Pastaraisiais metais vienas vertingiausių pokyčių mano gyvenime buvo atrasta gyvenimo harmonija, kartu su ryto rutina, įpročiais, tam tikru režimu.
Išsiugdžiau įprotį atsikelti anksčiau nei dauguma likusio pasaulio žmonių, t. y. apie 4:30 ryte, kai galiu tiesiog mėgautis ramiu laiku tik sau.
Tai pakeitė visą mano pasaulį.
Aš mėgaujuosi ramia ryto tyla su puodeliu karštos kavos. Aš rytais bėgioju, o tai mažina stresą ir padeda susikaupti. Kiekvieną rytą, prieš pabundant šeimai, taip pat ką nors rašau. Taip pat ir skaitau, nes geras romanas – vienas mėgstamiausių mano kompanionų.
Dabar, žinoma, ne kiekvienas mėgsta keltis anksti ryte. Bet tai nereiškia, kad negalite susikurti savo įpročių, tokių, kurie teiktų jums džiaugsmo, padėtų atsipalaiduoti, mažintų stresą ar tiesiog leistų skirti daugiau laiko sau. Nors rytas tam yra idealus laikas, puikiai tinka ir kiti dienos etapai: grįžus po darbo ar prieš einant į lovą, ar, tiesą sakant, bet koks kitas laikas, patogus būtent jums.
Jei dar nebandėte, rekomenduoju susikurti raminančius kasdienybės įpročius. Išsiugdykite šį sveiką įprotį, paaukodami tam kelias savaites kiekvieną dieną, nuoširdžiai jį atlikdami, ir labai greitai nebenorėsite jo praleisti.
Ramus pasisėdėjimas su puodeliu karšto gėrimo ryto tyloje, ar net geriau – saulėtekio kontraste, tai tobulas būdas pasitikti ar išlydėti šiandieną.
Kelios idėjos, ką galima veikti kasdien
1. Rytinė kava. Jei nesate kavos žmogus, arbata ar kakava yra ne mažiau naudinga. Ramus pasisėdėjimas su puodeliu karšto gėrimo ryto tyloje, ar net geriau – saulėtekio kontraste, tai tobulas būdas pasitikti ar išlydėti šiandieną.
2. Mankšta. Aš mėgstu rytais lengvai pabėgioti. Tai mažina stresą, skatina džiaugtis šia akimirka bei supančia gamta. Bėgioti vakarais irgi yra geras pasirinkimas, ypač leidžiantis saulei. Net jei ir nemėgstate bėgioti, paprastas pasivaikščiojimas, važinėjimas dviračiu, plaukiojimas baseine ar bet kokia kita paprakaituoti verčianti mankšta yra itin naudinga! Tik nepersistenkite ir pradėkite pamažu, po truputį kasdien didindami krūvį.
3. Meditacija ar joga. Aš neturiu įpročio, laiko būtent šiai veiklai, bet kai prisiruošiu, tai itin ramina ir padeda susitelkti. Ir tam nereikia išskirtinių gebėjimų ar žinių – tereikia atkreipti dėmesį į tai, kaip kvėpuojate, kaip įkvepiate ir iškvepiate, ir tai yra puiki meditacija. Nors niekada nemėgau užsiimti joga, pažįstu daugybę žmonių, kurie galėtų prisiekti, jog ši veikla yra be galo naudinga, ir būtent todėl rekomenduočiau bent ją išbandyti, jei tik tai jums skamba patraukliai.
4. Dėkingumo sesija. Tai vienas mano mėgstamiausių ritualų: kiekvieną dieną skirkite kelias minutes pagalvoti apie viską ir visus, kam esate dėkingi. Tai gali pasirodyti banalu, bet tai nuostabus ritualas. Pabandykite dabar pat, tai užtruks vos minutę. Kam jūs esate dėkingi? Kodėl esate dėkingi? Šis, rodos, mažytis ritualas yra toks galingas ir skatinantis būti laimingesniam, labiau užjaučiančiam ir supratingesniam. Be to, kiekvieną kartą atlikdamas šį ritualą dėkoju žmonėms, kurie padėjo man žengti milžino žingsnį savo svajonių išsipildymo link (ačiū jiems).
Kam jūs esate dėkingi? Kodėl esate dėkingi? Šis, rodos, mažytis ritualas yra toks galingas ir skatinantis būti laimingesniam, labiau užjaučiančiam ir supratingesniam.
