Vadovai (managers) – tai vyriausieji veikėjai, vadovaujantys mums kasdienėse situacijose, kuriose kitos dalys nejaučia pavojaus. Pagrindinis vadovas yra mūsų tikrasis Aš, turintis prigimtinį talentą vadovauti asmenybei (vidinei šeimai).
Jūsų tikrasis Aš gali jums padėti būti produktyviam ir „išmintingam“, tačiau tikrąjį Aš nuo šio vaidmens gali užblokuoti kitos nuliūdusios, įtarios subasmenybės.
Mūsų vidiniai vaikai (inner kids), kitaip tariant atstumtieji, pagal išsivystymo lygį yra jaunos subasmenybės, pradedant nuo embrionų iki kūdikių ir paauglių. Dauguma mūsų turi keletą tokio tipo subasmenybių. Šie atstumtieji (vidiniai vaikai) kaip ir tikrieji vaikai (egzistuojantys fiziniame pasaulyje) menkai pažįsta pasaulį, yra pažeidžiami neprotingų patarimų ar sprendimų, iškreiptų suvokimų. Iki kolei atstumtieji viduje pasijaus išgirsti, vertinami ir saugūs, jie gali būti itin reiklūs kitų pagalbai, intensyvūs, reaktyvūs ir triukšmingi.
Į ką nors reaguodami, atstumtieji gali perimti arba susilieti su mūsų tikruoju Aš. Taip nutikus, mus užlieja šių jaunų subasmenybių intensyvios emocijos, poreikiai ir naivus požiūris į pasaulį. Mes elgiamės impulsyviai ir tampame vaikiškais. Pažįstate ką nors taip besielgiančius?
Siekdami apsaugoti atstumtuosius ir mus pačius, mūsų saugotojai nuolatos, net ir mums miegant, išlieka budrūs įsivaizduojamiems ar realiems vidiniams ar išoriniams pavojams. Jie yra lyg asmeninis žaliųjų berečių ar specialiųjų pajėgų būrys, sudarytas iš pasišventusių specialistų. Vienas ar keli saugotojai žaibiškai pradeda veikti, kai tik patiki, kad jaunosios subasmenybės nuliūsta ar atsiduria pavojuje. Saugotojai gali tikrąjį Aš padaryti bejėgiu sukeldami kraštutines reakcijas ar elgesį, kuris gali gluminti ar kelti pavojų mums ar aplinkiniams („Aš tiesiog nežinau kas man pasidarė“).
Tipiški saugotojų aktyvumo požymiai yra žlugimai, užmaršumas, nutolimas, sustingimas, atidėliojimas, užsitęsusi apatija (sielvartas), įniršio ar panikos atakos, rėkimas, suvedžiojimas, melavimas ar vogimas, savęs ar aplinkinių užgauliojimas, perdėtas nerimas, idealizavimas ar fantazavimas, depresiškumo epizodai, miego, dėmesio, valgymo ar virškinimo sutrikimai, fiziniai nepatogumai ir būsenos, tokios kaip migrena, tikai, skausmai ir opos, kliedesiai ir fobijos, suicidinės ir žudančios mintys ir impulsai, žalingi įpročiai ir daug kitokių.
Tokios žalingos apsauginės reakcijos iš loginės pusės gali atrodyti kvailos ir paradoksalios. Tačiau dauguma saugotojų turi savo logiką. Vadovaudamiesi siauru požiūriu, dažnai pasenusia ir iškraipyta informacija jie nuožmiai pasišventę ginti mus ir mūsų naivius bei reiklius atstumtuosius.
—
Vadovai
- Energingasis „pirmūnas“ tinkamai motyvuoja ir įpučia energijos tam, kad darbai būtų atlikti laiku.
- Analizuotojas / Galvotojas analizuoja, aiškinasi informaciją apie vidinius ir išorinius dalykus, ją vertina, apjungia skirtingus požiūrius, faktus, prisiminimus.
- Menininkas / Kūrėjas / Išradėjas skatina žmogų būti kūrybišku, artistišku, puoselėja gerą vaizduotę. Jei ši asmenybės dalis yra gerai išvystyta, žmogus yra kūrybiškas originalus inovatyvus įvairiose srityse, gali būti atradėju.
