Apie dėkingumo naudą psichologinei sveikatai atlikta daugybė tyrimų, taip pat ir įvairūs dvasiniai lyderiai nuolat pabrėžia dėkingumo svarbą. Dėkingumo lavinimas – paprastas ir veiksmingas kelias į laimę, pasisekimą, ramybę, pasitenkimą ir, žinoma, pasitikėjimą savimi. Todėl susidomėjau Lietuvoje kurtu Dėkingumo Dienoraščiu ir jo autore Egle Luotyte. Eglę kalbinau aš, Rasa Venckutė.
Egle, kaip dėkingumas tapo tau toks svarbus? Ką jis pakeitė tavo gyvenime? Galbūt gali papasakoti konkrečių pavyzdžių iš savo ar iš Dėkingumo dienoraščio pildytojų gyvenimo?
Žinoma, tai nenutiko per naktį (šypsosi). Svarbu darėsi nuolat, ypač pradžioje, kai pradėjusi rašyti dėkingumo dienoraštį pastebėjau pirmuosius pokyčius savo gyvenime (o gal tiesiog savyje). Atrodė, lyg pasaulis pasidarė man nuolankesnis, žmonės geresni, darbai lengvesni. Jaučiausi taip, kaip jaučiasi žmogus po ilgų lietingų dienų, kai nušvinta saulė! Šiandien, po daugiau nei metų, dėkingumas tapo mano įpročiu, ryto ritualų dalimi. Kaip išsivalyti dantis, taip ir užpildyti dėkingumo dienoraštį geriant rytinę kavą. Ir kiti žmonės, ypač pradėję praktikuoti dėkingumą, pastebi pokyčius jau pirmosiomis savaitėmis. Jų veidai nušvinta – tikrai! Sulaukiu labai daug žinučių ir laiškų apie tai, kaip žmonės jaučiasi. Visi kaip susitarę kalba tą patį: atsirado daugiau pozityvumo, aplinka malonesnė ir nuolankesnė, atrodo, lyg viskas pradeda klostytis (šypsosi).
Apie dėkingumo naudą psichologinei sveikatai atlikta daugybė tyrimų, taip pat ir įvairūs dvasiniai lyderiai nuolat pabrėžia dėkingumo svarbą. Kokius svarbiausius dėkingumo lavinimo pliusus išskirtum?
Svarbiausias – tai gebėti būti sąmoningam, lengviau išgyventi stresines situacijas, pastebėti daugiau pozityvių įvykių gyvenime ir priimti jį tokį, koks yra, vertinti net ir mažiausias smulkmenas, rasti kelią į vidinę laimę. Apibūdinčiau tai lyg „prablaivėjimą“, tarsi pradedame matyti ir priimti dalykus tokie, kokie jie yra.
Kaip manai, kiek dėkingumo lavinimas gali padėti stiprinti pasitikėjimą savimi, savivertę? Kaip būtent tai vyksta?
Manau, kad tai yra svarbi pasitikėjimo savimi dalis. Svarbiausia mokėti būti dėkingam ne tik kitiems, bet ir sau. O dėkodami ir pasakome sau, kad esame verti padėkos už vienus ar kitus dalykus. Čia ir prasideda savivertė. Tik išmokę vertinti ir mylėti save, mes galime nuoširdžiai dėkoti kitiems. Man pačiai tai yra labai didelė ir svarbi pamoka.
Galbūt gali pasiūlyti kelis pratimus ar klausimus dienoraščiui, kurie padėtų stiprinti pasitikėjimą savimi?
Siūlyčiau pirmiausia užrašyti, ką šiandien gero padariau kitiems? Už ką šiandien esu dėkingas sau? Taip pat siūlyčiau užsirašyti mažus pažadus sau. Pažadų sau rašymas ir, svarbiausia, jų laikymasis labai padeda auginti pasitikėjimą savimi. Tai pat yra ir su kitais žmonėmis: jei jiems pažadame ką nors ir tęsime, žmonės mumis pasitiki, taip turime elgtis ir patys su savimi.
Ką konkrečiai galima rasti tavo kurtame Dėkingumo dienoraštyje? Kodėl pasirinkai būtent šiuos klausimus?
Dėkingumo dienoraščio užduotis kruopščiai atrinkau pati. Skaičiau labai daug straipsnių, domiuosi psichologija, tad sudėtinga nebuvo. Taigi, kaip jau ir minėjau, Dėkingumo dienoraštyje sudėjau ne tik dėkingumo praktiką, bet ir mokymąsi pastebėti pozityvius dalykus kiekvieną dieną užuot koncentravusis į nesėkmes. Ši užduotis tiesiog moko perprogramuoti savo smegenis – ieškoti pozityvių patirčių. Taip pat įdėjau ir užduotį, kuri skatina apibūdinti tobulą savęs versiją ir tai užrašyti. Sakykime, norime būtų kantresni, tad kiekvieną dieną rašome „esu kantrus“. Tas pačias savybes rašome kiekvieną dieną, taip skatindami save taip ir elgtis bei tapti geriausiomis savęs versijomis. Dienoraštyje rasite ir klausimą, ką padarėte šiandien gero kitiems – daryti gera yra taip pat labai plati tema, tačiau trumpai kalbant: daryti gera kitiems yra naudinga ir mums patiems. Palikau vietos ir svarbiausiems tos dienos planams arba darbams užrašyti. Tyrimai rodo, kad darbų užrašymas iš tiesų mums padeda tapti produktyvesniais ir įgyvendinti tai, ką esame suplanavę, nesiblaškyti, susikoncentruoti ir išskirti tikruosius prioritetus. Daugiau galite pamatyti čia: http://www.dekingumodienorastis.lt/.
Kokie Dėkingumo dienoraščio ateities planai? Galbūt planuoji kurti ir kitus dėkingumui lavinti skirtus įrankius?
Idėjų yra labai daug. Prieš Kalėdas pasirodys kartu su „Erni design“ sukurta ritualinė apyrankė, kuri jau susilaukė didžiulio populiarumo. Turime ir daugiau dovanų idėjų, sąmoningumo bei dėkingumo lavinimo produktų, tačiau viskam, kas vertinga ir kokybiška, reikia laiko, tad labai stengiuosi neperspausti nei savęs, nei kitų, prisijungusių prie šio projekto.
Eglė Luotytė, Dėkingumo Dienoraštis. DĖKINGUMO DIENORAŠTIS – maža knygelė dideliems gyvenimo pokyčiams!
Kalbino Rasa Venckutė. Paruošė Janina D. Iliustracijos: ©Eglė Luotytė.
Priėmimas į Lūšį greitai baigsis
ŠIŲ METŲ LŪŠYJE: PASITIKĖJIMAS SAVIMI IR REZULTATYVESNIS TIKSLŲ SIEKIMAS