Mūsų savigarba įdiegiama jaunystėje. Nuolat pasiduodami šeimos narių, draugų ir visuomenės kritikai, mes lėtai netenkame savivertės jausmo. Menka savivertė slopina pasitikėjimą savimi priimti net menkiausią sprendimą. Savigarbos didinimas yra pirmasis žingsnis link laimės ir geresnio gyvenimo.
Savigarbos didinimas kelia jūsų pasitikėjimą savimi ir yra pirmasis žingsnis link laimės ir geresnio gyvenimo.
1 žingsnis: auginkite save
1. Renkitės gražiai. Niekas labiau nesuvokia to kaip atrodote, nei jūs pats. Kai jūs atrodote gerai, tai keičia jūsų laikyseną ir tai, kaip jūs elgiatės su kitais žmonėmis. Tai nereiškia, kad turite išleisti daug pinigų drabužiams. Yra viena puiki taisyklė „išleisti dvigubai daugiau, pirkti perpus mažiau“. Užuot pirkę kalną pigių rūbų, pirkite perpus mažiau kokybiškų rūbų. Prabangi apranga žymiai lėčiau susidėvi ir išlieka stilinga žymiai ilgiau nei pigi. Susiraskite dalykus, kurie jums patinka, ir to pasekmė bus, kad jums patiks, kaip jūs atrodote.
2. Rūpinkitės savo higiena. Rūpinkitės savo asmenine išvaizda. Daugeliu atvejų dideli pokyčiai gali būti pasiekti reguliaraus prausimosi, skutimosi, švarių drabužių dėvėjimo ir dantų valymo dukart per dieną pagalba.
3. Praktikuokite teisingą laikyseną. Žmonės, nuleistais pečiais ir mieguistais judesiais perteikia pasitikėjimo savimi trūkumą. Jie dažnai stokoja entuziazmo ir nelaiko savęs labai svarbiais. Praktikuojant gerą laikyseną jūs automatiškai jausitės labiau pasitikintys savimi. Atsistokite tiesiai, laikykite galvą pakeltą ir užmegzkite akių kontaktą. Jūs padarysite teigiamą įspūdį kitiems ir iš karto jausitės budresni ir gyvybingesni.
4. Reguliariai sportuokite. Gera fizinė būklė daro didelę įtaką jūsų pasitikėjimui savimi. Jeigu jūs nesate geros formos, jausitės nesaugus ir nepatrauklus. Treniruodamiesi pagerinsite savo išvaizdą ir konstruktyviai praleisite laiką. Jeigu treniruositės rytais, tai sukurs pozityvią varomąją jėgą, su kuria galėsite palaikyti likusią dienos dalį.
5. Dalinkitės su kitais. Savanoriaukite savo bendruomenėje. Jeigu jūs nustosite galvoti vien apie save ir susikoncentruosite ties pagalba likusiam pasauliui, jūs tiek nebesijaudinsite dėl savo trūkumų. Tai pakels jūsų savigarbą.
Sąvoka „savarankiškai išsipildanti pranašystė“, kalbant apie savigarbą, iš esmės reiškia, kad tai, kuo tikime apie save, ar tai būtų puikus arba visiškai neigiamas dalykas, tampa tiesa.
2 žingsnis: išsiskirkite iš minios
1. Pagirkite kitus. Pralaužkite negatyvumo ratą išsiugdydami įprotį girti kitus žmones. Dėl to jūs tapsite labiau mėgstami ir padidinsite pasitikėjimą savimi. Matydami geriausius dalykus aplinkiniuose jūs netiesiogiai iškelsite į paviršių tai, kas geriausia jumyse.
2. Sėdėkite pirmose eilėse. Didžioji dalis žmonių teikia pirmenybę sėdėjimui klasės ar ofiso gale, nes jie bijo būti pastebėti. Tai atspindi pasitikėjimo savimi trūkumą. Nuspręsdami sėdėti priekyje, jūs galite peržengti neracionalią baimę ir padidinti pasitikėjimą savimi. Taip pat Jūs būsite labiau matomi svarbiems asmenims, kalbantiems patalpos priekyje.
3. Išsakykite savo nuomonę. Daugelis žmonių niekada to nedaro, nes bijo būti teisiami ar vertinami negatyviai. Šias baimes patiria visi. Dėdami pastangas bent kartą išsakyti savo nuomonę kiekvienoje grupės diskusijoje, jūs tapsite geresniu kalbėtoju, imsite labiau pasitikėti savo mintimis bei būsite atpažintas savo aplinkinių kaip lyderis.
4. Vaikščiokite greičiau. Jūs neturite vaikščioti galingai visą laiką, bet žmonės, pasitikintys savimi, vaikšto greitai. Jie turi daug reikalų ir vietų, kuriose turi būti. Net jeigu jūs niekur neskubat, taip galite padidinti pasitikėjimą savimi, taip atrodysite ir jausitės svarbesni.
