Straipsnio autorius Benjaminas P. Hardy – vyras ir globėjas, lyderystės ir startuolių konsultantas, siekiantis organizacinės psichologijos daktaro laipsnio.
Ar kada buvai toks užimtas, kad nepastebėjai aplink esančių žmonių poreikių? Netgi tų, kurie tau brangiausi? Tai netgi blogiau nei būti užimtam mažai vertės turinčiais arba išvis beverčiais dalykais, pavyzdžiui, išsiblaškius naršyti internete, kai tavo vaikai nori su tavim pažaisti.
Jokių abejonių, yra daugybė dalykų, kuriuos galime daryti bet kuriuo savo gyvenimo momentu. Ką gi tais momentais mes pasirenkame daryti? Ir ką tai apie mus pasako??
Kaip reikia išmokti iš tikro naudoti savo turimą laiką, kad pergalvodamas kiekvieną dieną didžiuotumeisi tuo, kas esi ir kaip gyveni?
Toliau pateiksiu trumpą dėsnių sąrašą, kuris, jei pritaikysi, padės išnaudoti kiekvieną savo gyvenimo akimirką iki maksimumo. Aišku, šiuos įpročius išvystyti nėra lengva išsiblaškiusiame ir sudėtingame pasaulyje.
Vis dėlto vertė, kurią įgysi išmokęs suvaldyti savo laiką ir gyvenimą, yra astronominė. Su tuo susiję viskas. Tai, kaip naudojame savo laiką, apibūdina:
- kas esame;
- kuo tapsime;
- kaip suplanuosime savo dienas ir ko pasieksime savo gyvenime;
- kokius tvarius santykius turėsime;
- ir, pagaliau, ką labiausiai vertinsime.
Pradėsime kukliai, nes tai per daug svarbu, kad būtų galima nekreipti dėmesio.
Būk dabartyje: protu ir kūnu
„Kad ir kur būtum, būk tikras, kad esi dabartyje.“ (Dan Sullivan)
Sąmoningumas yra pirmas žingsnis. Ką darai dabar? Būk dabartyje, o ne kažkur kitur. Jei esi su draugais, būk su draugais. Jei plauni indus – tai plauk indus.
Tiesiog nuostabu, kaip nebemokame būti dabartyje – iš tikro gyventi pasaulyje ir intensyviai išgyventi patirtis, kuriamas su mylimais žmonėmis.
Tačiau sąmoningumo neužtenka. Jei būsime įsivėlę į blogus dalykus, tai nieko geriau nei būti įtrauktam į kažką kita.
Geri dalykai yra reti
„Turime būti atsargūs ir neišvaistyti laiko dalykams, kurie tik atrodo geri, ir palikti mažai laiko iš tikro geriems ar geriausiems dalykams.“ (Dallin Oaks)
Kiekvienoje situacijoje turi savęs paklausti: ar tai geriausias mano laiko leidimo būdas? O gal yra geresnis? Derekas Siversas sukūrė gerą būdą veikloms atmesti: jei kažkas nėra „O taip!“, tai reiškia, kad tai nėra geriausias tavo laiko leidimo būdas. Istorijos pabaiga. Jei tu nesi 100 procentu įsitraukęs į tai, ką dabar darai – nustok. Tikrai yra geresnių dalykų, kuriuos galėtum veikti.
Man pasyviai žiūrėti televizorių su vaikais yra geras būdas leisti laiką. Tačiau su vaikais aktyviai užsiimti – galbūt žaidžiant žaidimus, juokiantis ar dūkstant kieme – dar geriau. Klausytis ar skaityti įkvepiančio turinio tekstą yra gerai. Tačiau yra dar geresnių laiko leidimo būdų, pavyzdžiui, padėti kitam.
