Supaprastinti gyvenimą kartais gali atrodyti neįmanoma. Daugybė dalykų ir užduočių, kurias reikia atlikti, gali tapti tiesiog neįveikiamu kalnu.
Jums nereikia supaprastinti visko iš karto. Imkitės tik vieno dalyko vienu metu ir į priekį eikite mažais žingsneliais. Jums pasiseks, tiesiog tai darydami mėgaukitės.
Iš tiesų mažus, bet svarbius dalykus galite padaryti jau šiandien, kad gyvenimas taptų ne toks sudėtingas.
Prieš kelias savaites buvau sukritikuotas, kai paskelbiau savo tekstą „Gyvenimo supaprastinimo manifestas: 72 idėjos, kaip gyvenimą padaryti mažiau sudėtingą“, nes dauguma žmonių pareiškė, kad sąrašas per ilgas. Sureagavau ir šis straipsnis yra mano atsakas – tik 10 svarbiausių dalykų.
Ir jie nėra 10 sunkių dalykų, tai 10 paprastų dalykų, kuriuos galima padaryti jau šiandien. Ne rytoj, ne kitą savaitę ar mėnesį. Šiandien. Pasirinkite vieną ir padarykite. Rytoj pasirinkite kitą. Jei padarysite visus 10 dalykų, pasieksite daug, įdėję visai mažai pastangų.
Iš tiesų mažus, bet svarbius dalykus galite padaryti jau šiandien, kad gyvenimas taptų ne toks sudėtingas.
1. Padarykite trumpą sąrašą. Paimkite popieriaus lapą ir sulenkite jį, maždaug 8 x 13 cm dydžio. Surašykite jame 4–5 jums svarbiausius dalykus. Kas jums svarbiausia? Kokius 4–5 dalykus norėtumėte veikti? Paprastinimas prasideda nuo šių prioritetų nusistatymo, juk norite šiems dalykams savo gyvenime turėti daugiau vietos.
2. Pašalinkite vieną įsipareigojimą. Apgalvokite visus savo įsipareigojimus ir suraskite tą vieną, kurį darote su baime. Tegul tai bus kažkas, kas užima laiko, bet nėra jums labai vertinga. Galbūt tai bus priklausymas kokiai bendrijai, būreliui ar mokymas kažko, kas jums pačiam nelabai naudinga. Kažkas, ką darote kasdien, kas savaitę ar kas mėnesį, bet ko iš tiesų nelabai norite daryti. Taigi, šiandien nuspręskite ir atsisakykite to įsipareigojimo. Paskambinkite, parašykite ar kaip kitaip informuokite atitinkamą asmenį, kad tiesiog nebeturite laiko šiai veiklai ir jos atsisakote. Pajusite palengvėjimą. Aš siūlyčiau atsisakyti visų įsipareigojimų, kurie nėra surašyti jūsų trumpajame sąraše (1 punktas), tačiau šiandien užteks atsisakyti ir vieno.
3. Susitvarkykite stalčių. Arba lentyną, arba spintelę, arba spintą, arba kambario dalį. Netgi ne visą kambarį ar spintą, o tik vieną mažą dalį.
Tą mažą sutvarkytą dalį galite įsivaizduoti kaip gyvenimo supaprastinimo pagrindą, o paskui leiskite jai plisti:
1) suverskite viską iš stalčiaus, lentynos ar spintos į vieną krūvą;
2) išsirinkite iš tos krūvos tik pačius reikalingiausius daiktus, tuos, kurie iš tiesų svarbūs ar reikalingi;
3) visa kita tiesiog išmeskite. Dabar. Arba sudėkite į atskirą dėžę, kad atiduotumėte labdarai. Tokiai tvarkai galima naudoti ir tris dideles dėžes: „Šiukšlės“, „Labdara“, „Galbūt dar prireiks“. Pirmų dviejų dėžių likimas yra aiškus – jų neliks. Dėžė „Galbūt dar prireiks“ gali likti kokiam mėnesiui, kol nuspręsite, kurie iš daiktų iš tiesų reikalingi, o kurie ne;
4) daiktus, kurie svarbūs ir tikrai reikalingi, dabar tvarkingai ir gražiai susidėkite atgal.
