Straipsnio autorius Benjaminas P. Hardy – vyras ir globėjas, lyderystės ir startuolių konsultantas, siekiantis organizacinės psichologijos daktaro laipsnio.
Laimė yra tada, kai tai, ką mąstai, ką sakai ir ką darai, yra harmoninga visuma. Mahatma Gandhi
Gandis buvo visiškai teisus. Kai elgiamės ne pagal savo vertybes ir nesiekiame savo tikslų, vyksta vidinis konfliktas. Žinome, kad turime kažką padaryti – galbūt tai projektas, gal tai laikas su mylimais žmonėmis ar dar galybė kitų dalykų, bet tai žinodami elgiamės visiškai priešingai.
Kaip ir aš, jūs galite savo elgesį teisinti ir save įtikinti, kad einate link savo svajonių. Deja, pažiūrėję į save veidrodyje sąžiningu žvilgsniu pamatysite, kad save apgaudinėjate. Kaip Gandis dar sakė: „Kuo nors tikėti ir taip nesielgti yra nesąžininga.“
Jūsų elgesys tiesiogiai veikia jūsų pasiekimus. Ir kai sąmoningai save žlugdote, negalite savimi pasitikėti. Tada susergama depresija, o asmenybė susiskaldo.
Kaip arti savo vertybių ir tikslų esate? Kiek su savimi konfliktuojate?
Ne mūsų gebėjimai parodo, kas mes esame. Tai parodo mūsų pasirinkimai. Dumbldoras
Esu toks pats kaip ir jūs. Mano veiksmai neretai prieštarauja mano vertybėms ir tikslams. Tobulybė nėra tikslas. Tačiau pastovumas ir tikslų bei vertybių įgyvendinimas pasiekia didelį pagreitį ir lemia rezultatus. Nėra jokio kito kelio. Kaip sakė Aristotelis, „Tu esi tai, ką nuolat kartoji.“ Galbūt Dumbldoras pasakė geriau: „Ne mūsų gebėjimai parodo, kas mes esame. Tai parodo mūsų pasirinkimai.“
Mes gyvename 24 valandų periodais
Mes visi turime 24 valandas per parą. Jei jūsų dienos nėra vientisos, jūsų gyvenimas taip pat nebus vientisas. Kai įvaldysite savo dienas, sėkmė bus neišvengiama.
Kokia šiandien buvo jūsų diena? Klausiu rimtai. Apžvelkite visus dalykus, kuriuos padarėte šiandien. Ar elgiatės kaip žmogus, kuriuo norėtumėte būti? Jei visus metus kartotumėte tai, ką darėte šiandien, kokio rezultato sulauktumėte? Jei iš tikro norite pasiekti tikslus ir svajones, kaip turėtumėte leisti savo įprastą dieną kitaip, negu ją leidžiate dabar? Kad pasiektumėte savo svajones, kaip turėtų atrodyti jūsų įprasta diena?
Vienas iš geriausių būdų sąmoningai susikurti idealų gyvenimą yra pradėti nuo idealios dienos. Kaip atrodytų tokia diena? Kokios veiklos turėtų kasdien kartotis, kad gyventumėte taip, kaip norite? Galbūt jau turite keletą savo idealios dienos užsiėmimų, bet ar artėjate prie savo svajonių?
Vienas iš geriausių būdų sąmoningai susikurti idealų gyvenimą yra pradėti nuo idealios dienos.
Jūsų ideali diena turi būti paremta požiūriu, koks yra geras gyvenimas. Tik jūs galite apibrėžti, kas jums yra laimė ir sėkmė.
Mano ideali diena apima šias veiklas:
- 8 valandas gilaus ir sveiko miego.
- Sąmoningą valgymą, įtraukiant sveikus ir paprastus patiekalus. Bent vieną kartą valgyti kartu su visa šeima – vaikais ir žmona.
- 30–60 minučių skiriu mankštai.
- 15–30 minučių skiriu maldai arba meditacijai.
- 1–2 valandas skiriu rimtam mokymuisi.
- 2–3 valandas be pertraukų rašau (neskaitant elektroninių laiškų, nebent kokiam nors ypatingam žmogui).
- 1 valandą skiriu mokymui arba pagalbai mokantis.
- Bent 3 valandos be pertraukų praeina žaidžiant su vaikais (be jokių išmaniųjų telefonų).
