Šį straipsnį parašė Stepių Vilkė, Pasitikinčios savimi Lūšies III dalyvė.
1. Mąstykite.
Darykite logines išvadas. Nekartokite tų pačių dalykų vėl ir vėl. Pati susidurdavau su stereotipinėmis situacijomis, kurios mane be proto nervindavo. Deja, kažkodėl vis tiek nekeisdavau savo elgesio. Paprasčiausias pavyzdys: reikia anksti keltis, tačiau negali prisiversti lipti iš lovos, vis atidėlioji žadintuvo skambutį, kol galų gale išlipęs turi skubėti ruoštis, o po to lėkti kaip patrakęs. Tai tikrai nėra malonu. Čia reikalingas vienintelis sprendimo variantas – atsikelti laiku! Taigi, arba einate anksčiau miegoti, arba betingėdami keltis, logiškai sau paaiškinate, kad jei gulėsite dar 20 min, tada vėl patirsite tą nemalonų skubėjimo jausmą ir turėsite lėkte lėkti. Dažniausiai padeda.
2. Siekite grožio visur.
Niekuomet neleiskite sau eiti miegoti, kuomet ant stalo guli krūva neplautų indų – patikėkite, ryte atmerkti akis švariame kambaryje daug maloniau! Niekuomet negerkite iš nešvaraus puodelio, nedėvėkite netvarkingų, nudėvėtų drabužių net namuose. Moterys, neleiskite sau „malonumo“ eiti į darbą ar mokslus nusilupusiu manikiūru ar neplauta galva. Jei norime jaustis gerai, tai ir mūsų namai, spinta, daiktai, turi būti švarūs ir gaivūs.
3. Nekalbėkite to, ko nereikia.
Dažnai jausdavau kaltę, kuomet apkalbėdavau nelabai patinkantį kolegą ar prastai atsiliepiau apie beveik nepažįstamą žmogų. Suprantama, kad apkalbos, ypač moterų draugijoje, yra neišvengiamas dalykas. Visgi, reikėtų skirti, kuomet kalbame realius dalykus, o kuomet faktus iškraipome (ar net patys sumąstome!) dėl pasakojimo įtaigumo ar teigiamos draugų reakcijos. Patikėkite, šmeižti kitą žmogų niekam nevalia, todėl atsiliepdami apie kitą asmenį naudokite tokius žodžius kaip „mano nuomone“, „aš tikrai nežinau, ar tai tiesa“ ir panašiai. Išvis vertėtų atsisakyti beverčių „pokalbių“ apie kitų žmonių ydas, nes jeigu staiga pakeisite nuomonę apie apkalbėtąjį, tai su juo bendrauti bus ypač nepatogu, jausite kaltę.
4. Niekuomet nenuvertinkite savęs.
Pasakykite sudie laikams, kuomet galėjote sakyti: „Ai, man šitas tai tikrai neišeina“, „Niekada nemokėjau šokti“ arba „Aš tokia nevykėlė/nevykėlis“. Dauguma tokių žodžių būna nepagrįsti arba ištarti juokais. Bet atminkite: PASĄMONĖ JUOKŲ NESUPRANTA. Apie save atsiliepkite tik teigiamai arba išvis patylėkite.
5. Nemanykite, kad tai, ką daro visi, yra geriausia.
Tikriausiai dauguma esate matę tą buką greitųjų kreditų reklamą, kurioje mergina daro viską, ką jos draugai, nes „tai yra geriausia“. Gyvenime tai pamirškite. Kiekvienas žmogus yra individas su atskira istorija: skiriasi mūsų tėvai, vaikystės ir jaunystės patirtys, mūsų gabumai, pomėgiai, socialinis sluoksnis ir t.t. Juk nenormalu iš skirtingų žmonių tikėtis to paties iškart. Tarkim, jeigu vienas žmogus yra drąsi, draugijos siela, o kitas, nors ir būdamas tokio paties amžiaus, vos prataria žodį, negalima reikalauti, kad vienas ar kitas keistųsi, nes neaišku, kokie faktoriai lėmė šias individualias jų savybes. Galbūt drąsųjį tėvai nuolatos gyrė, skatino imtis naujos veiklos, vedė į būrelius ir balius, o antrojo tėvai buvo nepasiturintys ir negalintys suteikti jam daugiau išskyrus maistą, namus ir mokslą. Taigi, priimkite savo išskirtinumus iš masės kaip teigiamą dalyką. Lygiai taip pat leiskite kitokiems būti ir aplinkiniams.