4. Nusistatykite ribas. Nusistatykite dalykų, kuriuos kasdien darote, ribas: el. laiškų rašymo, buitinių užduočių atlikimo, skambučių, darbų, maisto kiekio ir pan. Stenkitės laikytis to, ką nusistatėte. Šiandien tik nusistatykite kelių dalykų ribas. Rytoj pradėkite jų laikytis.
Jei jaučiatės pervargę, šią savaitę galite nuspręsti tiesiog nebesakyti „taip“ jokiems naujiems pasiūlymams. Jei gausite naują užduotį, tiesiog mandagiai atsakykite, kad negalite jos atlikti, nes turite baigti kitas užduotis, ir kad padarysite ją kitą savaitę. Tuomet šią savaitę koncentruokitės tik į tas, kurios jau yra darbų sąraše, o apie naują užduotį pagalvosite po savaitės.
Viena iš idėjų, kokias ribas nustatyti – į visus el. laiškus atsakyti rašant ne daugiau kaip 5 sakinius. Galite atrašyti penkiais arba mažiau. Tai padeda ne tik sutrumpinti laiškams rašyti skirtą laiką, bet ir parašyti esmę nedaugžodžiaujant.
5. Supaprastinkite savo būtinų darbų sąrašą (angl. to-do list). Peržiūrėkite savo darbų sąrašą ir, jei jame daugiau nei 10 darbų, tikriausiai rasite ką nors, ko galėtumėte atsisakyti, perduoti kažkam kitam, automatizuoti ar tiesiog ignoruoti. Sutrumpinkite sąrašą bent keliais punktais. Geras įprotis – taip „apšvarinti“ darbų sąrašą bent kartą per savaitę.
6. Raskite laiko. Supaprastinti gyvenimą iš esmės reiškia rasti laiko mėgstamiems dalykams. Iš tiesų kartais gali atrodyti, kad tai beveik neįmanoma. Jei taip nutinka ir jums, tuomet bent jau skirkite 30 minučių per dieną tam, kad galėtumėte pagalvoti, kaip supaprastinti savo dieną ir gyvenimą. Arba kaip alternatyva – skirkite tokiam apmąstymui savaitgalį. Kaip galima rasti tą 30 minučių? Štai keletas idėjų: atsikelkite pusvalandžiu anksčiau, mažiau laiko skirkite televizoriui ar naršymui internete, valgykite pietus darbo vietoje, o likusį laiką skirkite apmąstymams, „atsijunkite“ nuo interneto, šiandien siųskite el. laiškus tik kartą per dieną, išjunkite telefono garsą, kasdien padarykite vienu darbu mažiau.
Supaprastinti gyvenimą iš esmės reiškia rasti laiko mėgstamiems dalykams.
7. Susitvarkykite savo darbo stalą. Galiu asmeniškai patvirtinti, kad tvarka ant darbo stalo garantuotai sukels puikių jausmų. Tai toks paprastas dalykas, tačiau sukelia nepaprastą pasitenkinimą. Jei jūsų stalas pilnas dokumentų, knygų, įvairiausių popierių ar daiktų, galimas daiktas, kad viską sutvarkyti atrodys baisus iššūkis.
