Ar būna dienų, kai jaučiatės tiesiog tingūs ir nenorite imtis jokio darbo iš savo darbų sąrašo?
Man tokių tikrai pasitaiko. Vakar buvo viena tokių dienų – nepaskelbiau jokio įrašo čia, tinklaraštyje Zen Habits, ir keletas skaitytojų mane už tai sukritikavo. Atlikau keletą nedidelių darbų, bet ne viską, ką planavau.
Mums visiems pasitaiko tingių ir nedarbingų dienų. Kartais dėl miego trūkumo, kartais tiesiog trūksta motyvacijos, o kartais todėl, kad susižavime kokiu nauju žaidimu (mano vakarykštis buvo befuddlr).
Tad ką gi daryti? Šiandien apžvelgsime keletą mano mėgstamų strategijų, kaip elgtis nedarbadieniais.
Manau, man svarbiausia rasti būdų, kaip vis tiek atlikti svarbias užduotis tada, kai esu nelabai darbingas, kartu leidžiant sau kartkartėmis atsipūsti. Mūsų smegenims reikia pertraukų – negalime visa laiką dirbti visu pajėgumu.
Neseniai skaitytojas Benas paklausė: „Ar jūs gyvenate padidėjusio ir sumažėjusio produktyvumo periodais?“
Atrodo, kad ir kiek bandyčiau suvaldyti tuos milijardus dalykų, kuriais reikia pasirūpinti ir kuriuos reikia atlikti turint savo verslą, būna savaičių, kai viską padarau ir jaučiuosi puikiai. Deja, taip pat būna savaičių, kai jaučiu, lyg daugelis dalykų praslysta, ir nuveikiu nedaug.
Puikus klausimas, Benai! Trumpas atsakymas – taip, aš tikrai išgyvenu padidėjusio ir sumažėjusio produktyvumo laikotarpius! Tikiuosi, nesudarau klaidingo įspūdžio, kad visą laiką esu darbingas.
Manau, man svarbiausia rasti būdų, kaip vis tiek atlikti svarbias užduotis tada, kai esu nelabai darbingas, kartu leidžiant sau kartkartėmis atsipūsti. Mūsų smegenims reikia pertraukų – negalime visa laiką dirbti visu pajėgumu.
Kaip gauti daugiausia naudos pačią nedarbingiausią dieną
1. Raskite kokią nors smagią veiklą. Jeigu jaučiatės nemotyvuoti, gali būti, kad darbai jūsų sąraše tiesiog nuobodūs. Turite rasti ką nors įdomaus, ką galėtumėte nuveikti! Kai kam tai gali būti iššūkis, bet darykite štai kaip: atsitraukite, užsimerkite ir leiskite mintims plaukti. Ką būtų smagu nuveikti šiandien? Kaip galite išsivaduoti iš įprastos kasdienės rutinos? Ką paprastai darote užsidegę? Kas būtų jums nauja ir nebandyta? Leiskite idėjoms kilti, o tada pradėkite jas užsirašinėti (čia jau galima atsimerkti). Tada išsirinkite ką nors smagaus ir uždegančio iš savo sąrašo, net jei tai nėra kas nors svarbaus – geriau nuveikti tai negu nieko.
Susižavėjimas yra pats geriausias būdas norint išsivaduoti iš nemotyvuojančios neveiklumo būsenos.
2. Pašalinkite trukdžius. Kas jus šiandien blaško? Gal kokia nauja interneto svetainė, kurią radote (Zen Habits?), gal forumas, Digg, gal koks nors žaidimas, o gal dar kas nors? Jei rasite būdą atriboti save nuo trukdžio, nuveiksite kur kas daugiau. Tai padaryti sunku, žinau. Vienas geras būdas yra paprašyti draugo ar bendradarbio atitraukti jus nuo trukdančios veiklos. Kitas būdas – išjungti internetą. Žinau, kad tai padaręs nuveikiu gerokai daugiau.
