„Retkarčiais nieko nedarykite ir viskas susidėlios į savo vietas.“ (Lao Tzu)
Kuris iš mūsų retkarčiais neaptingsta? Žinoma, vieni aptingsta dažniau nei kiti – pavyzdžiui, mano mama (visados uoli darbuotoja) kartą man pasakė, kad taip pat aptingsta, bet tuomet ji vis tiek imasi suplanuotų darbų. O aš atsakiau: „Mama, tai nėra tinginystė! Tai tinginystės priešingybė!“
Tingumas dažnai vertinamas kaip blogybė, bet aš nesutinku. Tinginystė yra nuostabus dalykas.
Štai kelios priežastys, kodėl:
1. Tingumas reiškia, kad jūsų kūnas ir mintys pavargo ir trokšta poilsio. Tai ženklas, kad jums iš tiesų reikėtų pailsėti. Kai šiuos ženklus ignoruojate, pervargstate. Todėl pailsėkite ir gerai jauskitės!
2. Tingumas reiškia, kad nenorite sunkiai dirbti, ir tai kuria idėjas, kaip išties atlikti mažiau darbų. Juk beveik visa technologinė pažanga gimė iš tinginystės: mes važiuojame automobiliu, nes esame per tingūs vaikščioti; mes naudojamės skalbimo mašina, nes esame per tingūs tai atlikti rankomis; mes naudojamės kompiuteriais, nes rašyti ranka yra per sunku. Žinoma, mūsų priklausomybė nuo įvairių mašinų nėra teigiamas dalykas, bet naudotis savo tinginyste siekiant atrasti būdų viską atlikti geriau yra sveikintina.
3. Tingūs žmonės nepradeda karo. Kas nori pereiti visus tuos sunkumus kariaujant? Taika ir draugiškumas yra kur kas lengvesni pasirinkimai.
„Retkarčiais nieko nedarykite ir viskas susidėlios į savo vietas.“ Lao Tzu
Paprastas produktyvumas – tai tinklaraščio „Zen Habits“ ankstyvųjų dienų moto (net jei tinklaraštyje kalbama ir apie daugelį kitų dalykų).
Šiandien norėčiau papasakoti, kodėl „daryk mažiau“ yra vienas iš mano keturių įsakymų ir kodėl tai yra vienas didžiausių paprasto produktyvumo papildymų.
Daryk mažiau: paprastas produktyvumas
Gali atrodyti kiek paradoksalu, kad „daryk mažiau“ gali reikšti, jog esate produktyvesnis, ir jei jūs apibūdinate žodį „produktyvus“ kaip „padaryti daugiau“ ar „atlikti daugiau užduočių“, deja, „daryk mažiau“ neveda prie tokio tipo produktyvumo.
Bet jei jums produktyvumas reiškia išspausti maksimumą iš savęs, iš savo turimo laiko ar tiesiog būti kiek tik įmanoma efektyvesniems, tuomet „daryk mažiau“ yra geriausias būdas tapti produktyviems.
Apsvarstykite: galite karštligiškai visą dieną dirbti tik tam, kad atliktumėte tik nedidelę dalį savo užduočių, ypač tada, kai siekiate kažkokių ilgalaikių tikslų. Arba galėtumėte atlikti vos kelias valandos trukmės užduotis, tačiau jos būtų pačios svarbiausios ir arčiausiai jūsų tikrųjų pasiekimų. Antruoju atveju atliktumėte mažiau, bet sutaupytas laikas būtų vertas kur kas daugiau.
Paimkime tinklaraštininko pavyzdį: aš galiu parašyti tuziną straipsnių, kurie iš tikrųjų nieko nesako, nieko nereiškia, bet atima visą mano dieną, arba galiu parašyti vieną straipsnį, kuris paveiks tūkstančius žmonių, kuris iš tikrųjų pasieks mano skaitytojų širdis ir jų gyvenimą, ir užtruks parašyti vos 1,5 valandos. Darau mažiau, bet pasiekiau, kad mano žodžiai ir laikas taptų vertingesni.
