Straipsnio autorius Benjaminas P. Hardy – vyras ir globėjas, lyderystės ir startuolių konsultantas, siekiantis organizacinės psichologijos daktaro laipsnio.
Kodėl kasdien pildomas dienoraštis gali pakeisti jūsų gyvenimą
„Kiekvieno žmogaus gyvenimas yra dienoraštis, kuriame jis nori parašyti vieną istoriją, tačiau rašo kitą; ir jo varganiausia valanda yra tada, kai jis palygina tai, kas padaryta, su tuo, ką buvo žadėjęs.“ ( J. M. Barrie)
Tiksliai žinote, ko savo gyvenime norite. Tačiau atrodo, kad negalite to pasiekti. Turite visus toliau išvardytus ketinimus, sprendimus.
Jūs ketinate pasveikti.
Jūs ketinate parašyti tą knygą.
Jūs ketinate praleisi daugiau laiko su mylimais žmonėmis.
Jūs ketinate būti kantresnis ir laimingesnis.
Jūs ketinate grąžinti paskolas.
Jūs ketinate būti labiau organizuotas.
Jūs ketinate būti geresnis draugas.
Jūs ketinate nugalėti blogus įpročius.
Problema ta, kad įvykdyti šiuos ketinimus yra tikrai sunku. Ir kiekvieną dieną vis sunkiau. Kai kuriomis dienomis realiau atrodo pasiduoti. Modelis, kai žengiate vieną žingsnį į priekį, o du atgal, sensta. Jau seniai kartojate sau „Šiandien yra ta diena!“, bet grįžtate į senas vėžes nesibaigus dienai, o jei pasiseka – bent savaitei.
Kai kyla atotrūkis tarp to, kas esate, ir to, kuo norite būti, neatitinkate savo siekių ir esate nelaimingas.
Kai kyla atotrūkis tarp to, kas esate, ir to, kuo norite būti, neatitinkate savo siekių ir esate nelaimingas. Jūs blaškotės, esate psichiškai išsekęs ir nusivylęs. Jaučiate, kad meluojate sau, o gal ir aplinkiniams. Gandis yra sakęs: „Laimė yra tada, kai tai, ką galvojate, ką sakote ir ką darote, dera tarpusavyje“.
Esminio, galingo ir keičiančio įpročio poreikis
Jei viską, kas gyvenime blogai, stengsitės spręsti iš karto, greitai perdegsite ir nustosite stengtis. Taip anksčiau jau daug kartų yra nutikę. Gyvenimas labai užimtas. Jūs greičiausiai neturite laiko susikoncentruoti į tūkstantį skirtingų sričių, kurias norite pakeisti. Tai vargina ir, atvirai, nėra naudinga.
Daug efektyviau nei mikroskopiškai analizuoti savo kenksmingus poelgius yra išsiugdyti esminį įprotį, kuris visus kitus įpročius įstatytų į vietas. Be šio esminio įpročio viskas išsibarsto.
Išsiugdžius vos vieną įprotį viskas jūsų gyvenime gali pasikeisti. Esminiai įpročiai įžiebia grandininę reakciją kitų gerų įpročių, kurie greitai pakeičia visas gyvenimo sritis.
Knygoje „Įpročio galia“ Charlesas Duhiggas aprašo esminius įpročius: tai „maži pasikeitimai ar įpročiai, kuriuos žmonės įterpia į savo kasdienybę ir kurie nesąmoningai perkeliami į kitas gyvenimo veiklas“.
Žmogus gali pradėti treniruotis vos vieną kartą per savaitę ir nesąmoningai pradės sveikiau maitintis bei taps produktyvesnis darbe. Pavyzdžiui, ji pradės mažiau rūkyti ir taps kantresnis su kolegomis bei mylimais žmonėmis. Ji rečiau naudos kreditinę kortelę, jaus mažiau įtampos ir išaugs motyvacija siekti savo tikslų. Įsišakniję modeliai jos smegenyse pertvarkomi ir ji tampa visai kita asmenybe. Tik todėl, kad pradėjo sportuoti vieną kartą per savaitę.
Išsiugdžius vos vieną įprotį viskas jūsų gyvenime gali pasikeisti. Esminiai įpročiai įžiebia grandininę reakciją kitų gerų įpročių, kurie greitai pakeičia visas gyvenimo sritis.
Kasdienis dienoraštis
Kasdien rašyti dienoraštį yra pats stipriausias ir galingiausias įprotis, kokį galite išsiugdyti. Jei praktikuosite rašymą tinkamai, patobulėsite kiekvienoje gyvenimo srityje, kiekvienoje! Dienoraštis, be abejonės, iki šiol yra pagrindinis veiksnys, lėmęs viską, ką savo gyvenime padariau gerai.
