„Negyvenk praeityje, nesvajok apie ateitį, koncentruokis į dabartį.“ (Buda)
Ar kada teko taip stipriai įsitraukti į darbą, kad net pamiršote apie laiką? Taip įsitraukti į užduotį daugeliui žmonių gali būti neįprasta. Tai – tėkmės būsena.
Kalbu iš patirties, tai vienas iš būdų pasiekti laimę darbe, sumažinti stresą ir padidinti produktyvumą. Neblogai, tiesa? Kai rašiau apie magišką dėmesio galią, pažadėjau parašyti daugiau apie tėkmės būsenos (angl. flow) sąvoką, kuri šiuo metu yra labai populiari ir dauguma yra ją girdėję. Šiandien apžvelgsiu, kas yra tėkmės būsena, kodėl ji tokia svarbi ir kaip ja pasiekti produktyvumą bei laimę darbe.
Kai esate tėkmės būsenos, tuomet: esate visiškai susikoncentravęs į darbą; pamirštate save, aplinkinius ir viską, kas vyksta aplink; pakinta laiko nuovoka; jaučiatės laimingi; tampate kūrybingi ir produktyvūs.
Kas gi ta tėkmės būsena? Paprastai tariant, tai proto būsena, pasiekiama visiškai pasinėrus į darbą, pamiršus tai, kas vyksta aplinkui. Šią sąvoką pasiūlė pozityviosios psichologijos šalininkas Mihály Csíkszentmihályi ir šiandien informacijos apie tai galima rasti įvairiuose žurnaluose ir tinklaraščiuose. Kai esate tėkmės būsenos, tuomet: esate visiškai susikoncentravęs į darbą; pamirštate save, aplinkinius ir viską, kas vyksta aplink; pakinta laiko nuovoka; jaučiatės laimingi; tampate kūrybingi ir produktyvūs. Vienas labiausiai man patinkančių dalykų kalbant apie tėkmės būseną yra tai, kad ji apima buvimo čia ir dabar Zen sąvoką. Sąvoka, apie kurią čia daug kalbėjau – buvimą čia ir dabar, visišką susikoncentravimą į vieną užduotį bei ramybės ir laimės pojūtį darbe.
Tikrasis produktyvumas yra, kai pasiekiate savo tikslus, kai atliekate tai, kas svarbu.
Kuo tėkmės būsena tokia svarbi?
Tikiu, kad įmanoma vienu metu atlikti vieną užduotį (tai priešinga atliekamoms kelioms užduotims vienu metu), tai vienas iš būdų išsiugdyti produktyvumą. Ne tokį produktyvumą, kai išbraukiate 20 dalykų iš sąrašo darbų, kuriuos turite padaryti (nors ir tai gali teikti pasitenkinimą), kur laviruojate tarp dienos darbų ir nuolatinio buvimo užsiėmus. Tikrasis produktyvumas yra, kai pasiekiate savo tikslus, kai atliekate tai, kas svarbu. Kaip rašytojui tai reikštų verčiau rašyti vieną ar du svarbius ir įsimintinus straipsnius negu 20 ar 50 nesvarbių, kuriuos žmonės pamirš po 5 minučių perskaitę. Tai reiškia rasti būdą, kaip užbaigti projektą, o ne atsakinėti į krūvas laiškų, atsiliepinėti į telefonų skambučius, rūpintis daugybe susitikimų ir visą dieną tvarkyti popierius. Tai reiškia kokybę vietoj kiekybės. Kai tik išmoksite koncentruotis į tokio svarbumo projektus ir užduotis, tėkmės būsena padės tas užduotis užbaigti. Tarp šių svarbių ir iššūkius keliančių užduočių pasimetate ir, užuot būdami nuolat pertraukiami mažų dalykų (skambučių, laiškų, kolegų ir kt.), tėkmės būsenos galite susikoncentruoti į gana ilgas užduotis ir jas užbaigti. Ir pasinerdami į jas vis labiau didžiuositės savimi. Didindami kokybės našumą sumažinsite streso lygį. Įvykdysite svarbias užduotis, užuot pradėję užbaiginėti. Jūsų pasiekimai yra geresnis rezultatas negu nuolatinis buvimas užsiėmusiam. Tėkmės būsena yra vienas iš būdų tai pasiekti.
Kaip pasiekti tėkmės būseną ir laimę darbe
1. Rinkitės patinkantį darbą. Jei jaučiate baimę atlikdami užduotį – sutriksite ją atlikdami. Jei nekenčiate savo darbo, galite svarstyti apie darbo pakeitimą arba imtis projekto, kuris jums patinka dabartiniame darbe. Šiaip ar taip, būkite tikras: kad ir kokią užduotį pasirinktumėte, galite su užsidegimu į ją pasinerti.
2. Rinkitės svarbią užduotį. Tai yra darbas, kurį mylite – lengvą ir nereikšmingą, ir tai yra darbas, kuris ilgainiui paveiks jūsų gyvenimą ir karjerą. Rinkitės pastarąjį, jei manote, kad taip bus geriausiai panaudotas jūsų laikas ir tėkmės būsena.
