„Gamta niekur neskuba, bet vis tiek visur spėja.“ (Laozi)
Leiskite sau trumpam atsisakyti visko, ką iki šiol žinojote.
Panaikinkime produktyvumo, laiko valdymo, efektyvumo, esmės sąvokas.
Ištuštinkime iš darbo dienos viską, ką į ją sudėjome, ir tiesiog ramiai pasėdėkime tuščiame kambaryje.
Ką į tą kambarį turėtume įdėti? Ar norime tą ribotą erdvę išeikvoti skubėjimui, pinigų „darymui“, greitiems sandoriams, apskaičiuotiems susitikimams?
Gamta niekur neskuba, bet vis tiek visur spėja. (Laozi)
Kas, jei į tą kambarį įdėsime tik tai, kas svarbu, kas esminga? Kas, jei visa kita tiesiog paliksime išorėje?
Tuomet liksime su tokia darbo diena, kuri bus lyg poezija, tobulas grožis.
Išmintinga darbo diena
Savo gyvenime aš sąmoningai auginau lanksčią, supaprastintą, lėtą, tausojančią, kūrybišką darbo dieną.
Tai buvo visiška priešingybė iki tol turėtam gyvenimui: skubotam, nerimastingam, komplikuotam, nuobodžiam darbadieniui.
Tai, ką kuravau, nebuvo sudėtinga, tačiau tai buvo tiesiog tobula aplinka kurti iš esmės kitokius nei iki šiol pasiekimus.
Skubėjimas, paradoksalu, bet palieka mums mažiau laiko – skubėdami nepastebime, kad diena tiesiog išnyko beveik nepastebėta.
Aš sukūriau sėkmingą tėkmę naudodamasis keliais pagrindiniais principais. Galbūt jums ir nepavyks pritaikyti visko iš karto, bet viliuosi, kad šie principai pravers.
1. Ištuštėkime tyloje ir vienumoje
Kai mūsų tvarkaraštis perpildytas, nelieka vietos galimiems pakeitimams. Kai mūsų diena pilna ir triukšminga, nelieka erdvės pamąstyti.
Ištuštinkime savo dieną. Kai atsiras laisvos vietos, ją galėsime užpildyti tuo, kuo norėsime. Vien dėl šios tuštumos galime sukurti kažką iš esmės kitokio, neįprasto.
Peržiūrėkime savo tvarkaraštį. Raskime vietos pabūti tyloje ir vienumoje. Toje tyloje galėsime nevaržomai išgirsti savo mintis, suvokti realybę, kurti grožį.
2. Lėtinkime tempą ir būkime sąmoningi
Skubėjimas, paradoksalu, bet palieka mums mažiau laiko – skubėdami nepastebime, kad diena tiesiog išnyko beveik nepastebėta.
Sulėtinkime tempą ir stebėkime. Taip galėsime geriau susitelkti kūrybinėms užduotims ir, nors darysime mažiau, tačiau atliksime tuos veiksmus, kurie yra svarbesni ir esminiai.
Būkime sąmoningi visur, nesvarbu, tai mažas ar didelis veiksmas. Mėgaukimės kiekvienu judesiu, kiekvienu veiksmu.
Baigę užduotį, ištuštinkite savo galvą. Tik tuomet judėkite prie kitos užduoties.
Būkime sąmoningi visur, nesvarbu, tai mažas ar didelis veiksmas. Mėgaukimės kiekvienu judesiu, kiekvienu veiksmu.
3. Išmintingas kūrybiškumas
Nenaudokime mums dovanotos dienos nesąmoningoms, rutininėms užduotims. Nebaikime dienos neturėdami ką parodyti iš to, ką nudirbome.
Kasdieną pradėkime kurdami. Dar prieš pasimesdami elektroninių laiškų jūroje, internetinėse paieškose ar skaitiniuose, pirmiausia padarykime vietos kūrybai.
Peržiūrėkime savo tvarkaraštį. Raskime vietos pabūti tyloje ir vienumoje. Toje tyloje galėsime nevaržomai išgirsti savo mintis, suvokti realybę, kurti grožį.
Sukurkime ką nors nuostabaus. Pamaloninkime savo auditoriją. Nustebinkime juos, sužavėkime taip, kad jie patys norėtų prisidėti prie mūsų paskatinimo. Padarykime ką nors tiesiog kitaip.
4. Supaprastinkime
Šie išmintingo darbadienio principai daugeliui žmonių gali pasirodyti nepraktiški vien dėl to, kad jiems įgyvendinti tiesiog nėra laiko ar tinkamos vietos. Vienintelis kelias tai pasiekti yra supaprastinti savo darbo dieną.
Tai raktas nuo visų kitų durų. Mažinkime. Valykime viską iki esminio taško.
Supaprastinkime ir tikrai rasime laiko ramybei, pabūti su savimi, tylai, lėtai eigai, sąmoningumui.
Kas liko ant rašomojo stalo po tokio išgryninimo? Kokie trys pagrindiniai dalykai, tiesiog privalantys ten likti? Visa kita pašalinkime.
- Iš ko susideda šiandienos dienotvarkė? Kokios trys joje esančios užduotys gali mūsų gyvenime ką nors pakeisti? Visą kita tiesiog pašalinkime, kiek tai įmanoma.
- Ką veikiame kasdieną? Kiek iš tų veiklų galėtų ilgainiui tiesiog išnykti?
- Kiek laiko praleidžiame internete? Ar galėtume išsiversti be to?
Supaprastinkime ir tikrai rasime laiko ramybei, pabūti su savimi, tylai, lėtai eigai, sąmoningumui.
5. Lankstumas ir natūralumas
Tokio tipo darbadienis gali pasirodyti nejudrus, sustingęs, bet tiesa yra ta, kad kai susikuriame erdvę, įgaliname save lanksčiai elgtis iškilus kliūtims ar situacijoms, reikalaujančioms pokyčių.
Natūrali gyvenimo tėkmė nuolat pilna pokyčių ir, jei esame nelankstūs, nebūsime pajėgūs tų pokyčių įveikti sėkmingai, tapsime suirzę, nerimastingi, pikti ir įsitempę.
Ir atvirkščiai, jei tiesiog neturėsime jokių lūkesčių dėl to, kas nutiks kiekvieną dieną, ir įveikinėsime iššūkius bei situacijas būtent tada, kai jos iškils, išvengsime dėl išankstinių lūkesčių susikeltos įtampos ir nerimo.
Būkime atviri viskam, kas nutinka. Būkime lankstūs. Įveikinėkime iššūkius, kliūtis tik jiems iškilus ir pajusime, kad tikroji gelmė neateina vien per mus ar tik iš išorės, ji ateina iš jų abiejų santykio.
„Tobulumas yra pasiektas ne tuomet, kai nebėra ko pridėti, bet tuomet, kai nebėra ko nuimti.“ (Antuanas de Saint-Exupery)
Autorius: Leo Babauta, The 5 Principles of a Profound Workday.
Vertė Renata Rančytė, redagavo Justina K., paruošė Janina D. Iliustracijos naudojamos su CC0 licencija, straipsnis nėra ribojamas autorinių teisių.