Daugelis žmonių nuoširdžiai tiki, kad bus laimingi, kai įsikurs nuosavame name, kai įsigis visus daiktus užpildyti namus ir kai juos skrupulingai išdėlios namuose – bet to neįvyksta. Paskui jie nuoširdžiai tiki, jog jie sutvarkys vidinį kiemą su kepsnine, kad galėtų atvirame ore kepti šašlykus, dešreles ar skerdieną – tačiau taip ir vėl neatsitinka. Tada jie pradeda puoselėti viltį, kad jie susiras gražų ir įdomų partnerį, kuris išspręs visas jų problemas ir jie taps laimingi. Tai neįvyksta. Tada jie pradeda tikėti, jog karjeros paaukštinimas užpildys tuštumą. Deja, tai vėl neįvyksta. Tada jis nusprendžia išvykti į tą kelionę, apie kurią nuolat svajodavo. Ir vis tiek nėra laimės. Kažko trūksta.
Laimės pojūtis man yra nauja patirtis. Dauguma savo gyvenimo buvau nelaimingas. Bet po daugiau nei dešimtmečio kelionių aš atradau, kaip būti laimingu. Aš atradau, kaip nebūti priklausomu nuo pasitenkinimo ir net po nesėkmių jaustis laimingu. Pramogos gali padėti atsipalaiduoti, laikinai užsimiršti, bet jos nepadaro tavęs laimingo. Laimė yra jausmas, kuris atsparus nelaimėms ir nesėkmėms. Po visų dienos pasitenkinimų ir nepasitenkinimų lieka laimę, kuri nuspalvina kiekvieną momentą tiek niūrų, tiek gražų. Ir laimė man yra ne „kada nors“ ir ne „kur nors“, ji yra „čia ir dabar“.
Laimė yra šalutinis produktas to, kas tu esi ir ką tu veiki.
Pagrindinis dalykas, kurį atradau ir jaučiu, kad perduosiu kiekvienam žmogui per savo gyvenimą yra, jog laimė yra šalutinis produktas to, kas tu esi ir ką tu veiki. Laimė skiriasi nuo malonumo ir pasitenkinimo. Tu negali jos siekti. Tu gali siekti kitų dalykų, kurie atneša tau laimę. Ir tik pasirūpinęs kiekviena savo gyvenimo sritimi tu įgysi patvarią laimę, kuri atspari kasdienei trinčiai. Tai kas mus daro laimingus?
1. Dvasios ramybė. Švari sąžinė, viltis, tikėjimas, meilė gyvenimui, išmintis, drąsa ir asmenybės stiprybė.
2. Sveikata ir energija. Švarus, gražus ir sveikas kūnas, subalansuota mityba, aktyvus sportas, poilsis ir profilaktika.
3. Malonūs tarpasmeniniai santykiai. Artimi ir prasmingi santykiai šeimoje, partnerystėje, draugų rate, bendruomenėje.
4. Finansinė laisvė. Piniginės ir materialinės santaupos, stabilios pajamos, jaukūs ir erdvūs namai, laisvė rinktis gyvenimo būdą.
5. Karjeros pasiekimai ir prasmingi idealai. Pamatuojami pasiekimai, pagarba, kolegų ir klientų įvertinimas, ilgalaikiai pokyčiai visuomenėje.
6. Asmeninis tobulėjimas. Savęs pažinimas, savimonė, naujų žinių ir įgūdžių įgavimas, asmeninė transformacija.
7. Laisvalaikis ir asmeninė savirealizacija. Asmeninis pasitenkinimas, atpalaiduojančios patirties atnešančios naujumo į gyvenimą, galimybė kurti, realizuoti ir išreikšti save.
Tik gyvendamas pilnai visose srityse tu būsi iš tiesų laimingas.
Tik gyvendamas pilnai visose srityse tu būsi iš tiesų laimingas. Tai yra darni sėkmė ir laimė. Dauguma žmonių turi nedarnią sėkmę arba yra savidestrukcijoje. Jie turi sėkmingą karjera, bet neturi asmeninio gyvenimo. Jie turi įdomų darbą, bet neturi pinigų santaupoms ir geram gyvenimui. Daugybė žmonių nėra nė vienos išpildytos kasdienybės sferos ir jie tiesiog naikina save. Jie gyvena užpildydami laiką „pramogomis“. Jie piktnaudžiauja alkoholiu, narkotikais, kompiuteriniais žaidimais, azartiniais lošimais. Galų gale tik 4 procentai žmonių turi darnią sėkmę ir laimę. Svarbiausia, jog kiekvienoje dienoje yra viskas, ko tau reikia. Jei tu atsisakytum norų ir fantazijų, o giliai suprastum sudėtingų poreikių virtinę – tu taptum iš tiesų laimingu. Bet retas tai savyje atranda. Dažnas mišrius, įvairius ir kontrastingus poreikius bando vienu įrankiu spręsti. Pavyzdžiui, sportas ir daugiau raumenų man padės geriau jaustis! Ir galų gale žmogus nuoširdumo momentu supranta, jog taip nėra. Laimė yra harmonijos pasekmė.
