Straipsnio autorius Benjaminas P. Hardy – vyras ir globėjas, lyderystės ir startuolių konsultantas, siekiantis organizacinės psichologijos daktaro laipsnio.
1. Nustok vartoti kofeino turinčius produktus
Žmonės mano, kad jie veiklesni vartodami kofeiną, tačiau tai netiesa. Mes tiesiog tampame tiek nuo jo priklausomi, kad įprantame vis grįžti prie savo status quo. Nebevartodami jo jaučiamės nebeveiksnūs.
Argi ne nesąmonė?
Knygoje „Kelias į savęs pažinimą. Išlaisvinta siela“ Michaelis A. Singeris teigia, kad energija turi kilti iš vidinės motyvacijos, ne išorinių stimuliantų. Mokslinis to pagrindas nestebina: vidinė motyvacija išorinę naikina.
Trumpam palikim motyvaciją: sveika mityba, miegas ir intensyvūs pratimai generuoja daugiau kokybiškos energijos, negu kofeinas kada nors gebėtų. Holistinis požiūris į gyvenimą – esminis. Kaip pasiklosi, taip išmiegosi.
Pamėgink atsisakyti kofeino ir pažiūrėk, kas bus. Kad išvengtum galvos skausmų, kurie dažniausiai tėra placebas, pakeisk kofeiną kuo nors kitu (nauju placebu). Po keleto be kavos praleistų dienų gebėsi funkcionuoti ir be jos.
2. Melskis arba medituok ryte, dieną ir naktį
Neseniai viename Genius Network interviu Joe Polishas paklausė Tony Robbinso, kas jam padeda susikaupti. „Ar tu medituoji? Ką tu darai?“ – klausė Joe.
„Nežinau, ar tai meditavimas. Nežinau, ar noriu medituoti ir apie nieką negalvoti, – atsakė Tony. – Mano tikslas yra aiškumas.“
Vietoj įprastos meditacijos Tony atlieka rytinę praktiką – keletas kvėpavimo pratimų ir vizualizacijos technikų padeda jam išvalyti mintis ir susikaupti.
Na, o mano meditacijos versija – malda ir apmąstymai.
Apskritai nesvarbu, kaip prie šios situacijos prieiti, tikslas turėtų būti aiškumas ir koncentracija. Apie ką ir kokia šiandien turėtų būti tavo diena? Kurie dalykai svarbiausi šias 24 valandas?
Aš geriausių rezultatų pasiekiu, kai:
- Mano rytinė malda ir meditacija motyvuoja.
- Mano dienos malda ir meditacija vertina ir kuria strategiją.
- Mano vakaro malda ir meditacija vertina ir atspindi dieną.
3. Perskaityk po vieną knygą per savaitę
Eiliniai žmonės ieško pramogų. Išskirtiniai žmonės siekia mokslo ir žinių. Sėkmingiausius pasaulio žmones sieja tai, kad jie perskaito nors vieną knygą per savaitę. Taigi jie nuolat mokosi.
Aš galiu lengvai perklausyti vieną garsinę knygą per savaitę, keliaudamas į universitetą arba vaikštinėdamas po universiteto miestelį. Trisdešimties minučių motyvuojančios ir pamokančios istorijos kiekvieną rytą tave keičia. Tai leidžia būti geriausia savo versija.
Po kurio laiko būsi perskaitęs šimtus knygų. Turėsi kelių sričių žinių. Mąstysi ir žiūrėsi į pasaulį kitaip. Gebėsi atrasti daugiau sąsajos taškų tarp skirtingų dalykų.
Pažvelk į 20 šio sąrašo nuorodą, jei jautiesi „per užsiėmęs“ perskaityti vieną knygą per savaitę. Rasi metodų, kurie padės šią užduotį itin palengvinti.
4. Rašyk dienoraštį 5 minutes per dieną
Šis įprotis pakeis tavo gyvenimą. Tavo dienoraštis padės:
- Išgryninti emocijas.
- Detalizuoti savo istoriją.
- Sustiprinti kūrybiškumą.
- Įtvirtinti ir sustiprinti mokymąsi.
- Išsiaiškinti, kokią ateitį nori susikurti.
- Paspartinti gebėjimą kurti tikslus.
- Sustiprinti dėkingumą.
- Patobulinti rašymo įgūdžius.
- Daug daugiau…
Penkių minučių per dieną daugiau nei pakanka. Knygos „Esencializmas. Disciplinuotas mažiau siekimas“ autorius Gregas McKeownas rekomenduoja rašyti mažiau nei norisi – daugiausia keletą sakinių ar pastraipų. Taip neperdegsi.
5. Tuokis su mylimu žmogumi
Iš visų patarimų apie produktyvumą ir sėkmę, suformuotų ir reklamuotų tuzino įvairių pastarojo dešimtmečio autorių, kuriuos esu skaitęs, neatradau nė vieno, kuris patartų: rask sutuoktinį, kuris tave pagirtų, paremtų ir padarytų geresnį. Ryan Holiday
Ekonomistų atliktas tyrimas parodė, kad net įtraukus amžių, išsilavinimą ir kitus demografinius duomenis, susituokę žmonės uždirba nuo 10 iki 50 procentų daugiau nei vienišiai.
Kodėl taip yra?
Būti susituokusiam reiškia būti produktyvesniam. Tu nebesi vienišas klajūnas – turi žmogų, kuris tavimi pasitiki.
Santuoka į veidą teškia iš tiesų svarbius gyvenimo dalykus. Žinoma, leisti laiką su draugais ir vaikščioti į vakarėlius smagu, bet per daug žmonių įstringa šioje fazėje ir nesužino, ką reiškia kurti bendrą gyvenimą su kuo nors kitu.
Niekad nerasi geresnio asmeninio tobulėjimo seminaro ar knygos nei santuoka. Ji pabrėš tavo trūkumus ir silpnybes, tačiau suteiks galimybę tapti daug geresniu žmogumi nei kada tikėjaisi būti.
Savo kalboje „Pasirink savo meilę; mylėk savo pasirinkimą“ (angl. Choose your love; love your choice) Thomasas Monsonas pasakė: kai išsirenkate mylimą žmogų, mylėkite jį. Jūs nesituokiate, kad taptumėte laimingi, jūs tuokiatės, kad suteiktumėte laimės kitam. Viktoras E. Franklis savo knygoje „Žmogus ieško prasmės“ teigia: kaip ir laimės, sėkmės negalima siekti. Ji turi būti pasekmė… žmogaus atsidavimo stipresnei už save būsenai ar šalia esančiam žmogui nenumatytas šalutinis poveikis.
6. Susikurk tikslų sąrašą ir išbrauk, ką atlikai
Dauguma žmonių daro atvirkščiai – jie savo ambicijas projektuoja pagal gyvenimą, o ne gyvenimą projektuoja pagal ambicijas (peržvelk šią nemokamą elektroninę knygą, kaip susikurti idealų gyvenimą).
Kokius dalykus būtinai turi atlikti iki mirties?
Pradėk nuo jų.
Tada suplanuok savo gyvenimą pagal šiuos dalykus. Arba, kaip Stephenas Covey aiškino savo knygoje „7 efektyviai veikiančių žmonių įpročiai“: pradėk aiškiai suprasdamas tikslą.
Sukaupęs pakankamai rytojų suprasi, kad neturi nieko, tik daug tuščių praėjusių dienų. Haroldas Hillas
Naudingas gali pasirodyti ir paprastas proto pratimas, kai reikia įsivaizduoti, kad tau liko gyventi tik 30 dienų. Ką tas dienas veiksi?
O dabar įsivaizduok, kad gyventi liko 5 metai. Ką veiksi tuos metus?
Pradėk dirbti. Galvojimas apie mirtį yra vienintelis gyvenimo kelias. Nustok apsimesti, kad gyvensi amžinai. Profesorius Haroldas Hillas sakė: Sukaupęs pakankamai rytojų suprasi, kad neturi nieko, tik daug tuščių praėjusių dienų.
