Kaip įgyti pasitikėjimo savimi?
Atrask savo talentus. Kiekvienas sugeba ką nors daryti labai gerai, taigi atrask dalykus, kuriuos bedarydamas tu pranoksti kitus, ir susikoncentruok ties jais. Leisk sau jais didžiuotis. Išreikšk save muzikoje, mene, rašyme ar šokiuose, atrask tai, kuo mėgautumeisi. Kiekvienas gimė turėdamas savų stiprybių ir talentų, taigi tu gali atskleisti pasauliui savuosius. Be to, naujų veiklų atradimas gyvenime ne tik sustiprins pasitikėjimą savimi, bet ir padidins galimybes sutikti bendraminčių. Nori jaustis užtikrintai ir pasitikėti savimi, bet taip nesijauti? Kaip iš taško A nusigauni iki taško B? Tikrasis pasitikėjimas savimi nėra įgyjamas pernakt. Jeigu nori sustiprinti pasitikėjimą savimi, sek toliau nurodytus žingsnius.
I dalis: Pažvelk į viską kitaip
1. Jeigu sunku įvardinti dalykus, kurie teikia tau malonumą, pagalvok apie tai, ką norėtum veikti naujo, ir pradėk po truputį to mokytis.
Kai darysi kažką vedinas aistros, jausiesi įvertintas ir pripažintas, kas padės sustiprinti pasitikėjimą savimi.
2. Didžiuokis savo gerosiomis savybėmis. Turi didžiuotis ne tik savo talentais ir įgūdžiais, bet pagalvoti ir apie savo asmenybės gerąsias puses. Tai gali būti tavo humoro jausmas, gebėjimas išklausyti ar užjausti arba mokėjimas kovoti su stresu. Gali manyti, kad tavyje nėra nieko, kuo būtų galima susižavėti, bet jeigu pažvelgsi giliau, suprasi, kad turi daugybę žavingų savybių.
Jeigu jautiesi neužtikrintai dėl kažkokių savo silpnybių, pagalvok apie savo teigiamas savybes. Pamatysi, jog jos nusveria dalykus, dėl kurių jautiesi nesaugiai.
3. Atpažink savo silpnybes. Ką sako balsai tau už nugaros? Dėl ko jautiesi nepatogiai ar gėdijiesi? Tai gali būti bet kas nuo aknės iki draugų mokykloje, praeities įvykių ar negatyvios patirties. Kad ir kas verčia tave jaustis nepatogiai, pažvelk šiems dalykams į akis, įvardink juos konkrečiai, užsirašyk ir suplėšyk tai, kad išsilaisvintum ir jaustumeisi geriau.
Šiuo punktu nesiekiama, kad pamatytum, jog blogų dalykų turi daugiau nei gerų. Juo siekiama, kad atkreiptum dėmesį į problemas ir pradėtum eiti teisingu keliu link jų išsprendimo.
4. Pasikalbėk su draugais. Prisikask prie problemos šaknų, susikoncentruok ties tuo ir suprask, ko reikia, kad ją išspręstum ir galėtum judėti toliau. Turėjimas su kuo pasikalbėti apie sunkumus gali savaime suteikti tau daugiau tikrumo, net jeigu kitas žmogus negali pasiūlyti geros išeities.
Tai nereiškia, kad turi atsikratyti visko, kas tave verčia blogai jaustis. Turi išmokti priimti save, savo praeitį, aplinkybes tokias, kokios jos yra.
Draugas, esantis šalia, gali padrąsinti tave, kad jaustumeisi pajėgus kovoti su savo silpnybėmis. Būtų daug sunkiau sustiprinti savo pasitikėjimą, jeigu visą laiką turėtum pasikliauti tik savimi.
5. Mokykis iš savo klaidų. Atsimink, kad niekas nėra tobulas, net ir stipriausi žmonės turi savų silpnybių. Kiekvienas iš mūsų tam tikromis aplinkybėmis jaučia kažko trūkumą, tokia yra realybė, todėl turi prisiminti, jog gyvenimo kelyje visada pasitaiko kliūčių. Dažnai mūsų silpnybės ateina ir praeina, priklausomai nuo to, kur ir su kuo esame, kitaip tariant – jos laikinos. Jeigu padarei klaidą, geriausia yra ją pripažinti, atsiprašyti ir apgalvoti, kaip jos ateityje išvengti.
