„Būk patenkintas tuo, ką turi, mėgaukis. Tą akimirką, kai suvoki, kad tau nieko netrūksta, tau ima priklausyti visas pasaulis.“ (Lao Tzu)
Daugybę metų buvau daiktų kaupikas. Įsikabindavau į juos kaip į saugumo garantą, kaip į trofėjus. Kartais taip įsikimbame į praeitį. Mano gyvenimą valdė chaosas, jis lindėjo mano stalčiuose, svetainėje, ant visų įmanomų paviršių, ant darbo stalo.
Situacija pasikeitė maždaug prieš dešimt metų, kai nusprendžiau, kad turiu per daug daiktų.
Tapau savo sukauptų daiktų įkaitas. Jie nebeteikė jokio džiaugsmo. Troškau iš to chaoso išsilaisvinti.
Taigi, ėmiausi veikti. Kiek prisimenu, pačius paskutinius susitvarkiau stalčius, nes jie gąsdino labiausiai. Įgūdis tvarkytis po truputį stiprėjo ir daiktų kiekio mažinimas yra iki šiol tebesitęsiantis projektas.
Šiandien esu patenkintas tuo, kaip atrodo mano namai ir darbo vieta. Galima sakyti, esu minimalistas. Nepaisant to, jei tik prarandu budrumą, daiktų ima ir prisikaupia, todėl neatidėlioju ir periodiškai vis skiriu laiko sutvarkyti.
Tai nereiškia, kad visi privalo tapti minimalistais. Pažiūrėk, pavyzdžiui, į mano darbo vietą. Tavo darbo vieta tikrai neprivalo taip atrodyti, galbūt tu pats to net nenori. Kiekvienas turime sau tinkamiausią ir labiausiai patinkantį paprastumo ir minimalizmo idealą. Čia svarbiausia yra pasilikti tai, kas būtina, ir atsikratyti viso kito.
„Būk patenkintas tuo, ką turi, mėgaukis. Tą akimirką, kai suvoki, kad tau nieko netrūksta, tau ima priklausyti visas pasaulis.“ Lao Tzu
Taigi šiame straipsnyje apžvelgsiu, kaip galima tvarkytis su daiktų pertekliumi. Nesvarbu, koks tavo tikslas ar kokiame chaose gyveni dabar.
–
Pirma: kodėl turėtum tvarkytis?
Kodėl kaupti daiktus yra problema? Ne problema, jei tau tai patinka. Kiekvienas gyvename skirtingai – nesakau, kad minimalistinis gyvenimo būdas yra geresnis nei tas, kuriame gausu daiktų.
Nepaisant to, jau dešimtmetį mažindamas daiktų kiekį savo aplinkoje pastebėjau tam tikrų privalumų:
* Mažiau streso. Kai aplinkoje daug daiktų, tai gali trukdyti ir kelti stresą. Reikia susidėlioti drabužius, popierius, sumokėti mokesčius, išmesti šiukšles ir pan. Tuos darbus reikia padaryti, o tu atidėlioji. Nenori apie juos galvoti, bet giliai viduje vis vien kirba mintis, kad jie ten yra ir jų reikia imtis.
Kai aplinkoje daug daiktų, tai gali trukdyti ir kelti stresą.
* Daugiau produktyvumo. Nežinau, kaip tau, bet aš dirbu daug produktyviau, kai namai ar darbo vieta neperkrauti ir tvarkingi. Manęs niekas neblaško, taigi galiu geriau susikaupti.
* Daugiau ramybės. Namuose, neužverstuose daiktais, galiu visapusiškai atsipalaiduoti. Juose tvyro ramybė.
* Daugiau estetikos. Jei nori parduoti savo namą ar butą, prekybos agentai tau pasakys, kad tvarkingą, neperkrautą turtą bus žymiai lengviau parduoti. Taip yra todėl, kad žmones traukia tvarkingi namai. Ta pati taisyklė galioja ir svečiams – jie geriau vertina namus, jei jie yra neužgriozdinti daiktais.
* Daugiau laisvo laiko. Daiktų kaupimas kainuoja laiko – jų ieškai, perdėlioji, sandėliuoji ir t. t. Mažinti daiktų taip pat užtrunka, tačiau ilgainiui tai tikrai atsiperka.
