Su praeitimi aš neturiu nieko bendro; taip pat ir su ateitimi. Aš gyvenu dabar. Ralph Waldo Emerson.
Kaip dažnai vairuojate kalbėdami telefonu ar galvojate apie darbo problemas arba kitus dalykus, kuriuos turite padaryti? Kaip dažnai valgote nė negalvodami apie maistą, kurį kramtote? Kaip dažnai dirbdami įprastus darbus mąstote apie savo nesėkmes arba jaudinatės dėl to, kas nutiks ateityje?
Deja, dauguma žmonių mintyse didžiąją laiko dalį yra kažkur kitur, bet ne čia ir dabar.
Galėčiau duoti vieną patarimą tiems, kurie nori rasti ramybę nuo pribloškiančio, stresinio ir chaotiško pasaulio, šis patarimas būtų: viską supaprastinkite. Jei jums reikia dar aiškiau – gyvenkite dabartyje.
Negaliu teigti, kad pats visada gyvenu dabartyje. Nesakau, kad man tai visada pavyksta. Bet galiu teigti, kad jau kurį laiką mokausi gyventi dabartyje ir, kuo ilgiau treniruojuosi, tuo geriau man tai pavyksta. Dabar noriu pasidalinti tomis žiniomis su jumis.
„Su praeitimi aš neturiu nieko bendro; taip pat ir su ateitimi. Aš gyvenu dabar.“ (Ralph Waldo Emerson)
Šis straipsnis kilo iš komentatoriaus Marko pasiūlymo, kai rašiau apie būdus, kaip sukurti ramią ir neįtemptą darbo dieną. Šį straipsnį planavau parašyti jau kurį laiką, bet Markas įkvėpė mane jį parašyti anksčiau – dėkui tau, Markai!
.
Štai trys dalykai, apie kuriuos galime galvoti:
Praeitis. Vėl atgaiviname dalykus, kurie mums nepasisekė. Gėdijamės dėl kažko, ką padarėme. Norime susigrąžinti kažką, ką praradome. Išgyvename dėl gerų laikų, kurie praėjo. Pykstame dėl to, kas mums negero buvo padaryta, ir taip toliau. Manau, kad supratote, kur link suku.
Ateitis. Jaudinamės dėl dalykų, kuriuos mums reiks padaryti. Jaudinamės dėl to, kas gali atsitikti, arba dėl svarbaus artėjančio įvykio. Nerimaujame dėl dalykų, kurie gali blogai baigtis, ar dėl to, kad mums nepasiseks. Tikimės kažko nuostabaus. Svajojame apie gerus dalykus, kurie mūsų laukia.
Dabartis. Išgyvename tai, kas vyksta dabar, šuo momentu, įsijaučiame į tai, ką darome dabar.
Mąstymo apie šiuos tris dalykus išvengti neįmanoma. Negalime sustabdyti minčių apie praeitį ar ateitį, bet galime mokytis, kaip daugiau laiko praleisti išgyvenant dabartį.
Kodėl turėtume labiau koncentruotis į dabartį? Kas čia blogo, jei mąstome apie praeitį ar ateitį? Nieko blogo. Nėra blogai galvoti apie praeitį ar ateitį, tačiau reikia suprasti, kad praeities dalykų pakeisti nebegalima, o jaudindamiesi dėl jų arba vėl ir vėl juos išgyvendami sau kenkiame. Siūlau geriau išanalizuoti, kas nutiko, pasimokyti iš to ir gyventi toliau. Taip daryti gerokai sveikiau.
Kol galvojame apie praeitį arba planuojame ateitį, praleidžiame dabartį. Praleidžiame patį gyvenimą.
Mes lygiai taip pat negalime suvaldyti ateities. Tai neįmanoma. Galime daryti dalykus, kurie pakeis ateitį, bet kaip jie iš tikro ją paveiks, mes nežinome. O gal mūsų veiksmai jos išvis nepakeis. Vienintelis dalykas, kurį galime padaryti dėl ateities – tai daryti kažką… dabar. Čia ir dabar. Geriausias būdas pakeisti ateitį yra koncentruotis į dabartį. Jokiu būdu nesakau, kad nereikia turėti tikslų ar kad jums nereikia planuoti – bet tikslai keičiasi (tai žinau iš patirties, nes mano planai 2007 metų pabaigoje buvo visiškai pasikeitę nuo tų, kurie buvo metų pradžioje). Taigi, planai keičiasi. Mes turime būti pasiruošę jų pokyčiams, todėl nereikia per daug planuoti ir jaudintis dėl kiekvienos plano detalės pasikeitimo.
Kol galvojame apie praeitį arba planuojame ateitį, praleidžiame dabartį. Praleidžiame patį gyvenimą.
