„Prieš greitai veikdami pabandykite sulėtėti.“ (Lily Tomlin)
Praėjusią savaitę parašius apie dalykus, kuriuos reikia daryti, kai pervargsti darbe, keletas skaitytojų parašė turintys priešingą problemą: jie per daug užsiėmę, kad nuobodžiautų.
Kai kurie iš jų jautėsi darbo dienomis per daug užversti, todėl nusprendžiau pasidalyti keletu būdų, kaip darbo dieną padaryti ramesnę. Tokią, kai galėsite sau leisti labiau atsipalaiduoti ir džiaugtis.
Pirmasis žingsnis – tai suvokti, kad jūs kontroliuojate savo dieną. Galite susikurti tobulą darbo dieną, jei esate pasiruošę viską pradėti nuo pradžių.
Kai kuriems žmonėms tai gali būti sunkiai įgyvendinama užduotis, jeigu jų vadovas ar darbovietė akylai kontroliuoja, ką jie darbe veikia. Bet galite su savo viršininku pasikalbėti dėl darbo dienos režimo. O jei esate nepatenkinti esama padėtimi, galbūt tai paspirtis ieškoti kito darbo su lankstesnėmis sąlygomis. Arba tiesiog rinkitės patarimus, kurie veiksmingiausi pagal jūsų patiriamą įtampą. Darykite tai, kas jums tinka!
Prieš greitai veikdami pabandykite sulėtėti. Lily Tomlin
Mano paties nuostabi darbo diena susideda iš daugelio toliau aprašytų punktų, bet ne visus juos pasitelkiu vienu metu. Naudoju strategijų derinį, užtikrinantį, kad daugelis mano dienų praeitų visiškai be įtampos. Ar aš vis dar patiriu streso? Be abejo. Bet tai pasitaiko daug rečiau nei anksčiau.
Taigi, kaip tai įgyvendinti:
1. Daryk mažiau. Dabar mane pažįstantys žmonės mato, kad tai vyksta. Labai sunku darbo dieną išlaikyti neįtemptą, kai turite per daug reikalų. Geriau išmokite sumažinti atliekamų darbų kiekį ir pasirinkite tik veiksmingiausius projektus ir užduotis – tuos, kurie turės ilgalaikės reikšmės. Kaip minėjau, kasdien pasirenku tik tris svarbius dalykus, kuriuos turiu įgyvendinti. Tai yra trys dalykai, kuriuos galiu šiandien padaryti ir kurie turės didžiausią poveikį mano gyvenimui.
2. Sukurk ryto rutiną. Ir padaryk ją viena labiausiai atpalaiduojančių. Rutina gali susidėti iš toliau nurodytų patarimų, tokių kaip mankšta, karšta vonia ar ramus darbo laikas. Pavyzdžiui, man rytas be įtampos reiškia keltis anksčiau, kad nereikėtų skubėti ir galėčiau mėgautis mažais ritualais (tarkim, ramiai išgerti kavos ir paskaityti), užtikrinančiais, kad dieną pradėsiu puikiai.
3. Pasiruošk iš vakaro. Tam, kad diena prasidėtų gerai, labai svarbu iš vakaro susidėlioti planus. Pavyzdžiui, pasirinkite tik tris svarbiausias būsimos dienos užduotis, kad žinotumėte, ką ketinate daryti tik nubudę. Gal tai bus drabužių pasiruošimas rytdienai. Man pačiam svarbiausia užduotimi tampa pietų vaikams ruošimas, tai turiu padaryti prieš prasidedant naujai dienai.
4. Pradėk dieną atpalaiduojančiu dušu ar vonia. Man patinka karštas dušas, bet jei turite laiko, vonia gali būti geresnis būdas pradėti dieną. Ji jus atsipalaiduos, kas yra daug geriau nei pradėti dieną su įtampa.
5. Atlik keletą mankštos pratimų. Nesimankštinu kiekvieną rytą, bet dažniausiai. Nuostabu ryte pabėgioti. Tai atpalaiduoja ir suteikia man geros savijautos ir pasitenkinimo.
6. Dirbk tyloje. Man patinka padirbėti anksti ryte, kai visi dar miega. Kitiems tai gali būti vėlus vakaras. Atraskite tai, kas geriausiai tinka jums. Kai dirbau biure, man patikdavo ateiti anksčiau nei kiti, nes tuomet galėdavau ramiai padirbti prieš reikalams įsibėgėjant. Taip pat dirbdavau per pietų pertraukas, kai visi išeidavo – man tiesiog patikdavo ramybė. Pietaudavau kelis kartus per dieną po nedaug tik prieš ir po pietų pertraukai skirto laiko. O anksti pradėjęs darbus, anksti ir baigdavau. Taip galėjau skirti laiko vaikams ar vakarinei mankštai.