6. Neleisk vienam klaidingam sprendimui sulaikyti tave nuo savo svajonės siekimo. Gal nebuvai geras partneris ankstesniuose santykiuose, dėl to jie baigėsi nesėkmingai, bet tai jokiu būdu nereiškia, jog negali surasti naujos meilės ateityje.
Neleisk vienam klaidingam sprendimui sulaikyti tave nuo savo svajonės siekimo. Gal nebuvai geras partneris ankstesniuose santykiuose, dėl to jie baigėsi nesėkmingai, bet tai jokiu būdu nereiškia, jog negali surasti naujos meilės ateityje.
7. Mąstyk pozityviai. Venk gailėtis savęs, niekam neleisk tavęs žeminti, jeigu nemėgsi ir nevertinsi savęs, kiti taip pat nevertins tavęs. Vietoje to, kalbėk apie save, savo ateitį ir tikslus pozityviai. Nebijok atskleisti kitiems savo stiprybių ir sugebėjimų. Taip tu sustiprini šias idėjas savo sąmonėje ir skatini savo augimą pozityvia linkme.
Kitą kartą, kai pagausi save negatyviai mąstant, atremk tai bent dviem pozityviomis mintimis. Padaryk tai savo įpročiu, kol galiausiai išstumsi negatyvias mintis iš savo gyvenimo.
Kai kalbi su draugais, stenkis pasakyti kuo daugiau teigiamų dalykų, palyginus su neigiamais. Kalbėdamas teigiamus dalykus pats labiau jausiesi teigiamai.
8. Nustok save lyginti su kitais. Jei nori sustiprinti pasitikėjimą savimi, turi susikoncentruoti į savo gyvenimo tobulinimą, o ne padarymą jo panašiu į kažkieno kito. Visada bus už tave gražesnių, protingesnių ir turtingesnių, taip pat kaip ir visada bus mažiau patrauklių ir mažiau sumanių.
Tau gali trūkti pasitikėjimo, jeigu esi įsitikinęs, kad kiti yra geresni už tave. Bet pamiršk apie juos! Galiausiai svarbiausia yra tai, ar tu pats esi toks laimingas, koks norėtum būti.
II dalis: Imkis veiksmų
1. Gali gautą komplimentą netgi užsirašyti ir garsiai perskaityti, kad suprastum, jog nesi toks beviltiškas, kaip manei.Priimk komplimentus. Nevartyk akių ir nesakyk „taip, taip…“. Priimk juos nuoširdžiai ir atsakyk tuo pačiu („ačiū“ ir šypsena yra viskas, ko reikia). Leisk žmogui, kuris tave pagiria, žinoti, jog tu tai vertini.
2. Pažiūrėk į veidrodį ir nusišypsok. Pasak mokslinių tyrimų, tavo veido išraiškos gali priversti smegenis įsiminti tam tikras emocijas. Todėl kasdien pažiūrėdamas į veidrodį ir nusišypsodamas, ilgalaikėje perspektyvoje gali tapti labiau patenkintas ir pasitikintis savimi. Tai taip padės tau labiau vertinti savo išvaizdą, ir priimti save tokį, koks esi.
Šypsena niekada nepadarys žalos (išskyrus ypatingas aplinkybes). Todėl šypsokis nepažįstamiems ir pamatysi, jog tiek tau, tiek jiems tai tik į naudą.
3. Apgauk save. Kartais taip, kaip šypsojimasis sau gali padaryti tave išties linksmesnį, taip pat ir pasitikinčio savimi žmogaus elgesys privers patikėti, kad iš tiesų taip ir yra – tu pasitiki savimi. Įsivaizduok, kad esi savo paties versija, tačiau kitokia – visiškai pasitikinti savimi. Stebėk savo emocijas ir pamatyk, kaip pats jautiesi. Būsi nustebęs, kiek nedaug išėjus iš savo tradicinio mąstymo galima sustiprinti pasitikėjimą savimi.