Klausant dirba kita smegenų dalis nei rašant. Atmintis klausantis neatskiria svarbios ir nesvarbios informacijos. Tačiau rašymas sukuria erdvinius regionus tarp svarbių ir nesvarbių informacijos dalių, o tai leidžia nukreipti ir įtvirtinti svarbius dalykus, kuriuos norite atsiminti.
Problema ta, kad daugelis žmonių net keletą kartų bandė rašyti dienoraštį ir metė tai. Kai perskaitysite šį straipsnį, nebenorėsite praleisti nė dienos be rašomo dienoraščio.
Dienoraščio rašymas didina jūsų kūrybinį potencialą: 10 minučių kasdien
10 minučių prieš einant miegoti
„Niekuomet neikite miegoti nesuformulavę prašymo savo pasąmonei.“ (Tomas Edisonas)
Daugelis sėkmingiausių pasaulio žmonių yra įpratę sąmoningai nukreipti pasąmonės darbą miego metu. Kaip? Skirkite šiek tiek laiko prieš miegą meditacijai ir aprašykite dalykus, kuriuos siekiate įvykdyti. Daug kartų savęs apie tai paklauskite. T. Edisono žodžiais, suformuluokite prašymus. Užrašykite šiuos klausimus ir kilusias mintis. Kuo konkretesni klausimai, tuo aiškesni bus jūsų atsakymai. Kol miegate, jūsų pasąmonė dirbs su šiais klausimais.
Niekuomet neikite miegoti nesuformulavę prašymo savo pasąmonei. Tomas Edisonas
10 minučių atsikėlus
Tyrimai patvirtina, kad smegenys, ypač priekinė žievė, yra aktyviausia ir kūrybiškiausia iškart po miego. Kol miegojote, jūsų pasąmonė laisvai klajojo, kurdama kontekstines ir laikinąsias jungtis. Kūrybiškumas, galiausiai, yra jungčių tarp įvairių smegenų sričių kūrimas.
Paskutiniame interviu su Timu Ferrissu Joshas Waitzkinas, buvęs šachmatų ir tai-či pasaulio čempionas, aiškina, kad atlikdamas savo ryto ritualus patenka į pasąmonės atradimus ir jungtis, sukurtas miegant. Kitaip nei 80 procentų 18–44 metų amžiaus žmonių, kurie tikrina savo išmaniuosius telefonus nepraėjus nė 15 minučių po atsikėlimo, J. Waitzkinas eina į ramią vietą, kur medituoja, ir kartu pasiima savo dienoraštį.
Šiame dienoraštyje jis kelias minutes iškrauna savo mintis. Todėl, užuot susikaupęs ties naujos informacijos gavimu, kaip tai daro daugelis žmonių tikrindami pranešimus, J. Waitzkinas gilinasi į informacijos iš savo pasąmonės atskleidimą. Tokiu būdu jis patenka į aukštesnę aiškumo, mokymosi ir kūrybiškumo sritį, kurią pats vadina išgrynintu žinojimu (crystallized intelligence).
Jei nesate patyręs dienoraščio rašytojas, minčių iškrovimo idėja gali būti sunkiai įgyvendinama. Iš patirties galiu pasakyti, kad savo mintis iškrauti geriau po truputį nukreipiant jas į tikslus.
Apsvarstykite prašymus, kuriuos siuntėte į pasąmonę prieš guldami miegoti. Paklausėte savęs daugelio dalykų. Apgalvojote ir užrašėte daug dalykų, kuriuos siekiate įgyvendinti. Dabar, tik atsikėlę ryte, pradėkite rašyti viską, kas apie tuos dalykus ateis į galvą. Po to, kai pasąmonė dirbo jums miegant, jūsų kūrybiškos smegenys yra imliausios idėjoms.
Taip iškraudamas mintis dažnai gaunu idėjų naujiems straipsniams. Kyla minčių, kaip tapti geresniam vyrui ir tėvui savo trims įvaikiams. Paaiškėja daug dalykų dėl tikslų, kurių, tikiu, turiu siekti.
Kad įsitikintumėte, jums reikia šį įgūdį išbandyti. Gali prireikti kelių bandymų prieš tampant žinovu, bet dirbdami nuosekliai galite įgusti laisvai ir automatiškai išreikšti kūrybiškus ir intuityvius jausmus.