7. Atsisakyk cukraus
Jei atsisakysi cukraus, tavo smegenys radikaliai pasikeis. Tarp kitko, daugybė tyrimų rodo, kad rafinuotas cukrus kur kas labiau kenkia mūsų smegenims negu liemeniui. Anot dr. Williamo Coda Martino, rafinuotas cukrus yra vien nuodai, nes jo gyvenimiškos jėgos, vitaminai ir mineralai yra išeikvoti.
Įrodyta, kad rafinuotas cukrus gali padaryti mus kaprizingais, priimančiais skubotesnius sprendimus arba net kvailais.
Kaip ir atsisakęs kofeino, metęs cukrų pajusi keletą neigiamų pokyčių. Tačiau, kaip ir su bet kuriuo kitu geru įpročiu, po kurio laiko pasimatys teigiami efektai. Kokia bus tavo sveikata po metų nuo dabar (ar penkerių), jei visiškai atsisakysi cukraus?
Albusas Dumbldoras, Hogvardso mokyklos direktorius, sakė: Ne mūsų gebėjimai pasako, kas iš tiesų esame. Tai mūsų pasirinkimai.
8. Kartą per savaitę daryk iškrovos dieną
Vienos paros (24 valandų) badavimas yra populiarus būdas palaikyti sveikatą ir energiją. Badavimas skatina žmogaus kūno savigydos procesus. Kai virškinimo sistema pailsi, o vidaus organai turi pakankamai laiko atsigauti ir susitvarkyti, pagerėja sveikata.
Reguliari badavimo praktika gali:
- Pagerinti virškinimą.
- Padidinti proto aiškumą.
- Padidinti fizinę ir protinę energiją.
- Pašalinti toksinus.
- Pagerinti regėjimą.
- Pagerinti bendrą savijautą.
Kaip ir su visais įpročiais, badauti tampa lengviau nuolat praktikuojantis. Aš badauju jau daug metų, ir tai geriausias dalykas, kurį darau dėl savo sveikatos.
Badavimas taip pat yra viena dažniausių religinių ir dvasinių praktikų. Aš irgi badavimą naudoju dvasiniam tobulėjimui.
Jei nuoširdžiai, apie tai galėčiau kalbėti valandų valandas. Tiesiog pamėgink. Ir niekada nebebūsi toks pats.
9. Kartą per savaitę paskelbk „internetinį badą“ 24 valandoms
Badaudamas kišiesi į kūno procesus. Tavo mintys ir santykiai irgi galėtų tuo pasinaudoti. Atsijunk nuo matricos.
Jeigu dar nesupratai, žmonės labai lengvai įgyja priklausomybių. Mes mėgstame kavą, cukrų ir internetą. Ir visi šie dalykai yra puikūs. Bet mūsų gyvenimai galėtų būti kur kas tobulesni, jei naudotume šiuos įrankius išmintingai.
Interneto tikslas yra greitai sujungti tave ir tavo artimuosius. Taigi, ko gero, neturėtum atsisakyti interneto tą pačią dieną, kai badauji nuo maisto. Juk valgymas – vienas geriausių būdų kurti ryšius.
Nustebsi, kaip stipriai jausiesi susijęs su artimaisiais, kai galėsi jiems skirti nedalomą savo dėmesį. Netgi gali būti kiek keista bendrauti gyvai, kas trejetą minučių nežvilgčiojant į telefoną.
10. Nustok vartoti naujienas ar skaityti laikraščius
Nors mažėja karų ir žmogžudysčių, greičiausiai šios žinutės žiūrėdamas televiziją ar skaitydamas laikraštį negausi.
Priešingai – ši medijų rinka turi tikslą. Jų tikslas – apeliuoti į tavo baimes, išpučiant ekstremalius atvejus ir verčiant į juos žiūrėti kaip į normalius ir įprastus. Jei jie to nedarytų, jų žiūrimumas staiga kristų. Todėl Peteris Diamandisas, vienas žymiausių pasaulio verslo ir inovacijų ekspertų, sakė: Nustojau žiūrėti televizijos naujienas. Jie negalėjo man pakankamai sumokėti.
Kokybiškų naujienų gali rasti „Google news“. Kai išsivalysi iš toksiškų naujienų purvo, nustebsi, kokia optimistinė taps tavo pasaulėžiūra. Nes nėra objektyvios realybės. Už mūsų pasaulėžiūrą atsakinga mūsų matoma kasdienybė.
11. Kasdien padaryk vieną labai tave gąsdinantį dalyką
Žmogaus gyvenimo sėkmė paprastai gali būti išmatuojama nepatogių pokalbių, į kuriuos jis ar ji yra pasirengę nueiti, skaičiumi. Tim Ferriss
Neprivalai ištisai kovoti su savo baimėmis. Tiesą sakant, Darrenas Hardy sako, kad gali būti bailus 99,9305556 % laiko (jei jau tiksliai). Būti drąsiam tereikia 20 sekundžių.
20 sekundžių drąsos yra viskas, ko reikia. Jei drąsiai susidursi su savo baime vos 20 sekundžių per dieną, net nepastebėsi, kaip atsidursi kitokioje ekonominėje ir socialinėje situacijoje.
Pagaliau paskambink.
Paklausk to klausimo.
Išsakyk tą idėją.
Publikuok tą (vaizdo) įrašą.
Jei jauti, kad nori kažką padaryti – padaryk. Apmąstyti įvykį kur kas skausmingiau negu pats įvykis. Tad tiesiog padaryk tai, ir baik tą vidinį konfliktą.
Daugeliu atvejų baimės yra nepagrįstos. Kaip aiškina Sethas Godinas, mūsų komforto ir mūsų saugumo zonos nėra tas pats dalykas. Visiškai saugu padaryti nepatogų telefono skambutį. Tu nemirsi. Nesulygink šių dviejų dalykų. Suprask, kad daugelis dalykų už tavo komforto zonos yra visiškai saugūs.
12. Kiekvieną dieną padaryk ką nors malonaus kažkam kitam
Ar šiandien padariau ką nors gera pasauliui? Ar padėjau kam nors, kam reikėjo pagalbos? Ar pralinksminau liūdną, ar ką nors nudžiuginau? Jei ne, man tikrai nepavyko. Ar kieno nors našta šiandien tapo lengvesnė, nes norėjau ja pasidalyti? Ar sergantys ir skurstantys šiandien sulaukė pagalbos? Kai jiems reikėjo mano pagalbos, ar aš buvau su jais? Will L. Thompson (muzika ir tekstas)
Niekada neleisk problemai, kurią reikia išspręsti, tapti svarbesnei už mylimą žmogų. Tai tikrai būtų pralaimėjimas. Thomasas Monsonas
Jei esame per daug užsiėmę padėti kitiems žmonėms, vadinasi, praleidome kažką svarbaus. Ar spontaniškai, ar planuojant – padėti kitiems yra didžiausias džiaugsmas. Pagalba kitiems atskleidžia naujas tavo paties savybes. Tai padeda tvirčiau susijungti su tais, kuriems padedi, ir bendrai su žmonija. Tai išryškina, kas tikrai gyvenime svarbu.
Kaip sakė Thomasas Monsonas: Niekada neleisk problemai, kurią reikia išspręsti, tapti svarbesnei už mylimą žmogų. Tai tikrai būtų pralaimėjimas.
13. Anksti gulkis, anksti kelkis
Anot nesuskaičiuojamų tyrimų, žmonės, kurie eina anksti miegoti ir anksti keliasi, yra geresni studentai. Harvardo biologas Christophas Randleris nustatė, kad vyturiai yra iniciatyvesni, geriau nujaučia problemas ir jas efektyviau sprendžia, o tai daro juos sėkmingesnius versle.
Kiti mokslu pagrįsti ankstyvo gulimosi ir kėlimosi pliusai:
- Imi geriau planuoti.
- Tampi visapusiškai sveikesnis.
- Geriau išsimiegi.
- Tampi optimistiškesnis, labiau džiaugiesi savo gyvenimu ir gyveni sąžiningiau.
