Aš ne tas, kuris nuobodžiauja, niekada… Tačiau nemažai skaitytojų rašė klausdami: ką man daryti, jeigu darbe iki gyvo kaulo nuobodu?
Karas tarp būties ir nebūties yra pagrindinė dvidešimto amžiaus liga. Norman Mailer
Tai privertė mane stabtelėti ir pamąstyti, kodėl neprisimenu, kad kada nors nuobodžiavau darbe. Ir supratau: aš visada rasdavau, kuo užsiimti, ką nors darydavau, nesvarbu, ar tai produktyvu, ar ne.
Kartais kuriu naują projektą ar kaip nors tobulinuosi, bet kartais tiesiog randu ką nors įdomaus skaityti internete arba kietą pasjanso žaidimą, kurį galėčiau žaisti. (Na, jokių žaidimų nežaidžiau jau kurį laiką, bet prieš kelerius metus mano mėgstamiausias būdavo „Freecell“.)
Taigi, trumpas atsakymas: tiesiog susirask būdų save pralinksminti. Užimk savo protą. Kelk sau iššūkius. Pasikalbėk su kuo nors. Daryk ką nors kitaip.
Ilgesnis atsakymas būtų susijęs su analize, kodėl tau apskritai nuobodu. Ar tavo darbas toks nuobodus? Ar tu tikrai darai tai, ką nori daryti? Ar yra galimybių pradėti siekti ko nors geresnio? O gal tu jau esi nuostabiame darbe, tačiau kažkas ar kas nors tave sulaiko? Ir ką tu gali padaryti, kad pagerintum situaciją?
Tiesiog susirask būdų save pralinksminti. Užimk savo protą. Kelk sau iššūkius. Pasikalbėk su kuo nors. Daryk ką nors kitaip.
Neketinu siekti ilgesniojo atsakymo, bet pateiksiu idėjų trumpesniam. Tai nėra nuodugnus idėjų sąrašas. Tiesiog tai kai kurie dalykai, kuriuos pats dariau, kad užimčiau savo protą – išsirink tuos, kurie gali suveikti.
1. Sukurk naują iššūkį. Manau, kad tai šiame sąraše pats geriausias punktas, bet gali nesutikti. Dažnai nuobodžiaujame, nes neturime iššūkio – mums per lengva arba rutiniška. Todėl užuot laukęs, kol kas nors tau sukurs iššūkį, padaryk tai pats. Kaip gali mesti sau iššūkį? Išsikelk sau tikslą sukurti daugiau negu bet kada anksčiau. Tyrinėk naujus projektus. Išsikelk asmeninius tikslus ir siek jų. Bet ką, kas tave jaudina.
2. Ieškok kito darbo. Jeigu tavo darbas toks nuobodus, kad nebežinai, ką su savimi daryti, gal tau reikėti judėti toliau? Bet užuot iškart išėjęs, pirmiau pradėk ieškoti kito darbo. Žvalgykis laisvų darbo vietų, skambink žmonėms, atnaujink savo gyvenimo aprašymą ir nusiųsk jį į kelias vietas, priimk kelias paraiškas, išsiųsk kelis el. laiškus. Surask ką nors, nuo ko tau niekada nebus nuobodu, ką nors, keliančio tau užsidegimą.
3. Susidaryk tikslų sąrašą. Ko nori pasiekti gyvenime? Ne tik darbe, bet asmeniškai? Jeigu jau sudarei šį sąrašą anksčiau, visada gerai jį atnaujinti. Tada išsirink vieną tų tikslų, kad pasiektum jį dar šiemet. Dabar pagalvok apie tai, ką gali padaryti šiandien, kad priartėtum prie to tikslo, net jeigu tai būtų kas nors mažo. Pradėk. Daryk tai kasdien – judėk artyn prie tikslo.
Dabar pagalvok apie tai, ką gali padaryti šiandien, kad priartėtum prie to tikslo, net jeigu tai būtų kas nors mažo.
4. Skaityk „Zen Habits“. Ar bet ką blaškančio, ką labiausiai mėgsti. Jeigu tai ką nors tavo gyvenime pagerins, tuomet dar geriau. Bet žiūrėk, kiek ilgai skaitai vienu metu, kad neperskaitytum viso „Zen Habits“ archyvo vienu prisėdimu.