Dienoraščio rašymas pagreitina jūsų galią atskleisti savo tikslus
Kaip dalį rytinio kūrybinio išsiveržimo, naudokite dienoraščio rašymą savo dienos darbų sąrašui peržiūrėti ir tobulinti.
Kai kasdien skaitote ir perrašote savo tikslus, jie pasąmonėje įsitvirtina. Galiausiai jūsų svajonės ir vizijos apims visą vidinį pasaulį ir greitai taps realybe.
Dienoraščio rašymas kuria kasdienių atradimų trampliną
Žmonės drastiškai kovoja norėdami atsitraukti nuo darbų. Labiau nei bet kada anksčiau nebegyvename šia akimirka. Mūsų mylimiesiems pasiseka gauti tik mažą dalį mūsų dėmesio tada, kai yra su mumis.
Tačiau dienoraščio rašymas gali pataisyti prastą dėmesio valdymą. Darbo dienos pabaigoje atsiverskite dienoraštį ir peržiūrėkite tos dienos darbų sąrašą. Jei ryte dienoraštį rašyti sekėsi puikiai, greičiausiai jau atlikote viską, ką ketinote. Asmeninės pergalės visada būna svarbesnės nei viešosios.
Dienoraščio sesija – tai laikas, skirtas jūsų apmąstymams po darbų. Suveskite sąskaitas su savimi, ką padarėte per dieną ir ką reikia padaryti rytoj. Užrašykite dalykus, kurių išmokote ar patyrėte.
Kai vakare apgalvojate būsimus darbus, jūsų pasąmonė paruošia jums vaišių, kurias skanausite kitą rytą per kūrybos ir rašymo sesiją.
Galiausiai nukreipkite savo pasąmonę aprašydami dalykus, ties kuriais norite susikaupti rytoj. Kai vakare apgalvojate būsimus darbus, jūsų pasąmonė paruošia jums vaišių, kurias skanausite kitą rytą per kūrybos ir rašymo sesiją.
Darbo dienos pabaigos dienoraščio sesija neturi būti tokia pati ilga kaip rytinė. Gregas McKeownas, „Esencializmo“ autorius, pataria parašyti daug mažiau nei norėtųsi – tik kelis sakinius ar daugiausiai pastraipą. Tai neleis jums perdegti.
Svarbiausias šios sesijos tikslas yra mintyse išjungti darbinį režimą. Kaip ir per fizines treniruotes, jums reikia pailsėti ir atsigauti tarp darbų, kad sustiprėtumėte.
Pildykite dienoraštį, kad visiškai atsijungtumėte ir atsitrauktumėte nuo darbo. Tai jūsų laikas atsigauti ir būti su savo mylimaisiais – gyvenimas juk yra daugiau nei darbas. Kuo kokybiškiau atsigausite, tuo stipresnės ir galingesnės bus jūsų kūrybinės idėjos.
Dienoraščio rašymas sukuria aiškumą
Šis esminis įprotis toks galingas! Ryte ir vakare rašydami dienoraštį greitai pamatysite, kas jūsų gyvenime netinka. Jums bus aišku, ką reikia pašalinti ir ką – įtraukti į savo gyvenimą. Dienoraščio rašymas yra gražus ir galingas savęs atradimo pagalbininkas. Man tai yra būdas, padėjęs suformuoti tapatybės jausmą ir atrasti gyvenimo kelią.
Rašydami jūs ne tik aiškiau matote savo gyvenimo kelią, bet ir pagerinate gebėjimą pakeliui priimti mažus ir didelius sprendimus.
Rašydami jūs ne tik aiškiau matote savo gyvenimo kelią, bet ir pagerinate gebėjimą pakeliui priimti mažus ir didelius sprendimus. Dienoraščio puslapiuose bus jūsų pačių kuriamas jūsų ateities pasaulis. Esate savo gyvenimo istorijos autorius. Nusipelnėte būti laimingas ir turite galios susikurti gyvenimą tokį, kokio norite. Kaip savo pasaulio kūrėjas, aprašykite taip detaliai, kaip norite.
Dienoraščio rašymas išvalo emocijas
Keletas tyrimų nustatė, kad dienoraščio rašymas sumažina stresą. Štai keli privalumai:
- Sumažėjęs išsiblaškymas
- Padidėjęs susikaupimas
- Didesnis stabilumas
- Gilesnis mokymasis, tvarka, veikla ir paleidimas to, kas nereikalinga
- Ramios, nešokinėjančios mintys, kurias galima keisti ir integruoti
- Neišreikštų minčių ir emocijų paleidimas
- Įgalinimas
- Vidinių minčių ir išorinių įvykių susiejimas
- Atsiribojimas ir praeities paleidimas
- Galimybė iš naujo suvokti praeitį dabartiniu suaugusio žmogaus protu
Kai intensyviai jaučiate kokią emociją, dienoraščio rašymas gali padėti šią nuotaiką geriau išjausti ir suprasti. Kai išleisite mintis dienoraštyje, greitai pajusite palengvėjimą. Grįš objektyvus protas ir galėsite judėti į priekį.
