Šį straipsnį parašė Vanduo Skaidrus, Pasitikinčios savimi Lūšies V dalyvė.
Nusprendžiau pasidalyti patirtimi, kaip mūsų šeima stengiasi jaustis laimingesnė. Mano nuomone, laimingu galima būti nepriklausomai nuo pinigų kiekio. Išvardyti patarimai nėra stebuklingi ar naujai atrasti. Daugelį jų žino visi, tik ne visi juos taiko. Tikiuosi, kad ši patirtis gali būti naudinga ir kitiems lūšiukams, siekiantiems sėkmingai tvarkyti savo šeimos biudžetą ir norintiems būti laimingiems.
- Atskirti norus nuo poreikių. Pavyzdžiui, pietavimas – tai, žinoma, poreikis, bet kiekvieną dieną pietauti restorane – jau užgaida. Per pietų pertraukas valgydamas savo atsineštą maistą gali sutaupyti apie 60 Eur, tačiau tai turi nesukelti psichologinio diskomforto. Reikia rinktis tą taupymo variantą, kuris neerzintų. Iš gyvenimo imti kuo daugiau to, ko iš tiesų norisi, atsisakant abejotinų išlaidų.
- Į parduotuvę eiti tik susidarius reikiamų pirkinių sąrašą. Taip išlošiama dvigubai – sutaupoma laiko ir pinigų. Esame darę eksperimentą – vieną mėnesį pirkome maistą kartą per savaitę, o kitą mėnesį ėjome į parduotuvę be sąrašo ir kada norėjome. Rezultatas: 72,40 Eur skirtumas. Eidami į parduotuvę kartą per savaitę išleidome 72,40 eurų mažiau. Pastebėjome, kad dažniau eidami pirkti konkretaus produkto iš parduotuvės išeidavome su pilnu maišeliu akcinių prekių.
- Atsisakykite gumos, gazuotų gėrimų, mineralinio vandens, t. y.nereikalingų maisto pirkinių– taip kaskart galima sutaupyti po 1–1,5 Eur, per 10 apsipirkimų jau bus 10–15 Eur. Gyvenimo kokybė nuo to tikrai nenukentės, net pagerės sveikata.
- Nepirkti pusfabrikačių. Taip irgi ne tik sutaupoma, bet ir pagerinama sveikata. Pavyzdžiui, 500 g bulvių kukulių parduotuvėje kainuoja 1,24 Eur, o gaminant namie savikaina bus keli euro centai.
- Apsipirkti ne po darbo, o savaitgaliais. Apsiperkant savaitgaliais geriau sudaromas pirkinių sąrašas, nes apgalvojamas kitos savaitės meniu, nereikia skubėti, galima pasitarti su šeima.
Naudotis akcijomis, tačiau pirkti ne „gerą akciją“, o daiktą, kurio reikia. Paprastai nusipirkus per akciją didesnį kiekį, daugiau ir suvartojama. Akcijomis negalima susigundyti vien dėl to, kad produktas pigus.
- Neiti į parduotuvę alkaniems. Alkanam norisi visko paragauti, todėl krepšys greitai būna pripildytas reikalingų ir nereikalingų maisto produktų, kurie paprastai yra ir kaloringesni, ir nevertingi. Tyrimai atskleidė, kad po tokio apsipirkimo tenka išmesti apie 30 proc. maisto.
- Daryti savaitės meniu ir vieną kartą per savaitę gaminti iš to, kas yra šaldytuve. Šį patarimą irgi esame išbandę. Kai gaminome valgį be meniu, dažniau tekdavo išmesti pagamintą maistą, nes jo tiesiog nepajėgdavome suvalgyti. Taigi, jei norite taupyti savo brangų laiką ir pinigus, darykite savaitės meniu.
- Naudotis akcijomis, tačiau pirkti ne „gerą akciją“, o daiktą, kurio reikia. Paprastai nusipirkus per akciją didesnį kiekį, daugiau ir suvartojama. Akcijomis negalima susigundyti vien dėl to, kad produktas pigus.
- Norint nusipirkti daiktą, brangesnį nei 30 Eur, pirkimą atidėti rytojui, pasiliekant laiko pamąstyti, ar tas daiktas tikrai reikalingas, ar galima gyventi ir be jo. Jei rytojaus dieną vis dar manoma, kad šio daikto tikrai reikia, galima pirkti, bet gali būti ir taip, kad net užmiršite, ko taip norėjote.
