Patirtimi dalinasi Saulė Liepsnojanti, Pasitikinčios savimi Lūšies 2017 dalyvė
Nusprendžiau pasidalinti kaip siekti tikslų sudėtingose situacijose, pasiremdama patirtimi, įgyta dalyvaujant Lūšies programoje.
Lūšies programą pradėjau su abejonėmis. Mat, pirma, gruodžio 1 d. (jau programai įsibėgėjus) turėjau didelę operaciją. Po jos dvi dienas nebuvo galima judėti. Netgi judinti rankų. Savaitę gulėjau ligoninėje, ir iki metų galo esu reabilitacijoje. Antra, ligoninėje TIESIOG ŽIAURUS internetas. <…>. Trečia, artimieji buvo kategoriškai prieš kompą, ir arba plaudavo man smegenis „ką tu čia darai, ilsėkis“, arba net bandydavo jį atimti. Apribojimai, sakyčiau, akivaizdūs. Tikslo pasiekimui – pabaigti programą – jų akivaizdoje nebuvo labai daug šansų.
O vis dėlto aš tai padariau. <…> Svarbiausia – visas užduotis padariau įsigilinusi, visa širdimi, ir geriausiai kiek leido mano galimybės.
Moralas? Jei aš galiu, VISI JŪS GALIT. Svarbu:
1. Tikslams niekada nebus „palankaus meto“. Jie visada įgyvendinami sudėtingose sąlygose. Visada bus darbai, vaikai, ligos, artimųjų problemos, blogos oro sąlygos, pikti kaimynai ar kolegos, sugedęs automobilis, dedlainai ir visokie kitų primetami lūkesčiai – ne vieni tai kiti išoriniai trukdžiai. Todėl tinkamas metas tikslams visada yra DABAR.
2. Vienas konkretus žingsnelis vienu metu. Svajonė gali būti didelė, bet reikia susitelkti į vieną nedidelį žingsnį, kurį galit padaryti šiandien. Geriau tegu tų žingsnių nebūna per daug – vienas du trys (bet ne dešimt dvylika) nedidelių tikslų, vedančių jus prie svajonės. Užsigriebus per daug, didelė tikimybė „užlūžti“, nusispjauti ir nieko taip ir nepabaigti. Arba daryti paviršutiniškai, automatu. Taip pat tie žingsniai turi būti konkretūs ir gerai apgalvoti. Todėl mano siekiniai Lūšyje nebuvo maksimalūs, ir įprotinių užduočių pasirinkau tik pusę iš galimų, o dalis jų buvo susiję viena su kita.
3. Koncentruokitės į tą žingsnį, ką galite padaryti ŠIANDIEN. Bet užsibrėžus – mirk gyvenk daryti iki galo, nesvarbu ar ligoninė ar kas kita atsitiko. Šis bruožas – atkaklumas, anglų kalba „push through“ arba „grit“ – yra vienas esminių nuo ko priklauso ar būsite gyvenime sėkmingi. Apie tai kalba mokslininkė Angela Lee Duckworth savo TEDX kalboje – https://ed.ted.com/on/1xgK6Cat.
Kokybė vs kiekis yra viena svarbiausių mano gyvenimo pamokų. Gerai darydami viską, ką darote, susikursite reputaciją, išmoksite daug pamokų ir rezultatas bus visai kitas.
4. Daryti įsigilinus, įsijautus ir taip gerai kaip tik gali. Kokybė vs kiekis yra viena svarbiausių mano gyvenimo pamokų. Gerai darydami viską ką darote susikursite reputaciją, išmoksite daug pamokų ir rezultatas bus visai kitas (tas jausmas, kad sukūrei kažką prasmingo, nuostabaus, dėl ko negėda prieš save). Svarbiausia – tokiu būdu tobulinsite savo smegenis! Mokslo įrodyta, kad darant paviršutiniškai, automatiškai, įsijungia gal tūkstantis nervinių ląstelių, o įsitraukus, tikslingai ir gaunant atpildą – milijardai. Tai reiškia, kad darotės protingesni ir ateityje įveikti iššūkius bus lengviau!
5. Tik dėmesio – gerai daryti reikia tai, kas JUMS yra svarbu. Jūsų tikslai visada konkuruoja su kitų tikslais, lūkesčiais jums ir visokiais įsipareigojimais. Išskirkite prioritetus. Visko daryti be galo gerai nepavyks ir nėra būtina. Todėl kita labai svarbi pamoka yra išmokti sakyti „NE“.
6. Įveikus vieną sunkų žingsnį, azartas ir motyvacija – išauga. Įveikusi sudėtingą ligoninės etapą, kaip tik užsikabinau už programos, pradėjau dar labiau gilintis, skaityti pasisakymus ir bendrauti. Manau, kad pastebėjote, kaip „atsiradau“ viduryje programos. O pradėjau net gerai neperskaičiusi taisyklių, ir jau tikrai man nebuvo įdomu ką ten veikia kiti. 🙂
7. Žingsnelis už žingsnelio pasiekus didesnį tikslą (šiuo atveju visą programos siekinį), išsiskiria vienas laimės hormonų, ir sustiprėja pasitikėjimas savimi. Šios patirties iš tavęs jau niekas neatims. Žinai, kad kitą kartą bus sunku, bet tu ir vėl padarysi. Kol vieną dieną stovėsi ant didelio kalno, o žemiau matysi debesis ir daugybę jau įveiktų viršūnių, ir kiti klaus patarimo kaip TU tai padarei.
Gal tai ir visai neypatingi dalykai, bet man jie veikia. Gyvenimas nebuvo lengvas, bet turiu jau kelias dideles viršūnes už nugaros – svajonių darbą, svajonių vyrą, svajonių namus, ir net laisvalaikiu parašytą disertaciją. Svarbiausia, kad šie dalykai nėra kažkieno primesti ar „cukrinio dėdės“ dovanoti – pati išmąsčiau ir po žingsnį pastačiau.
P.S. Kalbant apie ligonines, šiandien jaučiuosi gerai. Žingsnis po žingsnio, žingsnis po žingsnio.
Patirtimi dalinosi Saulė Liepsnojanti, Pasitikinčios savimi Lūšies 2017 dalyvė. Kalba netaisyta.
Paruošė Janina D. Iliustracijos naudojamos su CC0 licencija.