Be dienoraščio intensyvios emocinės patirtys gali kauptis ir žaloti valandomis, dienomis ar net metais. Tačiau sąžininga ir įkvepianti dienoraščio sesija gali būti geriausia terapijos forma, sugrąžinanti jus geresnį ir protingesnį nei bet kada anksčiau.
Dienoraščio rašymas pagerina jūsų mokymąsi
Žmonės blogai įsisavina informaciją. Beveik viską, ką perskaitome ar girdime, pamirštame. Tačiau kai rašote apie dalykus, kurių išmokote, juos geriau įsimenate. Net jei niekuomet neperskaitysite to, ką parašėte, paprastas rašymo veiksmas pagerina smegenų vystymąsi ir atmintį.
Klausant dirba kita smegenų dalis nei rašant. Atmintis klausantis neatskiria svarbios ir nesvarbios informacijos. Tačiau rašymas sukuria erdvinius regionus tarp svarbių ir nesvarbių informacijos dalių, o tai leidžia nukreipti ir įtvirtinti svarbius dalykus, kuriuos norite atsiminti.
Be to, rašymo procesas jūsų pasąmonei leidžia spręsti problemas unikaliai, stiprinant mokymosi procesą. Galite spręsti problemas ir gauti įžvalgų, kol apmąstote ir aprašote dalykus, kurių mokotės.
Dienoraščio rašymas didina jūsų dėkingumą
Net jei dienoraštį rašote blogos nuotaikos, aprašydamas savo mintis subtiliai nukreipsite savo protą į dėkingumo pusę. Kai pradedate rašyti, už ką esate dėkingas, jūsų prote atsidaro nauji minčių kambariai. Dažnai teks pasidėti rašiklį ir giliai įkvėpti. Imsitės žavėtis ne tik nuostabiais savo gyvenimo dalykais, bet ir pačiu gyvenimu apskritai.
Rašydami dienoraštį ryte ir po darbo įtraukite padėkas. Tai pakeis jūsų požiūrį: nuo trūkumų pereisite link privalumų. Pasaulis palaipsniui taps malonumo šaltiniu.
Išreikšti dėkingumą yra moksliškai įrodytas būdas, padedantis įveikti keletą psichologinių iššūkių. Privalumai – begaliniai. Štai keletas jų:
- Dėkingumas daro jus laimingesnį
- Būdami dėkingi jūs labiau patinkate kitiems žmonėms
- Būdami dėkingi jūs stiprinate sveikatą
- Dėkingumas pagerina jūsų karjerą
- Dėkingumas sustiprina jūsų emocijas
- Dėkingumas vysto jūsų asmenybę
- Būdami dėkingi jūs esate optimistiškesni
- Dėkingumas mažina materializmą
- Būdami dėkingi jūs esate dvasingesni
- Būdami dėkingi jūs esate mažiau egocentriški
- Dėkingumas didina jūsų savivertę
- Dėkingumas gerina jūsų miego kokybę
- Dėkingumas sustiprina jūsų fiziologininį funkcionavimą
- Dėkingumas jums leidžia ilgiau gyventi
- Dėkingumas padidina jūsų energiją
- Dėkingumas skatina jus sportuoti
- Dėkingumas leidžia atsitiesti po iššūkių
- Dėkingumas leidžia jums jaustis geriau
- Dėkingumas daro jūsų atsiminimus laimingesnius
- Dėkingumas sumažina pavydą
- Dėkingumas padeda atsipalaiduoti
- Dėkingumas daro jus draugiškesnius
- Dėkingumas padeda jūsų santuokai
- Dėkingumas leidžia jums geriau atrodyti
- Dėkingumas gilina jūsų draugystę
- Dėkingumas daro jus efektyvesniu vadovu
- Dėkingumas leidžia lengviau susipažinti su kitais
- Dėkingumas leidžia lengviau pasiekti savo tikslus
- Dėkingumas padeda jums lengviau priimti sprendimus
- Dėkingumas didina jūsų produktyvumą
Dienoraščio rašymas atskleidžia jus kaip rašytoją
Rašydamas dienoraštį tapau rašytoju. Kai buvau misijoje, dienoraštį rašydavau kiekvieną dieną po vieną dvi valandas. Įsitraukiau ir pamilau patį rašymo procesą.
