Pasikalbėsime apie tai, kaip padaryti gyvenimą paprastesnį, laikantis Zen įpročių (Zen Habits) ir pradedant nuo paprastesnio požiūrio į materialinį turtą bei kasdienius savo darbus. Neseniai gavau laišką iš vieno skaitytojo, kuris pasinaudojo mano patarimais ir iš savo gyvenimo išbraukė tokius laiką vagiančius dalykus kaip televizoriaus žiūrėjimas ir pan. Jis pasiguodė, kad turi per daug laisvo laiko ir nebežino, ką daryti.
Atsakymas yra paprastas: darykite tai, kas jums iš tiesų patinka.
Skaitytojo komentaras parodo, kaip skirtingai mes interpretuojame tuos pačius žodžius. Gyvenimo supaprastinimą daug kas supranta kaip atsiribojimą nuo tam tikrų dalykų, kažko nereikalingo atsisakymą. Bet tai nereiškia, kad gyvenimas po to taps nuobodus.
Mūsų gyvenimas yra tuščiai švaistomas smulkmenoms… Žiūrėkite į viską paprasčiau! Henry David Thoreau
Tikrasis gyvenimo supaprastinimo tikslas ir pirmoji taisyklė – suvokite, kas jums svarbiausia, ką mėgstate veikti, ir atmeskite viską, kas trukdo tai daryti.
Kiekvieną dieną turime atlikti begalę reikalų, mus sekina didžiulis informacijos srautas. Kodėl taip yra? Todėl, kad darome daug dalykų, kurie mums visiškai nesvarbūs. Mes blaškomės, skubame, daug ką atliekame iš inercijos, savo tikrąjį gyvenimą tarsi paliekame nuošaly, taip ir nesuprasdami, ko iš tikrųjų norėtume.
Sokratas yra sakęs: „Pažink pats save“ ir „Neištirtas gyvenimas nėra vertas gyventi“. Tad iš tiesų verta panagrinėti savo gyvenimą: kas jums yra svarbu, ar visi dalykai jūsų gyvenime yra vertingi? Tai yra pagrindiniai klausimai, į kuriuos radus atsakymus, gyvenimas taps daug paprastesnis.
Taigi, panagrinėkime, kaip rasti savo gyvenimo esmę, kas jums iš tiesų patinka ir kaip to žinojimas galėtų padėti supaprastinti savo gyvenimą.
1. Pirmas klausimas. Kas jums svarbiausia? Ką patinka veikti? Kiekvienas žmogus turi savo atsakymus į šiuos klausimus. Mano atsakymai yra šie: man svarbiausia mano žmona ir vaikai; man patinka skaityti ir padėti žmonėms. Jūsų atsakymai gali būti visai kitokie, pavyzdžiui, važinėjimas dviračiu, muzikos kūrimas ar kitokia veikla. Pirmiausia atsakykite į šį klausimą.
2. Antras klausimas. Kokius dalykus darote kasdien, kiekvieną savaitę ir kiekvieną mėnesį ir kaip jie susiję su tuo, kas jums svarbiausia? Jei jūs, pavyzdžiui, kiekvieną penktadienį einate išgerti su draugais, bet tai iš tiesų nėra jums labai svarbu, net atvirkščiai – trukdo būti su tais, kurie jums svarbūs, ar daryti tai, kas svarbu, vadinasi, penktadieninio susitikimo su draugais verta atsisakyti. Panagrinėkite visus atsakymus ir atsakykite sau, ar viskas, ką darote, jums yra svarbu, ar tai sukuria vertės gyvenimui, ar tam skirtas laikas yra prasmingas ir ar tai susiję su tuo, kas jums svarbiausia.
3. Materialinis turtas. Atsakykite į tuos pačius klausimus – ar iš tiesų jums reikia visko, ką turite, ar jums patinka tai, ką turite? Kad tai išsiaiškintumėte, pagalvokite: jei jūsų namas sudegtų, kokius daiktus ir vėl įsigytumėte? Viso kito atsisakykite. Nes tai tik sukelia chaosą, stresą ir atitolina jus nuo mėgavimosi tuo, kas jums iš tiesų patinka.
4. Visa kita. Tie patys principai gali būti taikomi ir kitiems dalykams – darbui, kasdieniam informacijos srautui, žiūrimoms televizijos programoms, žmonėms, kurie yra jūsų gyvenime, ir t. t. Įvardinkite svarbiausius ir mėgstamiausius dalykus. Viso kito tiesiog atsisakykite.
5. Visa tai, kas lieka. Jei atsisakysite visų šalutinių dalykų, nesusijusių su tuo, kas jums svarbiausia, kas gi liks? Tik svarbūs dalykai. Tik tai, kas jums iš tiesų rūpi ir ką darote su malonumu. Kai atsisakysite nereikalingų dalykų, pavyzdžiui, alaus su draugais, betikslio naršymo internete ar tam tikrų televizijos laidų, darykite tai, kas jums svarbiausia, būkite su tais, su kuriais jums gera būti. Man tai yra buvimas su šeima vietoj darbo, knygų skaitymas vietoj televizijos, pagalba žmonėms vietoj pasivaikščiojimų po prekybos centrą (nors kartais ir aš ten apsilankau).
Supaprastinti gyvenimą nereiškia padaryti jį nuobodų ir tuščią. Supaprastinti vadinasi rasti gyvenime erdvės tam, ką iš tiesų norėtumėte daryti ir kas jums pačiam kelia džiaugsmą.
Autorius: Leo Babauta, The First Rule of Simplifying: Identify the Essential (or, How to avoid the Void)
Vertė Renata Rančytė, redagavo Dalia L., paruošė Janina D. Iliustracijos naudojamos su CC0 licencija, straipsnis nėra ribojamas autorinių teisių.