„Daryk sunkius dalykus, kol jie dar lengvi, o didelius – kol jie dar maži. Tūkstančio mylių kelionė turi prasidėti nuo vieno žingsnio.“ (Lao Tzu)
Vienas geriausių dalykų, kuriuos padariau nusprendęs supaprastinti savo gyvenimą, buvo supaprastinta mano darbo diena – pirmiausia darbe biure ir vėliau, išėjus į dabartinį rašytojo ir verslininko darbą. Pašalinau didžiąją dalį rutininių, nuobodžių, administracinių užduočių, vadovaudamasis keliais paprastais principais.
Šiomis dienomis pašalinau neesmines užduotis ir galiu susitelkti į tai, kas man iš tiesų patinka – tai kūryba. Ne kiekvienas gali taip drastiškai viską supaprastinti, tačiau jeigu turi nors kiek savo darbo dienos kontrolės, gali padaryti kelis viską pakeičiančius mažus dalykus.
Jeigu neturi kontrolės arba jeigu pagauni save mąstantį: „Aš negaliu padaryti šitų dalykų“, paklausčiau – kodėl gi ne? Ar įmanoma ką nors pakeisti, jei ne šiandien, tai per ilgesnį laiko tarpą? Supratau, jog dažnai man atrodė, kad kas nors nėra įmanoma (pavyzdžiui, dirbti iš namų), bet galiausiai tai buvo įmanoma.
Daryk sunkius dalykus, kol jie dar lengvi, o didelius – kol jie dar maži. Tūkstančio mylių kelionė turi prasidėti nuo vieno žingsnio. Lao Tzu
Tau nereikia daryti visų toliau išvardytų dalykų – išsirink tik vieną ir pabandyk. Tada pabandyk kitą ir pažiūrėk, ar jis veikia. Eksperimentuok, kad atrastum, kas veikia būtent tau, ir mėgaukis paprastu darbu.
1. Pradėk anksti. Eiti į darbą anksti buvo vienas mėgstamiausių mano triukų – buvo tylu, kol telefonai, pokalbiai ir susitikimai dar neprasidėjo, ir aš galėdavau ramiai padaryti daug darbų. Kai kiti tik pradėdavo dirbti, aš jau būdavau atlikęs dvi ar tris dideles užduotis.
2. Apribok savo darbo valandas. Ironiška, nes tiek daug žmonių dirba daug valandų, galvodami, kad padaro daugiau ir yra produktyvesni. Bet jie tik beprasmiškai iššvaisto daugiau laiko. Geriau sumažink savo darbo valandas ir nustatyk limitą – 6 ar 7 valandas per dieną – ir tuo laiku padaryk svarbiausius darbus. Jeigu žinosi, kad šiandien dirbi tik 6 valandas, pirmiausia būtinai padarysi svarbias užduotis ir mažiau švaistysi laiką. Ribos priverčia tave būti efektyvų.
3. Padaryk trumpą sąrašą. Paruošk ilgą visų užduočių, kurias tau reikia padaryti, sąrašą, o tada paruošk trumpąjį iš 1–3 užduočių, kurias tikrai nori padaryti. Pasirink taip, kad jeigu padarytum tik šias užduotis, didžiuotumeisi tuo, ką šiandien nuveikei. Pradėk nuo svarbiausios užduoties, prieš pasitikrindamas elektroninį paštą ar naršydamas internete.
4. Sugrupuok blaškančias veiklas. Kokios yra dažniausios tave blaškančios veiklos? Tikriausiai tokie dalykai kaip elektroninis paštas, tinklaraščių skaitymas, „Twitter“ ar kitas socialinis tinklas? Paskirk jiems laiką, geriausia vėliau, pavyzdžiui, 15–16 val. Anksčiau šioms veiklos laiko neskirk. Sukraudamas jas visas į vieną nustatytą laiką, leidi sau pirmiau padaryti kitus darbus, bet vėliau vis tiek gauni laiko savo blaškančioms veikloms. Kitas būdas būtų skirti tam 10 minučių kiekvienos valandos pabaigoje – bet laikykis to 10 minučių limito!
5. Rašyk trumpesnius elektroninius laiškus. Jeigu elektroninis paštas užima daug tavo dienos laiko, paprastas pokytis apribojant save 3–4 sakiniais vienam elektroniniam laiškui padarys didžiulį skirtumą. Pirmiausia, tai drastiškai sutrumpins laiką, praleidžiamą rašant elektroninius laiškus. Antra, tai sutrumpins atsakymus į tavo elektroninius laiškus, o tai reiškia, kad užtruksi mažiau laiko ir juos skaitydamas.