- Pranašas / Ateities numatytojas.
- Gydytojas / Sveikatos direktorius kontaktuoja su visomis subasmenybėmis rūpindamasis sveika mityba, subalansuotu darbo ir poilsio režimu, fizine veikla, meditacija ir savalaikiu kreipimusi į gydymo įstaigas.
- Istorikas / Atminties vadybininkas – priima, saugo ir reikalui esant atgamina Stebėtojo perduodamą informaciją. Saugotojai gali iškreipti šią informaciją norėdami apsaugoti atstumtuosius nuo skausmo, o atstumtieji šią informaciją gali priimti labai vienpusiškai.
- Humanistas / Filantropas.
- Mokinys / Studentas.
- Moralistas / Besilaikantysis taisyklių kuria ir prižiūri taisykles, vertybes, principus, kuriais mes vadovaujamės ir vertiname kitų žmonių elgesį. Vidinis kritikas, Teisėjas ir Perfekcionistas vadovaujasi šiomis taisyklėmis formuodami mūsų elgesį ir pasirinkimus. Kai subasmenybių nuomonės nesutampa, mes jaučiamės prieštaringai.
- Ugdytojai / Mylintys tėvai turi prigimtinę motyvaciją mylėti ir puoselėti įvairius gyvenimo dalykus. Sveikose asmenybėse ši subasmenybė savo šeimininku ir kitais rūpinasi po lygiai.
- Stebėtojas / Reporteris ramiai, objektyviai stebi aplinką, atkreipia dėmesį į faktus.
- Balansuotojas / Gyvenimo ritmo stabilizuotojas.
- Planuotojas / Organizatorius kartu su Suaugusiuoju, Analizuotoju, Energinguoju „Pirmūnu“ ir tikruoju Aš efektyviai planuoja ir įgyvendina trumpalaikius ir ilgalaikius uždavinius.
- Praktiškasis suaugusysis pasižymi „bendruoju supratimu“: puikiais kasdieninio gyvenimo organizavimo įgūdžiais (susitikimų planavimas, finansų valdymas, kasdieninių problemų sprendimas). Kai tikrąjį Aš sutrikdo atstumtieji ir saugotojai, praktinė suaugusiojo išmintis taip pat gali būti nustumta į šalį. Žmonės, su netinkamai funkcionuojančia šia subasmenybe, net ir būdami fiziškai suaugę atrodo vaikiški ir nesubrendę.
- Prioritetų nustatinėtojas.
- Profesorius / Mokytojas.
- Socializacijos palaikytojas (skatintojas).
- Dvasinė subasmenybė atstovauja aukštesniąją jėgą, ramų tylų balsą viduje.
- Išsigelbėtojo valdoma pastovi varomoji valios jėga stumia gyventi nepaisant užgriūnančių sunkumų. Vaikai, kurių poreikiai vaikystėje nebuvo patenkinami, savaime išvysto Išsigelbėtoją ar kitą saugotoją savyje.
- (Tikrasis) Aš / Lyderis / Treneris nustatinėja tikslus, koncentruojasi į svarbius dalykus, derasi, drąsina, prieštarauja, deleguoja, vadovauja, priima sprendimus, sprendžia problemas ir konfliktus, užtikrina balansą. Kai kitos subasmenybės pasitiki tikruoju Aš ir ir kitais vadovais, žmonės jaučiasi susikoncentravę, stiprūs, ramūs, pasitikintys, kryptingi, orientuoti, budrūs, energingi, blaiviai mąstantys netgi krizinėse ir konfliktinėse situacijose.
- Išminčius / Galvočius pasižymi gilia išmintimi, sudėtingose situacijose pateikia taiklias įžvalgas ir patarimus.
—
Vidiniai vaikai (atstumtieji)
- Apleistas vaikas susiformuoja, kai vaikai pasijaučia ignoruojami ir atstumiami tų, nuo kurių jie priklauso. Saugotojai Fantazuotojas ir Magas atitraukia vaiką nuo gėdos, skausmo, pykčio; Pataikūnas, norėdamas sumažinti skausmą, siekia kitų žmonių dėmesio, priėmimo, pagyrų.