Gyvenimas praeina mums pro šalį, kol išgyvename praeitį ar mąstome apie ateitį. Mes galime gauti geriausia, ką duoda gyvenimas, tik tuo atveju, jei išmokstame gyventi dabartyje, kur vyksta visi dalykai. Juk jokios naudos galvoti apie vaikystę arba savo vaiko ateitį, kai jūsų vaikas auga dabar ir čia.
.
Kodėl naudinga būti čia ir dabar?
Pastebėjau daugybę naudingų dalykų gyvendamas dabartyje. Štai keletas jų:
Padidėjęs džiaugsmas. Pastebėjau, kad labiau mėgaujuosi gyvenimu, kai išgyvenu dabartį, nei tada, kai mano mintys kažkur klaidžioja. Maistas darosi skanesnis, labiau mėgaujuosi savo šeima, netgi darbas tampa smagesnis.
Sumažėjęs stresas. Jaudinimasis dėl praeities ar ateities sukelia daug streso, o gyvenimas dabartyje yra beveik kaip meditacija. Nėra jokio nerimo, tik įgyjama patirtis.
Artimesni santykiai. Kai tu tikrai esi dabartyje su žmonėmis, išklausai juos, tampi geresniu tėčiu, vyru, draugu, dukra ar mergina. Tu sulauki gilesnių pokalbių. Tu užmezgi artimesnį ryšį.
Padidėja produktyvumas. Pasirodo, kad koncentracija į tai, ką darai dabar, padeda labiau nei bandymas atlikti keletą darbų vienu metu ar galvojimas apie keletą dalykų tuo pačiu metu. Darydami vieną darbą ir galvodami tik apie jį, mes jį padarome geriau ir greičiau. Dėmesio koncentravimas padeda padaryti darbus, o kai dėmesys padalytas keletui dalykų, jis yra mažiau efektyvus.
. .
Tėkmės būsenos (flow) stebuklas
Tėkmės būsena (flow) yra labai populiarus reiškinys per pastaruosius kelerius metus tarp produktyvumu susidomėjusių žmonių. Pats esu šio judėjimo fanas. Šio judėjimo esmė yra atsiduoti tam, ką darai dabar, taip patenkant į stebuklingą vietą, kurioje užmiršti apie išorinį pasaulį ir visiškai susilieji su tuo, ką darai, nesvarbu, kas tai yra: rašymas, piešimas, programavimas ar bet kokia kita veikla.
Taigi, būti čia ir dabar mums padeda panirti į tėkmės būseną, kuri mus padaro laimingesnius ir produktyvesnius.
Tai yra nuostabiai produktyvi vieta, kurioje norisi būti, ir sakoma, kad buvimas joje daro mus laimingesnius. Produktyvūs ir laimingesni tuo pačiu metu – su tuo sunku varžytis.
Deja, į tokią būseną negali patekti, jei kaitalioji užduotis ar galvoji apie praeitį ar ateitį. Tai daugiausia atsitinka, kai esi dabartyje. Taigi, būti čia ir dabar mums padeda panirti į tėkmės būseną, kuri mus padaro laimingesnius ir produktyvesnius. Tai tikriausiai yra geriausias argumentas, kad gyventume dabartyje.
.
Praktika, praktika
Nėra vieno metodo, kuris jums padėtų gyventi dabartyje. Neturiu jokio magiško pratimo, išskyrus vieną žodį, kurį dažnai sakau savo vaikams, kai jie kažko mokosi ar nori patobulėti kokioje nors srityje: praktikuokis.
Iš pradžių tau tikriausiai nepasiseks. Tavo protas klaidžios. Tu galvosi, apie ką galvoji, ar galvoji tinkama linkme ir ar išvis yra gerai galvoti ir pan. Tai normalu. Man atrodo, mes visi taip darom.
Aš niekada negalvoju apie ateitį. Ji ir taip ateina pakankamai greitai. Albert Einstein.
Nebausk savęs už tai. Nepasiduok. Tiesiog praktikuokis.
Jei paklaustumėt manęs, koks stebuklingas metodas padeda išmokti gyventi dabartyje, aš atsakyčiau: praktika.
Tau reikia pradėti pratybas ryte. Praktikuotis tai daryti per pietų pertrauką. Daryk tai, kai vakare bėgioji ar vaikščioji. Įsijausk į dabartį, kai plauni indus po vakarienės. Kiekviena proga išgyvenk dabartį.
Ilgainiui tau pavyks, pažadu.
.
Mėnesio iššūkis
Geriausias metodas, kokį galiu pasiūlyti, kaip išmokti gyventi dabartyje, geriausios pratybos yra daryti tai visą mėnesį kasdien. Padaryk koncentravimąsi į dabartį įpročiu. Jei priimsi šį iššūkį, garantuoju, kad šį įgūdį išlavinsi. Kas svarbiausia, turėsi įprotį, atsiminsi, kad reikia praktikuotis, ir būsi sąmoningesnis.