- Kai kuriuos daiktus pasiskolinti iš draugų, o ne pirkti.Pavyzdžiui, stalo žaidimus. Galima keistis su draugais, taip pat galima pasiskolinti ir žaidimų kompiuterį „Xbox“, kurio kaina apie 290 Eur, nes paprastai pasižiūrėję į savo darbo grafiką vargu ar rasite pakankamai laiko tokiems žaidimams. Kai ką galima išsinuomoti, o ne pirkti. Pavyzdžiui, progines sukneles, dviračius. Tai priklauso nuo to, kiek bus tuo daiktu ar rūbu naudojamasi. Reikia paskaičiuoti.
- Derėtis visur ir visada, o nuderėtus pinigus dėti ateities reikmėms arba atostogoms. Praktiškai visi pardavėjai gali nuleisti nuo 3 iki 20 proc. Pernai derėdamiesi sutaupėme apie 235 Eur per metus.
- Būtina stebėti kainas. Svarbiausia stebėti 1 kilogramo kainą, nes ne visada didesnis kiekis reiškia, kad parduodama pigiau. Pigesnės prekės paprastai būna padėtos aukščiau ar žemiau esančiose lentynose, bet ne akių lygyje.
- Tartis su telefonų operatoriais, nedaryti terminuotų sutarčių. Geriausi pasiūlymai pateikiami telefonu, tik reikia jų išlaukti.
- Daugelį prekių užsakyti internetu – pigiau.
- Labai brangius žaislus vaikams ar kitus brangius daiktus galima pirkti dėvėtus. Žinoma, nereikia persistengti. Neverta žavėtis pigiais daiktais. Kartais sutaupysite tik tuo momentu, bet vertinant perspektyvą patirsite nuostolį.
- Nepirkti brangių statybinių instrumentų, nesjie bus naudojami vieną ar du kartus per tris mėnesius.
- Remonto išlaidomsgalima sutaupyti sužinojus, kuriomis dienomis prekybos centrai taiko nuolaidas. Pavyzdžiui, „Senukų“ prekybos tinklas trečiadieniais taiko iki 20 proc. nuolaidą.
- Stambius pirkinius įsigyti ne sezono metu.Pavyzdžiui, žoliapjovę pirkti žiemą, o slides pavasarį. <…>
- Sumažinti išlaidas už komunalines paslaugas. Tai padaryti nėra taip sudėtinga, kaip gali atrodyti iš pirmo žvilgsnio. Tereikia pakeisti kai kuriuos ydingus įpročius, pvz., valantis dantis užsukti vandens čiaupą, o ne kelias minutes be jokio tikslo leisti švariam vandeniui tekėti į kanalizaciją. Nors tai smulkmenos, tačiau jeigu į jas atsižvelgia visi šeimos nariai, sąskaita už komunalines paslaugas tikrai sumažės. Visi įjungti elektros prietaisai naudoja elektrą, išjungus galima sutaupyti apie 5 proc. Elektros rijikas – elektrinis virdulys. Reikia virinti ne pilną arbatinuką, o tiek, kiek reikia.
- Mokėti tik už tai, ko reikia. Kai kurie įprasti dalykai atsieina brangiai, bet yra visiškai nenaudingi. Pavyzdžiui, televizijos programų paketas. Nežinia kodėl dauguma nori, kad jis būtų kuo didesnis. Žinoma, atitinkamai tenka ir sumokėti. Paprastai nežiūrima televizijos programų lenkų, vokiečių, prancūzų, ispanų kalbomis, todėl galima pagalvoti apie mažesnį ir pigesnį kanalų rinkinį, kuris tenkina jūsų poreikius ir neištuština piniginės. Mes su vyru taip pat pastebėjome, kad paprastai žiūrime pagrindiniame pakete esančius kanalus, todėl jį ir pasirinkome. Taip per metus sutaupėme 52 Eur.