- Nerimastingas / Susirūpinęs / Išsigandęs vaikas daug dažniau ir intensyviau išgyvena baimės jausmą už kitas subasmenybės dalis. Ši subasmenybė išsivysto dėl ankstyvo ir itin dažnai vaikystėje patiriamo atstūmimo ar įžeidinėjimų. Žmonės gali turėti keletą skirtingo amžiaus šio tipo vidinių vaikų. Šių vaikų amžius gali būti nuo kūdikystės iki paauglystės pradžios.
- Nustebęs vaikas.
- Kūrybiškas vaikas / Artistas / Išradėjas. Pas kai kuriuos žmones kūrybiškumu ir inovatyvumu pasižymi subasmenybės iš vadovų grupės (Menininkas / Kūrėjas / Išradėjas), o pas kitus šiomis savybėmis pasižymi vidiniai vaikai, kurie kurdami naujas idėjas nepaklūsta suaugusiųjų logikai.
- Smalsus vaikas / Tyrinėtojas.
- Atkaklus / Ignoruojantis / Maištaujantis vaikas. Šis vaikas maištauja laužydamas taisykles. Jis taip elgiasi siekdamas išsaugoti savo identitetą kontroliuojančioje, gėdą skatinančioje aplinkoje, nubausti ką nors nevertą pagarbos, susikurti naujų įspūdžių, kurie atitrauktų nuo vidinio skausmo. Bausmės tokius vaikus retai tesutramdo.
- Susižavėjęs vaikas.
- Linksmintojas / Atlikėjas / Žvaigždė (gali būti ir saugotojas) linksmina ir juokina kitus žmones. Jei toks elgesys yra perdėtas ar labai impulsyvus, reiškia, kad šias funkcijas atlieka linksmintojai saugotojai. Jie bendradarbiaudami su Pataikūnu, Socializacijos skatintoju (palaikytoju), galbūt, Egoistu / Narcizu saugo susigėdusį, pasimetusį ar apleistą vidinį vaiką.
- Fantazuotojas / Svajotojas / Mistikas siekdamas pabėgti nuo didelio skausmo, kuria su realybe prasilenkiančias svajones, vaizdinius. Fantazuotojas gali veikti ir kaip saugotojas. Kartu su Katastrofų kūrėju ir Susirūpinusiuoju gali kurti naktinius košmarus, su Seksualiuoju / Geisminguoju gali kurti erotines fantazijas.
- Embrionas / Kūdikis sukelia pirmykščius jausmus, emocinius ir fizinius poreikius, kuriuos žmogus tiesiog jaučia ir negali rišliai aiškiai apibūdinti.
- Draugiškasis / Laimingasis vaikas.
- Susierzinęs / Nekantrusis vaikas.
- Gerasis / Pareigingasis / Paklusnusis vaikas daugumoje dėl vaikystėje nepatenkintų poreikių nepaliaujamai stengiasi įsiteikti tėvams ar kitiems svarbiems suaugusiesiems norėdamas būti priimtas ir siekdamas išvengti atmetimo.
- Kaltas vaikas sukelia perdėtą kaltės jausmą, Vidiniui kritikui ir / ar kitiems žmonėms sakant: „Tu pasielgei blogai!”. Paprastai kartu pasireiškia ir Susigėdęs vaikas, kuris tiki, kad yra blogas, bevertis, nemylimas.
- Bejėgis vaikas / Auka. Žmonės turintys šią subasmenybę dažnai jaučiasi nepagrįstai įskaudinti, apgauti, išnaudoti, nuskriausti kitų žmonių ar likimo. Ši subasmenybė įtikinėja savo šeimininką, kad rūpintis savo poreikiais yra pavojinga, beviltiška, nesąžininga.
- Įskaudintas, Įsižeidęs vaikas sukelia jausmą „Aš nenusipelniau, kad su manimi būtų taip elgiamasi!” Dažniausiai jaučiamos reakcijos yra pyktis, agresija, neigimas.
- „Hiper“ vaikas pasireiškia chroniškai aktyviu elgesiu.
- Tyras, Naivus, Patiklus vaikas menkai pažįsta pasaulį, socialinius pavojus, nerealistiškai tikisi, kad nieko bloga jam negali nutikti. Jei ši subasmenybės dalis dominuoja, žmogus gali priimti neprotingus sprendimus.