Anksti atsikėlus galima iniciatyviau ir sąžiningiau planuoti dieną. Galima pradėti nuo ryto ritualų, kurie nuteiks visai dienai. Suteikdamas pirmenybę sau parodai, kad save gerbi. Ryte gali melstis ar medituoti, mankštintis, klausyti ar skaityti įkvepiančio turinio, rašyti dienoraštį. Tokie dalykai nuteiks daug maloniau negu puodelis kavos.
14. Miegok bent 7 valandas
Pripažink: miegas toks pat svarbus kaip maistas ar vanduo. Nepaisant to, milijonai žmonių miega nepakankamai ir todėl turi problemų.
Nacionalinis miego fondas (The National Sleep Foundation) atliko apklausą, kuri atskleidė, kad mažiausiai 40 milijonų amerikiečių kenčia nuo daugiau negu 70 skirtingų miego sutrikimų; be to, 60 proc. suaugusiųjų ir 69 proc. vaikų išgyvena bent vieną su miegu susijusią problemą keletą ar daugiau naktų per savaitę.
Taip pat daugiau nei 40 proc. suaugusiųjų kiekvieną mėnesį jaučiasi mieguisti dieną, tai trukdo jų dienos veiklai, o 20 proc. respondentų pranešė mieguisti besijaučiantys keletą dienų per savaitę arba dar dažniau.
Geras išsimiegojimas susijęs su:
- Pagerėjusia atmintimi.
- Ilgesniu gyvenimu.
- Mažesne uždegimų rizika.
- Padidėjusiu kūrybiškumu.
- Pagerėjusiu dėmesingumu ir susikaupimu.
- Sumažėjusia riebaline mase ir padidėjusiu raumeningumu (atliekant mankštas).
- Sumažėjusiu stresu.
- Sumažėjusia priklausomybe tokiems stimuliantams kaip kofeinas.
- Sumažėjusia rizika patekti į nelaimingus atsitikimus.
- Sumažėjusia depresijos rizika.
Ir su daugeliu kitų… Paguglink pats.
15. Pakeisk šiltą dušą šaltu
Tony Robbinsas visiškai nevartoja kofeino. Vietoj jo jis kiekvieną rytą pradeda įšokdamas į vos 14 laipsnių baseiną.
Kodėl jis taip daro?
Šaltas vanduo radikaliai pagerina fizinę ir psichinę būklę. Praktikuojant ilgai, tai turi ilgalaikių teigiamų pokyčių imuninei, limfinei, kraujotakos ir virškinimo sistemoms, o tai pagerina gyvenimo kokybę. Taip pat ši praktika gali padėti numesti svorio, nes pagreitina metabolizmą.
2007 m. atliktas tyrimas nustatė, kad nuolat prausiantis šaltu vandeniu galima sumažinti depresijos simptomus efektyviau negu receptiniais vaistais. Taip yra todėl, kad šaltas vanduo skatina neurotransmiterių išsiskyrimą, o jie sukelia gerą nuotaiką.
Man šaltas dušas padidina valią ir pakursto kūrybiškumą. Kai stoviu po šalto vandens srove, kuri teka mano nugara, stengiuosi lėtinti kvėpavimą ir nusiraminu. Kai atsipalaiduoju, jaučiuosi superlaimingas ir įkvėptas. Kyla daug idėjų, ir jaučiu kur kas daugiau motyvacijos siekti savo tikslų.
Štai patarimas, jei šioje srityje esi tik naujokas: padėk nuo šilto dušo, kaip įprasta. Leisk šiltam vandeniui tekėti tavo raumenimis ir pratempk juos. Kai esi prasitempęs ir nusiprausęs, visiškai užsuk šiltą vandenį ir paleisk šaltą. Tai visiškai nebaisu. Jausmas nepakartojamas. Palauk 60–90 sekundžių ir viskas. Būsi labai patenkintas.
16. Sakyk „ne“ žmonėms, įsipareigojimams, prašymams ir galimybėms, jei nuo pirmos akimirkos jie tavęs nedomina
Daugiau jokių „taip“. Arba TAIP, PO VELNIŲ! Arba ne. Derek Sivers
Tavo 20 sekundžių drąsos per dieną greičiausiai nuolat apims „ne“ sakymą dalykams, kurie iš tiesų nėra svarbūs. Bet kaip pasakyti „ne“ tam tikroms galimybėms, jeigu nežinai, ko nori? Negali. Kaip daugelis žmonių, būsi suviliotas geriausio pasitaikiusio dalyko. Arba tau nubyrės kitų žmonių tikslai.
Bet, jei ko nors tikrai nori, turėsi drąsos ir proto praleisti netgi nuostabias progas, jei jos trukdys tavo vizijai.
17. Pasakyk „ačiū“ kiekvieną kartą tau padėjusiam
Nuostabu, kai sutinki emocingai ir iš tiesų dėkingą žmogų. Tai nuostabu, nes, jei atvirai, ir reta.
Prisimenu vieną dieną, kai būdamas paauglys tvarkydavau staliukus restorane. Kiekvieną kartą, kai nueidavau prie staliuko, nesvarbu – ar pripildyti vandens, nunešti maisto ar dar kažko, prie to staliuko sėdintis jaunuolis (ne vyresnis nei 20 metų) maloniai pasakydavo „ačiū“. Būdamas netoliese aš netgi girdėdavau jį dėkojant visiems kitiems darbuotojams, kai ir jie praeidavo pro jo staliuką.
Ši patirtis man turėjo dramatišką įtaką. Tai, ką jis darė, buvo taip paprasta, bet taip gražu. Aš tučtuojau pamėgau tą žmogų ir norėjau jam patarnauti net labiau.
Iš jo žvilgsnio galėjau pasakyti, kad sakydamas „ačiū“ jis iš tiesų tai darė nuoširdžiai. Tai sklido iš dėkingumo ir nuolankumo.
Įdomu, jog vienas tyrimas nustatė, kad „ačiū“ 66 proc. padidina aptarnaujančio personalo dėmesingumą. Tavo tikslas yra altruizmas, tad nenustebk, jei įprotis maloniai sakyti „ačiū“ virs noru būti dar dėkingesniam.
18. Sakyk „myliu“ svarbiausiems žmonėms bent 3 kartus per dieną
Pagal neuromokslinį tyrimą, kuo labiau išreiški meilę (kaip ir dėkingumą), tuo daugiau žmonių jaučia meilę tau. Gaila, bet žmonės keistai galvoja apie buvimą pažeidžiamam ir mylimam santykiuose… Kaip tik šį rytą su žmona turėjome įtikinėti savo tris įvaikius tiesiog pasakyti ką nors gražaus vienam apie kitą, pasakyti, kad jie vienas kitą myli.
Aštuonerių metų įsūnis užtruko keletą minučių sukaupti stiprybę ir pasakyti, kad myli savo sesę. Tačiau visi mūsų vaikai nuolat barasi ir vienas kitą menkina.
Juk žinai tą jausmą, kai nori pasakyti „myliu tave“, bet susilaikai. Koks siaubingas jausmas.
Kodėl mes nesiryžtame išreikšti meilės?
Kodėl nesiryžtame suartėti?
Karčiausios kapuose pralietos ašaros yra dėl nepasakytų žodžių ir nepadarytų poelgių. Harriet Beecher Stowe
Gali būti keista, bet jei savo draugams ar šeimai pasakysi, kad juos myli, jie gali labai nustebti. Kartą pažinojau Polinezijos misionierių, kuris sakydavo visiems, kad juos myli. Tai buvo aišku ir nuoširdu.
Paklausiau, kodėl jis taip daro. Jo atsakymas pakeitė mano gyvenimą: Kai pasakau žmonėms, kad juos myliu, tai pakeičia ne tik juos, bet ir mane. Tiesiog pasakydamas tuos žodžius jaučiu daugiau meilės tam žmogui. Aš nuolat sakau žmonėms, kad juos myliu. Jie jaučiasi praturtinti. Mane pažįstantys žino, ko tikėtis. Kai pamirštu tai pasakyti, jiems to net trūksta.