- Perkant drabužį, pagalvoti, su kuo jį vilkėsite, kad netektų papildomai pirkti batų, rankinės ir pan. Kaskart prieš perkant rūbą verta pagalvoti, ar spintoje yra bent trys rūbai, su kuriais naują rūbelį galima suderinti ir iškart apsivilkti. Eikite į parduotuvę pirkti rūbų, tiksliai žinodami, ko reikia. Dažnai per išpardavimus įsigyjama drabužių, kurie tiesiog sužavėjo arba kurių kaina su 50 proc. nuolaida atrodė itin patraukliai. Tačiau parsinešti namo jie nugula spintoje ir yra nedėvimi. Taigi, pirkti reikia daiktą, o ne „gerą nuolaidą“. Baziniai rūbai – tai pagrindiniai dažniausiai naudojami rūbai, kurie derinami su kitais – kelnės, sijonai, suknelės, švarkai, juos reikėtų pirkti kuo kokybiškesnius, kad atlaikytų ne vieną sezoną, o ir po kelių skalbimų netaptų tiesiog drapanomis. Kokybiški, nors ir brangesni baziniai rūbai leidžia sutaupyti, nes jų nereikia keisti kas sezoną. Prie universalių bazinių rūbų galima derinti paprastesnius pigesnius rūbelius, kuriuos dažniau keičiant sukuriamas geriausias įvaizdis.
- Neišlaidauti naujiems hobiams. Atradus naują užsiėmimą, pavyzdžiui, slidinėjimą, ir susipirkus visą reikiamą įrangą ir aprangą, bus išleista apie 2000 Eur, tačiau neaišku, kiek šiuo hobiu bus užsiimama. Kol hobis pasitvirtina, geriau išsinuomoti ar pasiskolinti reikiamus daiktus.
- Atsisakyti žalingų įpročių. Rūkoriams 1 pakelis per dieną – 2,90 Eur, per metus rūkymas kainuoja 1043 Eur. Savaitgalio apsilankymas pas draugus prie taurės vyno kainuoja 27–43 Eur. Per mėnesį tokie pasisėdėjimai kartą per savaitgalį kainuoja nuo 108 iki 172 Eur, o per metus nuo 1300 iki 2060 Eur.
- Planuoti išlaidas gimtadieniams ir kitoms šventėms.Jei pasirūpinama šeimos narių, draugų gimtadienių dovanomis iš anksto, galima ne tik nupirkti dovaną pigiau, bet ir nupirkti tai, ko žmogus nori.
- Pasirūpinti atostogomis iš anksto, tačiau reikės įdėti savo laiko ir pastangų ieškant priimtino varianto. Gaunama tokia pati kokybė, tik už mažesnę kainą. Lėktuvo bilietus užsisakant iš anksto galima sutaupyti net iki 30 proc., viešbučius galima rezervuoti, pasirenkant nemokamą rezervaciją, o jei paskutinę minutę randamas patrauklesnis pasiūlymas, rezervacija anuliuojama. Galima atostogauti užsienyje ne sezono metu, bet išsiaiškinant, kada šalyje geras oras, ir jį „gaudyti“.
- Mokėti tik grynais pinigais, ne kortele. Mokant banko kortele išleidžiama keturis kartus daugiau. Kai banknotų nejaučiama rankose, tampa nesunku ir negaila su jais išsiskirti. Todėl bankai nuolat skatina atsiskaityti kortele, apmokestindami grynųjų pinigų išsiėmimą. Be to, už lėšų pervedimą gaunami mokesčiai, kuriuos sumoka įmonė, kurioje apsiperkama.
- Nešiotis piniginėje tik tokią pinigų sumą, kurios prireiks. Pavyzdžiui, maistui pirkti. Jei savaitinis apsipirkimas kainuoja 50 Eur, tai nesinešti „dėl viso pikto“ dvigubai daugiau. Didesnė suma kažkaip stebuklingai išgaruoja. Apsipirkimas nėra terapija. Kai liūdna, vieni žmonės nesaikingai valgo, kiti puola skambinti artimiausiam draugui, treti bėga į parduotuvę. Kai kam apsipirkti tolygu terapijai, padedančiai susigrąžinti gerą nuotaiką. Per tokį apsipirkimą tuščiai švaistomi pinigai ir įsigyjama nereikalingų daiktų. Deja, laimė trunka itin trumpai. Pernelyg greitai ištuštėjusi piniginė priverčia jaustis dar nelaimingesniais nei iki tol.