- Paklydęs vaikas / Našlaitis yra vienišas, tuščias, betikslis, nejaučia savo identiteto, rūpinasi momentiniu poreikių patenkinimu.
- Mylintis / Ištikimas vaikas.
- Priblokštas / Paralyžiuotas vaikas – dauguma žmonių karts nuo karto jaučiasi nešami minčių ir jausmų, praranda orientaciją ar žadą. Tokios reakcijos pasireiškia kaip atsakas į stresinius įvykius ar jų seką, kai tampa sudėtinga susigaudyti, kas vyksta ir visa tai suprasti bei suvaldyti.
- Įniršęs / Agresyvus vaikas menkai pažįsta pasaulį, yra kupinas nerealių lūkesčių, lengvai susierzina. Jam esant aktyviam, žmogus patiria pirmines emocijas. Šios subasmenybės elgesys gali gąsdinti kitus žmones ir kitas subasmenybes (pavyzdžiui, Išsigandusį vaiką). Žmonės, turintys aktyviąją šią dalį, gali dažnai papulti į policijos akiratį.
- Atsakingas vaikas / Mažasis Suaugusysis jaučiasi atsakingas už kitų šeimos narių ar globėjų gerovę, komfortą. Tokie vaikai išauga šeimose, kuriose jie turėjo rūpintis suaugusiaisiais, nes daugiau nebuvo kam jais pasirūpinti.
- Savanaudis vaikas koncentruojasi tik į savo poreikius. Jis gali būti arogantiškas, šiurkštus, nejautrus kitų atžvilgiu. Jis tiki, kad kiti žmonės nusipelnę mažiau nei jis.
- Sugėdintas vaikas yra tikras, kad jis yra bevertis, nemylimas, nenusipelnęs. Kai šis vaikas aktyvus, žmogus jaučia stiprų gėdos jausmą. Tuo pačiu suaktyvėja ir keletas saugotojų, siekdami nuo kitų žmonių paslėpti akivaizdų menkavertiškumą.
- Paslaptingas / Nesąžiningas vaikas meluoja, kai jaučia, kad laikymasis tiesos yra nesaugu. Panašiai veikti gali ir saugotojai. Saugotojai dažniausiai vadinami Melagiais, Apgavikais, Sukčiautojais, Veidmainiais. Saugotojai siekia nuraminti ir apsaugoti nuo skausmo Sugėdintus, Išgąsdintus ir Kaltus vaikus.
- Seksualinis / Geismingasis vaikas sukelia įkyrias seksualines ir kitokio pobūdžio mintis. Patyrusieji ankstyvąją seksualinę traumą, gali „išjungti“ šią subasmenybę siekdami save apsaugoti nuo skausmo.
- Draugiškas / Socialusis / Žaismingas vaikas.
- Kiti.
—
Saugotojai
- Prievartautojas / Tironas / Sadistas. Prievartautojas besąlygiškai pateisina kitų bejėgių žmonių išnaudojimą savo poreikių patenkinimui. Tironas susikoncentravęs į save, reikalaujantis, nepagarbus kitiems, agresyvus, kontroliuojantis kitus žmones. Sadistas džiaugiasi sukeldamas skausmą kitiems.
- Priklausomasis kartu su Iliuzionistu sukelia priklausomybes. Kai žmogus patiria nepakeliamą skausmą, Priklausomasis skatina priklausomybes nuo toksinių medžiagų, santykių ar seksualinių patirčių. Kai kitos subasmenybės nori tikrąjį Aš įspėti apie pavojų, Iliuzionistas sako: „ Aš nesu priklausomas, aš galiu sustoti kada panorėjęs“.
- Anesteziologas / Blokuotojas nuslopina visas emocijas. Ši subasmenybė gali egzistuoti, jei vaikystėje vaikas buvo baudžiamas už emocijų rodymą.
- Vengiantysis / Bėglys chroniškai bėga nuo skausmo ir nuo nemalonių, rizikingų patyrimų, stengiasi apsaugoti Išsigandusius, Kaltus ir / ar Sugėdintus vaikus.
- Kalė / Ragana / Šunsnukis skatina žmogų būti grubiu, šiurkščiu, savanaudžiu, žiauriu, sadistu, nesąžiningu, nepagarbiu, agresyviu. Šios subasmenybės nepaliaujamai stengiasi Naivųjį vidinį vaiką apsaugoti nuo skausmo.