Išgyvenamas momentas yra viskas. D. H. Lawrence
Priimk vieno mėnesio iššūkį. Tai geriausias būdas suformuoti naujus įpročius ir tai padeda įsijausti į dabarties būseną. Geras būdas įgyti naujų įpročių yra prisijungti prie mėnesio iššūkio su Zen įpročių forumu. Ten atlik šiuos žingsnius:
- Pasakyk forume esantiems žmonėms, kad tavo mėnesio iššūkis bus išmokti gyventi dabartyje.
- Kasdien prisijunk, kad praneštum apie savo progresą. Tai suteiks tau motyvacijos ir atskaitomybės.
- Taip daryk kasdien visą mėnesį.
..
Patarimai, kaip gyventi dabartyje
Tikriausiai žinojai, kad negaliu baigti šio straipsnio nepateikęs patarimų sąrašo. Taigi čia yra keletas dalykų, kurie man padėjo. Skaityk ir išsirink tuos, kurie, tavo nuomone, geriausiai padės tau:
Kai valgai – tik valgyk. Geriausias būdas galvoti apie buvimą dabartyje yra šis: daryk tik vieną dalyką tuo pačiu metu. Kai valgai, neskaityk ar negalvok apie ką nors kita, nelygink drabužių (ypač jei valgai, nes gali juos ištepti). Tiesiog valgyk. Atkreipk dėmesį, ką valgai. Iš tikro pajusk tai – skonį, tekstūrą. Valgyk lėtai. Tas pats liečia kitus dalykus: indų plovimą, maudymąsi po dušu, vairavimą, darbą ar žaidimą. Nebandyk daryti kelių darbų tuo pat metu – tiesiog daryk tai, ką darai dabar, ir nieko daugiau.
Būk sąmoningas: kitas svarbus žingsnis valdyti savo mintis yra būti sąmoningam. Tu neišvengiamai galvosi apie praeitį ar ateitį. Viskas gerai. Tiesiog būk sąmoningas su šiomis mintimis. Sąmoningumas atneš pokyčių.
Būk švelnus. Jei galvoji apie praeitį ar ateitį, neplak savęs. Nebandyk jėga išstumti šių minčių iš savo galvos. Tiesiog būk sąmoningas su jomis ir švelniai leisk joms išeiti. Tada grąžink save į dabartį.
Zazen (meditacija lotoso pozos). Ak, jūs tikriausiai galvojote, ką bendro turi Zen įpročiai su Zen, tiesa? Zazen yra Zen praktikos centras. Tai tiesiog sėdėjimas. Tai meditacijos rūšis, bet iš tikro yra tiesiog sėdėjimas. Jums nereikia spręsti jokių Zen visatos mįslių ar ką nors giedoti. Jūs tiesiog sėdite ir koncentruojatės į sėdėjimą. Aš pats senokai tai dariau, tai labai naudinga praktika.
Mankšta. Dabar mankšta yra mano meditacija. Bėgiojimas yra mano sėdėjimo pratybos. Aš bėgioju ir bandau tik bėgioti. Susitelkiu į bėgiojimą, į kvėpavimą, į savo kūną, į dabartį ir tik į ją. Tai labai geros pratybos.
Kasdieniai įpročiai. Bet kas gali būti jūsų meditacija. Kai plaunate indus, tai irgi praktika. Tai gali būti jūsų meditacija. Kai einate, susitelkite į ėjimą. Iš bet ko, ką darote, pasidarykite pratybas.
Išsidėliokite priminimus. Priminimas ant jūsų šaldytuvo, kompiuterio ekrano ar ant sienos yra geras dalykas. Jūs galite net atsisiųsti elektroniniu paštu priminimą ar nusistatyti jį telefone. Darykite bet ką, kas jus išlaikytų susitelkusį į dabartį.
Nėra nesėkmės. Tau gali nepasisekti, bet nieko tokio, nes neįmanoma susimauti. Vienintelis svarbus dalykas yra tai, kad mokaisi susitelkti į dabartį ir, jei tęsi pratybas, išmoksi susitelkti labiau nei dabar. Tu negali suklysti, net jei kurį laiką nustosi praktikuotis. Tai, kad susitelki į dabartį, yra sėkmė. Švęsk kiekvieną mažą žingsnelį.
Nenustok treniruotis. Kai jausies susierzinęs, tiesiog giliai įkvėpk. Tada paklausk savęs: „Ką aš dabar turėčiau daryti?“ Atsakymas yra: „Toliau treniruokis“.
Aš niekada negalvoju apie ateitį. Ji ir taip ateina pakankamai greitai. Albert Einstein
Autorius: Leo Babauta, A Simple Guide to Being Present for the Overworked and Overwhelmed
Vertė Aušra Armalytė, redagavo Justina K., paruošė Janina D.
Iliustracijos naudojamos su CC0 licencija, straipsnis nėra ribojamas autorinių teisių.