Tiesiog nusprendus taupyti ir nebeperkant kavos pykstama, kad taupymas varžo. O išanalizavus, kokias emocijas šis įprotis sukelia, galima surasti jam pigesnį pakaitalą.
- Nustatyti automatinį taupyti skirtos sumos nuskaitymą. Labai paprastas ir efektyvus būdas apsaugoti savo pinigus nuo savęs paties.
- Sukarpyti kreditines korteles. Jeigu jau jūs negalite kontroliuoti savo pinigų, tai – pats efektyviausias būdas uždrausti sau naudotis kreditais.
- Naudotis tuo, ką galima įsigyti nemokamai. Kartais nė nesusimąstoma, kad tai, už ką mokama, gali būti gaunama neišleidžiant nė cento. Pavyzdžiui, kodėl sportuoti klube, jei galima bėgioti parke? Mėgstamą knygą galima rasti bibliotekoje ar pasiskolinti iš draugo, o ne pirkti knygyne. Norisi smagiai praleisti vakarą klausantis koncerto? Verta pasidomėti mieste organizuojamais nemokamais renginiais.
- Nesiskolinti. Reikia gyventi pagal savo kišenę. Jeigu šiandien negalima sau ko nors leisti, vadinasi, reikia susilaikyti. Neverta šokti aukščiau bambos. Skolinti pinigai trukdo blaiviai įvertinti savo finansinę padėtį. Netikėtai atsiradę turtai skatina apgaulingą jausmą, kad finansinė padėtis geresnė, nei iš tiesų yra, ir trukdo atsakingai skirstyti pinigus.
- Parduoti tai, kas nereikalinga, ko nenaudojama ilgiau nei metus.
- Nepaversti taupymo rutina, nes atsiranda pyktis, kad negalima nueiti į kavinę pavalgyti ar išgerti bokalo alaus, nes reikia taupyti. Tai tikrai pradeda erzinti, todėl senus įpročius reikia pakeisti ar pakoreguoti. Pavyzdžiui, valgymą kavinėse retinti ir paversti savaitgalio šeimos pramoga, pasivaikščiojimą po parduotuves galima pakeisti rūbų mainų vakarėliu su draugėmis, apsikeičiant nusibodusiais ar nebenaudojamais rūbais.
- Atsisakyti spontaniškų pirkinių. Tai padaryti padeda vadovavimasis savo vertybėmis, tikslų žinojimas ir kuo retesnis galvojimas apie tai, ką kiti apie mane pagalvos, bei apsipirkimas su sąrašu.
- Gyventi būste, kuris tenkina poreikius. Tai reiškia negyventi vienam trijų kambarių bute, kurį sunku išlaikyti dėl didelių mokesčių, tačiau gyventi komfortabiliame būste, kurį esate finansiškai pajėgus išlaikyti ir kuris nėra finansinė našta.
- Nuomoti būstą arčiau vietų, kuriose dažnai būnama, nes taip sutaupomos kuro išlaidos, pvz., arčiau darbo.
- Imti būsto paskolą pagal savo finansines galimybes. Kredito dydis viengungiams neturi būti didesnis nei metinis atlyginimas, padaugintas iš 3 ar 3,5. Sutuoktiniams rekomenduojama metinį abiejų atlyginimą padauginti iš 2,5 ir taip gaunamas maksimalus rekomenduojamas būsto paskolos dydis. Pavyzdžiui, jei per mėnesį gaunama 1500 Eur, per metus – 18 000 Eur. Padauginus iš 2,5, išeina 45 000 Eur. Vadinasi, rekomenduojama, kad būsto paskola neviršytų 45 000 Eur sumos.
- Automobilį pirkti ne brangesnį nei dviejų mėnesių atlyginimai. Milijonieriai automobiliams išleidžia ne daugiau 7,6 proc. metinių pajamų.Važinėdami tokiu automobiliu ir turėdami tokio dydžio būsto paskolą neviršijame savo galimybių.
- Planuoti ir dar kartą planuoti. Planuoti reikia savaitei, mėnesiui, metams, 5 metams, 10 metų ir, žinoma, reikia turėti viso gyvenimo finansinį planą.Planuoti reikia viską: pradedant smulkiais pirkiniais kaip maisto produktai, baigiant stambiais. Planuoti reikia šventes, atostogas, buitį ir t. t. Pradžioje planuoti gali būti sunku, vėliau tai tampa natūralia veikla.