Karčiausios kapuose pralietos ašaros yra dėl nepasakytų žodžių ir nepadarytų poelgių. Harriet Beecher Stowe
19. Gauk 30 g baltymų per pirmas 30 ryto minučių
Donaldas Laymanas, mitybos profesorius emeritas iš Ilinojaus universiteto, rekomenduoja suvartoti bent 30 g baltymų pusryčiams. Timas Ferrissas savo knygoje „Keturios valandos kūnui“ taip pat rekomenduoja suvartoti 30 g baltymų per pirmas 30 minučių ryte.
Anot Timo, taip darydamas jo tėvas numetė apie 8,6 kg per mėnesį.
Baltymų gausus maistas padeda ilgiau būti sočiam, nes jie skrandyje ilgiau virškinami. Taip pat baltymai palaiko pastovų cukraus kiekį kraujyje, o tai apsaugo nuo alkio priepuolių.
Baltymai, visų pirma, padės mažiau suvartoti blogųjų angliavandenių. Tai angliavandeniai, kurie tukina, pavyzdžiui, riestainiai, skrebučiai ir spurgos.
Timas duoda keturis patarimus, kaip ryte gauti pakankamai baltymų:
- Bent 40 proc. pusryčių kalorijų turėtų sudaryti baltymai.
- Gali suvalgyti du ar tris kiaušinius (kiekvienas kiaušinis turi apie 6 g baltymų).
- Jie nemėgsti kiaušinių, gali valgyti kalakutieną, ekologišką kiaulienos šoninę, dešreles arba varškę.
- Arba visada gali pasigaminti baltymų kokteilį.
Žmonės, kurie vengia pieno produktų, mėsos ir kiaušinių, gali rinktis keletą augalinių baltymų. Ankštiniai, žalumynai ir sėklos turi daug baltymų.
20. Klausyk garsinių knygų ir kito turinio 1,5 ar 2 kartus greičiau, o tavo smegenys greitai prisitaikys
Normaliu greičiu klausyti garsines knygų yra tokia atgyvena. Atsirado tendencija, kuri ypač ryški Silicio slėnyje: klausytis garsinių knygų 150 ar 200 procentų greičiau, tai vadinama greituoju klausymu.
2010-aisiais technologinis tinklaraštis GigaOm pasiūlė „greitojo klausymo failų“ kaip bendrą laiko taupymo techniką. Programinė įranga, pavadinta „Greitesnis garsas“ (Faster Audio) pažada „sumažinti tavo klausymosi laiką per pusę“.
Jei nori ypač įsipareigoti, labai naudingas įrankis yra Overcast – programa, galinti atkurti failą „išmaniuoju greičiu“ (Smart Speed). Išmanusis greitis nėra tik garsinio turinio paleidimas 150 ar 200 procentų greičiu; programa iš tiesų pašalina netikslumus (pavyzdžiui, garsus, atsiradusius dėl išpučiamo oro, pauzes tarp sakinių, pradžias ir pabaigas), kurie užima gana daug tokio turinio laiko.
Naudok šią techniką ir įsisavinsi tiek informacijos, kiek anksčiau išgerdavai kavos.
21. Nuspręsk, kur būsi po penkerių metų, ir būk ten po dvejų
Kaip gali įgyvendinti savo 10 metų planą per ateinančius 6 mėnesius? Peter Thiel
Visada yra greitesnis kelias, nei manei iš pradžių. Tiesą sakant, tikslas gali sulėtinti tavo progresą ir sumažinti tavo potencialą, jei labai stipriai juo pasikliausi.
Timas Ferrissas interviu „Sėkmės žurnale“ (Success Magazine) sakė, kad neturi penkerių ar dešimties metų tikslų, bet jis 6–12 savaičių „eksperimentuoja“ ar daro projektus. Jei jie pavyksta nepaprastai gerai, galimybių durys gali būti beribės. Timas geriau išnaudos geriausias progas negu užstrigs viename taške. Jis teigia, kad jo pasiekimai leidžia jam pasistūmėti drastiškai toliau negu kada nors planavo.
22. Pašalink visus neesminius dalykus (pradėk nuo spintos)
Negali pervertinti beveik visų dalykų nesvarbos. Greg McKeown
Daugelio savo daiktų nenaudoji. Daugelio savo spintos drabužių nedėvi. Atsikratyk jų. Jie siurbia tavo gyvenimo energiją. Taip pat juos potencialiai gali iškeisti į pinigus.
Atsikratyti beveik nenaudojamų daiktų – tai motyvacijos ir aiškumo injekcija į tavo kraujotaką. Kai visa ši nepanaudota energija pašalinama, nauja pozityvios energijos banga ateina į tavo gyvenimą. Gali panaudoti ją naujai ir produktyviai.
23. Valgomasis šaukštas kokosų aliejaus kartą per dieną
Kokosų aliejus yra vienas sveikiausių maisto produktų planetoje.
Štai 7 priežastys, kodėl turėtum valgyti kokosų aliejų kiekvieną mielą dieną:
- Jis didina gerojo cholesterolio ir blokuoja blogojo cholesterolio gamybą.
- Turi specifinių riebalų rūgščių, kurios padeda sudeginti daugiau riebalų, turi daug energijos ir palaiko sveiką svorį.
- Kovoja su senėjimu ir padeda atrodyti bei jaustis jaunai.
- Mažina karščiavimą ir veikia uždegimus.
- Turi antibakterinių savybių ir saugo nuo galimų infekcijų.
- Pagerina atmintį ir kognityvines funkcijas (netgi sergantiems Alzheimeriu).
- Gali padidinti vyrų testosterono kiekį ir subalansuoti tiek moterų, tiek vyrų hormonus.
Kokosų aliejus yra sveika kofeino alternatyva. Valgydamas jo nedaug, gausi energijos be šalutinio poveikio.
24. Įsigyk sulčiaspaudę ir spausk sultis penkis kartus per savaitę
Sultys yra puikus būdas gauti daug vitaminų ir maistingųjų medžiagų iš vaisių ir daržovių. Šios maistingosios medžiagos gali:
- Padėti apsisaugoti nuo kraujagyslių ligų, vėžio ir įvairių uždegimų.
- Apsaugoti nuo oksidacinio ląstelių pažeidimo joms kasdien susiduriant su cheminėmis medžiagomis ir tarša.
Yra keletas būdų vartoti sultis. Gali „perkrauti“ savo organizmą atlikęs 3–10 dienų sulčiavimą. Arba tiesiog gali gerti sulčių įprastą dietą. Aš kartais darau abu dalykus.
Visada jaučiuosi nepaprastai gerai išgėręs sulčių. Ypač jei gaunu daug tokių žalumynų kaip kopūstai.
25. Pasirink tikėti kuo nors didesniu už save
Laiko patikrintoje knygoje „Mąstyk ir būk turtingas“ Napoleonas Hillas aiškina, kad fundamentalus gėrio kūrimo principas yra tikėti – tai jis apibūdina kaip vizualizaciją ir tikėjimą, kad pavyks pasiekti norimų tikslų.
Žymus jo posakis: Ką protas gali suvokti ir kuo tikėti, protas gali pasiekti.
Jeigu netiki savo svajonėmis, šansai, kad jos išsipildys, yra menki arba jokie. Bet jei tvirtai žinosi, kad tavo siekiami dalykai įvyks, visata veiks kartu, kad taip ir būtų.
Pagal Hillą („Mąstyk ir būk turtingas“, p. 49) štai kaip viskas veikia:
- Tikėjimas yra pradinis turtų taškas!
- Tikėjimas yra visų „stebuklų“ ir paslapčių, kurių negali paaiškinti mokslas, pagrindas!
- Tikėjimas yra elementas, kuris transformuoja paprastas minčių vibracijas, sukurtas baigtinio žmogaus proto, į dvasinį ekvivalentą.
- Tikėjimas yra vienintelė agentūra, per kurią kosminė energija ir Begalinis Protas gali būti įkinkyti ir panaudoti.