Aš labai noriu, jog visi aplinkui mane būtų laimingi. Man būtų lengviau ir saugiau gyventi. Tikiuosi man pavyks paskleisti laimės virusą savo darbu. Vis dažniau aš įsivaizduoju visus gyvenančius ramybėje, taikoje ir laimėje. Tikriausiai aš svajoklis, bet aš nė vienas toks. Ir labai tikiuosi, jog vieną dieną kiti irgi prisijungs prie gyvenimo. Ir mes galėsim būti laimingi kartu.
Šiai dienai aš turiu keletą patarimų, kaip greitai įgyti ilgalaikį laimės pojūtį:
1. Pradėkite šokti
Šokiai padeda išreikšti savo jausmus ir potyrius konstruktyviai. Daug naujų ryšių galima užmegzti šokiuose, tobulinti savo socialinius įgūdžius. Šokiai atpalaiduoja ir atgaivina kūną. Šokiuose galima įgyti kūrybiškumo ir lankstumo, tuo pačiu disciplinos ir įsipareigojimo. Užsirašykite šiandien į šokių kursus.
2. Pradėkite sportuoti
Jei kiekvieną rytą pradėsite su mankšta, bėgimu ar sportine treniruote, visą dieną būsite geriau nusiteikę, kūrybingesni ir sumanesni. Ryte sportuojantis greičiau atlieka darbus, lengviau sugalvoja naudingų naujų idėjų. Net intelekto testų rezultatai būna geresni po rytinės treniruotės. Paverskite sportą savo gyvenimo dalimi.
3. Išvalykite namus
Kiekvienuose namuose Lietuvoje yra šimtai nereikalingų daiktų, kurių šeimininkai jų per artimiausius metus tikrai nepanaudos ir galbūt daugiau niekada nepritaikys kasdienybėje. Tai yra senos technologijos, nudėvėti rūbai, pasenę servizai ir t.t., kuriuos gaila išmesti. Padovanokite tuos daiktus sendaikčių parduotuvėms ir perdirbimo įmonėms. Jums nereikia tiek daiktų namuose. Daugiau erdvės namuose ir mažesnis daiktų kiekis jums suteiks laisvumo, jūs greičiau pasidarysite darbus. Švarūs ir tvarkingi namai atneša kiekvienam pasididžiavimą.
4. Paverskite savo darbą pašaukimu
Laimingi tie, kurie ne užimti darbe, o tie, kurie turi aiškius tikslus ir aktyviai jų siekia. Jei žmogus jaučiasi svarbus pasauliui, jam lengviau atlaikyti nesėkmes, nuobodulį ir nelaimes. Tam reikia pašaukimo. Kaip pavyzdį pašaukimui pateikiu žinomą parabolę apie pašaukimą: „Tris mūrininkus paklausė: „Ką tu darai?“. Pirmasis atsakė: „Aš kloju plytas“. Antrasis atsakė: „Aš statau bažnyčią“. Trečiasis atsakė: „Aš statau Dievo namus“.“ Daugelis intuityviai supranta, jog geriausia būti trečiuoju mūrininku. Bet retas taip gyvena. Išsikelkite aiškius savo karjeros tikslus, tebūnie darbas tampa svarbia ir prasminga gyvenimo dalimi. Tada kiekvieną kartą, kai išbrauksite atliktus darbus iš darbotvarkės, jūs jausite didesnį pasididžiavimą savimi nei dabar. Atraskite savo darbo prasmę.
5. Kurkite artimus ir prasmingus santykius
Šiuolaikiniame pasaulyje 85 procentų problemų sąlygoja kiti žmonės. Norint laimingo gyvenimo, reikalingi geri santykiai su žmonėmis. Žmogus yra sociali būtybė. Mūsų sveikata, karjera, gerovė priklauso nuo santykių su aplinkiniais. Atraskite žmonės, kurie vertina santykius ir pasirūpinkite jais. Pamėkite juos. Kad žmonės jus mėgtų, pirmiausia pats turite juos mėgti. Gerbkite juos. Jei norite, jog jus gerbtų, turite gerbti kitus. Ir, visų svarbiausia, padėkite kitam žmogui jaustis svarbiam. Giliausias pasąmoninis kiekvieno žmogaus poreikis – poreikis jaustis svarbiam. Taigi gerindami kitų savivaizdį ir savigarbą, jūs atrasite daug naujų draugų. Būdai, padedantys pasijusti svarbiems, yra ganėtinai paprasti ir jūs juos išmoksite kartodami: priimkite kito žmogaus ribotumus, rodykite dėkingumą kitiems, būkite malonus, parodykite savo susižavėjimą kito pasiekimais, rodykite dėmesį kitiems, nesmerkite kitų ir būkite mandagus.
Tikėk ir gerbk sistemą. Sistema tavim pasirūpins.
Gražaus ir sėkmingo gyvenimo!
Psichologas, verslo konsultantas Augustinas Rotomskis. Specializuojasi asmeninio efektyvumo, lyderystės, pardavimų ir komandinio darbo srityse.
Paruošė Janina D. Iliustracijos naudojamos su CC0 licencija.