* Daugiau santaupų. Daiktai juk kainuoja, o kuo daugiau daiktų, tuo didesnių namų ir laikymo vietų jiems reikia. Kartais žmonės net perka papildomus sandėlius, kad galėtų ten suvežti viską, kas netelpa. Taip pat didelis galvos skausmas yra kraustymasis, o kainuoja jis irgi nepigiai. Kai kurie žmonės taip pat įsirengia savo namuose pašiūrę, garažą ar kažką panašaus, kur laiko visokius daiktus.
Mažiau daiktų – daugiau erdvės gyvenimui, žaidimams, darbui.
* Daugiau erdvės. Mažiau daiktų – daugiau erdvės gyvenimui, žaidimams, darbui. Kai kurie žmonės turi tiek daug daiktų, kad juos sukiša į garažą, ir jame nelieka vietos net automobiliui – turi jį statyti lauke! Kita vertus, jei jie susitvarkytų, galėtų jį naudoti pagal paskirtį, arba, pavyzdžiui, įsirengti namų sporto salę.
–
Pagrindinės minimalizmo taisyklės
Prieš imantis generalinio tvarkymosi, verta žinoti 4 pagrindinius žingsnius. Kaip pavyzdį paimkime stalčius. Keturi žingsniai yra tokie:
1. Surinkti. Išimk viską iš stalčiaus ir sukrauk į krūvą. Išimk visiškai viską, net ir tokias smulkmenas kaip sąvaržėlės, ir sudėk ant, pavyzdžiui, stalo.
2. Iš(si)rinkti. Iš tos krūvos išrink tik tuos dalykus, kurie tau patinka, kuriuos naudoji ir kurie tau yra svarbūs. Tiesiog pereik per visą krūvą ir išsirink tik pačius svarbiausius daiktus. Būk labai išrankus. Svarbiausius daiktus sudėk į atskirą mažesnę krūvelę.
3. Pašalinti. Visa kita, kas liko, išmesk. Juk žinai, kad tikrai niekada nebepanaudosi tų instrukcijų knygelių. Nesileisk užvaldomas sentimentalumo! Arba viską išmesk, arba atiduok tiems, kam reikia – labdaros organizacijai ar draugui, kuris tavo daiktais džiaugtųsi. Ir taip – tu privalai išmesti tuos kiniškus pagaliukus.
4. Susisteminti. Atgal į stalčių sudėk daiktus, kuriuos pasilikai, palikdamas jiems pakankamai vietos. Aišku, prieš dėdamas viską atgal į stalčių jį išvalyk, o paskui viską sudėk ir sugrupuok, palikdamas aplink daiktus erdvės. Kai palieki erdvės, stalčius atrodo gražiau ir tvarkingiau.
Kartok šiuos keturis žingsnius kiekvienam stalčiui, lentynai, stalui, grindims, spintai – bet kam, ką nori susitvarkyti.
–
10 būdų pradėti tvarkytis
Kai nusprendi pradėti tvarkytis, gali atrodyti, kad tai neįveikiama. Taip negalvok! Tiesiog pradėk mažais žingsneliais. Nesijaudink dėl visos netvarkos namuose ar darbe, iš pradžių susikoncentruok ties vienu dalyku, viena erdve. Pavyzdžiui, gali nuspręsti, kad tvarkysiesi darbastalį. Arba stalčių. O gal mažą kambario kampelį. Nesvarbu, ką tvarkysi – pradėk nuo nedidelės erdvės.
O dabar išvardinsiu skirtingas tvarkymosi strategijas. Išsirink vieną ir pabandyk. Jei pasirodys per sunku, pasirink kitą. Visai nesvarbu, ką pasirinksi, svarbiausia pradėti.
1. Pradėk tvarkytis nuo „startinės“ zonos. Užsibrėžk tikslą susitvarkyti vieną erdvę, kuri taps tavo tvarkingąja zona. Tai gali būti stalviršis, virtuvės spintelė, o gal trijų pėdų pločio erdvė aplink sofą. Kai tik pradedi, laikykis šios taisyklės – šioje erdvėje gali atsidurti tik tie daiktai, kurie yra naudojami. Visa kita turi dingti. Kai susikursi tvarkingąją zoną, išlaikyk ją tokią. Paskui kasdien didink tvarkingosios zonos plotą. Didink tol, kol ji apims visus namus! Deja, galiu pasakyti, kad kai kurie kaimynai nelieka labai sužavėti, jei bandai tvarkingąją zoną išplėsti iki jų teritorijos ir, kai jų nėra namie, išmeti jų nenaudojamus treniruoklius ar suplyšusius apatinius. Turbūt ne visiems patinka minimalizmas…
Kai susikursi tvarkingąją zoną, išlaikyk ją tokią. Paskui kasdien didink tvarkingosios zonos plotą.
