„Katė, mėgstanti paukščius, pašoksta aukščiau negu ta, kuri ėda tik peles. Peliautojai visas pasaulis tėra žemė po nosimi. Katei paukščiautojai žemė susijungia su dangumi į viena. Katės gimusios šokinėti aukščiau už didžiausią šunį, tad kodėl peliautoja primeta dirbtines ribas?
Štai ką tau pasakysiu: būk ištikimas savo prigimčiai, bet ja nesitenkink. Tu turi letenas, bet neturi sparnų. Tegul tai tavęs nesustabdo – atsispirk tomis letenėlėmis nuo motinos žemės ir stryktelėk iki tėvo dangaus, ir tapsi sparnuota, o pietų sutreškinsi paukščioką.”
„Katė, mėgstanti paukščius” įkūnija viską, ko gali pasiekti gyvenime. Jeigu trokšti dalykų, kurie regisi neįmanomi ar bent jau sunkiai pasiekiami, vadinasi esi katė, mėgstanti paukščius. deja, dauguma žmonių labai panašūs į katę peliautoją – tenkinasi svajonėmis, kurios lengvai įgyvendinamos ir saugios, nesistengia tapti kuo nors daugiau negu pačių susikurtas vaizdinys.
Jo Miau Ma neniekina kuklios peliautojos, ji supranta, kad neturi sparnų, taigi negali skraidyti. Tačiau tikrai gali retkarčiais stryktelėti ir čiupti progą; štai šitą tavo prigimties savybę ji ir pabrėžia savo pamokėle. Pavyzdžiui, tavo darbas vos leidžia sudurti galus. Gal jis nėra įdomus ar toks apie, kurį svajojai vaikystėje, tačiau įprastas ir patikimas. Bet būdama viena turbūt prisimeni vaikystės svajones. Galbūt turėjai talentą, kuriam leidai sunykti, arba siekei karjeros, tačiau tuo metu sutrukdė aplinkybės.
Jo Miau Ma nesiūlo tau mesti darbo ir žlugti finansiškai. Savo fraze „žemė susijungia su dangumi į viena” ji aiškiai parodo, kad katė paukščiautoja, įsinorėjusi ėsti, ne tik į dangų žiūri. Ji ir peles gaudo. Svarbiausia, jog nesitenkina lengvai pačiumpamu grobiu. Taigi tu gali tapti kate paukščiautoja, jei įdėmiau apsižvalgysi į aplinkui esančias galimybes. Pabandyk sujungti turimas sąlygas su ateities svajonėmis – bus tau ir saugumas, ir nuotykis gaudant tai, ko trokšta širdis.
Daktaras Ričardas Bastas siūlo šiek tiek kitokią interpretaciją: Jo Miau Ma savo mokinėms liepianti kiekvieno tikslo, net menkiausio siekti lyg tai būtų paukštis. „Būk ištikima savo prigimčiai, bet ja nesitenkink” išties atitinka dr. Basto teoriją. Išlikti savimi bet kokiomis aplinkybėmis – nepaprastai svarbi psichinės pusiausvyros sąlyga. Gyvendama vien fantazijomis gali sugriauti visas viltis, kurų turėjai, nes pradėsi bijoti ir vengti visko, kas atrodo pernelyg „žemiška”.
Jo Miau Ma išmintis slypi žodžiuose „bet ja nesitenkink”: ji parodo, kad gali būti savimi neatmesdama esamų būties aplinkybių, bet ir nepasmerkdama savęs gyventi be jokių aukštesnių troškimų. Žodžiu, patartina būti savimi, bet svajoti apie aukštumas. Ir ne tik patartina, bet būtina. Tik tada tapsi kate paukščiautoja.
Joanna Sandsmark. Jo Miau Ma išmintis.
Paruošė Janina D.