Susitvarkyti namus ar darbo vietą kartais gali atrodyti kaip neįveikiama užduotis, tačiau gali tapti ir ramia meditacija, proga mokytis būti sąmoningam čia ir dabar.
Tvarkymasis gali tapti tavo zazen (sėdėjimo meditacija) – dažniausiai taip yra man.
Visai neseniai teko garbė kalbėti San Fransisko Zen centro klasei kartu su vienu mėgstamiausių žmonių pasaulyje – Zen vienuole ir filmų žvaigžde Susan O’Connell. Centro lankytojams kalbėjau apie tvarkymąsi, ir kalbant išryškėjo keletas dalykų:
- Daiktai kaupiasi dėl dviejų dalykų: prisirišimo prie praeities ir ateities baimės.
- Tvarkymasis yra proga išmokti gyventi sąmoningai ir dabartyje.
- Pats tvarkymosi procesas gali būti sąmoningumo praktika.
Apie tai šiek tiek plačiau.
Daiktų kaupimas yra įsikibimas į praeitį arba ateities baimė
Visų pirma, kodėl apskritai atsiranda netvarka? Kodėl laikome, kaupiame daiktus, jei jų mums nereikia? Manome, kad jų mums reikia, o taip mąstome dėl dviejų priežasčių:
1. Mes nenorime paleisti praeities. Dažnai daiktus kaupiame dėl emocinio ryšio, dėl to, kad daiktai mums kažką reiškia. Jie gali priminti apie mylimąjį, atostogas, kokią nors ypatingą progą – gimtadienį, laidotuves, išleistuves ir pan. Tai gali būti kieno nors dovana. Visi šie daiktai priklauso praeičiai. Nesakau, kad turėtume užmiršti praeitį, tačiau paleisti šiuos daiktus (o juk tai ir yra tik daiktai, ne patys įvykiai ar žmonės) yra būdas paleisti praeitį. Tai galimybė sąmoningiau gyventi dabartyje. Aš niekada nepamirštu praeities, bet tai nėra ta vieta, laikas ir erdvė, kurioje noriu gyventi.
2. Mes baiminamės dėl ateities. Daiktus kaupiame vildamiesi, kad galbūt kada nors ateityje jų mums prireiks. Na, dėl visa ko. Geras pavyzdys yra ta situacija, kai į kelionę pasiimame per daug daiktų– juk dėl visa ko! Mūsų namuose taip pat yra daugybė daiktų, kurių mums nereikia ir kurių nenaudojame, tačiau laikome juos dėl visa ko. Mes bijome būti nepasirengę ateičiai, bet tiesa ta, kad niekada nebūname jai pasiruošę šimtu procentų. Negalime kontroliuoti ateities įvykių, o kai bandome tai daryti, nebūname šioje akimirkoje. Visuomet ruošiamės tam, kas galbūt įvyks, bet galbūt ir neįvyks.
Atidžiai peržvelk savo laikomus daiktus ir paklausk savęs, kodėl vis dar juos turi. Jei būsi su savimi sąžiningas, pamatysi, kad daugeliu atvejų kiekvienam jų tinka viena iš dviejų anksčiau išvardytų priežasčių.
Beje, knygos yra labai geras pavyzdys. Mes laikome perskaitytas knygas, nes jos yra tarsi mūsų pasiekimų įrodymai, trofėjai. Mes taip pat laikome dar neperskaitytas knygas, nes tikimės, kad jas kada nors perskaitysime (greičiausiai taip nebus), nes kada nors patobulėsime ir tapsime pavyzdiniais skaitytojais. Po teisybei, tau reikia gal trijų ar keturių knygų – tik tų, kurias perskaitysi kitą mėnesį. Kai jas perskaitai, gali nunešti į labdaros organizaciją, o naujų pasiimti iš bibliotekos.
Atidžiai peržvelk savo laikomus daiktus ir paklausk savęs, kodėl vis dar juos turi. Jei būsi su savimi sąžiningas, pamatysi, kad daugeliu atvejų kiekvienam jų tinka viena iš dviejų anksčiau išvardytų priežasčių.
Išsilaisvinti iš daiktų (pertekliaus) – sąmoningo gyvenimo esmė
Taigi, jei kaupti daiktus reiškia įsikibti į praeitį ir ateities baimę, kaip galime išmokti gyventi dabartyje?
