Paprastai neskaitau persiųstų laiškų, tačiau šiandien vienas jų patraukė mano dėmesį. „Volvo“ darbininkas, dirbantis Švedijoje, rašė, kad kiekvienas projektas jų kompanijoje „trunka dvejus metus, kol būna baigtas, net jei puiki idėja yra visiškai paprasta. Tai – taisyklė“.
Pasaulinis korporacinis verslas, orientuotas į greitą tempą ir rezultatą, akivaizdžiai kontrastuoja su švedų lėtumu.
Jis papasakojo su tuo susijusią istoriją.
Pirmą sykį, kai atvykau į Švediją, vienas iš mano bendradarbių kiekvieną rytą paimdavo mane iš viešbučio. Buvo rugsėjis, kiek šaltoka ir pasnigę. Į biurą atvykome anksti, bet jis pastatė automobilį toli nuo įėjimo (net 2000 darbuotojų asmeniniais automobiliais atvyksta į darbą). Pirmąją dieną nepratariau nė žodžio. Taip pat antrąją bei trečiąją. Tačiau vieną rytą paklausiau: „Gal turite nuosavą vietą stovėjimo aikštelėje? – Mes statome automobilį toli nuo įėjimo netgi tada, kai laisvų vietų yra arčiau, – atsakė jis. – Kadangi atvykstame anksti, turime laiko šiek tiek pasivaikščioti, o tiems, kurie vėluoja, reikalingos laisvos vietos arčiau įėjimo, nes jie jau nebeturi laiko. Ar taip nemanote?“ Galite įsivaizduoti mano veido išraišką.
Toliau jis pasakojo apie Europoje paplitusį judėjimą, pavadintą „Lėtas maistas“ (Slow Food), kurio filosofija teigia, jog žmonės turėtų valgyti ir gerti lėčiau, kad spėtų pasimėgauti maistu, leistų laiką su šeima ir draugais neskubėdami. „Lėtas maistas“ yra priešingas „greitam maistui“ (Fast Food) gyvenimo ir mitybos prasme.
Man patinka ši idėja. Šis judėjimas yra toks pat šaunus kaip ir tie žmonės, kurie bando gyventi taupiai. Esmė yra ne tik sumažinti išlaidas, bet ir sulėtinti tempą, kad taptų įmanoma mėgautis gyvenimu, įvertinti jo teikiamas dovanas ir atsisakyti daugumą užvaldžiusio materialistinio požiūrio. Svarbiausia – keisti vertybes ir prioritetus.
Jis tęsė toliau:
Iš esmės aktualūs „skubėjimo“ ir „pamišimo“ klausimai, sukurti globalizacijos ir veikiami noro „turėti kuo daugiau“ (įgyti tam tikrą statusą), – visa tai pastatoma prieš „turėti kokybiškai“ ar tiesiog „gyvenimo kokybę“. Prancūzai, dirbdami 35 valandas per savaitę, yra kur kas produktyvesni negu amerikiečiai ar britai. Vokiečiai, nustatę 28,8 darbo valandos per savaitę, pastebėjo, kad produktyvumas išaugo 20 %. Lėtumo filosofija patraukė JAV, spartumo bei „čia ir dabar“ sekėjų dėmesį.
Šis neskubėjimo požiūris neatstovauja darymo mažiau ar žemesnio produktyvumo politikai, veikiau skatina dirbti ir atlikti užduotis kokybiškiau, efektyviau, tobuliau, skiriant dėmesį detalėms ir patiriant mažiau įtampos. Atkuriamos draugystės, šeimos vertybės, maloniai leidžiamas laisvalaikis. Koncentruojamasi į šią akimirką, dabartį ir konkretumą vietoj pasaulinio, neapibrėžto ir anoniminio. Atsižvelgiama į esmines žmonių vertybes, į gyvenimo paprastumą. Į laisvesnę ir laimingesnę darbinę aplinką, kurioje žmonės mėgaujasi darydami tai, ką išmano geriausiai. Tad laikas stabtelėti ir pamąstyti, kaip, remiantis neskubėjimo požiūriu, kompanijoms plėtoti kokybę, kuri didintų darbo našumą, aptarnavimo ir gaminių kokybę.
Gyvenimas yra tai, kas vyksta, kol mes planuojame. Džonas Lenonas
Dauguma iš mūsų gyvena mėgindami aplenkti laiką, bet tai pavyksta tik patyrus širdies smūgį ar eismo įvykį, skubant, kad tik spėtume laiku. Kiti taip nerimauja dėl ateities, kad net pamiršta gyventi dabartyje, kuri yra vienintelis egzistuojantis laikas. Visi turime tiek pat laiko. Nei mažiau, nei daugiau. Skirtumas tik tas, kad kiekvienas pasirenkame, kaip jį praleisti. Turime gyventi čia ir dabar. Kaip yra pasakęs Džonas Lenonas: „Gyvenimas yra tai, kas vyksta, kol mes planuojame“.
Radau šaunų tinklalapį, pavadinimu Slow down now, kuris siūlo būdus, kaip sulėtinti tempą:
1. Užsiplikykite puodelį arbatos, užsikelkite kojas ir tiesiog žiūrėkite pro langą. Įspėjimas: nemėginkite to daryti vairuodami.
2. Skirkite šiek tiek laiko atsipalaiduoti vonioje.
3. Užrašykite šiuos žodžius ir pakabinkite ten, kur nuolat matytumėte: „Daryti daug darbų vienu metu yra silpnybė“.
4. Pamėginkite vienu metu daryti tik vieną darbą.
–
Autorius: Leo Babauta, Slow Down … to Enjoy Life
Vertė Rimantė Lėckaitė, redagavo Dalia L., paruošė Janina D. Iliustracijos naudojamos su CC0 licencija, straipsnis nėra ribojamas autorinių teisių.