Problema darant gerus darbus yra ta, kad juos lengva pateisinti, nes jie yra iš esmės geri. Bet, pasak Jimo Collinso, parašiusio „Iš gero į didingą“, „gerumas yra didingumo priešas. Tik keletas žmonių pasiekia didingą gyvenimą, labiausiai todėl, kad gana lengva tenkintis geru gyvenimu.“
Yra milijonai gerų dalykų, kuriuos galėtum šią akimirką daryti. Galėtum nueiti į sporto salę. Galėtum paskaityti knygą. Galėtum pabūti su draugu. Galėtum praleisti vakarą su šeima. Galėtum pažiūrėti filmą.
Bet koks yra geriausias dalykas, kurį galėtum šiuo metu daryti? Aplinka lemia, kas yra gera, geriau ir geriausia. Kiekviena situacija yra skirtinga.
Jei nesi sąmoningas, o greičiau išsiblaškęs ir „atsijungęs“, negalėsi suprasti, kas būtų gerai, kas – geriau, o kas – geriausia dabartinėje situacijoje.
Kai kuriais atvejais geriausia sustoti kelkraštyje ir padėti žmogui pasikeisti pradurtą padangą. Kitą kartą geriau pravažiuoti pro šalį. Vienu atveju geriausia eiti į pamokas. Kitu atveju galbūt geriau jas praleisti. Kai kuriais atvejais geriausias dalykas, kurį gali padaryti, yra atsipalaiduoti ir pasimėgauti akimirka. Arba išprotėti iš džiaugsmo.
Prasmė yra stipriai susijusi su situacija. Kiekviena situacija yra išskirtinė. Štai kodėl taip svarbu būti dabartyje ir omenyje turėti visas aplinkybes. Jei nesi sąmoningas, o greičiau išsiblaškęs ir „atsijungęs“, negalėsi suprasti, kas būtų gerai, kas – geriau, o kas – geriausia dabartinėje situacijoje.
Visada rinkis sunkesnį kelią
„Geriau pasirinkti sunkesnį ir teisingesnį vietoj lengvesnio, bet blogo.“ (Thomas Monson)
Kartą paklausiau pagyvenusios poros, kurią labai gerbiu, kaip jiems pavyko nugyventi tokį gražų gyvenimą. Žmona atsakė: „Kiekvienoje situacijoje buvome pasiryžę rinktis sunkesnį kelią.“
Kiekviena situacija visada turi mažiausiai dvi išeitis. Kurią pasirinksime?
Kai nuskamba žadintuvas, nuspaudi „Atidėti“ ar keliesi? Kai esi su savo sutuoktiniu, sakai komplimentus ar kritikuoji? Ar tu klausaisi kitų, ar tik pats kalbi?
Daryti tai, kas toje situacijoje geriausia, ne visada patogu. Iš tikro, kitas pasirinkimas beveik visada yra lengvesnis. Kaip rašė Robertas Frostas, „du keliai vingiuoja mišku, ir aš pasirinkau tą, kuris buvo mažiau išmintas, ir tai buvo visas skirtumas.“
Kiekvienoje situacijoje esi kaip kelių sankryžoje. Tu gali įprasti nuolat, net automatiškai, vis rinktis sunkesnį, geresnį kelią. Tu gali atrasti džiaugsmą būdamas ir tapdamas žmogumi, kuriuo nori būti. Gali siekti pasitikėjimo leisdamas savo laiką prasmingai ir teigiamai veikdamas aplinkinius žmones.
Gali tenkintis peržvelgdamas tas dienas, kuriomis investavai į save ir kitus, kurios atneš tau milžinišką pelną, palyginti su tomis dienomis, kurias tiesiog „suvartojai“.
Būk tuo, kuo nori būti, – šiandien
„Kaip pasikeistų tavo gyvenimas, jei dabar priimtum tokius sprendimus, lyg būtum tas žmogus, kuriuo nori būti ateityje?“ (Richie Norton)
Kuo nori būti ateityje? Kuo nori būti po 5 metų? 10 metų? 20 metų? Per savo 80 metų jubiliejų?
Stephenas Covey mokė, kad daug pasiekę žmonės „pradeda mintyse turėdami aiškią pabaigą“.
