Šį straipsnį parašė Gervė Baltoji, Veikliosios Lūšies I dalyvė.
„Patirtyne“ Lūšis Stiprioji pasiūlė pasidalinti mintimis, kaip rasti svajonių darbą ar antrąją pusę, įveikti problemas ir daryti tai kūrybiškai, produktyviai dirbti, šypsotis liūdint, pasakyti „ne“, kritikuoti ir priimti kritiką, išgyventi netektis, auklėti vaikus.
Ir visiems šiems klausimams galima pateikti 10 skirtingų atsakymų. Bet galima pateikti ir vieną vienintelį. Nustokite perdėm rimtai žiūrėti į gyvenimą – tapkite žaismingi, ir visi klausimai automatiškai pradės spręstis. Tačiau žaismingumas anaiptol nereiškia nerūpestingo elgesio, kraštutinio rizikavimo, gudraus blefavimo ar ko nors panašaus.
Būtent lengvas, humoru nuspalvintas požiūris į gyvenimą išskiria žmogų su gilia dvasingumo šaknimi. Ir tai sugalvojau ne aš – apie tai kalbama n+k šaltinių, į kurių citavimą Lūšis Stiprioji prašė neįsijausti. Tad paminėsiu tik vieną – psichologą Abrahamą Maslow, kuris visus žmonių poreikius sudėliojo daugeliui pažįstamoje piramidėje. Greta stokos motyvuojamų individų, jį domino ir orientuoti į būtį, t. y. save aktualizuojantys žmonės, apie kuriuos rašė taip: „Tapęs B-žaismingu, žmogus labiau geba įžvelgti pasaulio B-žaidimą“.
Kaip tapti B-žaismingu?
- Nustoti save lyginti ir konkuruoti su kitais – kai nesitiki laimėti, nebijai ir pralaimėti.
- Pažinti ir leisti laisvai reikštis savo vidinei prigimčiai, neneigiant jos „trūkumų“ ir neslopinant.
- Orientuodamasis į augimą visada esi pranašesnis už buvusį save ir gali laisvai remtis savo nuožiūra, o ne kažkieno primestais standartais.
- Gyventi pagal pašaukimą, išnaudojant jį siekti misijos, o ne pagal dirbtines, visuomenės primestas normas.
- Nelaikyti kitų žmonių poreikių tenkintojais ar tenkinimo šaltiniais – nepaisant jų pasiekimų, suvokti juos kaip lygiaverčius, unikalius ir vertingus.
- Vystyti savo autonomiją, kuri leistų pasijusti nepriklausomam – kartu su tuo mažėja nerimas ir priešiškumas kitiems.
- Suvokti blogio sąlygiškumą – tai viso labo pamokos, kurias išmokę pereiname į kitą „klasę“.
- Viduje ir išorėje siekti integracijos ir sinergijos.
Kaip suprasti, ar esi B-žaismingas?
Aktualizavus save arba sėkmingai link to augant, patiriamas subjektyvus patvirtinimas ir paskatinimas: tai užsidegimo gyvenimu, laimės ar euforijos, ramybės, džiaugsmo, atsakomybės, pasitikėjimo savo gebėjimais susitvarkyti su įtampa, nerimu ir problemomis pojūtis.
Plačiau žaismingumo tema: Strelkabelka
Parengta pagal A. Maslow „Būties psichologiją“ ir Ryff psichologinės gerovės skales.
Gervė Baltoji, Veikliosios Lūšies I dalyvė.
Paruošė Justina K. T. (redagavimas) ir Janina D. Iliustracija: ©Strelkabelka.lt