2. Susitvarkyk paviršius. Įsivaizduok viziją, kurioje tavo namuose ant paviršių beveik nėra daiktų. Galbūt yra skrudintuvas, gal kokia nors dekoratyvinė žvakė, bet tik tiek. Taigi pradėk nuo vieno paviršiaus. Atsikratyk visko, kas įmanoma, pasilikdamas vieną ar du reikalingus daiktus. Turi trintuvą, kurio nenaudojai jau nežinia kiek laiko? Perkelk jį į spintelę. Surink visus popierius ir kitą šlamštą, kurį krauni ant paviršių.
3. Pasirink lentyną. Kai pabaigi tvarkytis paviršius, imkis bet kokios lentynos. Tai gali būti spintos lentyna, o gal knygų lentyna. Nesigriebk sutvarkyti visą knygų spintą – tik vieną lentyną. Išmesk visus nereikalingus daiktus, kad lentyna atrodytų tvarkinga ir neperkrauta.
4. Susiplanuok tvarkymosi savaitgalį. Galbūt šiuo metu visai nenori imtis generalinės tvarkos. Tačiau jei suplanuosi tvarkymosi savaitgalį, galėsi tam skirti laiko, o jei turi šeimą, galėsi įtraukti ir juos. Kuo daugiau pagalbinių rankų, tuo geriau. Gauk dėžių, šiukšlių maišų, susiplanuok kelionę iki labdaros organizacijos. Galbūt per tą savaitgalį nesusitvarkysi visų namų, tačiau didelė tikimybė, kad smarkiai pajudėsi tvarkos link.
5. Išsirink 5 daiktus ir surask jiems vietą. Tai turėtų būti naudojami daiktai, kurie, atrodo, vis „neranda vietos“. Gali ją sukurti pats. Minutėlę permąstyk, kur toji gera vieta galėtų būti? Ir nuo to momento visus 5 daiktus laikyk ten, kur jų vieta. Taip po truputį savo namuose ieškok vietos ir kitiems daiktams.
6. Keletą minučių pamedituok, pasvajok, kaip turėtų atrodyti kambarys. Kai tvarkausi, mėgstu stabtelėti ir pamąstyti, kokį kambarį norėčiau matyti. Kurie baldai būtiniausi? Kokiems daiktams čia ne vieta, bet jie vis vien kažkaip čia atsirado? Kas yra ant grindų (pasufleruosiu: ant grindų turėtų būti tik baldai ir kilimai) ir kitų paviršių? Kai permąstau, kaip turėtų atrodyti kambarys, atsikratau visų nereikalingų daiktų.
7. Sukrauk į automobilį daiktus, kuriuos paaukosi labdarai. Gali atsitikti taip, kad besitvarkydamas prikaupsi krūvą, kuri vadinasi „atiduoti labdarai“, ir kuri pati užims namuose vietos. Viską sudėk į dėžę, susikrauk į automobilį ir kitą dieną išvežk.
Mažink rūbų kiekį po truputį, tol, kol tavo spintoje ir stalčiuose liks tik tai, ką iš tikrųjų nešioji ir naudoji.
8. Ištrauk nenešiojamus drabužius. Kai ruošiesi į darbą ir atsidarai spintą, skirk keletą minučių ištraukti rūbams, kurių jau senokai nenešiojai. Jei tai sezoniniai drabužiai, sudėk juos į dėžę. Visus likusius išmesk. Mažink rūbų kiekį po truputį, tol, kol tavo spintoje ir stalčiuose liks tik tai, ką iš tikrųjų nešioji ir naudoji.
9. Susitvarkyk vaistų spintelę. Jei vaistų spintelės neturi, dabar pat sukurk jiems vietelę. Peržiūrėk visus turimus vaistus, atsikratyk pasenusių, tų, kurių nebenaudosi, atsikratyk tų purvinų pleistrų, alergizuojančių kremų ir tepaliukų, kurie taip niekad ir nesumažino paakių raukšlių. Pasilik tik būtiniausias priemones.