3. Įsirašykite ką nors bauginančio darbų sąrašo viršuje. Jei yra kas nors, ką jau kurį laiką atidėliojau, kas man kelia baimę, įsirašau jį tos dienos darbų sąrašo viršuje, o žemiau surašau krūvą kitų dalykų, kuriuos turiu nuveikti.
Spėkit, kas nutinka? Galbūt nepadarau darbo iš sąrašo viršaus, bet, norėdamas atidėti tą bauginančią užduotį, įveikiu krūvą darbų, surašytų žemiau. Štai ką reiškia produktyvus neproduktyvumas!
4. Tiesiog atsipalaiduokite. Na, gerai, šiandien nenuveiksite nieko. Ar dėl to pasaulis sugrius? Kartais, ypač kai prieš tai dirbote itin daug, jūsų smegenims tiesiog reikia poilsio. Pasiimkite poilsio dieną. Leiskite sau atsigauti. Jei galite pasiimti laisvadienį, pasiimkite! Jeigu ne, šiandien tiesiog padykinėkite ir grįžkite prie darbo rytoj. Pastebėsite, kaip atsigausite.
5. Pasivaikščiokite. Kartais tiesiog reikia pagerinti kraujo apytaką. Visą dieną sėdėti prie darbo stalo gerokai sekina. Atsistokite, pasivaikščiokite aplinkui, išeikite į lauką, jei įmanoma. Dešimt minučių gryname ore gali atpalaiduoti ir paruošti jus darbą įveikti greičiau.
6. Išsimaudykite po dušu. Jei dirbate iš namų (kaip kartais darau aš), labai vilioja mintis tiesiog atsikelti ir pradėti dirbti dėvint tik pižamą (ar dar mažiau). Tačiau nesiprausę galite jaustis nedarbingi. Taigi eikite, palįskite po dušu! Pasijusite kur kas geriau ir labiau pasiruošę dirbti. Nuostabu, kokį akivaizdų skirtumą galite pajusti išsimaudę ar nusiskutę.
7. Nusnauskite. Tai pagrindinis būdas padidinti produktyvumą. Jei tik galiu nusnūsti, tai visada man padeda. Jaučiuosi atsigavęs ir labiau pasiruošęs imtis turimų darbų.
8. Įsijunkite muziką. Niekas taip gerai nenuteikia kaip linksma melodija. Rimtai, pabandykite. Bet koks geras ritmas suveiks. Štai mano dabartinis sąrašas senų melodijų, kurios garantuotai išjudina (atgausite pinigus, jei nesuveiks!):
Tommy James and The Shondells – Hanky Panky
Dusty Springfield – I Only Want To Be With You
Ronettes – Be My Baby
Sam Cooke – Don’t Know Much About History
Frankie Valley – Stay (Just A Little Bit Longer)
Diana Ross and The Supremes – Baby Love
Sam Cooke – Stand By Me
Diana Ross and The Supremes – You Can’t Hurry Love
The Temptations – My Girl
Temptations – Just My Imagination
Dusty Springfield – Son of a Preacher Man
Frankie Vallie and The Four Seasons – Walk Like A Man
Beatles – Can’t Buy Me Love
Kinks – What I Like About You
Kinks – Come Dancing
The Staples Singers – Let’s Do It Again
Autorius: Leo Babauta, Unproductivity: 8 Fantabulous Ways to Make the Most of Your Laziest Days
Vertė Aušra Aleknavičiūtė, redagavo Justina K. T., paruošė Janina D. Iliustracijos naudojamos su CC0 licencija, straipsnis nėra ribojamas autorinių teisių.
Kai pradėjau dirbti namie, atrodė dieviška. Išsimiegi, dirbi patogiai. O kai diena prasidėdavo su pižama ir dušas laukdavo kol padarysiu daugybę darbų iki popietės, supratau, kad taip negerai. Keltis patogiu laiku su žadintuvu, kasdien tuo pat metu, iškart po dušu, tada dirbti. Ir nusnausti power nap kai tingulys įveikia 🙂 Ir taip, turėti darbo kambarį labai gerai 🙂 Net ir neproduktyviausią dieną.