5. Susitvarkyk darbo vietą. Jeigu neturiu veikti nieko geresnio, susitvarkysiu savo stalą (jeigu kas nors ant jo yra) arba pradėsiu kritiškai žvalgytis į viską klausdamas savęs: „Ar tai tikrai turi būti ten? Kaip galiu tai supaprastinti?“
Keista, žinau, bet turiu neįprastai sutvarkytą darbo vietą. Dabar mano darbo vieta: mano stalas, „iMac“ ir nieko daugiau. Jokių aplankų, jokių popierių, jokių kanceliarinių priemonių, nieko. Viskas daroma kompiuteryje ir man tai patinka. Nieko ant mano sienų. Galbūt tau nereikia tokios spartietiškos tvarkos, tačiau tvarkytis gali būti linksma.
Jeigu neturiu veikti nieko geresnio, susitvarkysiu savo stalą (jeigu kas nors ant jo yra) arba pradėsiu kritiškai žvalgytis į viską klausdamas savęs: „Ar tai tikrai turi būti ten? Kaip galiu tai supaprastinti?“
6. Užsiimk hobiu. Mano hobis (kol tai netapo mano profesija) buvo tinklaraštis… Rašydavau jį darbe laisvu metu, arba prieš, arba po darbo. Ne visi gali užsiimti savo hobiu darbe – pavyzdžiui, lėktuvėlių modeliukų klijavimas gali trukdyti tavo bendradarbiams, bet kartais gali tiesiog skaityti apie tai, kol esi darbe. Beje, bosui buvau atviras apie tinklaraščio rašymą darbe ir laisvai samdomą darbą, bet dauguma žmonių išsisuka tai darydami slapta. Neduosiu rekomendacijų, bet tiesiog nebūk atleistas.
7. Paversk savo darbą žaidimu. Gali paversti žaidimu bet ką. Pažiūrėk, kiek darbų gali suspėti per 10 minučių. Įsivaizduok, kad tavo bendradarbiai yra blogi piktadariai. Įsivaizduok, kad tu užsimaskavęs CŽV agentas ir niekas to nežino. Arba pasakų princesė. Kad ir ką tau patinka daryti.
8. Mokykis. Internete gali pagerinti savo bet kokios srities žinias – susijusias su darbu arba ne. Būk savo paties koledžo dėstytojas. „Wikipedia“ yra puiki vieta pradėti, jeigu nori specializuotų kokios nors srities žinių.
9. Pagerink savo įgūdžius. Panašiai: išsirink įgūdį, kurį reikia pagerinti, ir išsikelk sau iššūkį patobulėti. Ar tai programavimas, ar rašymas, ar darbas su „Adobe InDesign“, ar dar kas nors. Pagerink savo įgūdžius – gali tai panaudoti, kad palaikytum savo karjerą, gautum naują darbą ar kad pradėtum dirbti sau. Ar tiesiog mėgaukis žinojimu, kad esi geriausias, koks gali būti.
Išsirink įgūdį, kurį reikia pagerinti, ir išsikelk sau iššūkį patobulėti. Mėgaukis žinojimu, kad esi geriausias, koks gali būti.
10. Žaisk sudoku. Tikriausiai ne pats intelektualiausias visų laikų žaidimas ar ne pats įdomiausias, bet man jis vis tiek labai linksmas. Žaidžiau retai ir netapau nuo jo priklausomas kaip kai kurie kiti žmonės, bet, turiu pripažinti, kad tai smagus būdas praleisti laiką.
11. Išsirink raminantį darbalaukio paveikslėlį. Mėgstu tai daryti, kai ką nors atidėlioju.
Įsijungiu internete „flickr“ ar kokį nors darbalaukio fonų puslapį ir naršau, kol surandu kokį nors labai paprastą, raminantį paveikslėlį. Taip darau maždaug kiekvieną mėnesį. Tiesą sakant, ir dabar eisiu!
12. Padaryk atsispaudimų ir atsilenkimų. Jeigu tau nuobodu, gali pradėti rūpintis savo forma. Gali daryti atsispaudimus ir atsilenkimus prie savo stalo (arba išeik laukan, jeigu bijai, kad bendradarbiai tave pamatys). Arba pasivaikščiok, padaryk pritūpimų ir šuolių be svorių, ar užpakalio suspaudimų (tai reiškia spausti savo užpakalį, o ne bendradarbių).
13. Pasiimk vieną ar dvi laisvas dienas. Kartais tau gali reikėti tiesiog atsigaivinti, perkrauti savo baterijas prieš pradedant iš naujo. Nieko nedirbk, kol esi išėjęs. Atsipalaiduok, skaityk, miegok, mankštinkis ar dar kažką. Ištrauk savo protą iš darbo. Pagalvok apie savo prioritetus. Išeik į gamtą. Iš naujo susijunk su savo gyvenimu.
Atsipalaiduok, skaityk, miegok, mankštinkis ar dar kažką. Ištrauk savo protą iš darbo.
