsitiktinai. Laimė visada yra sąmoningo požiūrio ir tikslingų veiksmų rezultatas. Gebėjimas jausti laimę yra ypatinga proto galia, kuri, pradėta naudoti, gali pakeisti visą jūsų egzistenciją, tačiau tam reikia tiek pat treniruočių, kiek ir kitos ypatingos galios, – jei ne daugiau.
Henrik Fexeus. Nuostabus protas. Išsamus asmenybės tobulinimo kursas.
Nuotraukos autorius: Vilius Paškevičius.
Paruošė Aurelija K. ir Janina D.