Galite perskaityti visas knygas apie produktyvumą, daugybę tinklaraščių ir pritaikyti krūvą skirtingų produktyvumo skatinimo patarimų. Ir vis tiek galiausiai nebūsite nieko svarbaus nuveikę.
Tiesa ta, kad teoriškai produktyvumas yra gana paprastas reikalas. Net jei turite daug užduočių, žingsniai yra lengvai nuspėjami:
1. Išsirinkite kurią nors svarbią užduotį (galbūt užduotį iš svarbiausio projekto). Nėra taip svarbu, kurią pasirinksite, nes greitai pereisite ir prie kitų užduočių.
2. Kurį laiką susitelkite tik ties ta užduotimi, jei įmanoma, pabaigdami ją.
3. Išsirinkite kitą svarbią užduotį ir kartokite iš pradžių.
Ir būtinai darykite pertraukas. Pasivaikščiokite. Padarykite jogos pratimų. Pamedituokite. Suvalgykite ką nors sveiko. Pabendraukite. Tačiau grįžę prie darbo dėmesį sutelkite tik svarbią užduotį ir bandykite ją atlikti. Jums gali atrodyti, kad darbų per daug, bet tiesa ta, kad viskas, ką galite padaryti, tai susikoncentruoti ties vienu dalyku vienu metu.
Tad jeigu viskas taip paprasta, kas gi tada mums trukdo? Baimė.
Keletas baimių, trukdančių imtis aukščiau minėtų produktyvumo žingsnių, yra šios: nesėkmės baimė, neužtikrintumas, pasitikėjimo trūkumas, nepatogumas, kontrolės trūkumas.
Tiesa sakant, mes bijome tik vieno dalyko: negalėti kontroliuoti, jaustis saugiai, užtikrintai ir patogiai. Iš tiesų visa tai yra tas pats. Visos mūsų baimės kyla iš to.
Mes nenorime šių baimių jausti. Todėl vengiame jų, siekdami kontrolės, užtikrintumo, komforto ir nukreipdami dėmesį į tokius trukdžius kaip naujienų portalai, socialinė medija, kačiukų filmukai, laiškai, žinutės. Stengiamės pajusti kontrolę bėgdami nuo svarbių, bet neaiškių užduočių, ir geriau tvarkydamiesi, dėliodami, kurdami naują produktyvumo sistemą. Darome bet ką, kad tik to neaiškumo išvengtume.
Taigi, dabar prieiname prie mano paties svarbiausio produktyvumo skatinimo būdo. Tai pasinerti į neužtikrintumą.
1. Pradėkite skirdami sau svarbią užduotį. Tiks bet kuri. Kai pastebėsite save krypstančius link trukdžių, nereikalingo bruzdesio, atsitraukite ir vėl skirkite sau svarbią užduotį.
2. Susitelkite tik ties ta viena užduotimi. Bandykite pabaigti ją ar bent dirbti prie užduoties nepertraukiamai 10–15 minučių.
3. Kai pastebėsite save bandančius nukrypti prie blaškančių dalykų, stabtelėkite. Atkreipkite dėmesį į neužtikrintumo baimę. Kvėpuokite.
4. Patyrinėkite tą jausmą. Pažiūrėkite, kaip jis jaučiasi jūsų kūne. Minutę pabūkite su šiuo fiziniu jausmu ir pajuskite, kad jums viskas gerai, nepaisant tos neužtikrintumo baimės. Jūsų širdyje gyvena pamatinis gerumas, kuris visada bus ten, net jei nežinote, kaip baigsis ši užduotis ar esamas momentas.
5. Pasinerkite į užduotį net jausdami tą baimę. Gerai šią baimę pastebėti ir vis tiek tęsti svarbią užduotį.
Tai tiek. Žinokite apie savo baimę, nesileiskite jos veikiami, smalsiai ją tyrinėkite ir vis tiek tęskite svarbius darbus.
Jūs kartais leisite sau pabėgti nuo baimės, nukrypti į trukdžius. Bet tik tuo metu, kai nuspręsite nebėgti, iš tikrųjų įgysite gyvenimą keičiančią savybę.
P.S. Perskaitykite Chelsea įrašą „Vienas svarbiausių dalykų norint būti itin produktyviam“.
Autorius: Leo Babauta, My Most Important Productivity Method
Vertė Aušra Aleknavičiūtė, redagavo Justina K. T., paruošė Janina D. Iliustracijos naudojamos su CC0 licencija.