5. Tikslo mantra. Tai dar vienas iš mano absoliučių favoritų. Apie šią idėją sužinojau iš kito rašytojo, pono Kawasaki, kuris pasakoja mums, jog įvairių įmonių tikslų formuluotės yra praktiškai bevertės, ir vietoj to rekomenduoja sukurti įmonės mantrą. Iš trijų ar keturių žodžių (daugiausiai!). Bet užuot sukūręs įmonės mantrą, aš susikūriau asmeninę, primenančią man tai, kodėl kažką darau visus šiuos metus (tinklaraštį su rašymu ir keliais naujais projektais, kurie dar tik pasirodys, įskaitant ir elektroninę knygą). Štai ji: Išlaisvink save. Pasistenkite pakartoti savo pasirinktą mantrą bent kartą per dieną (jei ne dažniau). Tai padeda man susitelkti ties savo tikslais. Siūlau jums daryti tą patį su savo asmeniniais tiksliais ir siekiais.
6. Vakarinė apžvalga. Manau, kad tai būtų ypač naudingas ritualas kiekvienam. Paprastai kalbant, tai įprotis, kurio laikėsi pats Benas Franklinas: dienos pabaigoje jis rasdavo truputį laiko apžvelgti viską, ką atliko dėl savo tikslų ir svajonių, ir tai, kaip praėjo jo diena. Tereikia vos kelių minučių tam, kad mintimis perbėgtumėte per visą savo dieną ir pagalvotumėte apie savo tikslą (savąją mantrą), tai, kaip pasistūmėjote savo tikslo link, ką padarėte gerai ir ką padarėte ne taip, kaip tikėjotės, ką galėtumėte patobulinti, ką turėtumėte padaryti ateityje. O jei norėtumėte rašyti apie tai dienoraštį, butų dar geriau!
Tereikia vos kelių minučių tam, kad mintimis perbėgtumėte per visą savo dieną ir pagalvotumėte apie savo tikslą (savąją mantrą), tai, kaip pasistūmėjote savo tikslo link, ką padarėte gerai ir ką padarėte ne taip, kaip tikėjotės.
7. Laikas voniai. Mano namuose nėra vonios, bet aš tikrai branginu tas ilgas minutes karštame duše. Jei jūs išties turite laiko šiai veiklai, tai gali nepakartojamai atpalaiduoti.
8. Atsipalaidavimas po darbo. Ilga diena darbe? Daug streso? Leiskite sau bent 30 minučių atsipalaiduoti. Štai kelios nuostabios idėjos: 20–30 minučių snūstelėjimas, apsikabinimai su savo vaikais, meditacija, joga, masažas ar bet kas kitas, padedantis jums atsipalaiduoti.
9. Mažytis ritualas prieš miegą. Kitas idealus raminančių įpročių laikas yra kaip tik prieš jums einant miegoti. Jūs galite atlikti bet kurią iš minėtųjų raminančių veiklų ar tiesiog susikurti savąją: pasiruošti drabužius ar pietus rytdienai, apsitvarkyti, valytis dantis ar tiesiog nuspręsti, kokios yra trys svarbiausios rytdienos užduotys, ir t. t.
10. Rašymas ar dienoraštis. Rytinis rašymo ritualas yra geras dalykas, bet jį galite atlikti bet kuriuo kitu jums patogiu metu.
Arba rašykite dienoraštį. Tai padeda atsipalaiduoti ir išlikti produktyviam.
11. Pokalbiai. Išbandykite: kiekvieną vakarą, vos vienai valandai, susėskite kartu su savo antrąja puse ir pasikalbėkite. Pasidalinkite pačiais šviesiausiais ir tamsiausiais dienos įvykiais, pasikalbėkite apie savo tikslus ir siekius, savo finansus, santykius, mėgstamas knygas, muziką ar kiną… Žinoma, tai gali būti pritaikyta ir pokalbiams su jūsų vaikais.
12. Skaitymas. Ak, tai vienas mano favoritų. Kiekvieną dieną skirkite šiek tiek laiko gerai knygai. Arba ne itin geram romanui. Nesvarbu, kokiai knygai. Iš tikrųjų tam mėgstu skirti kelias akimirkas kiekvieną rytą ir vakarą, bet tiks bet kuris jums tinkantis laikas.
Autorius: Leo Babauta, 12 Ideas for Establishing a Calming Routine
Vertė Dovydas Pocevičius, redagavo Justina K., paruošė Janina D. Iliustracijos naudojamos su CC0 licencija, straipsnis nėra ribojamas autorinių teisių.