14. Pasivaikščiok. Dažnai tai yra viskas, ko man reikia, ypač jeigu visą dieną sėdėjau ir kraujas susistovėjo užpakalyje ir kojose. Reikia priversti tą kraują cirkuliuoti! Eik į lauką, pasivaikščiok, pažiūrėk į žmones, pažiūrėk į gamtą, pagalvok apie savo dieną, savo gyvenimą ir žmones.
15. Atsigerk vandens. Dehidratacija gali mus paversti pavargusiais ir tingiais. Vanduo gali mus atgaivinti. Gerk vandens visą dieną.
16. Paskambink mylimajam. Koks geresnis laikas paskambinti kam nors, pasakyti, kad jį myli, tiesiog pasakyti „labas“, negu tada, kai neturi ką geresnio veikti. Tai gražus būdas palaikyti ryšį.
17. Skaityk. Mėgstu nešiotis romaną visur, kur einu. Išsitraukiu jį bet kada, kai turiu laisvo laiko: laukdamas prie gydytojo kabineto, eilėje pašte, važiuodamas „Indy 500“… Na, žinai. Jeigu ne romaną, tuomet nešiokis aplanką „Perskaityti“ su dalykais, kuriuos nori ar reikia perskaityti, tačiau dabar neturi tam laiko. Tada išsitrauk jį ant stalo, kai tau nuobodu. Gali turėti tokį aplanką ir savo kompiuteryje.
18. Pradėk rašyti savo romaną. Dauguma mūsų turi romaną, kuris blaškosi mūsų galvose ir širdyse, laukdamas, kol galės išeiti. Na, pradėk jį išimti, pone. Tiesiog pradėk užsirašydamas kokias nors pastabas, galvodamas apie veikėjus ir siužetą, ir apie kokį velnią šita knyga apskritai bus. Ji neišeis lauk pati savaime.
19. Nusnausk. Jeigu neturi tam geros vietos, gali susirangyti po savo stalu su megztiniu, arba eiti į mašiną ir pamiegoti. Išmokau užmigti kėdėje, bet, ačiū Dievui, aš dirbu namie ir galiu nueiti ant sofos greitai nusnūsti.
20. Sukurk naują projektą ar vaidmenį. Jeigu reikalai darbe užsistovėję, pradėk ką nors naujo. Kurk ir įvesk naujovių.
Ką gali padaryti, kas turėtų ilgalaikį poveikį tavo kompanijai ir tau pačiam, tavo karjerai? Jeigu užstrigai vaidmenyje be perspektyvų, sukurk sau naują vaidmenį. Nesvarbu, jeigu to nėra darbo aprašyme. Surask ką nors, ko nedaro kiti, ką nors, ką reikia padaryti arba apie ką dar nebuvo pagalvota, tačiau kas tikrai pasitarnautų kompanijai, ir prisiimk tai padaryti pats. Tau gali prireikti pasikalbėti su savo viršininku, bet kartais galima tiesiog pradėti ką nors daryti ir informuoti viršenybę vėliau. Jeigu tai gerai kompanijai ir jeigu jie protingi, tuomet jie bus patenkinti.
Jeigu užstrigai vaidmenyje be perspektyvų, sukurk sau naują vaidmenį. Nesvarbu, jeigu to nėra darbo aprašyme. Surask ką nors, ko nedaro kiti, ką nors, ką reikia padaryti arba apie ką dar nebuvo pagalvota.
21. Parašyk meilės laišką. Jeigu turi antrąją pusę, parašyk jai laišką, pasakydamas, už ką myli. Jai tai patiks. Elektroninis laiškas yra gerai, bet rašiklis ir popierius – dar geriau.
22. Padaryk vieną mažą dalyką, kad taptum turtingesnis. Tai galėtų būti taupomosios sąskaitos atsidarymas, jeigu tokios dar neturi, mokėjimo dienos nustatymas arba pinigų rinkos fondo ar indeksų fondo tyrimas, arba paprasčiausias knygų kaip „Tapk turtingas lėtai“ ar „Paprastas doleris“ skaitymas.
23. Parašyk tinklaraščio įrašą. Tai dalykas, kurį mėgstu daryti, kai viskas pasidaro lėta. Aš tiesiog įsijungiu teksto failą ir pradedu rašyti. Be abejo, mėgstu sąrašus (jūs jau tai turėtumėte žinoti), todėl dažnai tiesiog pradedu daryti sąrašą ir užrašinėju savo mintis. Jeigu viskas tikrai lėta, parašau visą tinklaraščio įrašą. Visuomet galiu jį paskelbti vėliau, jeigu reikia. Įsitikink, kad tau tikrai patinka tai, apie ką rašai.