Pralaužkite negatyvumo ratą išsiugdydami įprotį girti kitus žmones. Dėl to jūs tapsite labiau mėgstami ir padidinsite pasitikėjimą savimi. Matydami geriausius dalykus aplinkiniuose jūs netiesiogiai iškelsite į paviršių tai, kas geriausia jumyse.
3 žingsnis: Pašalinkite neigiamą nuomonę apie save
1. Pradėkite iš vidaus. Ignoruokite bet kokią griaunančią kritiką ar įžeidimus, įskaitant bet ką iš savo praeities. Jūsų nuomonė apie save yra svarbiausia nuomonė iš visų, nes jūs pažįstate save geriau, nei bet kas kitas. Daugelis iš mūsų esame nukentėję nuo kitų. Labai svarbu neįsileisti šios skriaudos į vidų, taip leidžiant jai toliau mus skaudinti, nes tai reiškia, jog kiti žmonės laimi. Jei mes pamiršime praeitį, ignoruosime skriaudas, negatyvumą ir padarysime save laimingais, tada mes laimėsime.
2. Sukurkite kasdienius teiginius. Pasakykite sau, kad esate puikus žmogus, kuris nusipelno būti laimingas. Padarykite sąrašą visų dalykų, jums patinkančių, apie save. Jei padarėte klaidų, kurios trukdo jums tikėti, jog jūs nusipelnote būti laimingi, imkitės priemonių sumažinti tą kaltę. Atsiprašykite žmonių, kuriuos galėjote įskaudinti (jei įmanoma), mokykitės iš tų klaidų ir atleiskite sau.
3. Pradėkite nuo mažų žingsnelių įgyti pasitikėjimui. Imkitės mažų žingsnių ir padarykite mažus pasirinkimus, kad įgytumėte pasitikėjimo savo gebėjimu priimti sprendimą. Jausdamiesi užtikrinti savo pasirinkimu, įgysite pasitikėjimą savimi ir jausitės labiau užtikrinti savo sugebėjimais apskritai. Pasitikėkite savimi ir vadovaukitės tuo, ką manot esant teisinga.
Pavyzdžiui, jei perkant džinsus ir neišsirenkate iš prekių ženklų, spalvų ir stilių gausos, tiesiog pasikliaukite savo instinktais. Ir jei, retrospektyviai, jūs tikrai manote, jog padarėte neteisingą sprendimą, situacija gali būti lengvai ištaisoma pakeičiant džinsus.
Priėmimas greitai baigsis
ŠIŲ METŲ LŪŠYJE: PASITIKĖJIMAS SAVIMI IR NORIMŲ ĮPROČIŲ ĮTVIRTINIMAS
4. Patenkinkite save. Vietoj nuolatinių bandymų įtikti kitiems, dažniau rūpinkitės savimi. Tai puiku, jog esate dėmesingi kitiems, bet pamąstykite, prieš aukodami savo poreikius siekiant įtikti kitiems. Lenkiant nugarą kitų naudai, pažįstamų ar žmonių, kuriais nepasitikite, liksite prie suskilusios geldos. Trumpai tariant, nesileiskite išnaudojami.
5. Būkite savimi. Nesistenkite kopijuoti kitų. Stenkitės būti geriausiais ir nereikia savęs kritikuoti, jei tai neiškart pasiseka.
6. Venkite neigiamų žmonių. Žmonės, turintys neigiamą požiūrį, kurį galite perimti, jums nėra gerai. Jei esate nedrąsus, garsūs ir agresyvūs žmonės tikriausiai nėra jums į naudą, ir atvirkščiai. Ką bedarytumėte, nereikia lyginti savęs su kitais. Tiesiog būkite geriausiais, kokiais galite būti.
7. Įvardinkite savo baimes ir mokykitės iš savo nesėkmių. Mums išties nepavyksta, kai mes nesimokome iš savo klaidų. Kai kažkas nevyksta taip, kaip mes norėtume, iš to įgykime žinių, kurias galėsime pritaikyti kitą kartą panašioje situacijoje. Kelkitės ir bandykite dar kartą.
8. Stabdykite neigiamas mintis. Pabandykite teigiamą mąstymą. Sąvoka „savarankiškai išsipildanti pranašystė“, kalbant apie savigarbą, iš esmės reiškia, kad tai, kuo tikime apie save, ar tai būtų puikus arba visiškai neigiamas dalykas, tampa tiesa. Jei jūs nuolat kartosite sau esą kvaili ar kad jūs niekada nepasieksite sėkmės, jūs ir elgsitės taip, kad tai būtų tiesa. Kai neigiama mintis ateina į galvą, išsakykite ją. Pasakykite „Stop“ arba „Ne“, ir iš karto pakeiskite tas neigiamas mintis teigiamomis. Naudojant šį metodą padėsite sau išeiti iš neigiamų minčių rato. Įpraskite sau sakyti teigiamus dalykus ir naudokite savarankiškai išsipildančią pranašystę savo naudai.
