I. Apsižvalgyk po pasaulį ir išvysk visur – aplinkui ir savyje – tvyrantį sielvartą. Ar žinai, kokia šio sielvarto priežastis?
Gal būt pasakysi, kad tai vienišumas, priespauda karai, neapykanta ar ateizmas. Tačiau nė vienas iš šių teiginių nėra teisingas.
Tėra vienintelė sielvarto priežastis – tai klaidingi įsitikinimai, kuriuos tu pats nešiojiesi savo galvoje. Šie įsitikinimai tokie paplitę, tokie populiarūs, kad niekuomet nešauna į galvą jais suabejoti. Dėl šių klaidingų įsitikinimų pasaulį ir save tu regi iškreiptą.
Tavo stereotipai yra tokie stiprūs, o visuomenės spaudimas toks intensyvus, kad tavo sąmonė tiesiog prievarta įklampinama į iškreipto tikrovės suvokimo liūną.
Kelio atgal nėra, nes tu netgi neįtari, jog tavo suvokimas yra iškreiptas, mąstymas klaidingas, o įsitikinimai neturi jokio pagrindo.
II. Pamąstyk ar gali iš savo pažįstamųjų prisiminti išties laimingą žmogų – atsikračiusį baimės, nesaugumo, nerimo, širdgėlos, įtampos ir kitų laisvę atimančių pojūčių.
Tau pasisektų, jei rastum vieną tokį žmogų iš šimto tūkstančių. O tai turėtų priversti tave kritiškai permąstyti bendrus tavo ir tų šimtų tūkstančių tavo likimo bendrų stereotipus ir įsitikinimus. Tačiau tau taip įskiepyta: nebūk įtarus, neabejok, pasitikėk savo pasaulėžiūra, kokią suformavo tavo kultūra, tavo visuomenė, tavo religija. O jei esi nelaimingas, esi įpratęs kaltinti save, o ne savo stereotipus, savo kultūrą ir paveldėtus įsitikinimus.
III. Deja, daugumos žmonių smegenys yra tiek „išplautos“, jog jie netgi neįsivaizduoja, kokie jie yra nelaimingi – lygiai kaip sapnuojantis žmogus, kuris nė nenujaučia, kad sapnuoja.
Kokie yra šie klaidingi įsitikinimai, kurie neleidžia mums gyventi laimingo gyvenimo? Štai keletas pavyzdžių.
A. Pirmasis įsitikinimas. Negalima būti laimingam be daiktų, prie kurių esi prisirišęs ir kuriuos laikai tokiais brangiais.
Netiesa. Tavo gyvenime nėra nė akimirksnio, kai tu stokotumei ko nors, be ko negali būti laimingas.
Minutėlę pamąstyk apie tai.
Priežastis, dėl kurios esi nelaimingas yra ta, kad dėmesį tu koncentruoji į tai, ko šiuo momentu neturi, o ne į tai, ką turi.
B. Kitas įsitikinimas. Laimė laukia ateityje.
Netiesa. Būtent čia ir dabar tu esi laimingas, tiktai to nežinai, nes klaidingi įsitikinimai bei iškreiptas supratimas tave sukaustė baimės, nerimo, prisirišimo, konfliktų, kaltės ir daugybės žaidimų, būdingų tavo kultūrai, narve.
Jei galėtum kiaurai permatyti visą pasaulį, suvoktum, jog esi laimingas, tik iki šiol to nežinojai.
C. Dar vienas įsitikinimas. Laimė ateis tik tada, jei pavyks pakeisti situaciją, kurioje esi, ir aplinkinius.
Netiesa. Tu kvailai sudegini galybę energijos stengdamasis pertvarkyti pasaulį.
Jei pasaulio keitimas yra tavo gyvenimo tikslas, eik pirmyn ir keisk jį, tačiau nepuoselėk iliuzijos, kad tai padarys tave laimingą.
Tai kas daro tave laimingą ar nelaimingą, yra ne pasaulis ar aplinkiniai, bet tavo paties mintys.
Ieškoti laimės ne savyje, o išorėje yra tas pats, kas bandyti surasti erelio lizdą okeano dugne.
Tad, jei ieškai laimės, gali liautis švaistęs savo energiją bandydamas atsiauginti nuslinkusius plaukus, užsiauginti raumenis, pakeisti gyvenamąją vietą, darbą, aplinką, gyvenimo būdą ar netgi savo asmenybę.
Ar pagalvoji, kad net jei galėtum pakeisti kiekvieną iš šių dalykų, net jei būtum puikiausios išvaizdos ir labai patrauklaus charakterio asmenybė, net jei nuolatos būtum nuostabioje aplinkoje, vis viena, galimas daiktas, liktum toks nelaimingas, koks buvai?
Širdies gilumoje tu suvoki, kad tai tiesa, tačiau vis tiek švaistai savo pastangas ir energiją siekdamas gauti tai, kas, kaip žinai, negali padaryti tavęs laimingo.
D. Dar vienas klaidingas įsitikinimas. Jei visi tavo troškimai bus išpildyti, tu būsi laimingas.
Netiesa. Iš tiesų šie troškimai ir prisirišimas prie jų daro tave įsitempusį, nervingą, kupiną nesaugumo ir baimės.
Sudaryk savo prisirišimų bei troškimų sąrašą ir kiekvienam iš jų tark tokius žodžius: „Giliai širdyje aš žinau, kad ir tuomet, kai tave įgysiu, laimės kartu su tavimi negausiu“.
Apmąstyk šiuose žodžiuose slypinčią tiesą. Troškimų išsipildymas geriausiu atveju gali atnešti malonaus susijaudinimo ir pasitenkinimo blyksnių. Nepainiok šių dalykų su laime.
Kas gi tuomet yra laimė?
Labai nedaugelis tai žino ir nė vienas negalėtų pasakyti, kas tai yra, nes laimė yra nenusakoma. Ar galima papasakoti apie šviesą žmonėms, kurie visą gyvenimą gyvena visiškoje tamsoje? Ar galima nupasakoti tikrovę sapnuojančiam žmogui? Suvok savo tamsą ir ji išnyks; tada ir sužinosi, kas yra šviesa. Pažink savo gyvenimo košmarą, ir jis liausis; tuomet pabusi tikrajai realybei.
Anthony de Mello (psichoterapeutas, kunigas). Kvietimas mylėti.
Paruošė Rasa V. ir Egidijus C.