Tik darykite tai protingai – darykite mažiau, tačiau kiekvienas jūsų veiksmas turi būti svarbus.
Jei jūs šiek tiek pritingite, taip pat kaip ir aš, tuomet pasirinkimas yra labai paprastas. Darykite mažiau.
Tik darykite tai protingai – darykite mažiau, tačiau kiekvienas jūsų veiksmas turi būti svarbus. Išsiųskite mažiau el. laiškų, bet paverskite juos svarbiais. Parašykite keliais žodžiais mažiau, bet kiekvienas žodis privalo būti esminis. Apgalvokite kiekvieną savo žingsnį ir jo padarinius ir peržvelkite, ar galite keletą jų pašalinti. Įvertinkite, ar iš tiesų galite pasiekti daugiau darydami mažiau.
Ir tai nereiškia, kad mažiau yra daugiau. Tai reiškia – mažiau yra geriau.
Darykite mažiau – visko
Tik daryti mažiau reiškia kur kas daugiau nei būti produktyviems. Tai aprėpia visa, ką mes veikiame. „Daryk mažiau“ – tai nieko daugiau nei dviejų žodžių manifestas.
Štai kaip šis dvižodis manifestas „daryk mažiau“ gali viską pakeisti:
1. Mažiau apsipirkinėkite. Jei išleisite mažiau, apsipirkinėsite mažiau ir įsigysite mažiau, tada turėsite mažiau, reikės mažiau, turėsite mažiau skolų ir jūsų finansinė situacija bus geresnė. Gyvenime ir namuose netvarka bus mažesnė ir turėsite daugiau laiko iš tikrųjų svarbiems dalykams.
„Būkite patenkinti tuo, ką turite; džiaukitės tuo, kokie dalykai yra iš tiesų. Kai suvoksite, kad nieko niekur netrūksta, visas pasaulis priklausys jums.“ Lao Tzu
2. Rečiau apsikraukite darbais. Užuot be pertraukų skubėję atlikti daugybę mažyčių užduočių, atsipalaiduokite. Darykite mažiau. Gyvenkite ramesnį ir taikingesnį gyvenimą. Tiesiog būkite patenkinti sėdėdami ir nieko nedarydami. Truputį atsipalaiduokite. Šypsokitės ir būkite laimingi.
3. Mažiau vadovaukite. Jei užimate vadovaujančią poziciją darbe, ar tai būtų personalo vadybininkas, ar direktorius, ar šeimoje tėvas, kuo mažiau vadovausite, tuo geriau. Daugelis žmonių pernelyg daug vadovauja, rūpinasi savo atžalomis. Tai suteikia darbuotojams ar vaikams labai mažai laisvės kūrybiškumui, noro išmokti ir suprasti patiems. Atlikite mažyčius darbus, padedančius vesti ir mokyti, bet didžiąją laiko dalį atsitraukite į šalį ir leiskite jiems veikti patiems.
4. Mažiau bendraukite naudodamiesi technologijomis. Mažiau kalbėkite, mažiau rėkite, mažiau ginčykitės, mažiau elektroninių laiškų ir „Facebook“, mažiau pokalbių telefonu. Kol manome, kad bendrauti yra ypač svarbu ir tai turėtų būti vienas svarbiausių bet kurių santykių pagrindas, aš kartu manau, kad mes tai darome per dažnai. Ypač kai dauguma tampa visiškais niekais, plepalais, kai klausomasi vis mažiau ir mažiau. Tai tėra triukšmas. Įsileiskite tylą į savo gyvenimą. Kai bendraujate, darykite tai nuoširdžiai, ir kuo daugiau kalbate, tuo daugiau klausykitės. Taip pat rimtai vertinkite į savo el. laiškus. Praleiskite mažiau laiko „Facebook“ ar kalbėdami telefonu ir skirkite kur kas daugiau laiko sau, jums svarbiems žmonėms ir koncentruokitės į tai, kas vyksta dabar.
