1) Sekite savo kalbą tam, kad išsireikštumėte tiksliai
Stenkitės plėsti savo žodyną ir elkitės su juo kaip su banko sąskaita. Tikslas – ne graži jūsų kalba, tikslas – galimybė geriau ir pilniau save išreikšti.
Bandymas grumtis už vietą po saule visada vyksta kito sąskaita.
Tikslas yra jūsų pusiausvyra, nes tai, kas kaupsis neiškalbėto ir neišreikšto, galiausiai pavirs neuroze. Tam, kad to išvengtumėte, jums nereikia tapti knygų žiurke, reikia tiesiog įsigyti žodyną ir kasdien jį skaityti, o kartais imti skaityti netgi eilėraščius. Beje, didžioji dauguma knygų yra pigesnės, nei vienintelis vizitas pas psichiatrą.
2) Stenkitės būti geri savo tėvams
Aš tik noriu pasakyti: stenkitės nemaištauti prieš tėvus, nes tikėtina, kad jie mirs anksčiau nei jūs, tad nemaištaudami galbūt išvengsite bent jau papildomo kaltės šaltinio ar netgi sielvarto.
Jeigu jums būtina maištauti „aš nieko iš jų nenoriu“, maištaukite prieš tuos, kurie nėra tokie pažeidžiami. Tėvai (kaip, beje, broliai, seserys, žmonos ar vyrai) yra pernelyg arti, atstumas iki jų yra toks, kad visada sužeisite.
3) Nepasikliaukite politikais
Jie gali šiek tiek sumažinti socialinį blogį, bet nėra pajėgūs pašalinti jį iš esmės. Iš etinio požiūrio taško, bandymai kažką gerinti visada atrodys per maži, nes visada atsiras nors vienas žmogus, kuriam šie pakeitimai bus nenaudingi.
Pasaulis nėra tobulas. Aukso amžiaus niekada nebuvo ir jis niekada neateis. Ir valdyti savo pasaulį galima tik savarankiškai. Netgi jei kalba eitų tik apie jūsų iškepta pyragą, turite būti pasirengęs tam, kad tiek dėkingumo, tiek nusivylimo atsirieksite vienodai.
4) Stenkitės būti kuklūs
Bandymas grumtis už vietą po saule visada vyksta kito sąskaita. Ir jeigu jums pasitaikė proga kam nors numinti koją, tai tikrai nereiškia, kad galit ropštis ant pečių.
Visada prisiminkit – šalia visuomet kažkas yra, tai – mūsų artimas. Niekas nereikalauja jo mylėti, tiesiog neskaudinti. Galų gale, pasistenkit prisiminti Visatą, galbūt iš jos gelmių yra ateinantis šis prašymas, kaip ir idėja mylėti savo artimą kaip save patį. Žvaigždės gerai pažįsta traukos dėsnį, o taip pat ir vienatvę.
5) Visomis išgalėmis stenkitės nesijausti auka
Kad ir kokioje šlykštynėje atsidurtumėte, stenkitės nekaltinti išorinių aplinkybių: istorijos, šalies, valdžios, rasės, tėvų, mėnulio fazės, vaikystės, pernelyg ankstyvo sodinimo ant puoduko ir t.t. Meniu labai ilgas ir labai nuobodus.
Kai esate ar jaučiatės ties nevilties bedugne, kai patiriate sunkumus ar išbandymus, prisiminkite – tai gyvenimas prakalbo į jus vienintele jam įmanoma kalba.
Tas momentas, kai priskiriate kam nors kaltę, jumyse sumažina ryžtą kažką pakeisti ir išplečia neatsakingumo vakuumą, kurį taip pamėgo užpildyti demonai ir demagogai, kad paralyžiuotų dvasią. O paralyžiuota dvasia tikrai nėra angelų džiaugsmas.
Stenkitės gerbti gyvenimą ne tik už jo gražumą, bet ir už sunkumą. Sunkumai – tai tik viena žaidimo pusė, ir visas gėris juose yra tai, kad jie niekada nebus apgaulingi. Visada, kai jūs esate ar jaučiatės ties nevilties bedugne, kai jūs patiriate sunkumus ar išbandymus, prisiminkite – tai gyvenimas prakalbo į jus vienintele jam įmanoma kalba.
6) Mokykitės atleisti
Pasaulis, kuriame mes esame, visai neturi geros reputacijos. Tai nėra miela vietelė, ir jūs patys galite tuo įsitikinti. Taip pat labai abejoju, ar ji pagerės iki to laiko, kai teks ją palikti. Tačiau tai vienintelė žinoma vieta, kurią turime.
Jūsų priešininko elgesys yra svarbus ir reikšmingas tik tiek, kiek jūs į tai reaguojate. Todėl pralėkite ar perlėkite juos, lyg degant geltonai, o ne raudonai šviesoforo šviesai. Taip jūs išvengsite savo nervinių lastelių žūties ar suerzinimo. Ir netgi, galbūt, apsaugosite juos nuo savęs pačių.
Galimybė priešą pamiršti yra daug lengvesnė, negu jam atleisti. Perjunkite kanalą: jeigu neišeina nutraukti neigiamos transliacijos, jūs visada galite sumažinti jos reitingus.
Josifo Brodskio kalba 1988 m. Mičigano universiteto absolventams.
Nuotraukos autorius: Vilius Paškevičius.
Paruošė Sonata B., Laura N., Janina D.
Pritariu ir taikau.