4. Kūno kalba gali būti labai svarbus faktorius, padedantis tau įgyti pasitikėjimo savimi. Stovėk pasitempęs ir išsitiesęs, nesikūprink; žiūrėk tiesiai priešais save,o ne į žemę; nekryžiuok rankų priešais save. Tegul tavo kūno pozicija būna atvira kitiems ir kasdien pradėsi jausti vis daugiau pasitikėjimo.
5. Padėk kitiems. Kai esi atidus aplink esantiem žmonėms ir prisidedi prie teigiamų pokyčių jų gyvenime (net jei tai tiesiog padavėja, ryte atnešusi tau kavą), jauti, jog darai kažką gero pasauliui, kas padidina tavo pasitikėjimą. Rask būdą padaryti tai savo kasdiene rutina (savanoriaudamas bibliotekoje, padėdamas jaunesnei sesutei išmokti skaityti ar pan.), ir tai ne tik bus reali pagalba kitiems, bet ir pagalba sau, nes pamatysi, kiek daug tu gali pasiūlyti kitiems.
Nebūtinai turi toli ieškoti žmonių, kuriems galėtum padėti. Tai gali būti tavo mama, geriausias draugas ar kitas artimas žmogus, kuris labai džiaugsis tiek tavo pagalba, tiek draugija.
6. Laikykis savo principų. Gali būti sunku, tačiau jeigu neturėsi kažko, kuo norėtum sekti kaip pavyzdžiu, neturėsi nieko. Jeigu dėl nieko nekovosi, nieko ir negausi. Nesvarbu, kas anksčiau yra nutikę tavo gyvenime, visada turi teigti, jog nuo šios dienos neleisi paminti savo principų. Būk teisingas pats prieš save vietoje to, kad stengtumeisi įtikti kitiems, ir dienos pabaigoje galėsi džiaugtis ir tikėti savimi.
7. Atsikratyk kiek įmanoma daugiau neigiamų dalykų savo gyvenime. Nors negalime atsikratyti visko, kas neigiama, tačiau turime pasistengti išspręsti tai, kas jau ilgą laiką mus kamuoja. Skirk šiek tiek laiko ramiai prisėsti ir apgalvoti, kas tave kankina, kad galėtum tai po truputį išspręsti. Tai bus ilgalaikis pasitikėjimo savimi stiprinimo būdas.
Jei turi draugų, kurie jau metų metus nuodija tau gyvenimą, laikas atsikratyti jų.
Jei jautiesi blogai dėl didelės savo gyvenimo dalies, kurios taip paprastai nutraukti negali (pavyzdžiui, nesusiklosčiusios karjeros), pradėk planuoti naujas savo karjeros galimybes. Tai tikriausiai pavyks ne iš karto, tačiau vien gera pradžia jau bus puikus postūmis pasitikėjimo savimi link.
Jei yra dalykų, kurių pakeisti tu negali, tuomet reikia atrasti geriausią būdą su tuo gyventi. Negalima leisti, kad tai veiktų tavo pasitikėjimą savimi ir gyvenimo kokybę.
8. Užmegzk akių kontaktą. Akių kontaktas bendraujant su žmonėmis gali stipriai paveikti pasitikėjimą savimi. Tokiu būdu pasijausi vertingas pašnekovas, ir žmonės atsakys nuoširdžiai. Jei žiūri žemyn ar pro šalį, kai kalbi su žmogumi, tuomet nesijausi tikras dėl to, ką sakai, ir tuo neįtikinsi kitų.
Kartais gali nutraukti akių kontaktą, priklausomai nuo situacijos, jeigu jautiesi nepatogiai. Tačiau neįprask prie to.
Įsivaizduok, kad esi savo paties versija, tačiau kitokia – visiškai pasitikinti savimi. Stebėk savo emocijas ir pamatyk, kaip pats jautiesi. Būsi nustebęs, kiek nedaug išėjus iš savo tradicinio mąstymo galima sustiprinti pasitikėjimą savimi.
