„Turi rasti tai, ką be galo mėgsti. Ir ši taisyklė galioja tiek darbui, tiek mylimiesiems… Jei dar neradai – ieškok. Nepasiduok. Kaip ir meilėje – kai rasi tai, ko ieškojai, iškart suprasi.“ (Iš Steve’o Jobso kalbos Stanfordo universiteto mokslo metų pradžios šventėje.)
Vienas pagrindinių kelių į laimę – įskaitant ir produktyvumą darbe – yra rasti darbą, kuris tave vežtų. Kurį tu be galo mėgtum ir nedirbtum jo vien dėl to, kad reikia.
Jei iš tikrųjų be galo nori ką nors daryti, tos veiklos jau kaip ir negali pavadinti „darbu“ tiesiogine to žodžio prasme.
Pats esu atradęs mėgstamą darbą – tai tinklaraščio „Zen Habits“ rašymas bei rašymas apskritai. Man nebereikia prisiversti dirbti – dabar aš nekantrauju kuo anksčiau šokti iš lovos ir dirbti.
Esu vienas iš daugelio žmonių šiame pasaulyje, kurie vaikosi savo svajonių, dirba vedami aistros, panirę į tai, ką daro. Ar tu esi vienas iš mūsų? Ar norėtum būti?
Daugeliui sunku būtent ir rasti tą darbą, kuris džiugintų. Jie nežino, nuo ko pradėti, situacija atrodo beviltiška… Tačiau ji NĖRA beviltiška. Tu gali rasti svajonių darbą. Tiesa, reikės įdėti pastangų. Štai keletas dalykų, kuriuos turėtum žinoti:
1. Darbas tavęs nesusiras – tu pats turi jo ieškoti. Jei kasdien darysi tai, ką darai nuolat, kažin ar rasi svajonių darbą. Žinoma, kartais būna stebuklų – galbūt jis pats tau nukris prieš nosį? Tačiau dažniausiai būna taip, kad visgi didžioji dalis žmonių turi įdėti pastangų, imtis veiksmų, ieškoti.
2. Ieškok tol, kol rasi. Radęs nesustok. Kaip sakė Steve’as Jobsas – nepasiduok. Jei randi kažką geresnio nei dabartinė tavo veikla, puiku, tačiau nesustok! Ieškok toliau.
3. Turi ieškoti visokiose neįprastose vietose. Nebijok tyrinėti. Imkis naujų hobių. Bendrauk su naujais žmonėmis. Skaityk įvairiausius tinklaraščius, žurnalus, knygas. Įkvėpimas gali užklupti pačioje netikėčiausioje vietoje.
4. Net ir svajonių darbas gali toks neatrodyti tol, kol jo neįvaldysi. Labai tikėtina, kad kai tik rasi kokią uždegančią veiklą, iškart ją pamilsi. Tačiau net ir tokiu atveju turi stengtis iš visų jėgų tobulėti. Kai pasieksi tam tikrą lygį, jau nebegalėsi sustoti, nes tave veš mintis, kad tai darai puikiai!
5. Kai randi svajonių veiklą, turi į ją pasinerti 100 procentų. Jei tau pasisekė rasti svajonių darbą – sveikinu, gavai tikrą dovaną. Nesugadink šios galimybės, atiduok visą save. Tai nereiškia, kad turi atsiriboti nuo kitų gyvenimo džiaugsmų: šeimos, draugų, tačiau kai dirbi savo darbą, būk jam šimtu procentų atsidavęs.
Taigi, kaip ieškoti savo aistros, savo svajonių darbo?
1. Išsilaisvink iš rutinos, nebijok kelti klausimų. Sustok – nebūtinai šią akimirką, bet gal kada vėliau šiandien, rytoj, kitą savaitę, ir išdrįsk savęs paklausti: ar tau patinka tavo darbas? Jei ne, ką iš tikrųjų mėgsti veikti? Jei nežinai, ar planuoji tai išsiaiškinti?
2. Skirk laiko apmąstymams. Visai naudinga skirti tam valandą ar dvi – tai gera investicija. Gerai apmąstyk savo gyvenimą, tai, ką mėgsti ir ką norėtum veikti.
3. Atkreipk dėmesį į tai, ką jau dabar mėgsti daryti. Gal turi hobių, kuriais aistringai domiesi? Apie ką mėgsti skaityti? Apie ką šnekiesi su kitais? Ar yra koks nors dalykas, kurį visad norėjai išbandyti, bet apie kurį užmiršai ar pabijojai įgyvendinti?
4. Kokios yra tavo svajonės? Ar yra kokių nors dalykų, kuriuos visą laiką norėjai įgyvendinti? Beveik visi žmonės šioje žemėje vienu ar kitu gyvenimo laikotarpiu turi svajonių, bet gana dažnai mano, jog jos neįgyvendinamos. Dabar turi progą labiau apie tai pamąstyti.
5. Ką sugebi daryti gerai? Kokios tavo stiprybės? Talentai? Ar yra koks nors dalykas, kuris tau visuomet sekėsi? Dirbk su šiais įgūdžiais ir talentais.
6. Veik. Jei nesiimsi jokių veiksmų, svajonių darbo nesusirasi. Pradėk domėtis, pradėk skambinėti, organizuoti susitikimus, laikyk karjeros testus. Pradėk veikti dabar pat.
7. Išbandyk naujus dalykus. Išmėgink įdomiai atrodančius naujus hobius. Skaityk apie naujus dalykus. Surask naujų būdų tyrinėti pasaulį – taip ištrūksi iš savo paties ribojančių šablonų.
8. Kai tik atrandi ką nors įdomaus, pasinerk į tai. Skaityk, mokykis, bandyk, tapk vis geresnis toje srityje. Nebijok pradėti ir veikti sudominusioje srityje – dauguma žmonių ir nepasiekia laimės būtent dėl to, kad bijo pabandyti.
9. Vėl ir vėl veik. Kai tik pakankamai ištyrinėji sudominusį dalyką, išbandyk jį! Galbūt galėsi suderinti jį su savo dabartiniu darbu, o gal tai bus papildomas darbas arba hobis. Susisiek su žmonėmis, kurie tokį darbą jau dirba, ir sužinok, kaip prasidėjo jų karjera. Nukeliauk į biblioteką, išsirink knygų, paieškok internete informacijos, kaip žengti pirmuosius žingsnius svajonių veiklos link. Ir tada ženk! Vykis savo svajonę!
Atsikelti ryte ir imtis mėgstamos veiklos yra gyvenimą keičiantis patyrimas. O jeigu tu esi tokioje situacijoje, kad nesimėgauji tuo, ką dirbi, liaukis tai daręs. Yra žymiai lengviau eiti kitų išmintu keliu ar užsiimti kažkuo, kas atrodo saugu. Bob Woodward.
Autorius: Leo Babauta, The Five Things You Need to Know About Finding the Work You Love
Vertė Ieva Šėrytė, redagavo Justina K., paruošė Janina D. Iliustracijos naudojamos su CC0 licencija, straipsnis nėra ribojamas autorinių teisių.
Veiklioji Lūšis
ĮDOMUS DARBAS IR ĮKVEPIANTI KASDIENYBĖ