3. Įsitikinkite, ar išsikeltas tikslas – jūsų jėgoms. Jei užduotis itin lengva, ją atliksite be menkiausių pastangų. Užduotis turėtų būti gana sudėtinga, kad skatintų visiškai susikoncentruoti. Vis dėlto, jei ji pernelyg sunki, sugaišite daug laiko ir energijos vien mėgindami išsiaiškinti, kaip ją atlikti, arba užbaigsite ją nepasitikintys savimi. Išsirinkti tokią užduotį, kuri atitiktų jūsų gebėjimus, taip pat iššūkis.
4. Raskite sau produktyviausią paros laiką. Visų pirma, jūs galite rasti sau tinkamiausią laiką susikoncentruoti, taip pat tokį, kuomet jūsų koncentracija būna silpniausia. Mano produktyvumo pikas – anksti ryte, kol pasaulis dar miega. Jums tai galėtų būti ankstus rytas tik ką nubudus, arba ankstyvas rytas darbe, kol dauguma žmonių dar neatvykę ar vis dar gurkšnoja rytinę kavą. Taip pat galite išmėginti pietų metą, kai dauguma pasišalina iš kabineto. Darbas vakare irgi ne ką prasčiau tinkamas. O galbūt jums pasisekė ir galite dirbti bet kuriuo paros metu, jei tik randate ramią ar tinkamą vietą. Kad ir kurį metą pasirinktumėte, tai turėtų būti pats tinkamiausias metas jums. Kai kurie jaučia nuovargį jau po pietų – jiems tai ne pats tinkamiausias metas tėkmės būsenai. Raskite tokį laiką, kai jaučiatės turintys daugiausiai energijos ir galintys geriausiai susikoncentruoti.
5. Nesiblaškykite. Šalia tinkamo laiko ir vietos darbui paieškos, atsiribokite nuo to, kas jus blaško. Išjunkite muziką, kuri blaško dėmesį (nebent klausotės tokios, kuri padeda susikoncentruoti), išjunkite telefoną ar jo garsą, atsijunkite nuo pašto, kitų socialinių tinklų ir visko, kas kelią triukšmą ir blaško jūsų mintis. Taip pat kartais padeda nuo darbo stalo pašalinti visus daiktus, net jeigu tai reikštų visus sumaišytus popierius sukrauti į vieną aplanką ir jį sutvarkyti vėliau.
6. Mokykitės kuo ilgiau susikoncentruoti į atliekamą užduotį. Tokia praktika užtrunka. Pradėkite savo nuožiūra pasirinkdami užduotį ir mėgindami kuo ilgiau susikoncentruoti ją atlikdami. Pradžioje daug kas susiduria su sunkumais, jei mėgina kelis darbus atlikti vienu metu. Mėginkite tol, kol pavyks koncentruotis vien tik į pasirinktą užduotį. Jums seksis vis geriau ir geriau. Ir jei sugebate išlaikyti dėmesį be didelių pastangų, jei užduotį pasirinkote atsižvelgdami į tai, kas jums patinka, į tai, kas jums svarbu, ir į tai, kas skatina tobulėti, turėtumėte patirti tėkmės būseną.
7. Mėgaukitės. Patirti tėkmės būseną yra nuostabu. Šaunu sugebėti išreikšti save naudingoje srityje, progresuoti atliekant svarbią užduotį ar projektą, daryti tai, kas traukia. Skirkite laiko šiuo jausmu pasidžiaugti (tai padaryti gana sunku, kol esate tėkmės būsenos).
8. Praktikuokitės. Kiekvienas žingsnis reikalauja praktikos: ieškojimas darbui tinkamiausio paros meto, pašalinant tai, kas blaško, ir gebėjimas išsirinkti tinkamiausią jums užduotį. Ypač – mokymasis ilgesnį laiką išlaikyti dėmesį ties viena užduotimi. Kiekvieną sykį, kai nepasiseks, pamėginkite pasimokyti iš nesėkmės. Kiekvieną sykį, kai pasiseks – atkreipkite dėmesį, ką padarėte, kad jums pavyko? Ir apibendrinant: kuo daugiau praktikuositės, tuo geresnius rezultatus gausite.
9. Nauda. Be malonumo, patirto būnant tėkmės būsenos, jūs taip pat jausitės laimingesnis. Dažniau užbaigsite svarbius darbus. Visa tai kelia didžiulį pasitenkinimą. Skirkite laiko, kad tai suvoktumėte, ir kasdien praktikuokitės.
Gebėjimas susikoncentruoti ilgą laiką ties viena veikla yra didžiulis pasiekimas. Bertrand Russell
Autorius: Leo Babauta, 9 Steps to Achieving Flow (and Happiness) in Your Work
Vertė Rimantė Lėckaitė, redagavo Justina K., paruošė Janina D. Iliustracijos naudojamos su CC0 licencija, straipsnis nėra ribojamas autorinių teisių.