9. Rūpinkis savo išvaizda. Neturi atrodyti, kaip Bradas Pitas, kad pasitikėtum savimi. Bet jeigu nori jaustis gerai ir būti savimi, rūpinkis savimi – kasdien prauskis po dušu, valykis dantis, vilkėk savo figūrai tinkančiu drabužius, ir būk tikras, kad skyrei pakankamai laiko savo išvaizdai. Tai nereiškia, jog tavo išvaizda savaime pridės tau pasitikėjimo savimi, tačiau pastangos reikš, jog tu esi vertas jų.
Kelis kartus per savaitę mankštinkis bent po 30 minučių, kad jaustumeisi geriau tiek fiziškai, tiek emociškai. Tobulos kūno formos neprivers jaustis tobulai ir viduje, bet skyrimas laiko fiziniams pratimams bus į naudą.
Įsitikink, jog kasnakt miegi 7-9 valandas, eik į lovą ir kelkis maždaug tuo pačiu metu. Taip atrodysi bei jausiesi žvalesnis ir energingesnis.
Kuo anksčiau užsiregistruosite, tuo greičiau galėsite ruoštis atrankai ir dalyvavimui
PASITIKĖJIMAS SAVIMI IR REZULTATYVESNIS TIKSLŲ SIEKIMAS
III dalis: Tęsk pasitikėjimo savimi stiprinimą
1. Nepulk į kraštutinumus, kai darai kažką atmestinai, arba kai kankiniesi tol, kol viskas tampa be priekaištų. Geriau rask būdą padaryti kiekvieną darbą gerai, bet netapk apsėstas juo.Venk perfekcionizmo. Perfekcionizmas suparalyžuoja tave ir sustabdo nuo savo tikslų siekimo. Jeigu nori, kad viskas būtų visiškai tobula, niekada nebūsi visiškai patenkintas savimi. Vietoje to, mokykis didžiuotis kiekvienu darbu, kurį darai, nesiekdamas, kad jis būtų tobulas. Vis tik, jeigu turi perfekcionisto gyslelę, tai nėra blogai, nes jausi vis daugiau pasitikėjimo savimi.
2. Būk dėkingas už tai, ką jau turi. Dažnai nepasitikėjimo savimi šaknys yra jausmas, jog turi kažko nepakankamai (palaikymo, sėkmės ar pinigų). Tokį nesaugumo ir nepilnavertiškumo jausmą gali nugalėti tik dėkodamas už tai, ką jau turi. Vidinė ramybė daro stebuklus pasitikėjimui savimi. Prisėsk ir pagalvok apie visus tuos dalykus, kuriuos turi (nuo nuostabių draugų šalia iki sveikatos ir geros savijautos).
Pasidaryk sąrašą dalykų, už kuriuos esi dėkingas. Perskaityk juos, ir kas savaitę pridėk ką nors naujo. Taip sąrašas vis ilgės, o tavo mintys pozityvės.
3. Susigyvenk su trūkumais. Yra dalykų tavyje, kurių nemėgsti, bet pakeisti negali. Tačiau visuomet yra dalykų, kuriuos galima pakeisti, turint nusiteikimo ir įdedant šiek tiek sunkaus darbo. Gali dirbti su savo socialiniais įgūdžiais arba tobulinti sugebėjimus mokyklai, gali susidaryti planą, kaip sėkmingai pasiekti tikslo ir pradėti jį įgyvendinti.
Nebūk pernelyg griežtas sau. Nemėgink pakeisti absoliučiai visko. Pradėk nuo vieno ar dviejų dalykų, kuriuos norėtum pakeisti.
Pildyk dienoraštį, kuriame galėtum stebėti savo progresą siekiant tikslų ir pamatyti, kaip toli jau nuėjai. Tai padės tau matyti, kaip veikia tavo planas ir didžiuotis tuo, kiek pasiekei.
4. Tobulėk kurioje nors srityje. Dar vienas būdas stiprinti pasitikėjimą savimi yra atrasti veiklą, kuri tau gerai sektųsi, ir tobulinti savo sugebėjimus joje. Tai gali būti užsienio kalba, badmintonas, tapyba. Kad ir kas tai būtų, įprask skirti tam bent po kelias valandas kasdien ir didžiuokis savo kasdieniu progresu. Neturi pavirsti olimpiniu atletu, bet darydamas tai, ką moki geriausiai, jausi užplūstantį pasitikėjimą.