6. Apribok susitikimus. Kuo mažiau, tuo geriau. Kai kurie aukščiausi „Google“ vadovai daro tik 5 minučių susitikimus – tie, kas dalyvauja šiuose susitikimuose, turi būti geriau pasiruošę. Jeigu gali išeiti iš susitikimų ir tiesiog gauti užrašus arba rasti alternatyvų būdą bendrauti, tai per savaitę galėtų tau sutaupyti nemažai valandų.
7. Automatizuok. Kuo mažiau pasikartojančių ir rutininių užduočių turi padaryti, tuo daugiau laiko atlaisvinsi kūrybai ir svarbiam darbui. Todėl automatizuok ką tik įmanoma: duok žmonėms užpildyti dalykus elektroniniu būdu arba gauti informaciją tavo puslapyje užuot rašius tau elektroninius laiškus ar skambinus, arba naudok sistemas, kurios automatiškai apdoroja mokėjimus ar pristato prekes ir t. t.
8. Panaikink dokumentavimą. Anksčiau dirbau su daug dokumentų ir net tada žinojau, kad tai yra laiko švaistymas. Jeigu verslai ir organizacijos pildytų dokumentus elektroniniu būdu, tai sutaupytų daug popieriaus, kopijavimo, pildymo ir spausdinimo pastangų. Kada tik įmanoma, panaikink popierius teikdamas pirmenybę skaitmeninei versijai. Tai gali būti labiau ilgalaikis žingsnis.
9. Susitvarkyk savo stalą. Tai gali būti padaryta per kelias minutes. Nuvalyk viską nuo savo stalviršio. Atgal padėk tik kelis svarbiausius daiktus. Visa kita turi būti įdėta į aplankus, duota tinkamam asmeniui, padėta į nuolatinę vietą stalčiuje arba išmesta (perdirbta). Greitai apsispręsk ir tada grįžk prie darbo.
10. Išeik. Jei gali išeiti iš savo biuro, gali atrasti ramią vietą, kurioje gali susitelkti į svarbų darbą. Surask vietą, kurioje gali dirbti, išjunk internetą ir daryk savo darbą, tada vėl įjunk internetą, kad padarytą darbą nusiųstum elektroniniu paštu ar įkeltum ten, kur reikia. Darbas iš namų būtų geras pasirinkimas. Kuo dažniau ir ilgiau gali taip daryti (tai gali būti kartas per savaitę, valanda per dieną ar pusė kiekvienos darbo dienos), tuo geriau.
11. Daryk kvėpavimo pertraukas. Kas 15–20 minučių pakilk stalo ir padaryk kvėpavimo pertrauką. Tai gali būti paprasčiausias pasivaikščiojimas biure, pasisveikinimas su kuo nors arba, dar geriau, išėjimas į lauką įkvėpti šviežio oro. Pasivaikščiok, leisk savo kraujui cirkuliuoti, pasimasažuok kaklą ir pečius, jeigu jauti įtampą. Padaryk atsispaudimų, jeigu nori tapti geresnės formos. Kai grįši prie darbo, primink sau, ką nori dirbti, ir atsisakyk visų blaškančių veiklų.
12. Praktikuok susitelkimo ritualą. Kas valandą ar dvi daryk susitelkimo iš naujo ritualą. Tai užima tik minutę ar dvi. Gali jį pradėti uždarydamas savo naršyklę ar kitas atvertas programas, arba net gali kelias minutes pasivaikščioti, kad išvalytum galvą ir leistum kraujui cirkuliuoti. Tada grįžk prie svarbiausių užduočių sąrašo ir išsiaiškink, ką tau reikia daryti toliau. Prieš pasitikrindamas elektroninį paštą ar grįždamas į internetą, dirbk ties ta svarbia užduotimi taip ilgai, kaip tik gali. Kartok šį susitelkimo iš naujo ritualą per dieną, kad vėl sutelktum savo dėmesį. Taip pat gerai kelis kartus giliai įkvėpti, kad susitelktum į dabartį. Daugiau susitelkimo ritualų http://focusmanifesto.com/focus-rituals/.
13. Suplanuok daug laiko kūrybai. Ne kiekvienas tai gali daryti, bet kada įmanoma, į savo tvarkaraštį įtrauk 3–4 valandas kūrybai ar kitam svarbiam darbui. Padaryk šį laiką netrikdomą ir neleisk, kad tada būtų suplanuoti susitikimai ar kiti darbai. Būk negailestingas valydamas blaškančias veiklas ir suplanuotu laiku daryk tai, kas tau patinka, o kai reikia, įterpk kvėpavimo pertraukų. Džiaukis savo kūrybiškumu.
Autorius: Leo Babauta, 13 small things to simplify your workday
Vertė Aistė Jonušaitė, redagavo Justina K. T., paruošė Janina D. liustracijos naudojamos su CC0 licencija, straipsnis nėra ribojamas autorinių teisių.