Tavo dabartinis elgesys yra ateities vizijos, kurią turi sau nusibrėžęs, atspindys. Daugelio žmonių vizija nelabai skiriasi nuo dabartinio vaizdo.
Tačiau kartą nusibrėžęs, kuo nori tapti, dabar turi pradėti elgtis kaip tas žmogus. Kitaip tuo žmogumi niekada netapsi. Kaip sakė Billas Walshas, „laimėtojai elgiasi kaip laimėtojai prieš tapdami laimėtojais“. Štai kaip jie tampa nugalėtojais.
Trečiojo rato teorijoje Pejmanas Ghadimi aiškina, kad dauguma žmonių įsivaizduoja savo gyvenimą 1–3 metus į ateitį, daugiausia gyvendami nuo savaitės iki savaitės.
Ghadimi teigia, kad apie 20 procentų žmonių įsivaizduoja savo gyvenimą 5–10 metų į ateitį ir todėl atitinkamai elgiasi ir tampa labai sėkmingi. Galiausiai 2 procentai žmonių įsivaizduoja visą savo gyvenimą – pradėk mintyse turėdamas aiškią pabaigą – kuo jie nori būti tą dieną, kai mirs. Pamąstykime apie šiuos Elono Musko žodžius: „Aš norėčiau mirti Marse. Tik ne nuo susidūrimo.“ Akivaizdu, kaip ši vizija paveikė E. Musko kasdienį elgesį.
Paklausk savęs, ar visada elgiesi pagal savo vertybes? Ar tavo „kodėl“ yra pakankamai stiprus, kad verstų pasirinkti sunkesnį, bet teisingesnį kelią, ar tu nuolat renkiesi lengvesnį ir blogesnį?
Aišku, kad ne visi iš mūsų gali būti kaip E. Muskas. Bet vizija, kuri veikė jo kasdienį elgesį, yra labai pamokoma. Be jokių abejonių, jo gebėjimas iš „kodėl“ pereiti prie „kaip“ paskatino jį dirbti 100 valandų per savaitę metai iš metų. Jo elgesys atspindi jo vertybes, dėl kurių jis neatsiprašinėjo.
Jo vertybės gali nebūti tavo vertybėmis. Bet paklausk savęs, ar visada elgiesi pagal savo vertybes? Ar tavo „kodėl“ yra pakankamai stiprus, kad verstų pasirinkti sunkesnį, bet teisingesnį kelią, ar tu nuolat renkiesi lengvesnį ir blogesnį?
Atsiduok tikrai svarbiems dalykams ir pamiršk visa kita
„Kai negali daryti to, ką darai visada, tada darai tai, kas svarbiausia.“ (Robert Hales)
Tapti įtėviu buvo sunkiausias dalykas, kurį esu padaręs. Pirmi 6 mėnesiai buvo tikras pragaras. Aš nebuvau tam pasiruošęs. Širdyje to nenorėjau.
Esu dėkingas, kad per laiką tas noras į mano širdį atėjo. Dabar negalėčiau būti laimingesnis nei leisdamas laiką su savo vaikais. Jie tapo didele mano „kodėl“ dalimi – jie išskirtinai sustiprino mano „kodėl“.
Buvimas įtėviu man davė dar daugiau. Tai suteikė man aiškumo, kas iš tikro svarbu. Jei ketinu būti geru įtėviu, tada neturiu laiko tiems dalykams, kuriuos anksčiau darydavau. Ir tai nieko tokio. Iš tikrųjų, tai ir yra geriausia. Man tai padėjo atmesti daugybę gerų dalykų, į kuriuos būčiau investavęs savo laiką, ir pereiti prie tokių, kurie geriausiai naudoja mano laiką.
Kad ir kokios būtų tavo vertybės, skirk joms savo laiko. Tiems dalykams, kuriuos laikai geriausiais. Ir atsikratyk visų nebūtinų dalykų.