- Bent 1 valandą be pertraukų skiriu savo žmonai (vėlgi be išmaniųjų telefonų).
Nesvarbu, kokia tvarka viską veikiu. Nėra nė vienos vienodos dienos. Net jeigu atlieku viską, vis tiek turiu tris valandas el. paštui pasitikrinti, pavalgyti, vairuoti, spontaniškai paslaugai, pabūti išsiblaškęs, pasikalbėti telefonu su draugu ir kitiems panašiems netikėtiems dalykams.
Aišku, mano dienos ne visada idealios, kaip aprašiau aukščiau. Tikriausiai tik pusė dienų tokios atrodo. Kita pusė yra menkesnė ir primena savęs žlugdymą.
Jei netikime, kad esame savo laiko valdovai, turime vadinamąjį aukos sindromą, tokie būsime tol, kol prisiimsime atsakomybę už save.
Visi esame atsakingi už tai, kaip leidžiame savo laiką. Jei netikime, kad esame savo laiko valdovai, turime vadinamąjį aukos sindromą, tokie būsime tol, kol prisiimsime atsakomybę už save.
Kaip atrodo jūsų ideali diena? Kaip dažnai gyvenate savo idealią dieną? Jei nuolat gyventumėte savo idealias dienas, ko pasiektumėte po metų? Ką pavyktų pasiekti per penkerius metus?
Pasiryžkite veiksmui:
- Duokite sau kelias minutes pamąstyti, kaip turi atrodyti ideali diena.
- Pasidarykite sąrašą, ką darytumėte per savo idealią dieną.
- Pradėkite sekti, kaip dabar leidžiate savo dienas. Kai pradėsite stebėti, kaip leidžiate savo laiką, ir tapsite sąmoningi, nustebsite, kiek turite vidinių prieštaravimų.
Visada lengviau pasakyti nei padaryti. Tačiau visiškai įmanoma gyventi sąmoningai ir be prieštaravimų. Visiškai įmanoma blogus įpročius pakeisti gerais įpročiais. Tai pat įmanoma tapti tokiu žmogumi, kokiu norite būti.
Motyvacija ir savireguliavimo teorija
Kai jūsų tikslai yra aiškūs, motyvuojantys ir apibrėžti laiko, bandysite juos įgyvendinti tol, kol pavyks. Jeigu jums trūksta motyvacijos, vadinasi, turite problemų su savo tikslais. Tai reiškia, kad esate išsikėlę blogus tikslus arba jie nėra pakankamai aiškūs, arba laiko ribos nėra pakankamai apibrėžtos (paskaitykite apie Parkinsono taisyklę).
Štai kaip tinkamai parinkti tikslai veikia psichologiniu lygmeniu: pagal tyrimą, savireguliacija yra psichologinis procesas, kuris aptinka mūsų tikslų ir mūsų elgesio neatitiktį. Tai yra mūsų motyvacinės jėgos, kurios padeda mums nukeliauti nuo to, kokie esame, iki to, kokie norime būti.
Konkrečiau kalbant, savireguliacija veikia trimis keliais:
- Savikontrolė: nustato, kaip gerai dabar veikiame.
- Savęs vertinimas: nustato, kaip save vertiname lygindami save su tais tikslais, kurių norime pasiekti.
- Savireakcija: nusako, ką galvojame ir jaučiame lygindami save su tais tikslais, kuriuos esame išsikėlę. Kai jaučiamės nepatenkinti savo veikla, savireakcija verčia mus motyvuojančius išteklius perskirstyti.
Kad užtikrintumėte, jog ne tik pasieksite savo tikslus, bet gerokai juos viršysite, įdėkite daugiau pastangų nei atrodys reikalinga. Dauguma žmonių tinkamai neįvertina, kiek pastangų reikės norint pasiekti savus tikslus.
Vietoj palankių aplinkybių pasiruoškite blogiausiam scenarijui. Užuot tinkamai neįvertinus, kiek laiko ir pastangų prireiks, geriau skirti tam daugiau laiko.
Įgyvendinimo planas
Žinoma, siekti savo tikslų nėra taip lengva. Jei tai būtų lengva, kiekvienas būtume sėkmingas. Žmonės dažnai susimauna savireguliacijos kelyje, kol bando pasiekti savo tikslus.
Daugybė tyrimų įrodė: kaip galima tikėtis, kad žmonės sieks savų tikslų, jei jie neturi motyvacijos? Atsakymas yra tai, ką psichologai vadina įgyvendinimo planu, ir tai aiškiai matoma stebint ištvermės sportininkus.