- Tikėjimas yra elementas, „chemikalas“, kuris, sumaišytas su malda, suteikia tiesioginę komunikaciją su Begaliniu Protu.
Mūsų kultūroje, kaip ir išreiškiant meilę, daug kas nepatogiai jaučiasi ir dėl tikėjimo idėjų. Tačiau visiems geriausiems verslo protams pastarojoje istorijoje tikėjimas buvo fundamentalus pagrindas pasiekti sėkmę.
26. Nustok būti apsėstas rezultato
Tyrimas nustatė, kad tikėdami savo gebėjimais greičiausiai pasirodysime geriau negu turėdami konkrečių lūkesčių dėl rezultato. Knygoje „Asmeninis MBA“ (The Personal MBA) Joshas Kaufmanas aiškina, kad kai išsikeli tikslus, turi rūpintis kontrole tik tų dalykų, kuriuos iš tikro gali kontroliuoti (pavyzdžiui, savo pastangomis).
Daryk viską paprastai: daryk, kas teisinga, ir leisk rezultatams eiti iš paskos.
Tikėkis iš savęs geriausio ir leisk įvykiams tekėti savo vaga. Savaiminis rezultatas bus tavo aukščiausios kokybės pasiekimas. Daryk viską paprastai: daryk, kas teisinga, ir leisk rezultatams eiti iš paskos.
27. Nors vieną valandą per dieną būk be kaltės
Siekdami sėkmės, daugelis iš mūsų tampa darboholikais. Tačiau atsipalaiduoti yra lemiamas sėkmės dalykas. Tai artima poilsiui tarp pratimų sporto salėje. Be jų tavo treniruotė bus kur kas mažiau efektyvi.
Žmonės kvailai traktuoja savo gyvenimą kaip treniruotes be poilsio pertraukėlių, todėl jie vartoja stimuliantus, kad judėtų vis pirmyn. Bet tai nėra gerai sveikatai. Taip pat tai prastai atsiliepia produktyvumui ir kūrybiškumui.
28. Nuoširdžiai atsiprašyk žmonių, kuriuos nuskriaudei
Žmonės keletą kartų per dieną padaro klaidų. Ir liūdna, ir linksma, tačiau daugeliu atveju elgiamės kaip vaikai ir dėl savo klaidų kaltiname išorinius faktorius. Tyrimas nustatė, kad žmonės, kurie atvirai ir dažnai neatsiprašo, patiria didesnį stresą ir nerimą.
Tau nereikia slopinti energijos. Pasitaisyk ir paleisk. Ne tavo valia, ar žmonės pasirenka tau atleisti.
29. Susidraugauk su penkiais žmonėmis, kurie tave įkvepia
Tu esi penkių žmonių, su kuriais praleidi daugiausia laiko, vidurkis. Jim Rohn
Su kuo leidi laiką, yra nepaprastai svarbu. O giliau: su kokio tipo žmonėmis patogiausiai jautiesi?
Tavo patogumo lygis yra vienas ryškiausių tavo charakterio indikatorių. Ar žmonės, su kurias tau malonu būti, yra įkvepiantys ar žeminantys, sunkiai dirbantys ar tingūs?
Kokios tavo draugų vertybės?
Kokių tikslų jie siekia?
Kiek pinigų uždirba?
Kokia jų sveikata?
Visi šie dalykai dramatiškai daro tau įtaką. Ir vienas skaudžiausių dalykų pasaulyje yra pradėti jaustis nepatogiai šalia žmonių, kurie ilgą laiką buvo tavo draugais. Kai augi ir tobulėji gana ilgai, imi siekti kitokios draugijos.
Kančia mėgsta kompaniją. Neleisk seniems draugams tavęs sulaikyti. Judėk į priekį, bet niekada nepamiršk meilės, kurią jauti šiems žmonėms.
30. Atsidėk 10 ar daugiau procentų nuo kiekvienų pajamų
Būčiau sutaupęs 10 proc. atlyginimo kas mėnesį, jei būčiau pervedęs šią sumą į taupomąją sąskaitą kasdien siūlomomis aukščiausiomis palūkanomis. Jeigu būčiau disciplinuotai atidėjęs 10 proc. pajamų, gautų iš dovanų, susigrąžintų pinigų ar kitų panašių šaltinių, jau gyvenčiau mažame name iš šių santaupų (užuot 30 metų nuomai leidęs pinigus). Dirbčiau mėgstamą darbą ir paskirčiau jam savo gyvenimą. Bent jau būčiau laimingas net nepasiekęs savo finansinių aukštumų. Tikiuosi, ši žinutė pasieks savo klausytoją. D. Lorinser
Sumokėti dešimtinę sau yra esminis gerovės principas. Daugelis žmonių pirmiausia sumoka kitiems žmonėms. Daugelis žmonių gyvena ne pagal savo galimybes.
Bendrai paėmus, JAV vartotojai yra skolingi:
- 11,85 trilijono dol. paskolų.
- 1,4 % palūkanų nuo praėjusių metų.
- 918,5 bilijono dol. kreditinių kortelių įsiskolinimų.
- 8,09 trilijono dol. būsto paskolų.
- 1,19 trilijono dol. studentiškų paskolų.
- 5,9 % palūkanų nuo praėjusių metų.
2010 metų JAV gyventojų surašymas parodė, kad tarp 234,56 mln. žmonių, vyresnių nei 18 metų, suaugusysis skolingas 3761 dolerį kreditoriams. Vidutinis namų ūkis skolingas 11 244 dolerius studentiškų paskolų, 8163 dolerius už automobilius ir 70 322 dolerius būsto paskolų.
Vien ėmęs virti kavą namie galėtum vidutiniškai sutaupyti 64,48 dolerio per mėnesį (arba 2 dol. per dieną) arba 773,80 dolerio per metus. Atsidedant į atskirą fondą, vidutiniškai uždirbant 6,5 % palūkanų, investuojant dividendus į daugiau atskirų fondų, kiekvieną mėnesį sutaupyti 64,48 dolerio per dešimtmetį išaugtų į 10 981,93 dolerio.
Mano žmona kartą lankė garsaus apskaitininko pamokas. Pirmą dieną jo žodžiai klasėje buvo: Pats svarbiausias dalykas, kurį išmoksite šioje pamokoje, bet kurio daugelis žmonių neišmoksta: išleiskite mažiau nei uždirbate. Jei tai darysite, būsite finansiškai laisvi.
31. Kam nors atiduok dešimtinę nuo savo pajamų
Tas, kuris atiduoda, tampa turtingesnis. Patarlė
Dauguma turtingiausių pasaulio žmonių pasižymi sveiku finansiniu gyvenimu dažnai aukodami dalį savo pinigų.
Pasaulis duoda davėjams ir ima iš ėmėjų. Joe Polishas
Daugelis žmonių bando sukaupti tiek daug, kiek tik gali. Tačiau natūralus gero būvio principas yra dosnumas. Kaip sakė Joe Polishas: Pasaulis duoda davėjams ir ima iš ėmėjų.
Žiūrint iš dvasinės perspektyvos, viskas, ką turime, yra Dievo (arba Žemės). Mes esame tik savo nuosavybės tvarkdariai. Kai mirštame, kartu juk nepasiimame savo pinigų. Tad kam juos kaupti?
Jei dalinsiesi dosniai ir išmintingai, nustebsi, kaip išaugs tavo pajamų potencialas. Ištobulinsi bruožus, reikalingus kuriant gerovę.
32. Išgerk 1,8–3 litrus vandens per dieną
Žmogus sudarytas iš vandens. Kai išgeriame pakankamai vandens, nepriaugame svorio, turime sveikesnę odą ir geriau funkcionuojančias smegenis. Tiesą sakant, jei išgeriame pakankamai vandens, net galima teigti, kad esame visokeriopai geresni.
Nereikia sukti galvos. Jei neišgeri pakankamai vandens kiekvieną dieną, turėtum kritiškai įvertinti savo gyvenimo prioritetus.