Daugelis žmonių stokoja pasitikėjimo savimi, nes mano, jog nėra nieko, kur jie galėtų pasireikšti. Radimas įdomios veiklos padės įveikti šį nusistatymą.
Jeigu nori pereiti į aukštesnį lygį, gali padėti tobulėti kažkam kitam, nes jausiesi gerai, mokydamas kitą ir jausiesi reikalingas.
5. Pažink kažką nežinomo. Žmonės, kuriems trūksta pasitikėjimo, bijo, jog niekada nesugebės gerai pasirodyti nenuspėjamoje situacijoje. Laikas nustoti savimi abejoti ir išmėginti kažką visiškai naujo, nežinomo ir kitokio. Įprotis pažinti naujus dalykus leis patogiau jaustis įvairiose situacijose ir valdyti savo likimą (arba nesipriešinti jo eigai). Kai pajusi, jog gali valdyti situacijas, kurių nenumatei, tavo pasitikėjimas savimi pasieks nematytas aukštumas.
Praleisk daugiau laiko su spontaniškais žmonėmis, nuotykių ieškotojais. Greitai atrasi save darant kažką netikėto ir jausiesi dėl to žymiai geriau, nei anksčiau.
6. Leisk laiką su žmonėmis, kurių draugijoje jautiesi puikiai. Dar vienas pasitikėjimo savimi stiprinimo priemonė – būti šalia žmonių, kurie tave pakylėja. Būk apsuptas žmonių, kurie giria tave, padrąsina, paremia ir verčia jaustis nuostabiu žmogumi. Buvimas šalia šių žmonių padės tau pamatyti, kiek daug tu gali pasiūlyti pasauliui.
Skirk sau šiek tiek laiko apgalvoti, kurių žmonių dėka jautiesi puikiai. Gali būti, jog su kai kuriais žmonėmis jautiesi gerai, net kai nepraleidi su jais didžiosios dalies savo laiko. Nusistatyk sau tikslą dažniau susitikti su šiais žmonėmis.
7. Gyvenk šia diena. Neleisk savo laiko prisimindamas kvailystę, kurią pasakei prieš savaitę, arba gailėdamasis, jog įžeidei kažką vakarėlyje. Neleisk laiko bijodamas dėl to, kas gali nutikti ateityje arba ką ketini vilkėti po mėnesio. Vietoje to, mėgaukis šia diena, dabartine žmonių draugija ir nuostabiais dalykais, kurie yra tau prieš akis. Nors planavimas nėra savaime blogas dalykas, tačiau gyvenimas yra vertingas ir turi džiaugtis juo kiek galėdamas labiau.
Joga ir meditacija gali padėti gyventi šiuo momentu ir įsiklausyti į savo mintis ir kūną.
Kai tik pagausi save galvojant apie praeitį arba ateitį, įžnybk sau. Neleisk tokioms mintims užvaldyti savo gyvenimo, arba neturėsi pakankamai energijos įgyti pasitikėjimo savimi.
Papildomi patarimai
– Kontroliuok save kalbėti pozityviai apie save
– Venk perfekcionizmo
– Nebijok išeiti iš komforto zonos
– Mankštinkis ir sveikai maitinkis
– Nebūk pernelyg mielas visiems
– Garsiai reikštis nereiškia pasitikėti savimi. Būti patenkintam savimi reiškia pasitikėti savimi
Šaltinis How to Build Self Confidence (wikiHow). Straipsnis nėra saistomas autorinių teisių.
Paruošė Laura N. (megėjiškas vertimas) ir Janina D.
Oho čia kaip kokia knyga! Laba ačū, buvo naudinga 🙂 dar rekomenduoju www,debesyla.lt/pasitikejimas-savimi irgi geras straipsnis bet dabar jau nebeisrienku kuris geresnis – jusu ar Gabrieliaus, abu saunus. Ačiū!!