Pavyzdžiui, kai maratono bėgikas bėga ilgą laiką, jis paskirsto jėgas ir nusistato sąlygas, kurioms ištikus nustos bėgti (pvz., jei prarasiu regą, tada sustosiu).
Jei nenusistatote sąlygų, kurioms ištikus sustosite, tai mesite savo tikslą jo nepasiekęs. Remiantis JAV laivyno pajėgų duomenimis, daugelis žmonių nustoja siekti savo tikslų, kai pasiekia 40 procentų savo tikrojo pajėgumo.
Įgyvendinimo plano teorija čia nesustoja, ji eina toliau. Jums ne tik reikia nusistatyti sąlygas, kurioms kilus mesite tikslus, bet taip pat turite apgalvoti į tikslą orientuotą savo elgesį, kai susidursite su sunkumais.
Mano pusbrolis Džesis yra geras to pavyzdys. Jis buvo užkietėjęs rūkalius daugiau nei dešimt metų, surūkydavo po kelis pakelius per dieną. Prieš trejus metus jis visiškai metė rūkyti. Kai tik imdavo jausti stresą arba patekdavo į tokią situaciją, kur paprastai užsidegdavo cigaretę, jis sau pasakydavo: „Jei aš būčiau rūkalius, tai būtų viena iš situacijų, kai užsirūkyčiau“. O tada toliau tęsdavo tai, ką daręs.
Kai išsiblaškau, kas pasitaiko gana dažnai, aš išsitraukiu dienoraštį ir susirašau savo tikslus. Tai iš naujo „užkuria“ mano motyvaciją ir praverčia man kaip elgesio korekcija.
Turite planuoti ir pasiruošti blogiausiam. Jus dažnai išmuš iš vėžių.
Negalite tiesiog norėti būti sėkmingas. Turite planuoti ir pasiruošti blogiausiam. Jus dažnai išmuš iš vėžių. Todėl reikia būti pasiruošusiems tokiems momentams, kai būsite nemotyvuotas. Jums tai pavyks, kai apgalvosite, kaip elgsitės, ir tai vėl padės susigrąžinti motyvaciją.
Kvietimas veikti
Apsvarstykite iššūkius, su kuriais susidursite pakeliui į savo tikslus (pvz., esate vakarėlyje ir patiekiamas mėgstamiausias desertas), kokia bus automatinė jūsų reakcija?
Įsivaizduokite visus sunkumus, su kuriais susidursite, ir apgalvokite kiekvieno iš jų atsaką. Tokiu būdu būsite pasiruošę karui. Kaip sakė Richardas Marcinko: „Kuo daugiau išliesi prakaito treniruotėje, tuo lengviau bus tikrame mūšyje.“ Kai susidursite su iššūkiais, tiesiog duokite atkirtį pagal vieną iš susikurtų elgesio modelių.
Išvados
Kokia šiandien buvo jūsų diena? O kokia vakar?
Meredithas Willsonas sakė: „Jei sudėsi į krūvą pakankamai rytojų, suprasi, kad surinkai daugybę tuščių vakardienų.“
Nėra jokių įsimintinų rytojų, jei mes nieko nepadarome šiandien.
Kaip leidžiate kiekvieną dieną, aiškiai apibrėžia, kas esate ir kuo tapsite. Neužtenka tik norėti geresnės ateities. Reikia žinoti, kaip ta ateitis atrodys, ir pradėti taip gyventi jau šiandien.
Nugalėtojai elgiasi kaip nugalėtojai prieš laimėdami. Jei nesielgsite kaip nugalėtojas šiandien, netapsite nugalėtoju rytoj.
Kvietimas veikti
Jeigu jums patiko šis straipsnis, pasidomėkite mano nemokama elektronine knyga Slipstream Time Hacking. Ši knyga išmokys jus nuspręsti, ko nori ir kaip tai gauti 10 kartų greičiau negu vidutinis žmogus. Susipažink su knyga jau dabar spausdamas čia.
Užburiančios dienos!
Benjamin P. Hardy, Tell Me What You Did Today, And I’ll Tell You Who You Are
Vertė Aušra Armalytė, redagavo Justina K. T., paruošė Janina D.
Iliustracijos naudojamas su CC0 licencija, straipsnis išverstas ir naudojamas su autoriaus leidimu.