Ar esate bandę mąstyti pozityviai tikėdamiesi pakeisti savo gyvenimą? Išmėginę savitaigą? Jei taip, tai tikriausiai kaip ir daugelis susimąstote, kad galbūt visi tie populiariosios psichologijos patarimai tėra laiko gaišimas, pastangų, o kartais ir pinigų eikvojimas. Visi tie nuostabūs pamokymai neduoda tai, ko jūs norite? Tos jachtos, to svajonių darbo, tos trokštamos antrosios pusės…
Tai kodėl tada gyvenimo mokytojai, guru teigia mums, kad jų patarimai veiksmingi? Ar mes kažką darome ne taip? Marie O‘Neil atsakymas: mes užmiršome du esminius dalykus. Pirmasis iš jų – mūsų protas paklūsta pastovumo, reguliarumo dėsniui. Antrasis – mūsų protas turi filtravimo sistemą, vadinamą RAS (Reticular Activating System), kuri padeda svarbiai (ir tik svarbiai!) informacijai pasiekti galvos smegenis. Šios sistemos veikla labai panaši į šlamšto blokavimą mūsų el. paštuose – nepraleidžia nesvarbių, reklaminių laiškų. Šis filtravimas yra būtinas, nes mūsų nervų sistema gali priimti ribotą kiekį informacijos (apie 134 bitus per sekundę). Aplink mus jos daug daugiau nei mums reikia ir nei mes galime apdoroti: šią minutę mus supa apie 2 milijonus bitų informacijos. Taigi, RAS dėka mus pasiekia tik dalis informacijos ir mes išvengiame chaoso.
Iš kur mes žinome, ar nėra blokuojama informacija, kuri padėtų susikurti artimus santykius su mylimuoju? Gauti norimą darbą ar svajonių namus? Ši informacija bus blokuojama tik tokiu atveju – jei ji atkeliaus tik retkarčiais (reguliarumo dėsnis) bei jei neatitiks mūsų įsitikinimų (RAS). Panagrinėkime tai remdamiesi pavyzdžiu. Sara laiko save tingia, stora, nemylima, negerbiama ir net beviltiška. Šie vidiniai nusistatymai tarsi nustato filtravimo sistemai standartus. Taigi, kas nutiktų, jei Sarą pakviestų į pasimatymą nuostabus vaikinas ar ją tiesiog kas nors pagirtų? Ar ji priimtų galimybes išskėstomis rankomis? Žinoma, Sara to norėtų, bet prisiminkime RAS filtravimo sistemą – ji neleis tokioms mintims patekti į merginos protą, idėjos bus užblokuotos tarsi šlamštas. RAS gina mūsų protą nuo nesvarbios, neatitinkančios mūsų minčių informacijos. Tik tada, kai Sara nuolat ims kartoti optimistines mintis, RAS jas pradės laikyti svarbiomis, vertomis dėmesio.
Vadinasi, naudodamiesi pozityvaus mąstymo, savitaigos galia, turime tikrai tikėti optimistinėmis mintimis ir nuolat jas kartoti. Tačiau dažniausiai mes tik retsykiais pamaitiname save pozityviomis, abejones keliančiomis mintimis ir po to tikimės puikių rezultatų.
Marie O’Neil „Why Positive Thinking, Will Power or Affirmations Don’t Work?”
Vertė Rasa V.
… taip , visiškai teisingai. Norint ko nors pasiekti, tas noras turi būti pastovus. Tai turi tapti karštu troškimu.
tik ne per karštu, nes tai taps prisirišimu.