7. Susikurk tvarkingą aplinką. Kaip jau žinote, man tai svarbiausia. Man patinka tvarkingas, neapkrautas daiktais darbo stalas. Dabar vienintelis daiktas ant stalo yra kompiuteris. Ant stalo taip pat gali būti keletas šeimos nuotraukų ar dėžutė, tačiau daug daiktų blaško dėmesį. Sienų taip pat nenukabinkite įvairiais dalykais, išskyrus gražų paveikslą ar kelis kitus meno kūrinius. Tvarkinga aplinka sukuria ramią darbo aplinką.
8. Nesiblaškyk. Išjunkite viską, kas gali blaškyti dėmesį ir priversti šokinėti nuo vieno dalyko prie kito. Tai telefonas, elektroninio pašto pranešimai, žinutės.
9. Sumažink įsipareigojimus. Pervertinkite visus dalykus, kurie jūsų gyvenime vyksta, kad pamatytumėte, kas nesvarbu. Išsirinkite tik 4–5 svarbiausius dalykus ir laikui bėgant pabandykite pašalinti likusius.
10. Atsisakyk susitikimų. Jeigu turite galimybę rinktis, ar dalyvauti susirinkime, ar ne, tai nedalyvaukite. Įprastai jie yra laiko švaistymas. Žinoma, kartais gali būti, kad susirinkimas yra efektyviausias būdas ką nors padaryti, bet taip būna retai. Dažniausiai susitikimo priežasties klausimus galima išspręsti elektroniniu paštu arba greitąja žinute (Instant message). Susitikimų atsisakymas gali sutaupyti daugiau laiko ir sumažinti įtampos.
Niekada neužtenka laiko visiems tiems dalykams, kuriuos nori veikti. Bill Watterson, Calvin ir Hobbes
11. Viena užduotis. Man susitelkimas yra viskas. Rašyti šį straipsnį užtruktų dvigubai ilgiau ir turėčiau daug mažiau ramybės, jei nuolatos blaškyčiausi tarp rašymo ir elektroninio pašto tikrinimo, naršymo internete ar dar kitų veiklų, kurias turiu padaryti. Jei yra galimybė, man patinka skirti dėmesį tik vienai užduočiai ir pasinerti tik į rašymą.
12. Daryk pertraukas ir pasirąžyk. Tuo metu, kai koncentruojatės ties viena veikla, labai svarbu, kai tik galite, daryti pertraukas. Atsikelkite, pasirąžykite, išgerkite stiklinę vandens. Pamasažuokite pečius, kaklą, galvą. Tai padės nuimti per dieną susikaupusią įtampą.
13. Išeik pasivaikščioti. Aš mėgstu padaryti pertrauką ir pasivaikščioti. Tai padeda man pamatyti galimybes, pagalvoti, išvysti bendrą dienotvarkės ar gyvenimo vaizdą. Be to, tai suaktyvina kraujotaką.
14. Pietauk ramioje aplinkoje. Esu drovus ir, kai daugelis žmonių pietauja, renkuosi valgyti prie darbo stalo su gera knyga ar pasiimti pietus į parką, kad turėčiau ramią, meditacinę valgymo pertrauką.
15. Trumpai medituok. Tau nereikia turėti kilimėlio, šventovės, atpalaiduojančios juostos ar dar ko nors. Tiesiog atsisėsk ten, kur esi, užsimerk ir sutelk dėmesį į kvėpavimą – pajausk, kaip oras patenka į tavo kūną ir iš jo išeina. Tai padeda man sugrįžti į save, ir nesvarbu, kas vyksta darbe.
16. Mokėk sutelkti dėmesį į dabartį. Tai susiję su dviem dalykais: trumpa meditacija ir vienos užduoties atlikimu. Iš esmės užuot nerimavę dėl to, ką turite padaryti ateityje ir ką padarėte praeityje, sutelkite dėmesį į tai, ką darote dabar. Tai gali būti sunku, nes mūsų protas linkęs blaškytis, bet tai tik praktikos reikalas. Sąmoningai stebėkite, kur krypsta jūsų mintys, ir kai tik nuklys kitur, švelniai jas grąžinkite atgal į dabartį. Tai padės visą dieną išlaikyti ramų protą.
17. Atsitrauk. Visada bus dalykų, kurie nesiseks. Svarbu, kaip mes į juos reaguojame – ar tampame dramų karaliai, stresuojame ir nusimename? Ar priimame situaciją tokią, kokia ji yra, ir ramiai sprendžiame, ką toliau daryti?
Kai reikalai atrodo neįveikiami ir klostosi ne taip, kaip norėtųsi, atsitraukite, kad pamatytumėte galimybes, ir įsivaizduokite, kad po kelių mėnesių visa tai taps nebesvarbu – ir tuomet imkitės veiksmų, kad pašalintumėte neesminius dalykus ir sutelktumėte dėmesį į tai, kas tikrai svarbu.
Autorius: Leo Babauta, 17 Unbeatable Ways to Create a Peaceful, Relaxed Workday
Vertė Renata Burbulienė, redagavo Justina K. T., paruošė Janina D. Iliustracijos naudojamos su CC0 licencija, straipsnis nėra ribojamas autorinių teisių.