24. Įsigyk tai, ko reikia. Tai gali naudinga būti tiek biure („Kur ta rašalo kasetė, kurios man reikėjo visą savaitę?“), tiek už jo ribų („Tikrai turėčiau šiandien nusipirkti tualetinio popieriaus!“). Tai suteikia tau šiokio tokio veiksmo, atitraukia nuo nuobodulio ir taip gali pasiekti ką nors naudinga.
25. Atnaujink savo asmeninius finansus. Anksčiau sekdavau savo finansus per „Microsoft Money“, bet vėliau perėjau prie „Google“ skaičiuoklės, nes ji yra internete ir prieinama iš bet kur. Svarsčiau apie kitus internetinius sprendimus, bet mėgstu viską daryti kuo paprasčiau. Kad ir kaip tu tai darai, gera mintis yra atnaujinti savo finansinio sekimo sistemą kartą per savaitę ar panašiai, kad žinotum, kokia tavo padėtis ir kad neišleistum per daug. Turi laisvo laiko? Atnaujink.
26. Medituok prie savo stalo. Kai kurie žmonės pasakytų, kad tai tiesiog įmantrus žodis vietoj „nusnausti“. Tačiau man esminis dalykas yra ne užmigti, o užmerkti akis ir susitelkti į savo kvėpavimą. Tai nieko stebuklingo – tai sugrąžina tavo koncentraciją į dabartį ir nuramina. Kartais tai tave nuramins taip smarkiai, kad užsnūsi. Sakau, du zuikiai vienu šūviu.
Tai sugrąžina tavo koncentraciją į dabartį ir nuramina.
27. Susistemink savo aplankus. Gerai, tai gali atrodyti nuobodu daugumai žmonių, bet aš mėgstu sisteminti dalykus.
Išvalydamas nereikalingus dalykus ir turėdamas visko mažiau, švariau ir pagal tvarką, gaunu iškrypusio pasitenkinimo. Ir tai neužima daug laiko.
28. Išvalyk savo pašto dėžutę. Tuščia pašto dėžutė man suteikia džiaugsmo, nesvarbu, ar tai elektroninio pašto dėžutė, ar fizinė. Sukis joje tol, kol ji bus tuščia – tau nereikia visko daryti pašto dėžutėje, bet tiesiog palik pastabą apie tai savo sąraše „Padaryti“, jeigu planuoji padaryti tai vėliau (arba ištrink, išsaugok, persiųsk – padaryk tai dabar). Turi tūkstantį arba du elektroninius laiškus savo pašto dėžutėje? Įdėk juos į laikiną aplanką ir sutvarkyk vėliau, pradėdamas su šviežia pašto dėžute. Yra tikimybė, kad tau nereikės jų visai tvarkyti. Tiesiog nuo šiol laikyk savo pašto dėžutę tuščią.
Išvalydamas nereikalingus dalykus ir turėdamas visko mažiau, švariau ir pagal tvarką, gaunu iškrypusio pasitenkinimo. Ir tai neužima daug laiko.
29. Pagarsink muziką. Kokia nors jausminga ar linksma melodija gali būti tai, ko reikia. Ji gali bet kokį darbą padaryti linksmesnį. Paleisk savo kolonėlėse, jeigu tavo bendradarbiai neprieštarauja, arba įsijunk ausines. Šiuo metu mano grojaraštyje: „Radiohead“, „Clap Your Hands Say Yeah“, „The Yeah Yeah Yeahs“, Jackas Johnsonas, „Snow Patrol“… Galėčiau tęsti ir tęsti.
30. Sulaukėk! Kartais mums tereikia suteikti sau laisvę. Pradėk dainuoti iš visų plaučių arba šok biure. Žinoma, žmonės gali spoksoti ar juoktis, bet truputis linksmybių darbe nėra blogas dalykas. Arba išeik iš biuro ir padaryk ką nors linksmo ar beprotiško. Vienas laukinis vakaras nepadarys tau nieko bloga (na, laikykis atokiau nuo dalykų, kurie yra nelegalūs arba pavojingi gyvybei, jeigu tai įmanoma).
„Vaistas nuo nuobodulio yra smalsumas. Nėra jokio vaisto nuo smalsumo.“ (Dorothy Parker)
Autorius: Leo Babauta, 30 Things to Do to Keep From Getting Bored Out of Your Skull at Work
Vertė Aistė Jonušaitė, redagavo Justina K., paruošė Janina D.
Iliustracijos naudojamos su CC0 licencija, straipsnis nėra ribojamas autorinių teisių.
Veiklioji Lūšis
NORITE PRATURTINTI SAVO VEIKLĄ IR KASDIENYBĘ?