33. Geriau įsigyk mažą būstą negu nuomokis
Jei negyvenama dideliame mieste (daugelis jūsų gyvena), man nesuprantama, kokias neįmanomas sumas žmonės kiekvieną mėnesį moka už nuomą.
Kai su žmona persikaustėme į Klemsoną baigti universiteto, įdėjome daug pastangų, kad galėtume įsigyti namus. Šokiruoja, tačiau mūsų būsto paskolos įmokos yra kur kas mažesnės negu mūsų draugų nuoma. Baigiantis mūsų ketveriems metams Klemsone, užsidirbome keletą tūkstančių iš nuosavybės ir dar daugiau pasitenkinimo dolerių. Tuo pačiu metu kas mėnesį daugelis mūsų draugų tiesiog išmeta šimtus dolerių į kažkieno kito kišenę.
Taigi, pirkdamas nekilnojamąjį kursą, neišleidi pragyvenimui kaip daugelis žmonių.
34. Elektroninį paštą ir socialinius tinklus tikrink praėjus bent 1–1,5 val. nuo atsikėlimo
Daugelis žmonių tikrina elektroninį paštą ir socialinius tinklus vos prabudę. Tai įtraukia juos į kasdienę reaktyvią būseną. Užuot gyvenę savo ritmu, jie gyvena pagal kitų žmonių darbotvarkę.
Svarbu turėti kasdienę ir tvirtą rutiną: kai pabundi, pirmiausia pasirūpini savimi, ne kitais žmonėmis, ir nuteiki save laimėjimui netgi prieš pradėdamas dienos žaidimą. Kaip savo knygoje „Dvasinės žmogaus santykių šaknys“ (Spiritual Roots of Human Relations) mokė Stephenas Covey: Asmeninė pergalė visada eina pirma visuotinės.
Skirk pirmas kelias ryto valandas sau, kad vėliau galėtum kitiems padaryti geriausia, ką gali. Mano rytinė rutina susideda iš maldos, dienoraščio rašymo, garsinių knygų klausymo mankštinantis ir šalto dušo.
Po to, kai atlieku rytinius ritualus ir aiškiai matau dienos kryptį, galiu naudotis elektroniniu paštu ir socialiniais tinklais labiau savo naudai negu žalai.
35. Kiekvienais metais padaryk keletą radikalių pokyčių
Perkurk save kasmet. Naujumas yra monotonijos priešnuodis. Užsibrėžk naujus siekius, pradėk naujus santykius.
Išmėgink dalykus, kurių nesi daręs anksčiau.
Rizikuok.
Linksminkis.
Siek didelių dalykų, kuriuos atidėliojai daugelį metų.
2015 metais su žmona iš bevaikių tapome trijų įvaikių tėvais (4, 6 ir 8 metų). Pradėjau rašyti tinklaraštį. Mečiau darbą ir pradėjau rašyti. Visiškai pakeičiau mitybą. Pakeičiau visą dienos ritmą.
Tie metai buvo transformacija. Jie išmokė, kad galima pakeisti visą gyvenimą per vienus metus. Planuoju keisti ir gerinti savo gyvenimą kasmet.
Pokyčiai gąsdina žmones. Jie staigiai ištraukia iš komforto zonos. O būtent to ir reikia. Dažnai jausiesi lyg apsimetėlis, bet apsišaukėlio sindromas yra tiksliai tai, ko reikėtų siekti. Stenkis visada būti kvailiausiu žmogumi kambaryje, ir staigiai patobulėsi.
36. Apsibrėžk, kas tau yra gerovė ir laimė
Būk viskas visiems ir būsi niekas sau. John Rushton
Nėra dviejų vienodų žmonių. Tad kodėl turime turėti vieną sėkmės standartą? Siekti visuomenės sėkmės standarto yra nesibaigiančios žiurkių lenktynės. Visada atsiras geresnis už tave. Ir tu niekada neturėsi laiko daryti visko.
Užtat suprasi, kad kiekvienas sprendimas turi galimybės kainą. Kai pasirinksi vieną dalyką, tuo pačiu metu nepasirinksi keleto kitų. Ir tai gerai. Tiesą sakant, tai gražu, nes galime pasirinkti savo pirminį idealą.
Turime patys apsibrėžti, kas mums yra sėkmė, gerovė ir laimė, nes jei to nepadarysime – visuomenė tai padarys už mus, ir niekada nepasieksime tikslo. Visada kažko trokšime. Visada lyginsime save su kitais. Mūsų gyvenimas visada bus nesibaigiančios kito gero dalyko gaudynės. Niekada nepajusime pasitenkinimo.
37. „Pakeisk jauseną, galvoseną ir elgesį su pinigais“ (Steve Down)
Daugelis žmonių su pinigais palaiko nesveikus santykius. Tai nebūtinai jų kaltė – taip jie yra išmokyti.
Jei nori pakeisti savo finansinį pasaulį, turi pakeisti savo požiūrį ir jausmus apie pinigus.
Štai keletas esminių įsitikinimų, kurių laikosi sėkmingiausi pasaulio žmonės:
- Laisvos rinkos ekonomikoje bet kas gali uždirbti tiek, kiek nori.
- Tavo biografijos faktai, išsilavinimas ar IQ nesusiję su uždirbama pinigų suma.
- Kuo didesnę problemą išsprendi, tuo daugiau pinigų uždirbi.
- Tikėkis uždirbti daug pinigų, galvok apie DAUG: šimtą tūkstančių, penkis šimtus tūkstančių, kodėl ne milijoną?
- Tai, į ką fokusuojiesi, plečiasi. Jei tiki trūkumu, turėsi mažai.
- Jei tikėsi neaprėpiama gausa, pritrauksi gausą.
- Jei sukuri neįtikėtiną vertę kitiems, turi teisę uždirbti tiek pinigų, kiek nori.
- Tu nebūsi atrastas, išgelbėtas ar sukurtas kažkieno kito. Jei nori būti sėkmingas, turi pats save sukurti.
Kai išsiugdysi sveikus santykius, turėsi daugiau. Neišleisi savo pinigų niekams, kaip daro daugelis žmonių. Susikoncentruosi į vertę, ne į kainą.
38. Investuok tik į žinomą verslą
Warrenas Buffettas neinvestuoja į technologijas, nes apie jas neišmano, tad jis investuoja į bankininkystę ir draudimą. Jis nėra technikos vaikinas. Jis investuoja į tai, ką supranta.
Tačiau daug žmonių investuoja į jiems nesuprantamus dalykus. Aš irgi padariau tą klaidą. Kartą investavau keletą tūkstančių į ryžių platinimą. Nors investicija popieriuje atrodė puikiai, realybėje tai pasirodė katastrofa.
Nieko nesupratau, kad galėčiau priimti sumanius sprendimus. Pasitikėjau kažkuo kitu. Tačiau niekam kitam tavo sėkmė nerūpi labiau negu tau pačiam.
Nuo šiol atsakingai investuosiu tik į dalykus, apie kuriuos galiu priimti protingus sprendimus.
39. Sukurk automatinį pajamų šaltinį, kuris pasirūpintų pagrindiniais dalykais
Mes gyvename neįvertintais laikais. Niekada nebuvo lengviau automatiškai generuoti pajamas. Nesvarbūs tavo gebėjimai, įgūdžiai ir interesai, nes gali sukurti verslą, kuris veikia 24/7, net kai miegi, esi paplūdimyje ar žaidi su savo vaikais.
Antrepreneris yra žmogus, kuris keletą metų dirba itin daug, kad visą likusį gyvenimą galėtų ilsėtis.
Jei nori išlaisvinti savo laiką ir energiją daryti dalykus, kurie tau svarbiausi, arba investuok į tai, ką supranti (pavyzdžiui, nekilnojamasis turtas, verslas, investiciniai fondai), arba kurk verslą, kuriam tu nereikalingas (pavyzdžiui, sukurk internetinį edukacinį kursą apie ką nors, kuo aistringai domiesi).