Kai tvarkausi ir paleidžiu daiktus, paleidžiu ir prisirišimą bei baimes. Tai išlaisvinanti patirtis. Sukaupti daiktai yra materiali prisirišimo ir baimių išraiška, emocinis bagažas, kurio nesuvokiame turį. Kai atsikratome daiktų, atsikratome ir apraizgiusių prisirišimų, baimių voratinklių. Atsikratęs daiktų tampu laisvas. Galiu gyventi dabartyje, visiškai patirti esamą akimirką užuot žvalgęsis atgal ar į priekį.
Žinoma, gyventi sąmoningai dabartyje įmanoma ir esant daiktų pertekliui. Minimalizmas nėra būtina sąmoningo gyvenimo sąlyga. Tačiau, nepaisant to, tvarkymasis gali tapti labai gražia priemone išsilaisvinti iš to, prie ko net nemanėm esą prisirišę.
Tvarkymasis kaip sąmoningumo praktika
Taigi, kai tvarkausi, ne tik išsilaisvinu ir gaunu progą gyventi dabartyje, bet ir tvarkydamasis esu dabarties akimirkoje.
Tai yra tam tikra zazen forma. Zazen yra sėdėjimo meditacija, tačiau pati zazen esmė yra būti sąmoningam. Meditacija paruošia mus sąmoningam būviui kasdienybėje. Tiesą sakant, bet ką galima paversti sąmoninga meditacija, pavyzdžiui, aš dažnai medituoju bėgiodamas, vaikščiodamas, plaudamas indus ar šluodamas grindis.
Mokykis vienu metu sąmoningai susikoncentruoti į vieną dalyką. Toks įgūdis pravers bet kurioje kitoje gyvenimo srityje.
Iš savo patirties galiu pasakyti, kad tvarkymasis gali būti viena geriausių sąmoningumo meditacijų. Pabandyk:
1. Pasirink vieną daiktais apkrautą paviršių: stalą, lentyną, spintos viršų, spintos lentyną, kambario grindis (pradžiai – grindų dalį). Šią akimirką nesijaudink dėl likusios netvarkos namuose. Pradėti nuo mažos erdvės yra gerai.
2. Surink visus ant paviršiaus esančius daiktus ir perkelk juos į krūvą arba ant grindų, arba ant kito stalo. Lėtai ir atidžiai skudurėliu nuvalyk tvarkomą paviršių.
3. Iš krūvos paimk vieną daiktą. Pamiršk visą krūvą, sutelk dėmesį į tą vieną daiktą. Paklausk savęs, kodėl jį turi? Dėl emocinių priežasčių, o gal iš tiesų jį naudoji? Gal jis yra čia dėl visa ko? Kada paskutinį kartą jį naudojai? Jei iš tikrųjų tau jo nereikia ar jo nenaudoji, padėk į dėžę, skirtą labdarai, arba išmesk. Jei daiktą naudoji, dėk į krūvą, kurioje bus naudojami daiktai (kurie vėl sugrįš ant tvarkomo paviršiaus). Jei paėmus daiktą kyla abejonių, dėk jį į „galbūt“ dėžę ir atidėk ją šešiems mėnesiams (kalendoriuje pasižymėk dieną po šešių mėnesių).
4. Kartok trečią veiksmą. Daryk viską sąmoningai, neskubėdamas. Kiekvienam daiktui priimk nuosprendį – pasilikti, atiduoti labdarai ar dėti į „galbūt“ dėžę. Neatidėliok. Prie kito daikto pereik tik priėmęs sprendimą dėl buvusio.
5. Sudėk likusius daiktus ant nuvalyto paviršiaus. Dabar tavo užduotis yra rasti daiktų vietą, kurioje jie bus visą laiką. Jei tokios vietos nerandi, vadinasi, tam daiktui vietos tavo namuose tiesiog nėra. Tokius daiktus dėk arba į labdaros dėžę, arba į „galbūt“ dėžę. Galiausiai, kai įgusi, pamatysi, kad „galbūt“ dėžė visai išnyks.
Mokykis vienu metu sąmoningai susikoncentruoti į vieną dalyką. Toks įgūdis pravers bet kurioje kitoje gyvenimo srityje.
Autorius: Leo Babauta, Decluttering as Zen Meditation
Vertė Ieva Šėrytė (vertimas megėjiškas), redagavo Justina K. T., paruošė Janina D. Iliustracijos naudojamos su CC0 licencija, straipsnis nėra ribojamas autorinių teisių.
[…] — Pratimas norintiems išbandyti: https://dziaugiuosisavimi.lt/zen-habits-tvarkymasis-kaip-zen-meditacija — Kaip investuoti pinigai ar laikas įpareigoja nepaleisti daiktų: […]