1. Būk atsakingas už savo veiksmus. Kad ir ką darai, prisimink, jog tai darai savo naudai, nesvarbu ar tai būtų pagriebtas torto gabalėlis, ar tingėjimas keltis anksti, nenorėjimas daryti rytinės mankštos, nuolatinis pasiteisinimų ieškojimas. Apsispręsk, ar Tu tarnauji proto užgaidoms, ar vadovaujiesi savo intelektu ir sieki naudos sau.
2. Siek savo svajonės. Gali pasirodyti per daug nuvalkiota frazė, tačiau tuo pačiu tokia protinga. Jeigu sieksi svajonės, Tu visada ryte atsikelsi su džiaugsmu ir noru ir entuziazmu dirbti, nes Tau bus malonu ir gera ir beprotiškai linksma veikti tai, ką Tu mėgsti.
3. Nesivaikyk perspektyvų. Egzistuoja labai klaidingas požiūris į savo ateities specialybę: „Jeigu pasirinksiu perspektyvią profesiją, turėsiu sėkmingą ir užtikrintą ateitį.“ Tačiau kai pagalvoji, ar iš tikrųjų mėgsti tą sritį, ar tu tai darai dėl savo, ar dėl kitų svajonių, ar tu pats negriauni savo ateities, rinkdamasis „ne savo“ sritį, perspektyvi profesija gali pasirodyti ne tokia jau ir patraukli. Konkretus pavyzdys: maždaug 2005 metais viena perspektyviausių sričių vadinta statybos inžinerija. Galite patys suvokti kaip nepasisekė perpektyvos ieškotojams, kurie krizės metu turėjo gerokai paplušėti, ieškodami darbo vietos.
4. Susirašyk tikslus. Nieko nėra geriau nei kai žinai, ko sieki. Tuomet, kai jau žinai savo kryptį, belieka ieškoti sprendimų ir priemonių įgyvendinant savo tikslus. Tikslai neturi būti grandioziški iš karto, galima pradėti nuo paprastų: prisiversiu keltis 15 min. anksčiau nei visada, mano metinis biologijos pažymys bus 10 ir t.t. Gana svarbu ir tikslumas: užuot užsibrėžęs „noriu būti turtingas“, geriau sau sakyk „iki 2015 m. gegužės 1d. turėsiu 1 milijoną litų“. Žinoma, bėgant laikui, turi augti ir tikslai, nes tu negalėsi pajusti tikros laimės, jei darysi tai, kas yra lengvai įgyvendinama.
5. Yra sakoma, jog žmogų į tobulybę veda trys pagrindiniai tikslai: noras sveikai gyventi, noras dirbti ir noras tobulėti. Neturėdamas sveiko kūno ir proto, negalėsi efektyviai dirbti ir siekti rezultatų. Negalėdamas dirbti, negalėsi tobulėti. O negalėdamas tobulėti, negalėsi patirti laimės, džiaugsmo ir sėkmės, nes visada stovėsi vis toje pačioje vietoje.
Nesivadovauk šiais keliais principais beatodairiškai. Apsvarstyk kiekvieno punkto teigiamas ir neigiamas puses ir nuspręsk, ko tu iš tikrųjų nori ir sieki. Tada galėsi atskirti, ar tai atneš tau naudos, ar ne.
Mantvydas Drulia, Pasitikėjimo savimi stiprinimo programos II dalyvis
Paruošė Valdona J. Ž.