Taupymo paslaptis – racionalumas. Būti racionaliam paprasta, tačiau anaiptol nelengva, nes mūsų, žmonių, prigimtis ydinga.
- Suvokti, kokias emocijas perkate. Pavyzdžiui, rytinis puodelis kavos, kas rytą perkant išsineštinai. Tai malonus rytinis ritualas. Tiesiog nusprendus taupyti ir nebeperkant kavos pykstama, kad taupymas varžo. O išanalizavus, kokias emocijas šis įprotis sukelia, galima surasti jam pigesnį pakaitalą. Galbūt šis puodelis kavos asocijuojasi su skaniu kavos kvapu, kuris, kaip rodoma reklamoje, pažadina ir nuteikia būsimai dienai. Tokiu atveju galima išsirinkti skaniausiai kvepiančią kavą ir gaminti ją namie ar darbe. Kai suvokiama, kokios emocijos perkamos, daug lengviau ieškoti galimų alternatyvų. Rezultatas: tos pačios emocijos, tik pigiau.
- Leisti pinigus įspūdžiams, o ne daiktams. Įspūdžių prisiminimai lieka visam gyvenimui, o daiktai greitai nusibosta.
- Įsigyti gyvybės draudimą. Investicinis gyvybės draudimas naudingas tiems, kurie kitaip taupyti nemoka. Tai yra būdas, nors ir brangus, sutaupyti ilgalaikiams tikslams.
- Kam atiduoti valstybei tai, ką ji leidžia pasiimti. Būtina pasinaudoti mokesčių lengvatomis: už būsto paskolą, gyvybės draudimą ir pan.
- Pats svarbiausias patarimas: visada pirmiausia susimokėti sau. 10 proc. nuo gaunamų pajamų ir 50 proc. nuo papildomų pajamų (premijos). Šių pinigų nepatartina laikyti stalčiuje ar kortelės sąskaitoje, nes kyla pagunda juos išleisti, be to, galima susipainioti, kai pinigai laikomi vienoje sąskaitoje.
Pastangos ir vaizduotė ieškant alternatyvų padeda daug kur sutaupyti. Tiesiog išlipus iš savo rėmų, į kuriuos esame patys save įspraudę, pažvelgus kūrybiškai į savo galimybes ir savo gyvenimą, galima taupyti neskausmingai, o gyvenimas tampa įdomesnis. Taupant nereikia lipti per save, reikia tik atrasti sau patraukliausius taupymo būdus.
Taupymo paslaptis – racionalumas. Būti racionaliam paprasta, tačiau anaiptol nelengva, nes mūsų, žmonių, prigimtis ydinga. Sėkmės visiems!
Vanduo Skaidrus, Pasitikinčios savimi Lūšies V dalyvė.
Paruošė Justina K. (redagavimas) ir Rasa V.
Iliustracijos naudojamos su CC0 licencija.
Labai issamus sarasas, vienintelis dalykas, kuris man atrodo liko nepaminetas – lempuciu pakeitimas taupiosiomis. Geriausia yra fluorescencines arba diodines LED.
Taip galima sutaupyti tikrai nemaza pinigu suma, nes apsvietimas sunaudoja 15%-25% viso buityje sunaudojamos elektros.
Sutaupius pinigu tokiu, arba kitais taupymo budais, juos galima investuoti i akciju birza. Protingai investavus – pinigai gamins pinigus. Manau ir pensijai taip galima susitaupyti, nes toliau galite gauti pinigu is akciju birzos.
Jeigu sunku susitaupyti, siulau pasimti paskola. As asmeniskai pasitikiu nemokamu http://www.vesusfinansai.lt puslapiu, kur galite nemomai palyginti skirtingus paskolu teikejus
Viskas labai apgalvota.Išskyrus 38 punktą:).Daugeliui 2 menesio uždarbio dydžio(pvz MMA ) automobilis būtų visiška griuvena ,kurio remontas siurbtų didelius pinigus. Sutikite ,ne kiekvienas uždirba po 2000-3000€ į mėnesį.