40. Turėk daug pajamų šaltinių (kuo daugiau, tuo geriau)
Daugelio žmonių pajamos yra iš vieno šaltinio. Tačiau daugelio pasiturinčių žmonių pajamos yra iš daug šaltinių. Pažįstu žmonių su šimtais pajamų srautų kas mėnesį.
Kas nutiks, jei padarysi taip, kad kas mėnesį gautum pajamų iš 5 ar 10 skirtingų vietų?
Kas, jei keletas jų būtų automatizuotos?
Pasikartosiu, kad po kelerių trumpų intensyvaus darbo metų gali turėti keletą pajamų šaltinių.
41. Sek nors vieną savo įprotį ar elgesį, kurį nori patobulinti
Kai veiksmas yra matuojamas, jo kokybė pagerėja. Kai veiksmas yra matuojamas ir užfiksuojamas, tobulėjama dar greičiau. Thomas Monson
Fiksuoti sunku. Jei bandei anksčiau, yra tikimybė, kad tai mesi per keletą dienų.
Tyrimas nustatė, kad kai elgesys fiksuojamas ir vertinamas, jis drastiškai tobulėja.
Geriausia fiksuoti tik keletą dalykų. O gal tik vieną vienu metu.
Jei nori sekti savo mitybą, smagus būdas yra fotografuoti viską, ką valgai. Viską. Tai duoda laiko nuspręsti, ar tikrai nori tam tikrą maistą kišti į savo kūną.
Taigi, fiksavimas gali būti kūrybiškas. Daryk tai, kas tau labiausiai tinka. Naudok metodą, kuris tikrai suveiks. Bet pradėk fiksuoti.
Kaip konsultantas ir treneris galiu pasakyti, kad fiksuojamas elgesys buvo faktorius Nr. 1 mano kliento sėkmei. Kai fiksuoji ką nors, tampi sąmoningas. Kai garsiai apie tai pasakai, tampi atsakingas.
Daugelis mano klientų dienos pabaigoje atsiunčia man elektroninį laišką su savo veikla (pavyzdžiui, keturias valandas skyriau startuoliui, įvykdžiau 3 pardavimus, nesitikrinau socialinių tinklų iki pietų). Atskaitomumas tvarkyklėms ar programėlėms yra panašus kaip ir žmogui – ypač tam, kuriuo pasitiki ir gerbi.
42. Neplanuok daugiau nei trijų dalykų per dieną
Kai savo gyvenimą nuo kasdienės rutinos pastumi link kūrybiškumo ir veiksmų, tavo tikslai tampa kur kas didesni. Rezultatas: tavo prioritetų sąrašas tampa trumpesnis. Užuot daręs milijoną dalykų atsainiai, tikslas verčia padaryti keletą dalykų puikiai – arba bent atlikti nors vieną dalyką geriau nei bet kas kitas.
Jei turi daugiau nei tris prioritetus, tada neturi jokių. Jim Collins
Taigi kuris vienas ar du iš milijono mažų dalykų turės didžiausią įtaką?
Danas Sullivanas, „Strateginio trenerio“ (Strategic Coach) įkūrėjas, aiškina, kad yra dvi ekonomikos: sunkaus darbo ekonomika ir rezultatų ekonomika (The Economy of Hard Work and The Economy of Results).
Jei turi daugiau nei tris prioritetus, tada neturi jokių. Jim Collin
Kai kurie žmonės galvoja, kad sunkus darbas yra receptas. Nors tai tiesa, pastangos dažnai būna pervertintos. Daugelis žmonių pirmiausia koncentruojasi į procesą ar darbą, ir tik vėliau į rezultatą. Tačiau tie, kurie pirmiausia nusistato, kokio rezultato siekia, gali geriau pasirinkti pačią efektyviausią strategiją. Žinoma, ta strategija gali atsirasti iš komforto zonos, tačiau, kaip sakė Timas Griveris „Negailestingajame“ (Relentless): Kai trokšti rezultato, sunkus darbas nereikšmingas.
Timas Ferrissas savo knygoje „Keturios valandos kūnui“ paaiškina, ką jis vadina minimalia efektyvia doze (MED): tai mažiausia dozė pastangų, kuriomis gaunamas norimas rezultatas, o visa kita, kas yra daugiau negu MED, tėra laiko ir pastangų švaistymas. Vanduo verda 100 °C – jis labiau neužvirs, jeigu daugiau pakaitinsi.
Koks greičiausias būdas gauti tavo trokštamą rezultatą?
43. Pirmas dalykas ryte – pasiklok lovą
Pagal psichologinį tyrimą, žmonės, kurie ryte pasikloja lovą, yra laimingesni ir sėkmingesni už tuos, kurie to nedaro. Jei to nepakanka:
- 71 % pasiklojančių lovas laiko save laimingais (o 62 % nesiklojančių lovų yra nelaimingi).
- Besiklojantys lovas taip pat dažniau mėgsta savo darbus, turi namus, reguliariai mankštinasi ir jaučiasi geriau pailsėję – nesiklojantys lovų nekenčia savo darbų, nuomojasi butus, vengia sporto salės ir pabunda pavargę.
Beprotiška, tiesa?
Kažkas labai paprasta. Tačiau kai ryte pirmiausia pasikloji lovą, turi pirmą dienos pasiekimą. Tai duoda „laimėjimo“ jausmą.
Padaryk tai! Užtruks tik 30 sekundžių.
44. Turėk vieną įžūlų prašymą per savaitę (ką prarasi?)
Investicijų pritraukėjai (angl. rainmaker) generuoja pajamas prašydami. Jie prašo aukų. Jie prašo kontaktų. Jie prašo susitarimų. Jie prašo galimybių. Jie prašo susitikimų su lyderiais arba pokalbio su jais telefonu. Jie prašo reklamos. Jie turi idėjų ir prašo kelių minučių tavo laiko jas išsakyti. Jie prašo pagalbos. Neleisk uždarumui sulaikyti nuo svajonių. Tai vienas iš barjerų, kuriuos reikia peržengti, ir tu gali tai padaryti. Kartą sulaukęs teigiamo atsakymo ne tik priprasi, bet gali būti, kad tuo ir mėgausiesi. Prašyti – vienintelis kelias įgyvendinti svajones. Ben Arment
Patekau į universitetą jau pasibaigus paraiškų teikimo laikotarpiui tik todėl, kad paklausiau.
Gavau nemokamus NBA bilietus paprašęs jų keleto žaidėjų, kuriuos pamačiau viešbutyje.
Mano darbas buvo publikuotas aukšto lygio platformose, nes to paprašiau.
Prašyti – vienintelis kelias įgyvendinti svajones. Ben Arment
Labai mažai dalykų gyvenime duodami atsitiktinai. Daugeliu atveju tau reikia juos užsitarnauti arba paprašyti.
Taigi, kiekvienas turi daugybę galimybių, jei tik sukauptų drąsos ir nuolankumo paprašyti.
Visa minios finansavimo pramonė paremta prašymu.
Pradėk reikšti drąsius ir įžūlius prašymus. Kas blogiausio gali nutikti? Kažkas pasakys „ne“?
Nepaklausdamas iš karto praloši. Ir niekada nesužinosi, kokias galimybes praleidai.
Nenurašyk savęs per greitai. Pakviesk tą gražią merginą į pasimatymą. Paprašyk pakelti algą arba didesnių galimybių darbe. Prašyk žmonių investuoti į tavo idėją.
Padaryk tai. Nustebsi, kas nutiks.
45. Būk spontaniškai dosnus nepažįstamiesiems bent kartą per mėnesį
Gyvenimas reiškia ne vien tai, ką gali pasiekti ar įgyti. Jis daugiau apie tai, kuo tapai ir kuo prisidėjai prie kitų gerovės.
Įdomu, kad tyrimas, atliktas Jeilio universitete, nustatė, kad žmonės instinktyviai linkę kooperuotis ir būti dosnūs. Tačiau jeigu vilkinsi ir svarstysi, ar suteikti pagalbą arba būti dosniam, mažiau tikėtina, kad tai padarysi. Ir kuo ilgiau lauki, tuo tikimybė padėti mažėja. Šis principas tinka ir kitoms sritims.