9. Nesistenkite būti tobuli. Tobulumo siekimas gyvenime yra beviltiškas, kiekvienas tobulumą vertiname skirtingai. Niekas nėra tobulas kitų akyse. Vietoj to, siekite tikslų.
10. Išmokite vertinti save. Kiekvienas turime stipriąsias ir silpnąsias puses, įpročius ir principus, kurie apibrėžia, kas jūs esate ir gali padaryti jus išskirtiniais. Skirkite laiko ir sutelkite dėmesį į savo savybes, kurios jums patinka ir mažiau dėmesio skirkite toms, kurių nemėgstate. Tai atlikti galite pasirinkdami hobius, kuriems galėtumėte naudoti savo stipriąsias savybes. Be to, užsiimdami veikla, kurioje sutelksite savo stipriąsias savybes, mažiau laiko galvosite apie savo trūkumus.
11. Apdovanokite save, kai jums pavyksta. Skirkite sau kažką gero. Mėgaukitės savo sėkme. Tikėkite savimi ir kiti taip pat tikės ir pasitikės jumis.
Vietoj nuolatinių bandymų įtikti kitiems, dažniau rūpinkitės savimi. Tai puiku, jog esate dėmesingi kitiems, bet pamąstykite, prieš aukodami savo poreikius siekiant įtikti kitiems. Lenkiant nugarą kitų naudai, pažįstamų ar žmonių, kuriais nepasitikite, liksite prie suskilusios geldos. Trumpai tariant, nesileiskite išnaudojami.
Papildomos idėjos
- Neleiskite kitiems nurodinėti, kaip jūs turite jaustis ar ko siekti. Rinkitės savo kelią.
- Nesijauskite, lyg jūs nesate pakankamai geri, nes jūs nebuvote atitinkamai įvertinti. Stiprybė tai įveikti savaime yra verta pasigrožėjimo.
- Svarbiausia, jog patys tikėtumėte savimi. Jei tikėsite, jog galite kažką padaryti, tai ir sugebėsite.
- Būkite atsargūs, nesielkite taip, lyg esate geresni už kitus. Tikras pasitikėjimas savimi veda kuklumo ir pagarbos keliu. Savigarba yra kažkas, kad jus užpildo ir apšviečia jūsų gyvenimo kelią. Nepamirškite apie kaukes, kurias žmonės dėvi siekdami paslėpti nesaugumo jausmą ir trūkumus: pompastiką, išpuikimą, bekompromisį požiūrį ir nepagarbą kitų žmonių savigarbai. Žmonės, kurie bando pasislėpti tokių kaukių pagalba, neapgaus nieko, todėl įsitikinkite, kad tai nesate jūs.
- Ne visi sprendimai pasirodys esą teisingi. Tiesiog reikia nepamiršti, jog jūs esate tas, kuris priima sprendimus, ir kad niekas nepakeitė savo gyvenimo, priimdamas saugius sprendimus. Taigi nenusiminkite, kad jūs padarėte vieną klaidingą pasirinkimą, bet mėgaukitės žinodami, kad jūs stiprėjat išdrįsę rinktis, rizikuoti.
- Kai nerimaujate dėl ateities yra geriau negalvoti apie ateitį ar nerimo jausmą. Pripažinkite savo jausmus, tada savo galvoje perkelkite juos į kitą vietą. Nesileiskite apimami nerimo jausmo, pakelkite galvą ir užsiimkite teigiama veikla: mąstykite apie tai, ką jūs galite padaryti dabar, šiuo momentu. Spręsdami teigiamas užduotis vieną po kitos, jūs sukursite gyvenimą, kupiną pasitikėjimo savimi. Kartais nerimas pradės veržtis per kraštus, bet kai taip nutiks … pailsėkite … paskaitykite knygą, pažiūrėkite televizorių, praleiskite laiką su draugais. Arba atlikite kažką teigiamo.
- Jūs esate, kas esate ir niekas negali to pakeisti. Būkite savimi ir nebandykite kopijuoti kitų.
- Apsupkite save žmonėmis, kurie rūpinasi jūsų jausmais! Žmonės, kuriems nerūpite, nepadės jūsų pasitikėjimui.
- Nekreipkite dėmesio į žmones, kurie mano esą geresni nei jūs.
- Įsivaizduokite esą apsupti žmonių, kurie jus plekšnoja per nugarą arba spaudžia jums ranką, arba stovi ir ploja jums. Vizualizacija yra labai galingas įrankis.
- Pastovi savigarbos stoka gali būti depresijos ženklas. Pasitarkite su savo gydytoju ir apsvarstykite visus galimus variantus, jei jūs manote, kad tai gali būti depresija.
How to Develop Self Esteem, wikiHow. Straipsnis nėra saistomas autorinių teisių.
Paruošė Virginija J. (vertimas megėjiškas), Laura N. (redagavimas), Janina D.