Tačiau nepamirškite pagrindinių žingsnių:
1) surinkti viską nuo stalo ir sudėti į vieną krūvą ant žemės ar į dėžę;
2) imti nuo viršaus po vieną daiktą ir įvertinti, ar tikrai jo reikia, ar jis svarbus, vertingas. Tik ilgai nesvarstykite, sprendimą priimkite greitai;
3) kiekvieną paimtą daiktą rūšiuoti iš karto:
- ką pasilikti,
- ką atiduoti,
- ką išmesti,
- ką įsirašyti į būtinų darbų sąrašą (tai sudėkite į dėžutę „Dabar naudoju“),
- jei tai biuro reikmenys – iš karto juos sudėkite į atitinkamus dėklus, stalčius arba tiesiog išmeskite, jei jų nenaudojate;
4) tai kartokite, kol krūva išnyks, o darbo stalas bus tuščias. Tikrai išmeskite visus niekučius. Ant stalo turi likti tik kompiuteris, pagrindinė užrašinė, tuščias dėklas dokumentams, šeimos nuotrauka (jei norisi) ir viskas. Oh… Tuščias darbo stalas – kokia palaima!
5) Dabar daiktus, kurie svarbūs ir tikrai reikalingi, susidėkite į dokumentų dėklą ar jiems skirtą kitą vietą ir bent kartą per dieną vėl juos perrinkite pagal šią schemą.
8. Sutvarkykite savo el. pašto dėžutę. Tai duos tokį patį psichologinį efektą kaip ir sutvarkytas darbo stalas. Ar jūsų el. laiškų dėžutė pilna perskaitytų ir neskaitytų laiškų? Taip yra todėl, kad delsiate spręsti apie tų laiškų svarbą ir reikalingumą. Jei jūs, pavyzdžiui, turite tokių laiškų 50 ar mažiau, tuomet galite su jais susidoroti dar šiandien. Jei jų daugiau, siūlau juos suarchyvuoti į vieną laikmeną ir „apdoroti“ juos po truputį, sakykime, 20 per dieną.
Štai jums planas, kaip tvarkytis el. pašto dėžutę, įskaitant senus laiškus ir visus, kurie dar ateis:
1) pradėkite laiškus peržiūrėti iš viršaus į apačią po vieną, iš karto nuspręsdami, ką su jais daryti;
2) galite rinktis: ištrinti, archyvuoti, iš karto atsakyti (ir archyvuoti arba išmesti), persiųsti (ir archyvuoti arba išmesti), pažymėti kaip „svarbų“ ir įsirašyti tą užduotį į savo atliktinų darbų sąrašą, kad atsakytumėte vėliau (ir archyvuoti);
3) taip peržiūrėkite kiekvieną el. laišką, kol dėžutė taps tuščia;
4) kas kartą, kai tikrinsite el. paštą, šitokiu principu ištuštinkite visą dėžutę.
9. Judėkite lėčiau. Per dieną lekiame nuo vienos užduoties prie kitos, nuo vieno susitikimo prie kito, kol galų gale dienos pabaigoje jaučiamės visiškai išsekę. Bet juk galima supaprastinti dieną darant šiek tiek mažiau (žr. 1, 4 ir 5 punktus) ir darant tai šiek tiek lėčiau. Valgykite lėčiau, vairuokite lėčiau, eikite lėčiau, dirbkite lėčiau ir t. t. Būkite sąmoningesni. Būkite čia ir dabar. Jums nepavyks iš karto tapti tempo lėtinimo ekspertais, tačiau praktikuotis galima pradėti jau šiandien.
10. Viena užduotis vienu metu. Užuot darę daug užduočių vienu metu, darykite tik vieną užduotį. Pašalinkite visus dirgiklius, atsispirkite bet kokiam norui patikrinti paštą ar padaryti kažką įprasto, ką įterpiate darydami kitą užduotį. Tiesiog „prilipkite“ prie tos vienos užduoties, kol ją baigsite, ir nesiblaškykite. Tai neįkainojamai teigiamai paveiks jūsų produktyvumą ir sumažins įprastai patiriamo streso.
Autorius: Leo Babauta, Simple Living Simplified: 10 Things You Can Do Today to Simplify Your Life
Vertė Renata Rančytė, redagavo Justina K. T., paruošė Janina D. Iliustracijos naudojamos su CC0 licencija, straipsnis nėra ribojamas autorinių teisių.