Taigi, būk spontaniškas. Kai į galvą šauna mintis iš žmogaus už tavęs nusipirkti jo maistą, tiesiog padaryk tai. Negalvok.
Kai vairuodamas pamatai pakelėje žmogų, turintį problemų su automobiliu, tiesiog padėk. Negalvok.
Kai nori mylimajam pasakyti „Aš tave myliu“, tiesiog padaryk tai. Negalvok.
Paralyžius dėl analizės yra kvailas. Ir Malcolmas Gladwellas „Mirktelėjime“ (Blink) sako, kad impulsyvūs sprendimai dažnai būna kur kas geresni nei apmąstyti.
46. Palik mielą raštelį kam nors kartą per dieną
Ranka rašytos žinutės palieka stipresnį įspūdį ir yra ilgiau atsimenamos negu elektroninės. Nėra palyginimo šiai tradicinei pokalbio formai. Ranka rašytos žinutės yra tokios galingos, kad žmonės saugo šiuos raštelius. Kartais visą gyvenimą.
Jackas Canfieldas mokė, kad 3–5 ranka rašyti rašteliai per dieną pakeis tavo santykius. Elektroninių laiškų eroje gali atrodyti neefektyvu ranka rašyti laišką ir jį siųsti paštu. Bet juk santykių esmė ne efektyvumas.
Ranka rašyti laiškai ne tik pakeis tavo santykius – jie pakeis ir tave. Tyrimas parodė, kad rašymas ranka pagerina smegenų vystymąsi labiau negu rašymas klaviatūra.
Dalykai, kuriuos rašai, įsimins ir tau, o tai jums abiem, tau ir gavėjui, išliks atmintyje kaip brangi akimirka.
Ranka rašyti rašteliai suteikia prieskonių santykiams, suteikia smagumo. Jaudina savo mylimiesiems palikti malonius ir mielus raštelius atsitiktinėse vietose. Užkišk raštelį už savo mylimojo stiklo valytuvų, kad rastų po sunkios darbo dienos. Pasislėpk, palauk, kol jis ar ji išeis, stebėk iš kitos gatvės pusės. Pamatysi spinduliuojančias akis ir plačią šypseną.
Kitos smagios vietos rašteliui:
- Šaldytuve.
- Spintoje.
- Ant kompiuterio klaviatūros.
- Bate.
- Piniginėje.
- Pašto dėžutėje.
Bet kur, kur būtų staigmena…
47. Susidraugauk su savo tėvais
Daug žmonių palaiko prastus santykius su tėvais. Seniau ir man taip buvo. Vaikystė gali būti sudėtinga ir kartais mūsų tėvai padaro siaubingų dalykų, kurie mus paveikia neigiamai.
Vis dėlto tėvai tapo mano geriausi draugai. Jie mano patikimi draugai. Kreipiuosi į juos išminties ir patarimų. Jie supranta mane kaip niekas kitas. Biologija yra galingas dalykas.
Nors nežvelgiu į pasaulį taip pat, kaip mano tėvai, aš juos myliu ir gerbiu jų pastebėjimus. Mėgstu dirbti su savo tėčiu ir aptarti svarbias idėjas su mama.
Negalėčiau įsivaizduoti, kad esu jiems neartimas.
Jei tavo tėvai dar gyvi, atkurk ryšius ir pakurstyk ugnį. Iš šių santykių gausi neapsakomo džiaugsmo.
48. Naudok tarpdančių siūlą
Apie 50 proc. amerikiečių tikina kasdien besivalantys tarpdančius. Spėju, kad didžioji dalis tai pervertina. Bet kokiu atveju, tarpdančių valymo nauda yra didžiulė.
Kasdien valydami tarpdančius apsisaugosime nuo dantenų ligų ir ėduonies. Visi turi apnašų, ir jos gali būti pašalintos tik valantis tarpdančius siūlu arba atliekant dantų higieną pas specialistą. Apnašos gali turėti įtakos dantų skylutėms ir dantenų ligoms. Negydomos dantenų ligos gali sukelti širdies ligas, diabetą ir padidinti kūno masės indeksą.
Taip, tarpdančių siūlas gali turėti įtakos svoriui.
Taip pat jis greitai sumažina prastą burnos kvapą.
49. Bent kartą per dieną valgyk su šeima
Jeigu įmanoma, valgyk ir sėdėk prie bendro stalo su artimaisiais bent kartą per dieną. Nesvarbu, ar tai pusryčiai, pietūs ar vakarienė.
Šiandieniame pasaulyje taip skubame, kad viskas, ką darome, yra lėkimas. Pamiršome, ką reiškia tiesiog būti su savo artimaisiais.
Valgymas kartu tiesiog kuria bendrystę.
Anot CACA, paaugliai, kurie per savaitę mažiau nei trejas vakarienes valgo su šeima, yra 3,5 karto labiau linkę vartoti receptinius vaistus arba turėti tokių nelegalių narkotikų kaip marihuana, 3 kartus dažniau linkę vartoti marihuaną, daugiau negu 2,5 karto linkę rūkyti ir 1,5 karto dažniau yra bandę vartoti alkoholį.
50. Nors kartą per dieną būk dėkingas likimui
Dėkingumas yra vaistas nuo visų pasaulio problemų. Romėnų filosofo Cicerono jis buvo pavadintas „visų dorybių motina“.
Kai praktikuoji dėkingumą, pasaulis keičiasi. Nėra objektyvios realybės. Visi žmonės suvokia realybę, selektyviai dalyvaudami jiems reikšminguose įvykiuose. Vadinasi, kai kurie žmonės pastebi gera, kai kiti pastebi bloga.
Kai esi dėkingas už tai, ką turi, pritrauki dar daugiau teigiamų ir gerų dalykų.
Dėkingumas yra plati mąstysena. Kai mąstai plačiai, valdai pasaulį. Pilna beribių progų ir galimybių.
Žmonės yra magnetai. Kai esi dėkingas už tai, ką turi, pritrauki dar daugiau teigiamų ir gerų dalykų. Dėkingumas užkrečiamas. Jis pakeičia ne tik pasaulį, bet ir kiekvieną, kuris su tavimi bendrauja.
Autoriaus kvietimas veikti
Jeigu jums patiko šis straipsnis, pasidomėkite mano nemokama elektronine knyga Slipstream Time Hacking. Ši knyga išmokys jus nuspręsti, ko nori ir kaip tai gauti 10 kartų greičiau negu vidutinis žmogus. Susipažink su knyga jau dabar spausdamas čia.
Užburiančios dienos!
Benjamin P. Hardy, 50 Ways Happier, Healthier, And More Successful People Live On Their Own Terms.
Vertė Kristina Druceikaitė (vertimas nėra profesionalus), redagavo Justina Karalevičiūtė-Treigienė, paruošė Janina D.
Iliustracijos naudojamas su CC0 licencija, straipsnis išverstas ir naudojamas su autoriaus leidimu.
Sportas tave gali padaryti tave sveiku, o laimingu ir sėkmingu manau gali padaryti tik tai moterys. Jei surandi kuri tau patinka ir kuri manai, kad gali būti ta vienintelė, turi ją lepinti ir nieku gyvu nepaleisti. Nes laiminga moteris, tavo kelias į sėkmę. Savają lepinu kelionėmis, pačio gamintais patiekalais ir žinoma papuošalais. Juvelyrinių dirbinių moterys niekada neatsisakys. Žinau vieną Papuosalu parduotuvę kur papuošalai, geros kokybės ir pigiau nei kitur, todėl galiu sau leisti retesnei progai nupirkti jai ką nors gražaus
straipsnis puikus! tik knygos nuoroda neveikia, o greitas klausymas buvo iš viso naujiena. su greitu skaitymu esu susipažinusi, o apie klausymą pirmą kartą sužinojau. kažin, yra programėlių androidui?