Jei norite vieną dieną tapti rašytoju, pradėkite rašyti dienoraštį. Dienoraščio rašymas padės jums:
- Išvystyti stiprius rašymo įgūdžius
- Atrasti savo balsą
- Išvalyti savo protą ir išreikšti idėjas
- Priartėti prie 10 000 valandų, kurių, pasak Malcolmo Gladwello, reikia tam, kad taptum pasaulinio lygio specialistu
- Kurti minčių perlus, kuriuos galėsite panaudoti kituose tekstuose
Dienoraščio rašymas įamžina jūsų gyvenimo istoriją
Dienoraštį pradėjau rašyti 2008 metais, perskaitęs straipsnį apie dienoraščio rašymo svarbą. Tame straipsnyje autorius aprašė, kaip stipriai dienoraštis pakeitė jo gyvenimą. Jis sakė, kad po visų šių metų jis parašė 38 tomus savo ir savo šeimos gyvenimo istorijos.
Baigęs šį straipsnį niekuomet nesilioviau rašyti dienoraštį. Mano knygų lentynoje yra per 20 dienoraščių, užpildytų mano mintimis ir patirtimi. Esu tikras, kad jie bus branginami ateities kartų, kaip ir aš saugojau savo išėjusių mylimųjų kūrinius.
19 kitų dienoraščio rašymo privalumų
Dar keli kiti dienoraščio privalumai:
- Gydo santykius
- Gydo praeitį
- Sutaurina įvykius
- Dienoraštis yra sąžiningas, patikimas ir neteisiantis partneris
- Didina savęs pajautimą
- Balansuoja ir harmonizuoja
- Primena ir rekonstruoja praeities įvykius
- Veikia kaip konsultantas
- Sujungia gyvenimo pakilimus ir nuopuolius
- Švelnina nerimastingus atsiminimus
- Parodo jus kaip didesnę, svarbesnę, vientisą ir nuoseklią asmenybę
- Atskleidžia ir seka modelius bei ciklus
- Padidina pasitikėjimą savimi
- Nukreipia ketinimus ir įžvalgą
- Padidina jautrumą
- Interpretuoja gyvenimo simbolius ir sapnus
- Siūlo jums naujų perspektyvų
- Susieja įvairius dalykus
- Parodo santykius ir bendrystę vietoj atskirties
Būdai, kaip pagerinti rašymo patirtį
- Prieš pradėdami pasimelskite arba paprašykite įkvėpimo
- Jei malda jums netinka, 5–10 minučių pamedituokite, kad pagerintumėte psichinę būklę
- Paklausykite muzikos (aš klausau klasikos arba elektroninės šokių muzikos, priklausomai nuo to, ką stengiuosi parašyti)
- Rašykite apie žmones savo gyvenime – atrasite, kaip pagerinti šiuos santykius
- Rašykite su pasitikėjimu ir jėga – taip sustiprindami savo sprendimus
- Parašykite tema „Šiandien bus geriausia mano gyvenimo diena“ ir perskaitykite tai daug kartų, kol viskuo patikėsite
- Jei negalite sugalvoti, ką rašyti, pabandykite apie minutę aprašyti savo dienos ar paskutinio nuotykio detales
- Arba pradėkite nuo padėkos
- Čia nėra jokių taisyklių
- Suraskite sistemą, kuri jums tinka – tam tik reikia laiko
Išvada
Drįstu sakyti, kad dienoraščio rašymas yra vienas svarbiausių dalykų, kuriuos savo gyvenime reikia padaryti. Rašomas nuolat jis jūsų gyvenime pagerins viską.
Jūs tapsite asmenybe, kuria norite būti.
Jūs susikursite gyvenimą, kurį norite gyventi.
Jūsų santykiai bus sveikesni ir laimingesni.
Jūs būsite produktyvesni ir stipresni.
Mėgaukitės.
Kvietimas veikti
Jeigu jums patiko šis straipsnis, pasidomėkite mano nemokama elektronine knyga Slipstream Time Hacking. Ši knyga išmokys jus nuspręsti, ko nori ir kaip tai gauti 10 kartų greičiau negu vidutinis žmogus. Susipažink su knyga jau dabar spausdamas čia.
Užburiančios dienos!
Benjamin P. Hardy, Why Keeping a Daily Journal Could Change Your Life
Vertė Valdona Judickaitė Žukovskė, redagavo Justina K., paruošė Janina D.
Iliustracijos naudojamas su CC0 licencija, straipsnis išverstas ir naudojamas su autoriaus leidimu.