Kiekvienas pirmadienis yra Produktyvumo ir planavimo diena tinklaraštyje „Zen Habits“.
Įsivaizduok, kad tavo savaitė yra septyni kibirai, ir jei ką nors į kiekvieną kibirą pili prieš tai neplanavęs, užpildai juos mažais akmenukais, smėlio kruopelėmis ir bet kokiomis kitomis nuolaužomis, kurios pakliūna tavo kelyje… Greitai ten nebebus vietos dideliems akmenims. Nė nepastebėsi, kaip tavo kibirai prisipildys, ir kai tik jie bus pilni – viskas. Negali gauti didesnių kibirų.
Ką gali padaryti, tai pirmiau įdėti didelius akmenis ir tada aplink juos pilti akmenukus ir smėlį.
Dideli akmenys – tai pagrindiniai dalykai, kuriuos nori padaryti šią savaitę. Tai gali būti pranešimas, naujo internetinio puslapio paleidimas, ėjimas į sporto klubą, laiko leidimas su savo sutuoktiniu ir vaikais, savo svajonių siekimas. Šie dideli akmenys būna stumiami iš savaitės į savaitę, nes mes jiems niekada neturime laiko – mūsų dienos prisipildo per greitai, ir nė nepastebime, kaip praeina savaitės ir dideli akmenys tebestovi nepaliesti.
Suplanuok savaitę iš anksto, didelius akmenis įdėdamas pirmiau.
Tai yra panaši koncepcija kaip PSU (pati svarbiausia užduotis), tik vietoj dienos čia yra savaitė. Dideli akmenys yra tavo savaitės PSU.
Štai kaip tai padaryti (be abejo, su neišvengiamu sąrašu!):
1. Sudaryk sąrašą. Sekmadienio vakare arba pirmadienio ryte užrašyk didelius akmenis, kuriuos šią savaitę nori pasiekti. Tai turėtų būti svarbūs dalykai – peržiūrėjęs savaitę turėtum pasakyti, kad juos įveikęs didžiuotumeisi. Būtinai įtrauk ne tik darbo dalykus, bet ir užduočių, kurios prisidės prie tavo gyvenimo tikslų ir svajonių.
2. Stenkis rašyti esmines užduotis. Iš pradžių turėk tik 4–6. Nereikėtų bandyti pakelti 10 ar daugiau didelių akmenų, ypač pradžioje. Vėliau gali geriau nuspręsti, kiek didelių akmenų per savaitę gali panešti, bet dabar siek maždaug vieno per dieną.
3. Įdėk akmenis. Pažiūrėk į savo savaitės tvarkaraštį. Jeigu tokio neturi, susirašyk savaitės dienas vienos valandos intervalais (arba atspausdink tvarkaraštį iš internetinio kalendoriaus). Surašyk iš anksto numatytus susitarimus. Dabar paimk savo didelius akmenis ir įdėk juos į tvarkaraštį. Pasistenk įdėti į tas vietas, kur žinai, kad tikrai padarysi. Ne į tokią vietą, kuri paprastai būna pernelyg užimta, kad susikoncentruotum, ir ne į mažą pusvalandžio langą tarp susitikimų. Duok sau pakankamai laiko.
4. Palik vietos būsimiems akmenukams. Jeigu įmanoma, neužpildyk likusio tvarkaraščio. Kiekvieną rytą peržiūrėk jį ir įsipareigok paimti tos dienos didelius akmenis. Tai tavo PSU dienai. Jeigu yra mažiau svarbių PSU, gali jas įtraukti į tvarkaraštį, bet neįtrauk per daug. Ankštas tvarkaraštis yra linkęs nustumti kitus dalykus tolyn, kai jie neišvengiamai užima daugiau laiko.
5. Daryk juos anksti. Jeigu gali, savo didelius akmenis įdėk iš ryto pačius pirmus. Jeigu įmanoma, neįtrauk jų labai vėlai, nes iki to laiko gali kilti keli „gaisrai“ ir dideli akmenys bus nustumti tolyn, kaip visada. Padaryk juos pirmiausia, ir tada galėsi visą likusią dieną būti užsiėmęs.
6. Didžiuokis. Kai savaitė baigėsi, peržvelk ją – jeigu pakėlei bent vieną (arba visus!) didelį akmenį, didžiuokis savimi ir būk laimingas. Tai geras jausmas!
Kaip šis paprastas metodas paverčia tave produktyvesniu? Na, produktyvumas nereiškia padaryti daug darbų. Tai reiškia padaryti svarbų darbą. Bet jeigu lakstai atlikinėdamas visus mažus darbus… Žinoma, daug padarei ir buvai labai užimtas, bet kiek iš tiesų pasiekei? Dažnai galime peržvelgti savo savaitę ir pasakyti: „Nepadariau daug, bet tai darydamas tikrai patyriau streso!“
Tai būdas padaryti svarbų darbą. Žinoma, tebereikės rūpintis ir mažais dalykais, bet savaitės pabaigoje galėsi pažiūrėti atgal ir pasakyti, kad buvai produktyvus. Tai keičia tavo pasaulį.
Pastaba
Tikriausiai pastebėjai, kad šis įrašas iš tiesų nebuvo apie GTD metodą (angl. get things done – padaryk dalykus). Bet atradau, kad tai su GTD veikia neįtikėtinai gerai, tad rekomenduoju abi sistemas naudoti kartu.
Didelių akmenų idėja nėra mano sugalvota. Stevenas Covey (savo knygose „7 efektyviai veikiančių žmonių įpročiai“ ir „Pirmi dalykai pirmiau“) ir kiti ilgą laiką naudojo šią idėją. Taip pat turėčiau pažymėti, kad idėja nepriklauso ir S. Covey (nors apie ją galėjau pirmiausia perskaityti iš jo) – jis didelių akmenų istoriją greičiausiai girdėjo kaip vieną iš idėjų, kurią jo kolega girdėjo seminare. Tiesiog norėjau tuo pasidalyti, nes man tai veikia, ir galėtų būti panaudojama sujungiant su GTD. Tikiuosi, kad jums ji buvo naudinga!
Autorius: Leo Babauta, Big Rocks First: Double Your Productivity This Week
Vertė Aistė Jonušaitė, redagavo Justina K. T., paruošė Janina D. liustracijos naudojamos su CC0 licencija, straipsnis nėra ribojamas autorinių teisių.