5. Mažiau skųskitės ir kritikuokite. Nepradėsiu kalbėti, kaip šie du dalykai gali sužlugdyti jus ir visus aplinkui jus, bet pasakysiu, kad darant tai rečiau gyvenimas bus kur kas geresnis. Ir mes visi tai darome – prisipažinkite! Aš taip darau, bet stengiuosi tai daryti vis rečiau. Dabar dažniau reiškiu padėką, užuojautą, supratimą ir pritarimą.
Neįmanoma numatyti ateities ir siekis kontroliuoti kiekvieną mažytį dalykėlį, galbūt atsitiksiantį ateityje, yra beprasmis. Išmokite plaukti palei srovę, ieškokite galimybių, raskite savo kelią ir darykite tai, ko reikia šią akimirką.
6. Mažiau planuokite, nerimaukite ir galvokite apie ateitį. Dažniau mėgaukitės šia akimirka. Mes per daug nerimaujame ir tai neatneša nieko gero. Vis galvojame apie dalykus, kurie net neįvyko, užuot galvoję apie tai, kas vyksta dabar (taip, tai išties primena tas įprastas melodramas). Ir net jei privalu savo tolesnius veiksmus truputį planuoti, per daug planuodami švaistome laiką. Neįmanoma numatyti ateities ir siekis kontroliuoti kiekvieną mažytį dalykėlį, galbūt atsitiksiantį ateityje, yra beprasmis. Išmokite plaukti palei srovę, ieškokite galimybių, raskite savo kelią ir darykite tai, ko reikia šią akimirką. Jūs negalite kontroliuoti galimų pasekmių, bet galite išmokti gyventi kur kas paprasčiau (užuot tvirtai ir nepajudinamai siekę savo tikslų tik vienu būdu) ir taip galėsite pasiekti išties nuostabių rezultatų.
7. Mažiau teiskite ir tikėkitės. Priimti – tai, ką mėginu vis dažniau daryti. O tai reiškia mažiau kritikuoti save ir kitus bei neturėti jokių lūkesčių iš visų ir visko. Jei nieko nesitiki, negali to kritikuoti ir gali tai tiesiog priimti. Priėmimas veda prie ramybės, o tai – prie laimės. Taigi, kai pastebėsite save kažką kritikuojant, prisiminkite – mažiau kritikuok. Kai pastebėsite save tikintis, kad tam tikri dalykai eisis tam tikru keliu, prisiminkite – mažiau tikėkitės. Žmonės jūsų nenuvils, nes juos priimsite tokius, kokie jie yra, ir suprasite, jog jie yra tobuli tokie, kokie esą.
„Būkite patenkinti tuo, ką turite; džiaukitės tuo, kokie dalykai yra iš tiesų. Kai suvoksite, kad nieko niekur netrūksta, visas pasaulis priklausys jums.“ (Lao Tzu)
Kaip daryti mažiau
Jei pripažinote šį manifestą – daryk mažiau – jūs turbūt galvojate: „savasis aš, tai skamba išties gerai, tačiau kaip būtent galiu daryti mažiau?“ Juk tai paprasta:
1. Daryk mažiau. Taip, tai išties paprasta. Daryk mažiau. Pagalvokite, kiek įprastai atliekate užduočių, ir atlikite jų mažiau. Jei esate nuovokūs, natūraliai pasirinksite svarbiausius dalykus, nors, žinoma, yra galimybė, kad taip nenutiks ir pasirinksite bet ką, kas lengva, patogu ar smagu atlikti. Ir tai gerai. Pirmyn. Galiausiai vis tiek privalėsite atlikti tuos svarbius darbus. Arba ne ir jūs baigsite dieną nieko nenuveikę. Tuomet pagalvokite: „savasis aš, turi būti geresnis būdas. Arba aš grįžtu prie seno įprasto „darau daug“, arba tai, ką darau, privalau atlikti išmintingiau“.