6. Darbas per 7 dienas bus atliktas greičiau nei per dieną.
Pastebėjau, kad skirtingi žmonės, skirtingai atlieka paskirtas užduotis. Vieni jas padaro iškart, kiti palaipsniui, treti laukia paskutinės dienos. Pati teikiu pirmenybę antrajam variantui ir jį rekomenduoju. Nelaukite paskutinės dienos prieš darbo „deadline‘ą“ ir neapgaudinėkite savęs, kad būtent tą dieną jus apims didžiulis kūrybinis proveržis ir viską atliksite gerai. Žmogus nėra robotas: jūs negalite žinoti, kaip tą dieną jausitės, galbūt norėsite tik miegoti, galbūt net sakinio nepavyks suregzti ar gausite kokį išskirtinį pasiūlymą, kurio negalėsite praleisti. Geriausia darbą atlikti palaipsniui, taip nepavargsite, turėsite pakankamai laiko tiek darbo redagavimui, papildymui, tiek savo asmeniniams pomėgiams. Be to išvengsite daug streso, nes iškart pamatysite, kas neaišku ir turėsite laiko tas spragas užpildyti.
7. Išlaikykite tai, ką turite.
Ar pastebėjote, kaip lengva susidraugauti vaikams ir kaip sunku atrasti tikrus draugus jau būnant suaugusiam? Nepamirškite tų žmonių, kurie Jums yra arba buvo artimi. Nelaukite, kol Jums paskambins ir pasiūlys susitikti – padarykite tai patys. Draugystė yra kaip gyvas organizmas: ją reikia puoselėti. Jokiu būdu nesakau, kad jeigu su draugu nekalbate, tarkim, 6 mėnesius, jis neatskubės Jums į pagalbą ar bus mažiau draugas. Vis dėlto, turėkite omenyje, kad tie šeši mėnesiai nėra vien laiko tarpas. Jūs praleidžiate šešis mėnesius jo gyvenimo, jo jausmų, potyrių, kuriuos vargu ar dar sužinosite, o jis praleidžia šešis mėnesius iš Jūsų pasaulio. Kuo mažiau kalbamės, bendraujame su savo draugais, tuo tolimesni esame. Juk ne visada draugo mamos vardo žinojimas yra rodiklis, kad pažįstame jį patį, ar ne?
8. Puoškitės.
Nesvarbu, kad ne šventė ar grožio konkursas, stenkitės visada atrodyti gražiai SAU. Žinau tą jausmą, kai kyla noras apsirengti kuo patogiau ir šilčiau, tačiau net ir tuomet stenkitės išlaikyti savo individualų stilių ir patikti sau pačiam. Daugiau spalvų, drabužių derinimo, aksesuarų ir pamatysite, imsite pačios/patys savimi labiau pasitikėti. Dažnai moterys galvoja, kad einant į darbą ar universitetą ypatingai puoštis nereikia. Visgi, manau, kad tai netiesa. Tikrai smagu, kuomet gali keisti įvaizdžius, dėvėti sukneles ir panašiai.Juk tik spintoje dulkantys ir laukiantys ypatingo pasimatymo ar kokios nors šventės drabužiai tėra grynas materializmas. BŪKIME GRAŽŪS PATYS IR NEREIKĖS BIJOTI VEIDRODŽIŲ .
9. Atsiribokite nuo šlamšto.
Mus supa galybė nereikalingos informacijos, nieko nereiškiančių faktų ir vardų. Užteks laikyti įjungtą televizorių tik dėl muzikinio fono, užteks žiūrėti visai neįdomaus žmogaus neįdomias nuotraukas facebook‘e ar skaityti straipsnius apie nūdienos žvaigždutes ir kometas. Įsiklausykite, tai yra NIEKAS palyginus su tuo, ką galima nuveikti vietoj to. Aš neimsiu kalbėti, kad galite keliauti, lankyti salsos pamokas ar panašiai (nors tai yra puiku ir tikrai galima!), bet kasdienybėje net grindų išplovimas, kavos gėrimas ar ėjimas į parduotuvę duonos turi daugiau prasmės nei bevertis spoksojimas į ekraną. Tikrai.
10. Mėgaukitės maistu.
Suprantu, kaip sunku ir nepigu kasdien lepintis vis kitais patiekalais. Visgi, neslėpsiu, kad vienas iš didžiausių studijavimo pliusų man yra maistas, kurio aš noriu pati. Stengiuosi išmokti gaminti vis daugiau nesudėtingų receptukų, mėgaujuosi maistu, kava, vaisiais. Pasistenkite nežiūrėti į maistą tik kaip į objektą, kurį būtina valgyti, kad palaikytum gyvybę. Juk taip smagu valgyti skaniai, paįvairinti savo meniu naujais receptais.
Maitintis kiek įmanoma sveikiau taip pat yra būtina, nes tuomet pasikeičia ir pati žmogaus savijauta. Žinoma, neneigiu, kad šiuo metu įvairūs priedai ir konservantai praktiškai visur, bet tikrai niekas neįrodys, kad penkios e raidės sudėtyje yra tapatu vienai.
Stepių vilkė, Pasitikinčios savimi Lūšies III dalyvė.
Paruošė Laura N. ir Janina D.