Tapk savo minčių valdovu
„Pasakyk man, ką galvoji, kai negalvoji, ir aš pasakysiu, kas tu esi.“ (Llewelyn McKay)
Neįmanoma gerai leisti savo laiko, kai negali suvaldyti savo minčių. Daugelio žmonių mintys yra kaip sodas, priaugęs piktžolių. Jie negali kontroliuoti savo minčių, nes vis karpo gyvatvores, kapstosi ir ruošia dirvą geriems vaisiams.
Gali kontroliuoti savo minčių sodą. Kai jį kontroliuosi, galėsi valdyti ir save. Kai turėsi aiškų, paprastą ir nustatytą tikslą bei vertybes, su kuriomis jis derės, tada ir tavo mintys nuolat apie tai suksis, ir tokiu būdu didžiausi troškimai greitai išsipildys.
„Žmogus iš tikro yra tai, ką galvoja, jo charakteris yra visa jo minčių suma“. Jamesas Allenas
Kiekviena tavo mintis rodo tai, kas esi ir kaip gyveni. Kaip sakė Jamesas Allenas, „žmogus iš tikro yra tai, ką galvoja, jo charakteris yra visa jo minčių suma“.
Apibendrinimas
Visi šie paminėti dalykai yra nuolatinė praktika. Jie niekada neateis savaime. Kiekviena diena yra tiesiog galimybė būti vis geresniam. Štai keletas veiksmingų būdų, kaip gali pagerinti savo laiką:
Būk sąmoningesnis tam, ką darai dabar. Pagauk save, jei bandai „atsijungti“ nuo dabarties. Jei esi su žmonėmis, palik telefoną automobilyje ar stalčiuje, ar ten, kur jis netrauktų tavo dėmesio. Būk čia ir dabar ir mėgaukis tomis akimirkomis.
Skirk laiko užsirašyti savo pamatines vertybes ir tikslus. Pasinaudok Stepheno Covey patarimu ir įsivaizduok savo 80-mečio jubiliejų. Su kuo norėtum švęsti gyvenimo pabaigoje? Ką norėtum būti pasiekęs? Ši vizija padės tau nuspręsti, kas yra gerai, geriau ir geriausia. Kartą sužinojęs, ko nori, staiga skausmingai suprasi, ko nenori. Be to, nebūsi gundomas tų gerų dalykų, kurie iš tavo gyvenimo paima geresnius ir geriausius.
Kai reikės rinktis, pasirink sunkesnį kelią. Nuolat rinkdamasis sunkesnį kelią pasikeisi išoriškai ir viduje.
Pašalink iš savo gyvenimo tai, kas trukdo tavo geriausiems dalykams. Arba gerai pagalvok, kaip juos išlaikysi. Šioje Žemėje juk neturi daug laiko.
Tapk savo minčių valdovu. Kai pajusi, kad tavo mintys klaidžioja, sustabdyk save, grįžk prie tikslų ir vertybių. Įsimink kokį eilėraštį ar citatą, o gal dainą, kuri grąžins aiškumą ir šviesą. Kai tik pagalvosi kažką neigiamo ar tamsaus, pacituok sau tą eilėraštį ar dainą. Tada peržvelk savo tikslus ir vertybes. Ilgainiui įprasi ir automatiškai galvosi apie dalykus, kuriuos ir nori galvoti. Tavo mintys kurs tavo tikrovę.
Kvietimas veikti
Jeigu jums patiko šis straipsnis, pasidomėkite mano nemokama elektronine knyga Slipstream Time Hacking. Ši knyga išmokys jus nuspręsti, ko nori ir kaip tai gauti 10 kartų greičiau negu vidutinis žmogus. Susipažink su knyga jau dabar spausdamas čia.
Užburiančios dienos!
Benjamin P. Hardy, There’s More Than Enough Time, When You Use The Time You Have
Vertė Aušra Armalytė, redagavo Justina K. T., paruošė Janina D.
Iliustracijos naudojamas su CC0 licencija, straipsnis išverstas ir naudojamas su autoriaus leidimu.