2. Darykite dar mažiau. Jei išbandėte pirmąjį žingsnį ir darote mažiau nei anksčiau, pasveikinkite save! Atšvęskite nueidami pietų pogulio. O dabar, kai mes jau pasiruošę vėl pradėti – siekime daryti dar mažiau nei darėme pirmajame žingsnyje. Apkarpykite savo užduočių sąrašą. Paieškokite riebaliuko, kurį dar galėtumėte sudeginti. Pažvelkite, ar iš tiesų tos kelios užduotys tokios būtinos, kaip manėte anksčiau. Perleiskite dalį savo užduočių kitiems, automatizuokite kitą dalį, susidėliokite prioritetus ir atsisakykite keleto užduočių kam nors paskambindami ar parašydami žinutę: „Atsiprašau, aš tiesiog negaliu padaryti tiek, kiek buvo suplanuota.“ Dabar jūs darote dar mažiau nei prieš tai!
Pakartokite. Darykite vis mažiau, kol beveik neturėsite užduočių. Kai pasiekėte tą tašką – sveikinimai! Jūs šios srities meistras. Kai galite išsisukti beveik nieko nedarydami, jūs pasiekėte Nirvaną ir palaiminimą, ir turėtumėte mokyti mane, o ne priešingai.
Štai kelios idėjos mokantis daryti mažiau:
Plaukite pasroviui. Įsivaizduokite, kiek pastangų reikia plaukti prieš srovę ir kiek jų reikėtų plaukti su ja. Jei prisitaikysite prie to, kaip visa vyksta, o ne priešinsitės, natūraliai galėsite atlikti mažiau naudodami kur kas mažiau pastangų.
Neskubinkite tėkmės. Dažna klaida – persistengti, skubinti tai, ko paskubinti neįmanoma, skubinti žmones daryti tai, ko daryti jie nenori. Sunaudota daugybė energijos ir laiko. Raskite lengvesnį kelią – galvokite apie vandenį, kuris plaukia aplink įvairius daiktus, o ne jėga braunasi per juos.
Raskite įtampos, spaudimo taškus. Rytų dvikovose, užuot naudoję savo jėgą maksimaliai, kovotojai priešininko kūne randa silpnus taškus, į kuriuos sutelkta jėga sukeltų didesnę žalą ir skausmą. Na, nekalbėsiu apie skausmą, bet šie įtampos taškai yra gera idėja: jei galite rasti mažyčius taškelius, kur mažytis veiksmas gali pakeisti viską, eisite toli, nes būsite tapę „daryk mažiau“ ekspertais.
Leiskite atlikti kitiems. Duokite kitiems erdvės ir laisvės judėti, kurti, išrasti, išmokti, dirbti ir jiems patiems atlikti tai, ką reikia. Mažiau sunaudoto jūsų laiko, energijos ir dėmesio siekiant kontroliuoti visus ir viską reiškia, jog darote mažiau ir leidžiate kitiems atlikti svarbius dalykus. Atrodytų, tarsi esate priversti atsisakyti kontrolės, bet juk tai yra geras dalykas. Kiti žmonės taip pat yra kūrybingi, užsispyrę ir turi lakią vaizduotę bei gerų idėjų.
Leiskite viskam nutikti. Dažnai mūsų veiksmai įsiterpia ten, kas ir taip įvyktų nepaisant mūsų. Kitaip tariant, jei nesiimsime veiksmų, dalykai aplinkui įvyks ir be mūsų. Kartais geriau tiesiog leisti įvykti savaime. Atsipalaiduokite, nieko nedarykite ir daug kas įvyks ir be jūsų pagalbos.
Autorius: Leo Babauta, The Lazy Manifesto: Do Less. Then, Do Even Less.
Vertė Dovydas Pocevičius, redagavo Justina K. T., paruošė Janina D. Iliustracijos naudojamos su CC0 licencija, straipsnis nėra ribojamas autorinių teisių.