- Katastrofų kūrėjas stengiasi apsaugoti šeimininką kurdamas gąsdinančius vaizdingus blogiausius galimus scenarijus ir mintis.
- Konkurentas / Priešininkas jaučiasi vertas pagarbos tuomet kai pasiekia daugiau už kitus. Toks požiūris ir elgesys dažnai sukelia konfliktus, gėdą, nepasitikėjimą kitais ir jų vengimą, nerimą.
- Kontroliuotojas / Manipuliatorius/Išnaudotojas išnaudoja kitus, jais manipuliuoja siekdami savo tikslų. Galvoja, kad kitų įtikinėjimas ar vertimas vienaip ar kitaip elgtis geriausiai apsaugo vidinius vaikus nuo baimės, paniekos.
- Kritikas / Kaltintojas / Gėdintojas nepaliaujamai analizuoja ir akcentuoja klaidas, trūkumus, kvailus poelgius, fokusuojasi tik į silpnybes, priekaištauja dėl kiekvienos nuodėmės ar pralaimėjimo. Taip pat gali energingai kritikuoti ir kaltinti kitus žmones.
- Vagis / Apgavikas. Jie dar vadinami Melagiais, Sukčiautojais, Veidmainiais. Šie saugotojai kartu su Magu ir Pataikūnu siekia paneigti arba iškreipti tikrovę tam, kad apsaugotų nuo skausmo vidinius vaikus.
- Cinikas / Pesimistas pasitelkdamas perdėtą ironiją stengiasi apsaugoti vidinius vaikus nuo kančios ir pasitikėjimo kitais, kad paskui jie nebūtų atstumti ir išduoti.
- Drąsuolis / Rizikuotojas.
- Išblaškytojas saugo pažeidžiamus vidinius vaikus neleisdamas žmogui blaiviai mąstyti, susidurti su skaudžiu žinojimu. Esant aktyviai šiai subasmenybei, žmogui sunku susikaupti ir išklausyti kitą. Žmogus daug svajoja ir fantazuoja, pasižymi chronišku užmaršumu.
- Egoistas / Narcizas jaučiasi pilnas paties savęs, yra pasipūtęs, nuvertina ar ignoruoja kitus.
- Linksmintojas / Klounas / Juokdarys linksmina kitus, kad apsaugotų ir nuramintų Apleistus, Vienišus, Pasimetusius vidinius vaikus.
- Tituluotasis (Turintis teisę) / Pavyduolis tiki, kad iš kitų žmonių jis nusipelno ypatingo požiūrio, pagarbos, laisvių, leidimų.
- Fanatikas / Teroristas / Šalininkas yra apsėstas tam tikrų dalykų, siekia priklausyti tas pačias idėjas propaguojančiai grupei taip sumažindamas vienišumo jausmą, surasdamas tikslą chaotiškame pasaulyje ir jausdamasis morališkai stiprus įveikti kaltę ir gėdą.
- Fantazuotojas / Svajotojas daug svajoja tiek dieną, tiek naktį taip siekdamas vidinius vaikus atitraukti nuo skausmingų situacijų.
- Flirtuotojas / Gundytojas / Ištvirkėlis aktyviai siekia seksualinių ir geidulingų, kūniškų malonumų. Kartu su Priklausomuoju ir Malonumų siekėju gali tapti priklausomu nuo sekso, chroniškai domėtis pornografija ir vojerizmu.
- Atsiskyrėlis / Vienišius / Atsiskyrėlis liguistai vengia socialinių kontaktų ir gyvena savyje.
- Herojus / Nugalėtojas / Žvaigždė.
- Kaupikas / Šykštuolis / Kolektorius.
- Hipochondrikas, Sergantysis.
- Idealistas / Optimistas / Misionierius – jį gali stipriai veikti kiti žmonės pesimistai arba optimistai.
- Nekantrusis / Hyperaktyvusis – labai nekantrus ir greit susierzinantis įvairiose situacijose. Susierzinimo šaltinis – tiek jų šeimininkai, tiek ir aplinkiniai.
