Mes kasdien ir kiekvienas keičiame aplinkinį pasaulį, su kuriuo susiduriame. Gal vertinant labai apibendrintai, tai ir yra mūsų gyvenimo prasmė.
Šioje vietoje norėčiau išskirti du, iš esmės visiškai skirtingus, būdus, kuriais mes veikiame savo aplinką. Manau, jie abu žmogaus gyvenime ne tik būtini, bet ir neišvengiami. Pirmasis, mums, vakarietiškos kultūros atstovams, labiau įprastas, žinomas, pastebimas ir ištobulintas būdas, tai sąmoningas, tikslingas ir planingas veikimas. Tai viskas, ką žmonės daro sąmoningai ir tikslingai: stato miestus, aria žemę, auklėja vaikus, siekia karjeros ar rezultatų sporte, bando kažkam padaryti įspūdį ir t. t.
Paprastai, kalbėdami apie žmogaus veiklą, mes ir turime omenyje tik tą, pirmąjį, poveikio būdą.
Antrasis poveikio būdas, kuris vakarietiškame pasaulyje yra nukištas kažkur į pasuolę ir pamirštas, tai buvimas.
Dažniausiai mes net nepastebime ir net nesusimąstome apie tai, kad ir nieko neveikdami ar atkakliai siekdami užsibrėžtų tikslų, aplinkai ir aplinkiniams darome poveikį, apie kurį net nesusimąstome.
Mes keičiame pasaulį vien savo buvimu. Net miegodami mes įkvepiame deguonį, o iškvepiame anglies dvideginį. Savo ramiu kvėpavimu ar savo knarkimu galbūt kažkam suteikiame ramybės ir saugumo jausmą, ar galbūt kažką erziname.
Dažniausiai mes net nepastebime ir net nesusimąstome apie tai, kad ir nieko neveikdami ar atkakliai siekdami užsibrėžtų tikslų, aplinkai ir aplinkiniams darome poveikį, apie kurį net nesusimąstome.
Dar daugiau veikiame aplinkinius kasdieniame savo gyvenime. Priklausomai nuo to, kaip mes vairuojame ir elgiamės kelyje, mums visai nepažįstami ir net nepastebėti žmonės tampa labiau susierzinę ar ramesni, linksmesni ar net laimingi. Nors dažnai ne tik mes jų, bet ir jie mūsų net nepastebi.
Ką jau bekalbėti apie tai, kokį poveikį darome mes ir daro mums žmonės, su kuriais bendraujame ne vienus metus. Dažnai to nesuvokia nei viena pusė. Kartais mes galime gerai pagalvoję prisiminti žmones, kurie padarė poveikį mums, mūsų asmenybės raidai vien tuo, kad jie buvo mūsų gyvenime. Vien tai, kad turėjome galimybę bendrauti su jais matyti jų reakcijas ir elgesį skirtingose situacijose. Ar net tai, kad žinojome apie juos, jų įveiktus sunkumus bei pasiektus rezultatus.
Apie tai, kokį poveikį to nei nesiekdami galėjome padaryti ar padarėme kitiems, iš esmės galime sužinoti tik tada, jei kas nors mums tai pasako, nes nesąmoningas, netikslingas poveikis tuo ir pasižymi, kad mes patys jo nepastebime ir nesuvokiame.
Mes tiek įpratę viską pasiekti sąmoningomis pastangomis, jog net pamirštame, kad kai kurie dalykai (būsenos) į mūsų gyvenimą gali ateiti tik patys savaime. Vienintelis būdas, kuriuo galime prie to prisidėti, tai sulėtinti gyvenimo tempą ir sumažinti aktyvų, supertikslingą spurdėjimą.
Kaip sakė vienas rusų poetas: „Liubov nastalo, tak kak utro nastajot“. Na, negalime mes suplanuoti, pasirinkti objekto ir planingai įsimylėti. Kaip nemigos kankinami negalime apsispręsti ir sąmoningai užmigti. Sudėtinga sąmoningai suplanuoti ir valinga veikla pasiekti laimę ar sėkmę.
Vladas Pranevičius
Paruošė Janina D.
Ačiū už straipsnį, buvo įdomu skaityti 🙂