10. Iškraustyk stalčių. Tiesiog išimk viską, kas jame yra, ir sudėk ant stalo. Tuomet išskirstyk stalčiaus turinį į 3 krūveles: 1. daiktai, kurie ir turėtų būti stalčiuje, 2. daiktai, kurie turėtų būti kitur, 3. daiktai, kuriuos reikia išmesti. Kruopščiai išvalyk stalčių ir sudėk atgal daiktus iš pirmosios krūvelės. Su likusiomis dviem irgi susitvarkyk iškart!
–
Tolimesni žingsniai
Pateiksiu dar keletą dalykų, kurie gali pagelbėti, kai jau įgundi tvarkytis:
1. Vienu metu tvarkyk vieną vietą. Tvarkyk vieną erdvę, po to kitą. Nesijaudink dėl likusių namų. Juk kiekvieną kartą, kai tvarkai kurią nors vieną vietą, tu sukuri vieną tvarkingą zoną. Gali kasdien pasiskirti tam kiek nors laiko arba daryti tai rečiau, bet ilgiau.
2. Sukurk vietą, kuri bus skirta visokiems popieriams. Popieriai dažnai kelia didelę netvarką. Taip yra todėl, kad mes juos išmėtome po skirtingas vietas: ant stalo, spintelės, stalčiuje, ant spintos, automobilyje. O paskui stebimės, kad negalim nieko rasti! Įsigyk ar susikurk atvirą stalčiuką ar kokią nors vietelę, kur dėsi visus popieriukus. Gavai laiškų? Dėk į stalčiuką. Iš vaikų mokyklos atėjo korespondencijos? Dėk į stalčiuką. Čekiai, garantijos, instrukcijos, pranešimai, skrajutės? Viskas keliauja į stalčiuką. Jau vien šis mažas pokytis į tavo gyvenimą įneš daug tvarkos.
3. Atsidėk „galbūt“ dėžutę. Kartais tvarkydamasis tiksliai žinai, ką pasilikti – tuos daiktus mėgsti ir naudoji – ir ką išmesti ar atiduoti labdarai. Tačiau dar būna tokių daiktų, kurių nenaudoji, tačiau nesi tikras, ar jų neprireiks ateityje. Tau tiesiog nekyla ranka jų išmesti! Čia į pagalbą ateina „galbūt“ dėžutė, dėk į ją tokius daiktus. Dėžutę padėk tokioje vietoje, kad nesimaišytų ant akių. Kalendoriuje pasižymėk datą po šešių mėnesių – tą dieną išsitrauksi dėžę ir dar kartą peržiūrėsi visus daiktus. Dažniausiai atsitinka taip, kad po tokios peržiūros išmeti viską, kas ten yra, nes daiktų taip niekur ir nepanaudoji.
Yra tokia problema su tvarkymusi – iš paskutiniųjų atsirinkinėjam, metam lauk daiktus, bet jie niekur nedingsta, nes nusiperkam naujų!
4. Sudaryk 30 dienų sąrašą. Yra tokia problema su tvarkymusi – iš paskutiniųjų atsirinkinėjam, metam lauk daiktus, bet jie niekur nedingsta, nes nusiperkam naujų! Su šiuo įpročiu reikia kovoti iš pagrindų, t. y. nepirkti naujų daiktų. Minutėlę prisėsk ir sudaryk 30 dienų sąrašą. Kiekvieną kartą, kai užsigeisi nusipirkti ką nors, ko tau nebūtinai reikia (taip, tau tikrai nereikia to naujo „Macbook Air“), užsirašyk tą daiktą kartu su data. Užsibrėžk tikslą, kad niekada nebepirksi nieko (išskyrus būtinus išgyventi daiktus), kas tavo sąraše nepabuvo visas 30 dienų. Tau paprasčiausiai nebeliks ūpo pirkti naujų daiktų, taigi sutaupysi pinigų ir neužgriozdinsi savo erdvės.
5. Išmok popierius tvarkyti greitai. Kai jau turi popieriams skirtą stalčiuką, tereikia įgusti jį greitai tvarkyti. Pavyzdžiui, turi krūvą popierių. Imi juos vieną po kito nuo viršaus. Apsisprendi greitai: išmesti, dėti į stalčiuką, o gal pasižymėti kokį kitą veiksmą. Nedėk popierių atgal į krūvą, dėk juos tik į stalčiuką arba šiukšlių dėžę, negudrauk ir nedėk į jokį „susitvarkysiu kada nors“ stalčiuką.