- Neatsakingoji subasmenybė – nepatikima, nori gyventi kaip jai norisi, nepaisant kaip tai paveiktų kitus žmones.
- Pavydusis lygina savo gyvenimą su kitų. Toks lyginimas sukelia pavydą, apmaudą, savininkiškumą. Perdėtas pavydas byloja apie nepatenkintus poreikius.
- Teisėjas / Fanatikas sukuria griežtą nuomonę apie tai, ar kiti žmonės, idėjos, grupės, įvykiai yra geri ar blogi, sąžiningi / nesąžiningi, saugūs ar pavojingi, sveiki ar žalingi, moralūs ar amoralūs.
- Melagis / Šnipas / Paslapčių kaupėjas meluoja, kai jaučia, kad teisybės sakymas yra pavojingas ir nesaugus. Kartu su Magu ar Pataikūnu iškreipia realybę, kad ji būtų priimtina.
- Magas / Iliuzionistas / Neigėjas skausmingas patirtis deformuoja į saugesnį suvokimą. Pasireiškia per neigimą, projektavimą, minimizavimą, idealizavimą, užmaršumą, „išpūtimą“.
- Matriarchas / Patriarchas.
- Niurgzlys / Primindinėtojas.
- Nihilistas / Fatalistas vadovaujasi požiūriu „Man nerūpi“, elgiasi rizikingai žalingai. Savo žalingą elgesį pateisina sakydamas „Aš vis tiek mirsiu / prarasiu darbą/pasensiu.“ ir t.t.
- Apsėstasis nepaliaujamai koncentruojasi į ką nors realaus ar nematerialaus. Tai tampa tikėjimu, svajone, fantazija. Tampa žalingu, kai pradeda kenkti sveikatai, santykiams ir išbalansuoja gyvenimą.
- Pataikūnas / Taikdarys pastoviai stengiasi mažinti konfliktines situacijas ir tarp nepažįstamų žmonių. Siekia išvengti ar sustabdyti diskusijas, ginčus.
- Perfekcionistas viską stengiasi daryti tobulai: tobulai rengtis, turėti tobulus santykius ir t.t. Jie yra labai savikritiški ir tiki, kad kiti žmonės juos pasmerks už buvimą netobulais. Tačiau tikėjimasis visa kame ir visada pranokti kitus gali pasmerkti santykius, iššaukti nepasitenkinimą ir kaltę, nerimą, į save nukreiptą panieką ir užkirsti kelią savęs pagyrimams.
- Skeptikas / Abejotojas skeptiškai vertina idėjas, pokyčius, nuomones, jeigu jos skiriasi nuo jo.
- Apsimetėlis / Apgavikas / Politikas.
- Prognozuotojas analizuoja ir numato, ką kiti žmonės galvoja, jaučia. Jeigu leidžiasi vadovaujamas tikrojo „Aš“, gali padėti santykiuose su kitais žmonėmis.
- Atidėliotojas / Vengiantysis – atidėlioja nemalonias situacijas ir pareigas net ir gresiant nemalonumams.
- Pamišėlis / Keistuolis / Šizofreniškas / Maniakas.
- Impulsyvusis atrodo pastoviai niūrus, ignoruojantis, staigiai reaguoja ar supyksta nepaisant skausmingų pasekmių (gali būti ir vidiniu vaiku).
- Racionalizuotojas / Aiškintojas / Pateisintojas.
- Maištautojas / Ignoruojantysis / Laužantis taisykles – laužo taisykles, nepaisant skaudžių padarinių. Tuo siekia įtvirtinti savo identitetą kontroliuojančioje aplinkoje, nubausti ką nors nevertą pagarbos, pasijausti galingu, pajausti susijaudinimą siekiant atsitraukti nuo skausmo.
- Kartojantysis atkuria malonius, o kartais ir skaudžius įvykius. Tai gali tapti dideliu stresą keliančiu veiksniu, jei pastoviai prisimenami skaudūs išgyvenimai, praradimai, katastrofos.
- Malšintojas išstumia užspaudžia nemalonius jausmus, kai vidiniai vaikai pajaučia baimę, kaltę, gėdą, nerimą, sielvartą, vienatvę.
- Teisingasis / Šventeiviškas.
- Savikenkėjiškas.
- Supirkinėtojas / Lošėjas / Donoras.