6. Parodyk vaikams daiktų vietas. Šis patarimas skirtas turintiems vaikų. Jei pradėsi aiškinti vaikams, kur kas turi būti padėta, tai bus didelis žingsnis tvarkingų namų link. Aišku, neverta tikėtis, kad vaikai išsiugdys įprotį pernakt, todėl teks apsišarvuoti kantrybe ir aiškinti tol, kol jie įsikals į galvą. O dar geriau bus, jei pats būsi pavyzdys, iš kurio vaikai mokysis.
7. Įsigyk paprastų aplankų. Kartais mes apsikuičiame popieriais dėl to, kad nerandame jiems tinkamos vietos. Nusipirk paprastų aplankų, užrašyk pavadinimus ir rūšiuok, pvz., aplankas mokesčių lapeliams ir panašiems pranešimams. Laikyk aplankus vienoje vietoje. Tavo sistema neprivalo būti tobula, tačiau turėk keletą papildomų aplankų, jei netyčia prireiktų vieno kito.
Tvarkingi namai yra minimalizmo filosofijos, kurios laikosi visi namų gyventojai, rezultatas.
8. Pasikalbėk su savo antrąja puse ar kambarioku. Kartais būna taip, kad problema nebūtinai esi tu, o yra susijusi ir su žmonėmis, su kuriais gyveni. Tvarkingi namai yra minimalizmo filosofijos, kurios laikosi visi namų gyventojai, rezultatas. Skirk keletą minučių ir paaiškink jiems, kad labai nori tvarkingos aplinkos ir kad jų pagalba labai praverstų – šis pokalbis gali stipriai pastūmėti rezultato link. Ne kabinėkis ir burbėk, o stenkis kalbėti įtikinamai ir pozityviai.
9. Išmok mėgautis tvarkingų namų vaizdu. Kai susitvarkai vieną vietą, stabtelk ir pasimėgauk – tai tikrai puikus jausmas! Lai tai tampa norma. Pradėk nepakęsti netvarkos! Gaudyk ją už uodegos ir pričiupk, kol neįsismarkavo.
–
Kaip išlaikyti tvarką
Atlikęs generalinę tvarką norėsi, kad namai visada taip atrodytų. Patikėk, jei leisi netvarkai grįžti, ji tikrai grįš. Tvarkymasis yra nuolatinis procesas; tai nereiškia, kad turi tvarkytis kasdien ar kiekvieną savaitę, tačiau tai turėtų būti dalykas, kurio nepamiršti. Labai svarbu susikurti sistemą ir įpročius, kurie padės užkirsti kelią netvarkai.
Štai keletas idėjų:
* Perki vieną, išmeti du. Įvesk į savo gyvenimą taisyklę – jei nusiperki vieną naują daiktą, turi išmesti du. Tai liečia dovanas, drabužius, batus, knygas, žurnalus, bet ką. Šiuo atveju naudinga turėti dėžę, į kurią dedi tai, ką išmesi, atiduosi labdarai ar naudotų knygų knygyną. Tiesiog prigriebk iš jos ką nors, kai leki tvarkyti reikalų mieste.
Patikėk, jei leisi netvarkai grįžti, ji tikrai grįš.
* Ribota sandėlio erdvė. Ši taisyklė man patinka, nes puikiai atspindi mano „savęs apribojimo“ filosofiją. Neleisk sau turėti neriboto ploto sandėliuko. Kuo sandėlis didesnis, tuo daugiau daiktų laikysi. Mažesnis sandėlis neleis tau sukišti daug daiktų. Jei kas netilps – išmesk. Toks ribojimas verčia pasirinkti. O esmė ir yra pasirinkti… Jei nepasirenki, netvarka tave užgoš.
* Atlaisvink grindis ir kitus paviršius, jie turi būti tušti. Kambarys atrodo daug tvarkingesnis, jei visi paviršiai (tiek grindys, tiek spintelių viršus, tiek stalviršis) yra tušti. Ant jų palik tik vieną ar du dekoratyvinius daiktelius. Jei pastebi, kad ant paviršių atsiranda daiktų, atsikratyk jų. Tvarkyti paviršius kasdien ar kas keletą dienų yra geras įprotis.