- Dručkis / Apatiškas tinginys.
- Savižudis / Žudikas. Suicidinės mintys kyla siekiant nutraukti kraštutinį nepaliaujamą skausmą, kai nematoma kitų išeičių.
- Mokytojas / Prižiūrėtojas.
- Bastūnas / Dreifuotojas.
- Auka / Kankinys / Nevykėlis. Žmonės, turintys šią subasmenybę dažnai jaučiasi nepagrįstai įskaudinti, apgauti, išnaudoti, nuskriausti kitų žmonių ar likimo. Žmonės, kurie skausmingas aplinkybes ar santykius ištveria nesiskųsdami kitiems gali atrodyti kaip kankiniai arba šventieji. Ši subasmenybė įtikinėja savo šeimininką, kad rūpintis savo poreikiais yra pavojinga, beviltiška, nesąžininga.
- Karys / Amazonė – iškilus pavojui ši ūmi siauru požiūriu pasižyminti subasmenybė „kyla į kovą“. Grėsmingose situacijose ši subasmenybė kovoja agresyviai ir žiauriai.
- Verksnys / Pastoviai besiskundžiantysis nuolatos skundžiasi, kokie blogi ir neteisingi dalykai yra aplink. Žmogui nepatenkinus savo poreikių, jie sako: „Tai ne mano kaltė!”. Aplinkiniams pasiūlius sprendimą, jie sako: „Taip, bet…“, taip išvengdami atsakomybės už poreikių nepatenkinimą.
- Susirūpinusysis / Atsargusis nuolatos yra perdėm susirūpinęs, jo mėgstamas klausimas „O kas, jeigu nutiks kažkas blogo…?“. Ši subasmenybė tiki, kad begalinis galimų nelaimių, nesėkmių, problemų eskalavimas užtikrina jos šeimininko saugumą.
- Kiti.
—
Aukštesniosios dvasinės subasmenybės: ketvirtoji grupė?
Dauguma tiki, kad žmogus turi vieną ar keletą dvasines dalis, Jie gyvena kažkur mumyse, kažkur kitur, o gal ir ten, ir ten. Žmonės pasakoja apie savo ypatingus patyrimus su savo Aukštesniuoju Aš, Kolektyvine Pasąmone, Super Protu, Siela, Aukštesniąja Jėga, Vieninteliuoju ir / ar Angelu Sargu. Dauguma Jėzaus sekėjų jaučia viduje gyvenantį Kristų ar Sielą savyje, kuri mus veda savo ramiu tyliu balsu.
Dalis žmonių (t.y. jų vadovaujančios subasmenybės) tokias dvasines esybes laiko juokingomis, fantastiškomis ar absurdiškomis. Kiti žmonės remdamiesi savo patirtimi užtikrintai tiki jų egzistavimu. Ar jūs turite, o gal galėtumėte turėti vieną ar kelis dvasines subasmenybes, kurios jumis rūpinasi, auklėja ir saugo? Kaip jos su jumis arba jūs su jomis galėtų bendrauti?
—
Vidinė šeima I: ką veikia maži žmogeliukai mūsų viduje? – pirma dalis
Šaltiniai:
An Introduction to Personality Subselves: Who Really Runs Your Life? By Peter K. Gerlach, MSW Member NSRC Experts Council.
Break the Cycle! – www.sfhelp.org
Vertė Danguolė M.
Ruošė Rasa V. ir Janina D.
[…] Vienos užduotys, skirtos savęs tyrinėjimui, lengvesnės, o kitos sunkesnės. Pavyzdžiui, ne visiems lengva parašyti laišką sau (ne dabartiniam, o dar vaikui). Per laišką susitinkant su savimi-vaiku, pažvelgiama į galimai užspaustus troškimus, emocijas, neišsipildžiusius lūkesčius, meilės stoką. Įsisąmoninus galima atrasti būdus, kaip sau padėti, kaip suteikti tai, ko pritrūko vaikystėje. Taip pat emociškai gali būti sunkios užduotys, susijusios su atleidimu sau, pripažinimu, kad esam netobuli. Iššūkiu gali tapti ir užduotys, skatinančios pažvelgti į savo vidų ir pripažinti, kad nesame vientisos asmenybės. […]