* Rask vietą absoliučiai kiekvienam daiktui. Jei ant paviršių ar baldų randi kokių nors daiktų, gali būti, jog jie ten atsirado dėl to, kad neturi savo vietos. Tuoj pat rask jiems vietą. Jei daiktai namuose neturi jiems skirtos vietos, vadinasi, tau jų nereikia. Kitu atveju jie taip ir migruos. Kita problema – kai daiktai turi savo vietą, tačiau jais pasinaudojęs pamiršti į ją sugrąžinti. Tokiu atveju pabandyk mėnesį paugdyti įprotį grąžinti daiktus į jiems skirtas vietas.
Niekada neturėk namuose nenaudingų ar negražių daiktų. William Morris
* Reguliarias tvarkymosi dienas pasižymėk kalendoriuje. Net supertvarkingieji privalo tvarkytis reguliariai. Susitvarkai ir galvoji, kaip tai puiku, tačiau tvarka juk netruks amžinai. Tvarkymosi dienas pasižymėk kalendoriuje – galbūt kartą per mėnesį, gal kartą per savaitę ar kartą per keletą mėnesių. Paeksperimentuok ir pažiūrėk, kokie intervalai tau tinka labiausiai.
* Sumažink daiktų alkį. Jei pastebi, kad tavo gyvenime daiktų gausėja geometrine progresija, verta susimąstyti apie savo pirkimo įpročius. Gal eini pirkti drabužių, įrangos, batų ar knygų kiekvieną savaitę, o gal net dažniau? Gal nuolat perki ką nors internetu? Jei taip, ar tau iš tikrųjų to reikia? O gal tau tiesiog patinka pirkti? Svarbu atkreipti dėmesį į pirkimo troškulį ir išsiaiškinti motyvus. Sumažintas daiktų troškulys teigiamai veiks tvarką namuose.
* Keisk savo įpročius. Netvarka neatsiranda pati. Tu pats ją sukuri. Kokie tavo įpročiai sukuria netvarką? Jų gali būti įvairių, kai kuriuos jau minėjau: daug perki, nerandi daiktams vietos, nepadedi daiktų į jiems skirtas vietas, perki daiktus, bet nieko neišmeti… Gali turėti ir kitų įpročių. Keisk juos po vieną. Skirk tam 30 dienų, išsiaiškink, kaip gali išsiugdyti naują įprotį, kuris padidins tvarką tavo namuose.
„Niekada neturėk namuose nenaudingų ar negražių daiktų.“ (William Morris)
Autorius: Leo Babauta, Living Simply: The Ultimate Guide to Conquering Your Clutter
Vertė Ieva Šėrytė (vertimas megėjiškas), redagavo Justina K. T., paruošė Janina D. Iliustracijos naudojamos su CC0 licencija, straipsnis nėra ribojamas autorinių teisių.
Tikra tiesa: neverta kaupti daiktų,nes kita problema,o kur juos padeti? Kaip isvengti to chaoso? Kaip motyvuoti susitvarkyti? Ka atiduoti,ismesti? Ko reikia ir ko ne.
Straipsnis nuostabus tuom kad jis moko nekaupti daiktu…man taip ir nutiko- norisi visko maziau,nes kiekvienas apverstas Kampagne papildomas Stress labels.
Labai pritariu! Net ir “išprašius” netvarką – ji linkusi (menkiausiai progai pasitaikius) ir vėl sugrįžti. Tai moko budrumo 🤭 Mano šio laiko netvarka susideda iš “priglaustų” daiktų: knygų, rūbų.. Perku ir vartoju pakankamai mažai. Ir taip.. vis tik turiu pripažinti, jog didesnė priklausomybė knygoms ir žurnalams, įvairiems spaudiniams..
Įdomi mintis, jog “apsikrauti daiktais” nėra blogai, jei tai netrukdo! Tiesa pasakius, aš tikrai kartais gerai jaučiuos, kuomet prireikus, daug ko turiu “po ranka” ir gebu kūrybiškai kombinuoti. Net kartais atrodo, jog tai kūrybiškumo sudedamoji dalis.. 🤭 O bet tačiau, kartais tai pradeda varginti ir tada “užplūsta” didelis poreikis daug ką “iššluoti”: pradedant senomis orchidejomis, stalčiaus turiniu..
Ačiū už priminimą!